learndl zhaket triboon

کاغذ کرافت چیست و چه کاربردی دارد؟

کاغذها جزو پراستفاده‌ترین متریال‌های موجود در بازار هستند که از آن‌ها برای کاربردهای متنوعی استفاده می‌شود، به همین دلیل کاغذها را باتوجه‌به کاربردی که دارند، در انواع مختلفی تولید می‌کنند. یکی از انواع کاغذهای پرکاربرد کاغذ کرافت است. این کاغذ به‌دلیل ویژگی‌های خوبی که دارد، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. مقاومت و قدرت جذب بالایی این کاغذ باعث شده‌است که گزینهٔ مناسبی برای تولید انواع پاکت‌های کاغذی به‌شمار برود.

امروزه استفاده از کاغذ کرافت برای تولید پاکت دستی به‌جای مواد پلاستیکی بسیار متداول شده‌است، زیرا این کاغذها هم مقاومت خوبی در برابر پارگی دارند و هم استفاده از آن‌ها برای محافظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی مفید است. برای ساخت این کاغذ از نوعی خمیر شیمیایی استفاده می‌شود. کاربردهای این کاغذ به‌دلیل ویژگی‌های خوبی که دارد، بسیار گسترده است.

در ادامهٔ این مقاله قصد داریم تا شما را به‌طور کامل با این کاغذ و کاربرد آن آشنا کنیم، پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

برای اطلاعات بیشتر به سایت https://www.papiere.ir

کاغذ کرافت

کاغذ کرافت به چه نوع کاغذی گفته می‌شود؟

به‌نوعی از کاغذ گفته می‌شود که طی مراحل خاصی به نام کرافت تولید می‌شود. این نوع کاغذ برای اولین‌بار در کشور آلمان تولید شد و بعدها به‌دلیل ویژگی‌های خوبی که داشت، تولید آن در سراسر کشورها رواج پیدا کرد. برای تولید ورقه‌های این کاغذ نیز مانند سایر فراورده‌های کاغذی، از چوب درختان استفاده می‌شود. نوع چوب به‌کاررفته در تولید این کاغذ بسیار متنوع است و می‌توان از هر نوع چوبی برای تولید آن استفاده کرد.

معمولاً چوب درختان کاج، بامبو یا کنف بهترین گزینه برای تولید این کاغذ به‌شمار می‌روند. فرایند تولید این کاغذ یک فرایند قلیایی یا خنثی است. کاغذهایی که طی فرایند کرافت تولید می‌شوند، ویژگی‌های مهمی مانند کشسانی بالا، مقاومت در برابر پارگی و خرابی دارند. باتوجه‌به ویژگی‌های این کاغذ، استفاده از آن بسیار متداول است. علت مقاومت بالایی کاغذ کرافت، خارج‌کردن لینگین بیشتر از فیبر مورداستفاده برای تولید آن است. لینگین نوعی پلیمر است که بعد از سلولز رایج تین ترکیب در ساختار گیاهان است. این ماده باعث ایجاد اختلال در پیوندهای هیدروژنی بین سلولزها می‌شود. در فرایند کرافت با خارج‌شدن این ترکیب مقاومت و حالت کشسانی کاغذ افزایش پیدا می‌کند.

تولیدکنندگان برای افزایش زیبایی و کاربرد این نوع کاغذ، در طی مراحل تولید آن، با افزودن رنگ‌های مختلف به خمیرکاغذ، رنگش را تغییر می‌دهند. امروزه کاغذهای کرافت با تنوع رنگی زیادی در بازار به فروش می‌رسند.

ویژگی‌های کاغذ کرافت

همان‌طور که به آن اشاره کردیم، کاغذ کرافت در مقایسه با سایر انواع کاغذها از خاصیت و ویژگی‌های خوبی برخوردار است، به همین دلیل استفاده از آن در صنایع مختلف بسیار متداول است. علاوه‌بر این، موارد استفاده از این کاغذ می‌تواند گزینهٔ بسیار مناسبی برای جایگزینی با کیسه‌های پلاستیکی باشد. ازآنجایی‌که تجزیهٔ کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت بسیار طولانی است، استفاده زیاد از این کیسه‌ها به محیط‌زیست آسیب زیادی وارد می‌کند، به همین دلیل استفاده از مواد غذایی که تجزیهٔ آن‌ها بسیار راحت‌تر است، می‌تواند گزینهٔ بسیار مناسبی برای محافظت از محیط‌زیست باشد.

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم ویژگی‌های کاغذ کرافت عبارت است از:

 • مقاومت بالا در برابر پارگی؛
 • قدرت جذب بالا؛
 • انعطاف‌پذیری بالا؛
 • بسیار مقرون‌به‌صرفه؛
 • کشسانی بالا؛
 • صددرصد قابل‌بازیافت؛
 • سازگار با محیط‌زیست.

کاغذ ۱۰۰*۷۰

کاربردهای کاغذ کرافت کدام‌اند؟

باتوجه‌به ویژگی‌های منحصربه‌فرد کاغذ کرافت، مسلماً استفاده از آن بسیار متداول است. کاربردهای این کاغذ بسیار زیاد است و به همین دلیل در بیشتر صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازجمله کاربردهای خوب این نوع کاغذ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بسته‌بندی مواد غذایی

یکی از کاربردهای متداول این کاغذ، استفاده از آن برای بسته‌بندی مواد غذایی است. باتوجه‌به خاصیت و ویژگی‌های این کاغذ، می‌توان از آن برای بسته‌بندی مواد غذایی خشک، مرطوب و آبدار، میوه و سبزی‌ها، غذاهای آماده، صیفی‌جات، مرکبات و.. استفاده کرد.

 • تولید کاغذهای بیمارستانی

از دیگر کاربردهای خوب این کاغذ تولید کاغذهای بیمارستانی است. ازآنجایی‌که در بیمارستان‌ها به مواد کاغذی بسیار نیاز است، استفاده از کاغذ کرافت به‌دلیل ارزان‌بودن و قابل‌بازیافت بودن، گزینهٔ مناسبی است، به همین دلیل در اکثر بیمارستان‌ها از این نوع کاغذ استفاده می‌شود.

 • بسته‌بندی پوشاک

بسته‌بندی پوشاک از دیگر کاربردهای خوب این کاغذ به‌شمار می‌رود. این کاغذ به‌دلیل مقاومت در برابر پارگی، برای بسته‌بندی پوشاک گزینهٔ بسیار مناسبی است. برای تولید انواع کارتن‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک، از این کاغذ استفاده می‌شود.

 • استفاده از کاغذ کرافت برای طراحی

در خیاطی برای طراحی الگوی لباس‌ها می‌توان از کاغذهای کرافت استفاده کرد. این کاغذها به‌دلیل ارزان‌بودن و حالت کشسانی بالا، برای طراحی الگوی لباس‌ها بسیار مناسب است. علاوه‌بر این می‌توان از کاغذ کرافت برای طراحی و چاپ انواع کاتالوگ، بروشور، کتاب، کارت ویزیت و.. نیز استفاده کرد. این کاغذ برای چاپ در تیراژ بالا بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

 • تزئین انواع گل‌وگیاه

در گلخانه‌ها و گل‌فروشی‌ها از کاغذهای کرافت در رنگ‌های متنوع برای تزئین انواع گل‌وگیاه استفاده می‌شود. این کاغذها ظاهری زیبا دارند و استفاده از آن‌ها برای کارهای تزئیناتی بسیار متداول است.

رول کاغذ کرافت

خرید کاغذ کرافت

باتوجه‌به کاربردهای فراوان کاغذ کرافت، افراد زیادی برای مصارف مختلف نیاز به خرید آن دارند. خرید این نوع کاغذ از تولیدکنندگان این کاغذ می‌تواند در هزینه‌های نهایی تأثیر زیادی بگذارد. شرکت کاغذ طرفه تولیدکنندهٔ انواع کاغذهای کرافت، کاهی، کاغذ مومی، کاغذروغنی، کاغذ پوستی، کاغذ سولفات، کاغذ دستگاه کارت‌خوان و کاغذ روزنامه است. کاغذ و مقوای طرفه از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند، به همین دلیل می‌توانید با خیال راحت بهترین کاغذ را از آن‌ها خریداری کنید.

خلاصه

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که کاغذ کرافت یکی از انواع کاغذهای کاربردی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد است. این کاغذ طی فرایندی به نام کرافت که به معنی مقاومت است تولید می‌شود، به همین دلیل از ویژگی‌های اصلی این کاغذ می‌توانیم به مقاومت و خاصیت کشسانی بالایی آن اشاره کنیم. از این کاغذ برای کاربردهای مختلفی همچون بسته‌بندی مواد غذایی خشک و مرطوب، طراحی و چاپ انواع کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، الگوی لباس، بسته‌بندی پوشاک، میوه و… استفاده می‌شود. کاغذ و مقوای طرفه جزو بهترین و باکیفیت‌ترین کاغذهای تولیدشده در ایران است.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 3 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت