learndl zhaket triboon

چند نکته طلایی برای گرده افشانی درخت فندق که باعث افزایش باردهی می‌شود

آیا درختان فندق نیاز به گرده افشانی دارند؟ درخت فندق یک فرآیند بیولوژیکی منحصر به فرد دارد که در آن کوددهی پس از گرده افشانی درخت فندق پس از چهار تا پنج ماه انجام می‌شود! اکثر گیاهان دگر بارور چند روز پس از گرده افشانی بارور می‌شوند، این باعث شد به این فکر کنیم که آیا درختان فندق نیاز به گرده افشانی متقاطع دارند؟ به نظر می‌رسد آنها باید برای گرده افشانی درخت فندق باید از درختان گرده افشانی دیگر کمک گرفته و عوامل محیطی نیز تاثیر بسزایی بر روی این فرایند دارد.

چند نکته طلایی برای گرده افشانی درخت فندق که باعث افزایش باردهی می‌شود

فرایند گرده افشانی درخت فندق

کشاورزانی که می‌خواهند سرمایه خود را صرف خرید نهال فندق کنند علاوه بر اینکه نسبت به کاشت این درخت اطلاعات کافی به دست می‌آورند، باید نسبت به رقم گرده افشان مناسب و سازگار درخت فندق نیز اطلاعات کامل و علمی را کسب کنند، طبق شواهد و بررسی‌های به دست آمده کاملا مشخص است این درخت برای باروری احتیاج به رقم گرده افشان دارد، البته کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نژاد نهال فندق نژاد هایی که سازگاری بیشتری با نهال هدف دارند را برای شما معرفی می‌کنند.

اوج گرده افشانی درخت فندق بسته به شرایط آب و هوایی در اواخر زمستان و اوایل بهار رخ می‌دهد، گل‌های فندق دارای چندین جفت سبک بلند با سطوح کلاله‌ای هستند و می‌توانند گرده‌ها را دریافت کنند و بافت کوچکی در قاعده آنها به نام مریستم تخمدانی وجود دارد، چهار تا هفت روز پس از گرده افشانی، لوله گرده تا پایه سبک رشد کرده و نوک آن مسدود می‌شود، باید خاطر نشان کنیم گرده افشانی در تخمدان از بافت ریز مریستمی شروع می‌کند، تخمدان به آرامی در طی چهار ماه تا اواسط اردیبهشت رشد می‌کند و سپس سرعت می‌گیرد، میوه فندق حدود شش هفته پس از لقاح در اوایل اندازه کامل می‌رسد.

آیا درختان فندق نیاز به گرده افشانی دارند؟

برای خواب به این سوال باید بگوییم با اینکه اکثر درختان فندق تک پایه هستند (هم گل‌های نر و هم گل ماده روی یک درخت دارند)، اما با خود ناسازگار هستند، به این معنی که درخت نمی‌تواند با گرده های خود شکوفه ‌تایش را بارور کند، بنابراین، آنها نیاز به گرده افشانی متقابل دارند، همچنین، برخی از گونه‌های وارداتی فندق دوپایه هستند و کار کشاورز را در انتخاب به درخت گرده افشان فندق را دشوارتر می‌کند.

چون فرآیند گرده افشانی درخت فندق با باد و عوامل محیطی انجام می‌شود، بنابراین در خرید نهال فندق ( https://bartarnahal.ir/hazelnut-seedlings/ ) گرده افشان دقت کنید، برای گرده افشانی موثر باید یک درخت گرده افشان سازگار را انتخاب کنید، علاوه بر این، زمان بندی در شکوفه دهی درخت هدف و درخت گرده افشان بسیار مهم است.

زیرا پذیرش شکوفه های ماده باید با زمان ریختن گرده همپوشانی داشته باشد؛ به طور کلی در باغ های فندق، سه رقم گرده افشان (آنهایی که در اوایل، اواسط و اواخر فصل گرده افشانی می کنند) در سرتاسر باغ و در ردیف‌های مختلف قرار می‌گیرند، برای اینکه میزان فروش تجاری باغ کاهش پیدا نکند، کشاورز می‌تواند ارقام گرده افشان فندق را نیز از رقم‌های تجاری و باکیفیت انتخاب کند.

چند نکته طلایی برای گرده افشانی درخت فندق که باعث افزایش باردهی می‌شود

البته باید خاطرنشان کنیم، تمام شکوفه‌هایی که در درخت فندق تولید می‌شود نباید بارور شوند، طبق آزمایشات و تحقیقات فراوانی که توسط کارشناسان با تجربه انجام شده، مشخص شده تنها ۱۲ درصد شکوفه ها اگر موفق به لقاح و باروری شوند، باغدار سال پرباری را تجربه خواهد کرد، پس اگر دوره گرده افشانی باغ به پایان رسید و اکثر شکوفه های شما دچار ریزش شد نگران نباشید چون این شکوفه ها اضافی بوده و تاثیر مثبتی بر روی باردهی سالانه شما نخواهد داشت.

شرایط محیطی مناسب برای فرایند گرده افشانی باغ فندق

برای اینکه فرایند گرده افشانی باغ فندق به خوبی انجام شود، تنها خرید نهال فندق و نهال گرده افشان با کیفیت تاثیر گذار نیست، بلکه توجه داشته باشید شرایط محیطی نیز تاثیر بسزایی بر روی فرایند گرده افشانی باغ فندق دارد، اگر بنا به دلایلی درخت شما باردهی مناسب نداشت و دچار کم باری شد حتما عوامل بازدارنده محیطی را شناسایی کرده و و سعی کنید آنها را برطرف کنید البته برای موثر بودن این فرایند بهتر است قبل از کاشت نهال در باغ با کارشناسان نهالستان در تماس باشید تا آنها تجربیات و یافته های خودشان را در اختیارتان گذاشته و خرید نهال را به صورت تضمینی انجام دهید.

  • قدم اول در فرایند گرده افشانی درخت فندق شناسایی اکوسیستم منطقه و سازگاری نهال فندق با محیط زیست است، توجه داشته باشید نهال هایی که برای مناطق سردسیری کاشته می شود کاملاً متفاوت با نهال فندق ای است که در مناطق گرمسیری باغ آن را احداث می‌کنند.
  • وجود حشرات گرده افشان فرایند گرده افشانی را تسریع می‌بخشند، کشاورزان برای اینکه بتوانند به یک درآمد جانبی دست پیدا کنند، می‌توانند از حشراتی مانند زنبور عسل در باغ فندق بهره وری کنند، نه تنها گرده افشانی این درختان را با سرعت بیشتری انجام شود بلکه با فروش عسل آنها به صورت سالیانه درامدی نیز به دست بیاورند.

چند نکته طلایی برای گرده افشانی درخت فندق که باعث افزایش باردهی می‌شود

  • در مرحله نقشه کشی باغ، وقتی مکان گرده افشان ها را مشخص می‌کنید، سعی کنید مکان‌هایی را برای این درختان انتخاب کنید که در زیر نور آفتاب و مقابل وزش باد قرار بگیرند، چون جهت پراکنده شدن گرده ها شما احتیاج به گرما و وزش باد دارید.
  • یکی از موارد بازدارنده برای گرده افشانی باغ فندق که باید به آن اشاره کنیم بارش باران و برودت هوا است، پس آب و هوای منطقه را از طریق رسانه‌های جمعی پیگیر باشید اگر متوجه شدید که دوره گلدهی درختان فندق با برودت هوا و بارش باران همراه خواهد بود، می‌توانید از هورمون‌های تاخیر کننده استفاده کنید تا گلدهی این درختان ۷ تا ۱۰ روز به تعویق بیفتد.

کلام آخر

کاملا مشخص است که برخی از عوامل تاثیر گذار در گرده افشانی باغ فندق به مدیریت کشاورز بستگی دارد و برخی دیگر نیز از دست کشاورز کالج است ولی باردار با رعایت کردن چند نقطه که مربوط به او است می تواند تا حد زیادی به فرزندی با خود کمک کند مهمترین عامل در باروری تضمینی باغ فندق خرید نهال با کیفیت از نهالستان های معتبر و مجوز دار است، این نهال ها به روش پیوندی و اصلاح شده تولید شده و سیستم تنها سیستم دفاعی آنها قوی تر است که باروری چند برابر نیز دارند، همچنین کارشناسان این مراکز مانند مرکز برتر نهال آماده ارائه مشاوره و خدمات تخصصی به کشاورزان هستند.

تماس با برتر نهال: 09141832393

تماس با پالیز نهال: 09144501003

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت