learndl zhaket triboon

کاردانو (ADA) چیست؟ از سردسته نسل سوم بلاکچین چه می‌دانیم؟

کاردانو (ADA) چیست

کاردانو (ADA) یک بلاک چین غیرمتمرکز گواهی سپرده (POS) است که به عنوان جایگزینی کارآمدتر برای شبکه‌های گواهی کار (PoW) طراحی شده است. معامله کاردانو در بسیاری از صرافی‌های سراسر جهان از جمله ایران امکان پذیر است.

ارز دیجیتال کاردانو به افتخار آگوستا آدا کینگ 1815-1852) که به عنوان اولین برنامه نویس رایانه شناخته می‌شود، آدا نام‌گذاری شده است. Ada در مکانیسم اجماع PoS این بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کاربران مشارکت کننده در استخر استیک (Stake pool) پاداش داده می‌شود.

تاریخچه کاردانو (ADA)

چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، توسعه کاردانو را در سال 2015 آغاز کرد و این پلتفرم را در سال 2017 راه اندازی کرد. کاردانو خود را به عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی کرده است. هر دو پلتفرم برای کاربردهای مشابه، مانند قراردادهای هوشمند، استفاده می‌شوند و هدفشان ساختن یک سیستم غیرمتمرکز است.

کاردانو خود را نسخه به‌روز شده اتریوم می‌داند و در مقایسه با اعتبارنامه‌های «نسل دوم» اتریوم، خود را به عنوان پلتفرم «نسل سوم» معرفی کرده است. این پلتفرم بلاک چین همچنین هدف ارائه خدمات بانکی به افراد محروم از خدمات بانکی در جهان را دارد.

بیشتر بخوانید: ب هترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

گواهی سپرده در مقابل گواهی کار

پلت فرم کاردانو بر اساس پروتکل اجماع اثبات سهام اوروبوس (Ouroboros) اجرا می‌شود. اوروبوس که توسط بنیاد کاردانو توسعه یافته، اولین پروتکل گواهی سپرده (PoS) است که به منظور کاهش مصرف انرژی مورد نیاز در سیستم‌های اثبات کار (PoW) طراحی شده است. اوروبوس این کار را با حذف منابع محاسباتی عظیمی که الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، انجام می‌دهد.

در حال حاضر دو مکانیسم اجماع عمده وجود دارد که ارزهای دیجیتال برای تأیید تراکنش‌ها از آنها استفاده می‌کنند. اثبات کار یا گواهی کار (POW)، که توسط بیت کوین استفاده می‌شود و کاربران را ملزم می‌کند تا معماهای رمزنگاری پیچیده را قبل از اضافه شدن به بلاک چین حل کنند. این به عنوان استخراج ارز دیجیتال نیز شناخته می‌شود. اثبات سهام یا گواهی سپرده، دیگر مکانیسم اصلی اجماع، از نظر انرژی کارآمدتر است زیرا به استخراج ارز دیجیتال متکی نیست. درعوض، برای اجماع بر سر صحت یک تراکنش قبل از اضافه شدن به بلاک چین، به اعتبارسنج‌ها (Validotor) متکی است.

کاردانو (ADA) چیست

استیکینگ یا سپرده گذاری ADA چیست؟

در سیستم گواهی سپرده کاردانو (PoS)، استیکینگ (سپرده گذاری) قابلیت گره را برای باز کردن بلوک‌ها در بلاک چین تعیین می‌کند. سپرده یا استیک (Stake) یک گره برابر با مقدار Ada است که در دراز مدت نگهداری می‌کند. توکن‌های سپرده گذاری شده Ada نمی‌تواند توسط دارنده آن استفاده یا خرج شود زیرا انها به عنوان وثیقه برای اعتبارسنجی صادقانه نودها در شبکه قفل می‌شوند. به کاربرانی که Ada سپرده گذاری کرده‌اند، پاداش‌هایی در قالب کارمزد تراکنش داده می‌شود. پاداش بر اساس مقدار Ada که یک کاربر در شبکه استیک کرده است توزیع می‌شود.

کاربران به استخرهای استیکینگ (Staking pools) ملحق می‌شوند و برای به‌روزرسانی دفتر کل، آزاد کردن بلوک‌های جدید و کسب کارمزد تراکنش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند.

استخرهای استیکینگ کاردانو چگونه عمل می‌کنند؟

کاردانو از مکانیسم اجماع PoS استفاده می‌کند، که در آن کاربران توکن های ADA را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در شبکه سپرد گذاری یا استیک می‌کنند. کاربران می‌توانند از دو طریق در فرآیند استیکینگ و اعتبار سنجی شرکت کنند. شما می‌توانید چ مالک استخر یا یک اپراتور استخر استیکینگ شوید. استخرهای استیکینگ، گره‌های قابل اعتمادی هستند که کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

صاحب استخر استیکینگ کسی است که ADA را به یک استخر واگذار کرده است. شما می‌توانید استخر استیکینگ خود را ایجاد کنید و آن را خصوصی نگه دارید یا به دیگران اجازه دهید به استخر شما بپیوندند.

اپراتور استخر استیکینگ یک فرد قابل اعتماد است که وظیفه دارد با اجاره سرورها، نظارت بر گره، نگه داشتن کلید استخر و سایر وظایف مدیریت استخر، از استخر استیکینگ محافظت کند.

قراردادهای هوشمند

کاردانو پشتیبانی از قرارداد هوشمند را در سال 2021 با به روز رسانی آلونزو (Alonzo) آغاز کرد. این شبکه ازمایشی، اولین نسخه‌ای بود که مقیاس‌پذیری و موارد استفاده وعده داده شده را برای کاربران به ارمغان آورد. این به‌روزرسانی به کاربران اجازه می‌داد تا قراردادهای هوشمند نوشته و توکن‌های NFT بسازند.

آپدیت‌ها و فورک‌های آتی کاردانو قراردادهای هوشمند و قابلیت‌های بیشتری را به شبکه اصلی اضافه خواهند کرد.

کاردانو (ADA) چیست

نحوه عملکرد کاردانو

بلاکچین کاردانو از دو عنصر اصلی تشکیل شده که اولین آن لایه تسویه کاردانو (CSL) که به عنوان یک واحد حساب عمل می‌کند و دارندگان توکن ADA در لحظه می‌توانند رمزارزهای خود را با کمترین کارمزد تراکنش ارسال و دریافت کنند.

عنصر دوم دیگر این بلاک چین لایه محاسباتی کاردانو (CCL) مجموعه‌ای از پروتکل‌ها است که ستون فقرات بلاک­چین را تشکیل می‌دهد و به اجرای قراردادهای هوشمند، اطمینان از امنیت و امکان سایر عملکردهای پیشرفته مانند لیست سیاه و شناسایی هویت کمک می‌‌کند. کد منبع باز کاردانو با استفاده از هسکل Haskell، یک زبان برنامه نویسی ایمن و شناخته شده جهانی نوشته شده است.

آینده کاردانو

کاردانو به گونه‌ای برنامه ریزی شده است که طی «آپدیت‌هایی» به نام‌های چهره‌های برجسته در شعر و علوم رایانه (بایرون، شلی، گوگن، باشو، و ولتر) به روزرسانی شود. آپدیت باشو عصر مقیاس‌پذیری و بهینه‌سازی است که قابلیت‌های بیشتری را به کاردانو اضافه می‌کند. ولتر (Voltaire) آخرین آپدیت شبکه است که قابلیت رای گیری و مدیریت خزانه داری بلاک چین را از طریق عملکرد قرارداد هوشمند به ارمغان می آورد.

وقتی ولتر تکمیل شد، هدف IOHK این است که بلاک چین و شبکه را به صورت عمومی منتشر کند، شبکه‌ای که کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود و می‌توان روی آن برنامه توسعه داد.

بهترین پلتفرم برای استیک کردن کاردانو چیست؟

چندین استخر وجود دارد که می‌توانید از بین آنها برای سپرده گذاری Ada انتخاب کنید. خواندن کامل وب سایت استخر، نظرات کاربران، شکایات یا مسائل ضروری است تا مطمئن شوید که به یک استخر معتبر می پیوندید. IOHK از کیف پول Daedalus پشتیبانی می‌کند که به شما امکان می‌دهد یک استخر را برای پیوستن به آن انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از ابزارهای adapools.org، cardanoscan.io، pool.pm، poolstats.org یا pooltool.io برای کمک به انتخاب یک استخر استفاده کنید

همچنین می‌توانید از کیف پول Yoroi، Exodus و کیف پول Binance برای سپرده گذاری آدای خود استفاده کنید. با این حال، بایننس یک سرویس حضانتی است، به این معنی که کلیدهای کاردانوی شما توسط بایننس نگهداری میشود.

کاردانو (ADA) را از کجا تهیه کنم؟

می‌توانید کاردانو (ADA) را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال خریداری کنید. کاردانو را نمی‌توان مشابه دیگر ارزهای دیجیتال استخراج کرد. بلکه این ارز باید در صرافی ارز دیجیتال خریداری شود.

جمع بندی

کاردانو یک بلاک چین غیرمتمرکز اثبات سهام است که در سال 2015 تأسیس و در سال 2017 راه اندازی شد. این بلاک چین خود را به عنوان جایگزینی برای بلاک چین های اثبت کار مانند بیت کوین معرفی کرده است، بیشتر به این دلیل که ازنظر مصرف انرژی کارآمدتر است و به استخراج ارز دیجیتال متکی نیست.

همانطور که در این مقاله دیدید، برنامه‌های توسعه کاردانو بلندپروازانه است. توسعه دهندگان آن معتقدند که کاردانو در نهایت زمانی که قابلیت رای گیری و مدیریت خزانه داری بلاک چین به قابلیت‌های آن در آینده اضافه شود، به طور کامل غیرمتمرکز می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.5 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت