learndl learndl triboon

5 نکته مهم درباره چراغ‌ های محوطه‌ای که باید بدانید

زمانی که قصد خرید محصولی را دارید، قطعا قبل از خرید در مورد آن تحقیق می‌کنید، انواع آن را بررسی می‌نمایید، بایدها و نبایدهای آن را کشف نموده و در نهایت می‌خرید. در مورد چراغ‌های محوطه‌ای یا پارکی هم همین موضوع صدق می‌کند. ابتدا قصد خرید و محلی که قرار است از آن استفاده نمایید را در نظر می‌گیرید و بعد به دنبال نوع مناسب آن می‌گردید. قبل از اینها هم حتما با چراغ محوطه بیشتر آشنا می‌شوید و انواع آن را شناسایی می‌کنید. ما در این مقاله ابتدا این چراغ را برای شما تعریف می‌کنیم و به طور خلاصه به معرفی انواع آن می‌پردازیم. سپس 5 نکته بسیار مهم در مورد انتخاب چراغ محوطه را به شما ارائه می‌دهیم.

چراغ‌ های محوطه‌ای

چراغ محوطه ای چیست؟

چراغ‌های محوطه یا فضای باز همانطور که از نام آنها مشخص است، چراغ‌هایی برای نصب در فضای خارج از ساختمان هستند و برای نورپردازی فضای باز استفاده می‌شوند. این چراغ‌ها نور فضای خارج را تامین می‌کنند و برای حفظ امنیت محل بسیار کاربردی خواهند بود. زمانی که شما در حیاط خود از چراغ حیاطی و پارکی استفاده می‌کنید، کل فضای حیاط روشن می‌شود و کار برای ورود افراد متجاوز سخت‌تر خواهد شد. هنگام انتخاب و خرید چراغ محوطه لازم است ویژگی‌های آن را به دقت بررسی کنید تا محصولی کاربردی بخرید. به عنوان مثال، از آنجایی که چراغ‌های محوطه‌ای در فضای باز قرار می‌گیرند باید در برابر آب و هوا مقاومت بالایی داشته باشند.

انواع چراغ محوطه‌ای

  • چراغ دیواری پارکی
  • چراغ آویز پارکی
  • چراغ سردری پارکی
  • چراغ باغی باغچه ای پارکی

چراغ دیواری پارکی

چراغ‌های دیواری پارکی می‌توانند در محوطه بیرون بر روی هر سطح صافی نصب شوند. این سطح صاف تنها دیوار نیست بلکه روی ستون‌ها در کنار درب ورودی، در یک ایوان سر پوشیده و حتی به درختان نیز می‌توان چراغ دیواری پارکی نصب کرد. چراغ‌ دیواری محوطه ای را می‌توان حتی در راه پله، مسیرهای رفت و آمد، راهرو و بالکن نصب نمود.

چراغ آویز پارکی

چراغ‌های آویز مناسب قسمت‌هایی مانند ورودی ساختمان، سازه‌های داخل باغ مانند آلاچیق‌ها، بالکن‌های سرپوشیده و پاسیو هستند و این فضاها را به خوبی روشن می‌کنند. این نوع چراغ‌ها در واقع مانند لوستر هستند و بیشتر جنبه تزئینی دارند.

چراغ سردری پارکی

این نوع چراغ‌های پارکی از نظر روشنایی در صدر جدول قرار دارند و گزینه ایده آلی برای روشن کردن محوطه بیرون محسوب می‌شوند.  این چراغ‌ها بر روی سطوح صاف مانند کنار درب ورودی در قسمت بالای دیوار، دو طرف پله‌های ورودی ساختمان و دیگر بخش‌ها قرار می‌گیرند. چراغ های سردری در معرض تابش شدید نور آفتاب و بارندگی قرار دارند، بنابراین جنس آنها بسیار حائز اهمیت است.

چراغ باغی باغچه‌ای پارکی

این نوع چراغ‌ها اغلب در حالت چراغ‌های پایه کوتاه هستند و در داخل باغچه، چمن و حتی در دو طرف مسیر حرکت ماشین یا پیاده رو نصب می‌شوند. چراغ‌های باغی دارای سایزهای بلند و کوتاه هستند که بسته به محلی که به آنها نیاز دارند انتخاب می‌شوند. معمولا برای حیاط‌های آپارتمانی از سایز کوتاه آنها استفاده می‌شود.

چراغ‌ های محوطه‌ای

هنگام انتخاب چراغ محوطه‌ای چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت ؟

از آنجایی که انواع مختلفی از چراغ‌های محوطه‌ای برای فضای باز وجود دارد، باید بدانید که چگونه انتخاب درستی داشته باشید. همه این چراغ‌ها ممکن است برای استفاده در فضای باز عالی باشند، اما هر کدام از آنها کارکردهای خاصی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، چراغ‌های باغی ممکن است برای مسیرها در مقایسه با چراغ‌های دیواری پارکی بهتر باشند، یا چراغ آویز پارکی قطعا برای روشن کردن آلاچیق بهتر است. در ادامه 5 مورد از نکات مهم خرید چراغ‌های محوطه‌ای را به شما خواهیم گفت.

مصرف انرژی

در حالی که هنوز طراحان برای تامین روشنایی فضای باز از لامپ‌های هالوژن یا رشته‌ای استفاده می‌کنند، چراغ‌های LED هم می‌توانند گزینه مناسب‌ باشند. اگرچه این نوع چراغ‌ها گران‌تر هستند، کارشناسان آنها را ترجیح می‌دهند زیرا دوام بالایی دارند، سازگار با محیط بوده و تا مدت طولانی نیاز به تعویض نخواهند داشت و مهمتر از همه اینکه مصرف انرژی کارآمدی دارند. نور چراغ‌های ال ای دی کمتر است و بیشتر جنبه دکوراتیو دارد پس اگر فضای بزرگی دارید و تعداد چراغ‌های مورد نیاز شما زیاد است نمی‌توانید روشنایی محیط را با این نوع چراغ‌ها تامین کنید. از نظر قیمت هم طبیعتا چراغ‌های ال ای دی قیمت بیشتری دارند.

مطمئن شوید که دارای درجه حفاظت مناسب باشند.

اگر قصد دارید چراغ‌ها را در نزدیکی یک آبنما در فضای باز قرار دهید، مطمئن شوید که دارای درجه حفاظت مناسب باشند. معمولاً درجه حفاظت چراغ‌هایی که در معرض آب هستند باید IP65 تا IP67 باشد. اگر برای محیط بیرون که فقط در معرض باران هستند چراغ می‌خواهید، درجه حفاظت IP44 کافی است. چراغ‌های پارکی که از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده‌اند دوام بسیار زیادی در برابر عوامل محیطی دارند.

چراغ‌های پارکی بادوام انتخاب کنید.

همه انواع چراغ‌های فضای باز باید در برابر آب و هوا دوام بالایی داشته باشند زیرا همیشه در معرض این دو عنصر قرار دارند. چراغی انتخاب کنید که در برابر نور مداوم خورشید و باران‌های شدید دوام زیادی داشته باشد. چراغ‌های جنس آلومینیوم دایکاست جزو بهترین جنس و بادوام ترین‌ها هستند و در عین حال از گران‌ترین چراغ‌ها به شمار می‌آیند. البته چراغ‌هایی با قیمت‌های ارزان‌تر، با کیفیت‌های پایین‌تر نیز وجود دارند که پلی کربونات و پلاستیک فشرده جزو این دسته از محصولات هستند. این جنس چراغ‌ حیاطی ارزان، مقرون به صرفه هستند، وزن سبکی دارند و اگر به تعداد زیادی چراغ محوطه نیاز دارید، از این جنس چراغ‌ها انتخاب نمایید.

چراغ محوطه با اندازه مناسب محیط انتخاب نمایید.

اگر می‌خواهید چراغ پارکی که انتخاب می‌کنید مناسب محوطه باشد، حتما اندازه درستی را که با متراژ حیاط شما سازگار است انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر قصد خرید چراغ محوطه برای قسمت ورودی ساختمان را دارید، آن را متناسب با درب ورودی انتخاب نمایید و از انتخاب چراغ‌های بزرگ خودداری کنید. این موضوع برای دیگر قسمت‌های ساختمان مانند مسیر پارکینگ نیز صدق می‌کند و باید مقیاس‌ها را رعایت فرمایید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

چراغ‌ های محوطه‌ای

میزان روشنایی مناسبی را در مورد چراغ‌های محوطه‌ای در نظر بگیرید.

کیفیت و میزان روشنایی چراغ‌های پارکی نکته‌ای هست که باید حتما در نظر بگیرید. اگر قصد دارید از این چراغ‌ها برای تامین روشنایی محیط استفاده نمایید پس چراغی مناسب مانند چراغ‌های سر لوله حیاطی با محافظ‌های شفاف انتخاب نمایید. اگر به فکر جنبه دکوراتیو آنها هستید مدل‌های دیگر هم انتخاب مناسبی خواهند بود. برای روشنایی بیشتر هم می‌توانید انواع چراغ‌های پارکی را در حیاط و باغ خود استفاده نمایید.

توضیحات بالا می‌تواند به شما در انتخاب چراغ پارکی مناسب کمک کند اما در مجموع اگر قصد خرید چراغ پارکی دارید، ابتدا محیطی که می‌خواهید در آن از از این چراغ‌ها استفاده نمایید را در نظر بگیرید. بهتر است بخشی از باغ یا ویلا که به چراغ پارکی نیاز دارد را بررسی کنید، متراژ آن را برآورد نمایید و سپس برای تعداد و نوع چراغ‌های پارکی تصمیم گیری کنید. اگر در بخش جغرافیایی هستید که رطوبت ممکن است باعث آسیب به چراغ‌ها شود، حتما درجه حفاظتی مناسبی را برای چراغ‌های پارکی در نظر بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت