learndl zhaket triboon

کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو معمولاً در دو طرح اصلی وجود دارند: کمپرسورهای اسکرو خشک یا کمپرسورهای پیچی مرطوب/غرق روغن. هر دو نوع کمپرسور متشکل از روتورهایی هستند که به هم متصل هستند. کمپرسورهای اسکرو خشک هیچ روغنی در بین پیچ ها ندارند. یک کمپرسور اسکرو خشک از دو روتور تشکیل شده است، یک جفت جفت نزدیک که در یک سوراخ استوانه ای با فاصله کم نصب شده اند. کمپرسورهای اسکرو مرطوب یا روغنی دارای روغن در بین پیچ ها هستند. یک کمپرسور پیچی پر از روغن همچنین دارای یک جفت روتور نزدیک به هم است که در یک سوراخ سیلندر با فاصله تنگ نصب شده اند. با این حال، کمپرسورهای اسکرو سیلابی روغنی به اندازه کمپرسورهای اسکرو خشک نیازی به فاصله خالی ندارند. بخش های بعدی این فصل جنبه های مختلف (شباهت ها و تفاوت ها) این دو نوع کمپرسور اسکرو را شرح می دهد.اکثر کمپرسورهای اسکرو از نوع روغن کاری شده هستند. دو نوع وجود دارد – نوع نیمه هرمتیک و درایو باز. در حالت اول، موتور در همان محفظه کمپرسور قرار دارد، در حالی که در دومی موتور خارج از محفظه کمپرسور قرار دارد و بنابراین نیاز به سیل شفت دارد. تنها قطعات متحرک در کمپرسورهای هوا دو روتور مارپیچی به هم پیوسته هستند. روتورها از یک لوب نر که به عنوان پیستون غلتشی عمل می کند و یک فلوت ماده که به عنوان یک استوانه عمل می کند، تشکیل شده است. از آنجایی که فشرده سازی پیچ دوار یک فرآیند جابجایی مثبت مداوم است، هیچ موجی در سیستم ایجاد نمی شود.

گردش روغن و هوا در کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو

هوای ورودی در کمپرسور از محوطه بیرون با خلا ایجاد شده در پشت پمپ اسکر مکش شده و پس از گذر از یک فیلتر به نام فیلتر هوا که اغلب بصورت استوانه ای مورد استفاده قرار می گیرد وارد محفظه پمپ اسکرو می شود که از چرخدنده های هلیکال استفاده می کند. گردش چرخدنده ها به منظور روانکاری نیاز به روغن کاری دارد که علاوه بر روانکاری منافذ باز چرخدنده را نیز پر کرده و از باگشت هوا به عقب در فرایند فشرده سازی جلوگیری می کند. از این رو هوای فشرده خروجی از پمپ اسکرو دارای ذرات ریز روغن معلق می باشد که این هوا در دمای بالا ابتدا با فشار و بصورت پیچشی به یک سطح برخورد می کند تا بیشتر روغن معلق در هوا جذب سطح شود. از یک فیلتر تحت نام فیلتر سپراتور کمپرسور که در واقع جدا کننده روغن معلق در هوای کمپرسور می باشد استفاد می شود. وجود این فیلتر سپراتور سبب حذف آلاینده های هوای خروجی از کمپرسور می شود که اغلب از نوع روغن هستند تا هوایی با فشار و دمای مناسب برای حرکت ماشین های صنعتی را در خروجی کمپرسور داشته باشیم.

مشکلات کاربری کمپرسور در مناطق مرطوب

هوای گرم و مرطوب همراه با روغن نسبتاً خنک، باعث تراکم می شود – اگر شرایط فیزیکی بیش از توانایی هوا برای نگه داشتن آب در حالت بخار باشد. اگر این اتفاق بیفتد، آب در حین گردش با روغن مخلوط می شود و به تدریج محتوای آب روغن افزایش می یابد. به زودی، مخلوط روغن/آب به یک ماده سفید شیری تبدیل می‌شود که فیلتر را مسدود می‌کند و باعث ایجاد هشدار و تعویض مکرر فیلتر می‌شود. این باعث افزایش هزینه های عملیاتی می شود. یک پیامد حادتر این است که آب توانایی روغن برای روانکاری و خنک شدن را از بین می برد. این منجر به خوردگی یاتاقان ها و فولاد کربنی می شود. آسیب به بلبرینگ ها در مرحله بعدی قرار می گیرد. سپس روتورها به یکدیگر آسیاب می شوند و صدمات جبران ناپذیری به بار می آورند. همچنین، عدم خنک کننده خود ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد سیستم شود و در نهایت دستگاه را به دلیل دمای بیش از حد خاموش کند. دیجیتال مارکتینگ : نانوتجارت

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت