hostino

چگونگی تبدیل ارز دیجیتال به ریال

اگر شما نیز پیگیر خبرهای حوزه کریپتو باشید، احتمالا شنیده‌اید که در برخی از کشورها خودپردازهایی برای تبدیل ارزهای دیجیتال به پول فیات وجود دارد؛ به عنوان مثال، مشتریان می‌توانند با کمک دستگاه‌های خودپردازی که تعبیه شده است، بیت کوین‌های خود را نقد کرده و سپس از آن برای خرید یا موارد دیگر استفاده کنند. شاید بتوان گفت که این روش، یکی از ساده‌ترین روش‌های تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد است؛ اما در کشور ما که چنین امکاناتی وجود ندارد، چگونه می‌توان ارز دیجیتال را به ریال تبدیل کرد؟

در این مقاله، قصد داریم تا درباره چگونگی تبدیل ارز دیجیتال به ریال در کشورمان صحبت کنیم.

تبدیل ارز دیجیتال

چرا ارزهای دیجیتال ارزش دارند و به پول تبدیل می‌شوند؟

برخی از ارزهای دیجیتال محبوب در میان مردم، ویژگی‌هایی دارند که باعث می‌شوند مردم آن‌ها را کاربردی بدانند و از آن‌ها برای سرمایه‌گذاری، نقل و انتقالات بین مرزی، خرید یک کالا و موارد دیگر استفاده کنند. وقتی یک چیزی کاربرد پیدا می‌کند و عده‌ بسیاری خواهان آن هستند، تقاضا برای آن افزایش یافته و در بین مردم از ارزش زیادی برخوردار می‌شود. به عنوان مثال، یک شی قیمتی که از قرن‌ها پیش به جا مانده، به دلیل اینکه کمیاب است، ارزش بسیاری دارد. یا مثلا ارزش پول ما، کاملا به قدرت دولت و جمعیت کشوری که از این پول استفاده می‌کنند بستگی دارد. به این ترتیب، ارزش یک چیز نسبی است و هرچیزی می‌تواند باارزش یا بی‌ارزش باشد.

چگونه می‌توانیم بیت کوین را به پول نقد تبدیل کنیم؟

اگر بیت کوین را یک ارز یا یک کالای باارزش در نظر بگیرید، مانند هرچیز دیگری قابل تبدیل به ارزهای مختلف از جمله پول فیات است؛ بنابراین، ما می‌توانیم به راحتی بیت کوین را به ریال نیز تبدیل کنیم. قیمت ارز دیجیتال بیت کوین به میزان تقاضای موجود برای خرید آن بستگی دارد.

معمولا برای این کار، اصطلاحات زیادی مانند: فروش بیت کوین به تومان یا ریال، تبدیل بیت کوین به پول نقد و تبدیل بیت کوین به دلار یا تتر، در میان کاربران رواج دارد. تمام این اصطلاحات به معنای پرداخت بیت کوین و دریافت پول نقد در ازای آن است؛ پولی که به راحتی در حساب بانکی ما واریز شود و بتوانیم آن را خرج کنیم.

برای تبدیل بیت کوین به پول نقد، باید از صرافی های آنلاین ارز دیجیتال استفاده کنید. در واقع صرافی هایی که در سطح شهر هستند، مجوز لازم برای انجام معاملات بیت کوین را ندارند؛ بنابراین درحال حاضر چنین صرافی‌ به صورت فیزیکی وجود ندارد. لازم به ذکر است که برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، باید از سایت‌های معتبر که متعلق به صرافی های ارز دیجیتال معروف هستند، استفاده کنید. در زمینه فروش و خرید بیت کوین، ریسک‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یک شخص یا یک سایت، از شما بیت کوین دریافت کند اما پولی بابت آن به شما نپردازد.
 • پرداخت‌کننده وجه، پول را از یک کارت بانکیِ سرقت شده به حساب شما واریز کند.
 • خطا در ارسال بیت کوین و واریز بیت کوین به یک آدرس اشتباه.
 • خریدار بیت کوین مدعی شود که بیت کوینی از شما دریافت نکرده و یا اینکه مقدار کمتری نسبت به توافق شما واریز کند.
 • بلاتکلیفی تراکنش بیت کوین به دلیل شلوغی شبکه به مدت طولانی (اگر کارمزد تراکنش‌ مناسبی تعیین کنید، این مشکل به ندرت رخ می‌دهد)

اگر به این ریسک‌ها توجه کنید، در فروش بیت کوین و دریافت ریال کمتر دچار خطا و از بین رفتن دارایی‌تان خواهید شد.

توجه داشته باشید که فرقی ندارد بیت کوین‌های شما در کدام کیف پول قرار دارند، چه کیف پول‌های آنلاین مانند blockchain.com باشد و چه کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند Atomic Wallet باشد؛ نحوه نقد کردن بیت کوین به یک شکل است.

مراحل تبدیل بیت کوین به پول نقد در ایران

تبدیل ارز دیجیتال

برای خرید بیت کوین و یا فروش آن، مراحل متفاوتی در صرافی ارز دیجیتال طی می‌شود؛ اما قبل از اینکه با مراحل این فرآیند آشنا شوید، لازم است تا از مقدار بیت کوین خود جهت فروش، اطمینان حاصل کنید. معمولا صرافی ها میزانی را برای حداقل خرید مشخص می‌کنند اما صرافی ارز دیجیتال ارزپایا، محدودیتی برای میزان فروش یا خرید بیت کوین در نظر نگرفته است. حداقل مبلغ خرید به طرف مقابل شما در معامله بستگی دارد. پس توجه داشته باشید که قبل از هر چیزی، بایستی به شرایط و قیمت طرف معامله خود توجه کنید.

به طور کلی برای فروش بیت کوین و تبدیل آن به پول نقد، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. پیدا کردن صرافی یا سایت معتبر: شما می‌توانید با جستجو در گوگل و بررسی سایت‌های موجود و معتبر، قیمت و شرایط معاملات را مشاهده کرده و در نهایت مورد مناسب را انتخاب کنید.
 2. از امکان معامله اطمینان حاصل کنید: به سایت مورد نظرتان پیام دهید و بررسی کنید که آیا بیت کوین یا ارز مورد نظر شما در صرافی لیست شده است یا خیر. بعضی از صرافی های آنلاین فقط فروشنده هستند و خرید بیت کوین انجام نمی‌دهند.
 3. عضویت در سایت صرافی و احراز هویت(در صورت لزوم): بعد از اینکه از امکان‌پذیر بودن انجام معامله اطمینان حاصل کردید، در سایت صرافی ثبت ‌نام کرده و مراحل عضویت و احراز هویت خود را پیش ببرید. البته برخی از صرافی ها فقط هنگام خرید بیت کوین نیاز به احراز هویت دارند و هنگام فروش از شما احراز هویت نمی‌خواهند.
 4. ارسال مدارک جهت احراز هویت: شما می‌توانید فرآیند احراز هویت خود را با ارسال عکس کارت ملی، کارت بانکی، تایید شماره موبایل، تایید ایمیل و عکس سلفی با کارت‌های موردنظر، تکمیل کنید.
 5. ثبت سفارش جهت فروش بیت کوین در صرافی: بعد از انجام مراحل قبل، بیت کوین های خود را به کیف پول صرافی منتقل کرده و درخواست خود را برای فروش بیت کوین در صرافی ثبت کنید. شما در اینجا باید مقدار بیت کوین مورد نظر خود را جهت فروش وارد کرده و گزینه ثبت سفارش را انتخاب کنید.
 6. انتظار برای تایید تراکنش: بعد از انجام مراحل گفته شده، باید منتظر تایید تراکنش خود بمانید. اگر در همان لحظه خریدار بیت کوین با مبلغ پیشنهادی شما وجود داشته باشد، فروش بیت کوین‌های شما خیلی سریع انجام می‌شود.
 7. تایید فروش بیت کوین و دریافت تتر یا تومان : اگر تراکنش شما با موفقیت ثبت و اجرا شود، مقدار بیت کوین مورد نظر شما فروش رفته و معادل آن به حساب شما تتر(USDT) در صرافی واریز خواهد شد. البته ممکن است که شما هنگام فروش بیت کوین، به جای تتر، بیت کوین را با رمزارز دیگری جایگزین کرده باشید که در این صورت بعد از فروش بیت کوین‌ها، ارز دیجیتال درخواستی شما به حسابتان واریز می‌شود. همچنین صرافی های داخلی از ریال نیز پشتیبانی کرده و کاربران می‌توانند با فروش ارزهای دیجیتال خود ریال دریافت کنند.

مراحلی که در بالا ذکر شد، روش کلی فروش بیت کوین و دریافت تتر یا ارز دیجیتال دیگری است. توجه داشته باشید که اگر صرافی ارز دیجیتالی که برای این کار انتخاب کرده‌اید، خارجی باشد؛ امکان دریافت ریال برای شما وجود ندارد. با این حال، شما می‌توانید تترهای دریافتی در کیف پول خود را، در صرافی های ارز دیجیتال داخلی به ریال تبدیل کنید.

در حال حاضر، در اکثر صرافی های ارز دیجیتال ایرانی، مانند صرافی ارز دیجیتال ارزپایا، امکان خرید و فروش بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگر و خرید تتر وجود دارد. پس از عضویت در سایت این صرافی ها و انجام مراحل احراز هویت، باید کارت بانکی خود(کارت حساب بانکی به نام خودتان) را وارد کنید. بعد از  ثبت‌نام و تایید مدارک احراز هویت، امکان ورود به کیف پول اختصاصی ارز دیجیتال و ارسال بیت کوین به آدرس مشخص شده در این قسمت، برای شما فراهم می‌شود. همچنین اگر قصد دریافت بیت کوین از شخص دیگری دارید، می‌توانید آدرس کیف خود را برای او بفرستید تا بیت کوین را برایتان ارسال کند.

صرافی ارزپایا، یک بازار معاملاتی امن و سریع برای فروش و خرید ارز دیجیتال فراهم کرده است. این صرافی کاملا به صورت همتا به همتا فعالیت کرده و خریداران و فروشندگان را به یکدیگر متصل می‌کند. شما می‌توانید با ورود به این صرافی، در دفتر سفارشات هر جفت ارز، سفارشات خرید و فروش کاربران را مشاهده کنید. برای فروش بیت کوین، با توجه به قیمت‌هایی که در لیست سفارشات خرید وجود دارد، باید قیمت واحد را در فیلد مشخص شده بنویسید. سپس مقدار دلخواهی که قصد فروش آن‌ را دارید ثبت کرده و دکمه فروش را انتخاب کنید.

با این کار، سفارش شما در لیست سفارشات ارسال می‌شود و اگر سفارشی توسط کاربر دیگر در سمت خرید با قیمت برابر با قیمت وارد شده توسط شما وجود داشته باشد، تراکنش انجام می‌شود. همچنین می‌توانید سفارشات دیگر خریداران حاضر در صرافی را بپذیرید. از آن جا که افراد زیادی در ارزپایا مشغول معامله ارزهای دیجیتال هستند؛ پیدا کردن خریدار یا فروشنده با قیمت مورد نظرتان زمان زیادی طول نخواهد کشید.

برای فروش سریع بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، می‌توانید از پلتفرم خرید و فروش سریع نیز استفاده کنید. بعد از انجام معامله، معادل ریالی مبلغ بیت کوین فروخته شده، به کیف پول شما اضافه می‌شود. سپس می‌توانید درخواست برداشت از کیف پول را ثبت کنید تا این مبلغ به حساب بانکی‌تان واریز شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

همکاران وبیت