hostino

5 دلیل اهمیت بسته بندی

  • دسته بندی : اخبار - معرفی سایت
  • بدون نظر
  • تاریخ بروزرسانی : ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
  • 105 بازدید

بسته بندی

اهمیت بسته بندی

چه بسته بندی مواد غذایی، لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی و چه بسته بندی یک تکه لباس، دلیلی برایش وجود دارد. یک لحظه فکر کنید و آخرین چیزی که خریده‌ اید را به یاد بیارید. آیا چیزی برای خوردن بود یا نوشیدن، استفاده کردن و یا پوشیدن؟

حالا که آن چیز در ذهنتان هست، می‌توانید بگویید که بسته بندی آن چه تاثیری روی شما می‌گذارد؟ اولین تصویری که به ذهن شما می‌رسد چیست؟ به ایمنی آن فکر می‎کنید یا طراحی و ظاهرش؟ شاید هم نقش موقت آن به عنوان محافظ محتویات داخلش؟

چیز مشابه در محصولات مختلف روزمره، این است که آنها قطعا در یک نوع بسته ‌بندی ارائه می‌شوند. بسته بندی و چاپ جعبه نقش‌های بسیار زیادی دارد؛ که شامل محفاظت، ایمنی، افزایش کاربرد و استفاده، ظاهر جذاب، طراحی مناسب و نیازهای خاص مشتری است. با این حال، چیزی که معمولا از بسته بندی برداشت می‌شود، هدفی یک منظوره است. بسته بندی برای انجام مأموریتش است، فقط برای یک بار. چه برای استفاده از محصولی که داخلش است کنار زده ‌شود، و چه به محض اتمام محتوای بسته بندی، دور ریخته شود؛ نتیجه یکسان است. بسته بندی فقط به طور موقت آنجاست.

تردیدی نیست که چرا ضایعات بسته بندی به یک مشکل بزرگ جهانی تبدیل شده است. فرهنگ یکبار مصرف ما میزان ضایعات بسته بندی را که هر فرد به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه توسط افراد تولید می‌کند را اساسا افزایش داده است. پلاستیک به عنوان یک ماده بسته بندی، با آلوده کردن مناظر طبیعی، تجزیه به ریزپلاستیک و منتهی شدن به اقیانوس‌ها و تنوع زیستی دریایی، به محیط زیست آسیب می‌رساند. امروزه صنایع چاپ و بسته بندی در تلاش هستند تا جایگزین‌های تجدیدپذیر و پایدارتری برای مواد بسته بندی معمولی پیدا کنند که بتوانند به طور کامل و ایمن مجدداً استفاده، بازیافت و تجزیه شوند.

امروزه محصولات روزمره عمری کوتاه، اما تاثیراتی طولانی مدت دارند. افزایش چرخه‌ی مواد باعث کاهش میزان بسته بندی یکبار مصرف، و افزایش چرخه‌ی عمر مواد می‌شود.

در ادامه من پنج دلیل مهم اهمیت بسته بندی را لیست می‌کنم. بعد از اینکه آنها را خواندید، در بخش نظرات به من نظرتان را بگویید.

1- محافظت

هدف اصلی بسته بندی، محافظت از محتویاتش در برابر هرگونه صدمه‌ای است که ممکن است در حین حمل و نقل، جا به جایی و نگهداری به آن وارد شود. چاپ کارتن، محصول را در کل زنجیره تدارکش از تولید کننده تا مصرف کننده نهایی، سالم نگه می‌دارد. همیچنین از محصول در برابر رطوبت، نور، گرما و سایر عوامل خارجی محافظت می‌کند. این مهمترین هدف بسته بندی است. به همین دلیل، غیر معمول نیست که بسته بندی بیشتری نسبت به محصول واقعی داشته باشید؛ خصوصا هنگام سفارش کالا از فروشگاه‌های آنلاین. میزان ضایعاتی که بسته بندی محصول به جا می‌گذارد، واقعاً سرسام آور است. در مجموع، هدف از بسته بندی محافظت است؛ اما بین بسته بندی هوشمند و خوب طراحی شده و بسته بندی بدون طراحی مناسب، تفاوت وجود دارد.

2- ایمنی

مهمتر از همه، بسته بندی نقش مهمی در حفظ محتویات و ایمنی مصرف کنندگان دارد. بسته بندی باید حاوی اطلاعات مهمی از محصول و ایمنی‌اش باشد. مثلا برای محصولات غذایی، تاریخ بسته بندی، تاریخ مصرف بعد از باز شدن محصول و لیست مواد تشکیل دهنده باید به وضوح روی بسته بندی قابل مشاهده باشد. هیچ ماده شیمیایی مضر، بو یا مزه‌ای نباید از مواد بسته بندی به غذا منتقل شود؛ چه از مواد اولیه و چه از مواد بازیافتی تهیه شده باشد. علاوه بر این اگر بسته حاوی مواد سمی است، باید از بسته بندی مشخص باشد. همه‌ی این اطلاعات باعث افزایش ایمنی محصول برای مصرف کننده می‌شود. اطلاعات بیش از حد همیشه بهتر از نداشتن هیچ اطلاعاتی است.

3- جذابیت

بسته بندی

بسته بندی شامل بخش مهمی از برند محصول و بازاریابی است. بسته بندی منحصر به فرد می‌تواند جذابیت محصول را افزایش داده و در نتیجه، بر تمایل به خرید محصول تأثیر بگذارد. بسته بندی به اندازه‌ی خود محصول مهم است. هدف آن متمایز بودن در قفسه یا وب سایت، افزایش فروش، ارائه اطلاعات مربوط به محصول و افزایش علاقه است. دو سوم مردم می‌گویند که بسته بندی، بر تصمیم به خرید آنها تأثیر می‌گذارد. یک بسته بندی همچنین می‌تواند درباره کسب و کار پشت محصول و تأثیرات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی محصول، اطلاعات کاملی بدهد. این، ابزاری برای انتقال ارزش‌های شرکت و مزایای بزرگی است که محصول برای مصرف کننده خواهد داشت.

4- کاربرد

مصرف کنندگان به دنبال بسته بندی مناسب هستند. آنها یک بسته بندی کاربردی و «نجات بخش» می‌خواهند که بسیار کاربر پسند باشد. کاربرد بسته بندی فقط توسط مصرف کنندگان تشخیص داده می‌شود. بسته بندی ای که به راحتی باز و بسته می‌شود، پس از استفاده به آسانی تا و مرتب می‌شود و قابلیت استفاده مجدد یا بازیافت را دارد، برخی از نیازهای مصرف کنندگان را برآورده می‌کند. علاوه بر این، طراحی مناسب قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد. روند امروزه‌ی کاربرد بسته بندی، از فرهنگ یکبار مصرف به خرید عمده محصولات، با قابلیت استفاده مجدد و ظروف شخصی مثل قبل از 1960، تغییر کرده است. مصرف کنندگان دوست‌دار محیط زیست از قبل شیشه‌های خالی، کیسه‌ها و ظروفشان را برای خرید مواد غذایی با خود می‌برند. بنابراین یک چالش بزرگ در کاربرد بسته بندی باقی می‌ماند. این بسته بندی چند بار قابل بازیافت است و آیا به همان راحتی مورد نیاز مصرف کننده است؟

5) پایداری

بسته بندی

مصرف کنندگان بیشتر و بیشتری قبل از تصمیم گیری برای خرید، به اثر کربن، قابلیت استفاده مجدد و قابلیت بازیافت توجه می‌کنند. در حقیقت اینکه بسته بندی پایدار چگونه برداشت شود، تأثیر مثبت بیشتری بر تعداد فروش دارد. طراحی جعبه و بسته بندی نقش مهمی در تعیین راحتی جدا کردن مواد از یکدیگر و در نتیجه، سهولت استفاده مجدد و بازیافت بسته بندی دارد. بسته بندی بیشتر با مواد کمتر، نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف منابع می‌شود، بلکه مواد کمتری نیز در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد تا او بتواند به درستی آن را به کار بگیرد.

مصرف کنندگان به طور روز افزونی از تأثیرات زیست محیطی کارهایشان آگاه هستند. آنها قبل از خرید محصول، اثر کربن بسته بندی را ارزیابی می‌کنند. چاپ لیبل روی بسته بندی که اطلاعات واضحی درباره تاثیرات محصول و بسته بندی بر محیط زیست و قابلیت بازیافت آن بدهد، قطعاً نظر مصرف کننده را جلب می‌کند.

سخن اخر درباره صنعت بسته بندی

یک بسته بندی خوب هدف مناسب دارد، از محتوی‌اش محافظت می‌کند، در منابع صرفه‌جویی می‌کند و با استفاده از شیوه تولید پربازده و مواد اولیه پایدار، اثر کربن آن را به حداقل می‌رساند. برای دستیابی به این معیارها، ما نمی‌توانیم برای داشتم یک بسته بندی عالیِ سازگار با محیط زیست، اهمیت طراحی بهینه، کاربرپسندی و چرخه مواد موثر را فراموش کنیم.

بسته بندی محصول دارای ویژگی‌های مهمی است. حالا آیا همه بسته بندی‌ها مشکل‌ساز هستند؟ پاسخ کاملاً واضح است. نه. بسته بندی برای طیف وسیعی از محصولات مختلف روزمره ضروری است. در نتیجه، به طور روزانه بسته بندی‌های خلاقانه، قابل استفاده مجدد و پایدار تولید می‌شود. این مسیر فعلی است. مسیر دیگر این است که کیسه‌ها و ظروف خودتان را بیاورید؛ به عبارت دیگر، استفاده مجدد از آنچه که دارید و خرید محصولات بیشتر به صورت عمده.

با این وجود، بسته بندی و به خصوص ضایعات پلاستیکی، مسئله‌ای مهم هستند. هرچه بیشتر خرید کنید، بیشتر هدر می‌دهید. به همین سادگی است. بیایید کمتر خرید کنیم و با هم، سبک زندگی پایدار را بپذیریم!

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

همکاران وبیت