چطور بر ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم؟

دندانپزشکی

بسیاری از افراد فقط برای اینکه دچار ترس شدیدی از دندانپزشکی هستند از رفتن به دندانپزشکی اجتناب میکنند و حاضرن دندان درد را تحمل کنند و به مطب دندانپزشکی نروند حال چاره چیست چگونه باید بر این ترس غلبه کنیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

اغلب بزرگسالانى که دچار هراس از دندانپزشک میباشند، مى‌توانند رد این عواطف را در تجربیات منفى دوران کودکى خود پیدا کنند. خوشبختانه پیشرفت تکنیک‌ها و تجهیزات دندانپزشکى و استفاده از یونیت و صندلی دندانپزشکی بروز و تولید دارو ها و ابزار هاى جدید در ۳۰ سال گذشته این امکان را فراهم آورده است که به اغلب چنین بیمارانى اطمینان دهیم که ویزیت دندانپزشکى بسیار آسوده تر از روزگار کودکى آنهاست.

داروهایی برای کاهش ترس و اضطراب

دارو هاى بسیارى مى توانند درد و اضطراب ناشى از اعمال دندانپزشکى را کاهش  دهند. از این دارو‌ها مى توان به تنهایى یا همراه با تکنیک هاى آرامش بخشى استفاده کرد و بر این ترس غلبه کرد.

دارو هاى بى‌حسى موضعى

دندانپزشکان با سوزنى حساس این داروهاى مهار کننده درد را در محل عمل تزریق مى‌کنند. در بیشتر این  موارد دارو در طول چند دقیقه موثر واقع مى‌شود و براى حدود سه ساعت درد را از بین مى‌برد وشما هیچ چیزی حس نمیکنید.

البته نکته مهم دیگری که باید به ان توجه کنید یونیت هایی هست که دندانپزشک شما از ان استفاده میکند ممکن است

یونیت دندانپزشکی ایرانی و یا یونیت دندانپزشکی خارجی استفاده کند که این موضوع تاثیر زیادی بر روی کیفیت کار روی دندان های شما میگذارد.

امروزه دارو هاى لیدوکائین و مپیوکائین معمول ترین دارو هاى مورد استفاده براى این مقصود میباشند. بسیارى از دندانپزشکان مقدار کمى اپى‌نفرین (آدرنالین) را نیز به این دارو‌ها اضافه میکنند، آدرنالین عروق خونى را منقبض مى‌کند و باعث مى‌شود اثر داروى ضددرد مدت بیشتر ادامه یابد.

البته در بیماران مبتلا به فشارخون بالا یا سایر اشکال بیمارى قلبى _ عروقى این مخلوط را نباید به کار برد.

دارو هاى ضداضطراب

دندانپزشک ممکن است پیش از انجام یک عمل بر روى دندان داروهایى براى کم کردن اضطراب و آرام کردنتان به شما بدهد. در صورتى که قرار باشد همچین کارى انجام شود واجب است دو ساعت زودتر از زمان موعود به مطب دندانپزشک بروید تا زمان کافى براى تاثیر داروى ضداضطراب قرار  داشته باشد.

ضمناً با توجه به اثر خواب آلوده کننده این دارو ها نباید پس از ویزیت دکتر پشت وسیله نقلیه بنشینید.

تسکین هوشیارانه

داروهایى که در این روش مورد استفاده قرار مى‌گیرند هوشیارى شما را کم میکنند  تا درد را احساس نکنید، بدون آنکه مانند بیهوشى عمومى تاثیرى بر کارکرد هاى دیگر بدنى مانند تنفس و بلع داشته باشند.

دارو هایى از این نوع معمولاً براى تسکین اضطراب مورد استفاده قرار مى‌گیرند، اما مى‌توان آنها را با دارو هاى دیگر تخفیف‌دهنده درد ترکیب کرد. یکى از شایع‌ترین دارو ها از این نوع “اکسید نیترو” میباشد که گاهى آن را “گاز خنده آور” هم مى‌نامند،

این داروى گازى شکل مخلوط با اکسیژن را از طریق ماسک تنفس مى‌کنید. اکسید نیترو باعث ایجاد حالتى از آرامش و شلى عضلانى مى‌شود که فوراً شروع مى‌شود و هنگامى که تنفس گاز راقطع کنید به پایان مى‌رسد.

این دارو عوارض جانبى اندکى دارد و براى بیشتر  افراد بى‌خطر میباشد. البته براى اعمال دندانى طولانى تر دارو هایى که به صورت داخل وریدى تزریق مى‌شوند، انتخاب‌هاى مناسب تری  هستند.

در این مورد دندانپزشک شما یک داروى تسکین بخش یا ضداضطراب را با یک داروى ضددرد شبه افیونى و گاهى یک داروى باربیتوراتى میکس مى‌کند. البته تنها دندانپزشکانى که به طور خاص براى این کار آموزش دیده‌اند و پروانه لازم را دارند مجاز به انجام این نوع تسکین بخشى اند. پس حتما این مورد را بررسی کنید.

دندانپزشکی

بیهوشى عمومى

در این نوع تسکین بخشى شما هوشیار نیستند و نمى توانید به طور مستقل تنفس کنید یا بلع انجام دهید. بیهوشى عمومى معمولاً براى اعمال جراحى دهان و فک به کار مى‌رود.

همچنین در مواردى که اضطراب فرد آنقدر شدید است که انجام اعمال دندانپزشکى معمول را غیر ممکن مى‌کند ممکن است از این روش استفاده شود.

گرچه بیهوشى عمومى براى  بیشتر افراد خطرى ایجاد نمى کند، اما به هر حال خطر بیشترى نسبت به سایر اشکال تسکین بخشى دارد. تنها متخصصان بیهوشى مى‌توانند این روش را به کار ببندند.

راه هاى جایگزین

براى برخى افراد اضطراب به علت دیدن صندلى دندانپزشکى، تحریک کنندگى صداى مته دندانپزشکى، یا ترس از استفراغ یا خفگى ممکن است به همان اندازه نگرانى درباره درد اهمیت داشته باشد.

هیپنوتیسم و تخیل هدایت شده تمرینات آرامش بخشى و مشاوره مى تواند به برطرف شدن اضطراب و ترس کمک کند، براى افرادى که از اعمال دندانپزشکى مضطرب نمى شوند، اما به دلایل متنوعی نمى توانند دارو هاى ضددرد را تحمل کنند، رویکرد های زیرمى‌توانند به کنترل درد هم کمک کنند.

هیپنوتیسم

هیپنوتیسم براى بیشتر  از افراد مى تواند جاى همه شکل های  دیگر کنترل درد حین اعمال دندانپزشکى را بگیرد. این روش را مى توان براى افرادى که به دلایل بیمارى هاى مختلف نمى توانند بیهوشى را متحمل شوند هم به کار برد. هیپنوتیسم همچنین براى رفع  ترس از سوزن هاى تزریقى دندانپزشکى موثر است. خود- هپینوتیسم ممکن است شیوه اى عملى باشد: یک درمانگر متبحر در هیپنوتیسم مى تواند به شما آموزش دهد چگونه خود را وارد یک حالت هیپنوتیسمى کنید.

نکاتى براى رفع اضطراب ناشى از اعمال دندانپزشکى

  • دندانپزشکى را پیدا کنید با کمک به شما براى کاهش اضطرابتان متعهد باشد. در مورد ترس‌هایتان با دندانپزشک صحبت کنید تا در مورد انتخاب هاى درمانى براى درد و اضطراب اطلاع حاصل کنید.
  • با دندانپزشک تان در مورد یک پیام «توقف» توافق کنید تا در صورتى که لازم بود دندانپزشک انجام عمل روى دندان را ادامه ندهد و به شما استراحت بدهد.ینی یک کد بین خودتان و دندانپزشکتان داشته باشید.
  • از نوشیدن نوشابه هاى کافئین دار پیش از رفتن به دندانپزشکى دوری  کنید. این نوشابه ها ممکن است باعث تحریک پذیرى و عصبى شدن شما شوند.
    •حتى المقدور قرار دندانپزشکى را در اول روز بگذارید و شب پیش از آن به اندازه کافى استراحت داشته  باشید یک عضو خانواده یا یکى از دوستان تان را براى قوت قلب همراه خود ببرید کسی که باعث ارامشتان میشود.
    •یک دستگاه پخش نوار یا سى دى قابل حمل همراه با هدفون به مطب ببرید و با گوش دادن به موسیقى  دلچسبتان پیش و در حین درمان ذهن خودتان را از عمل دندان دور کنید و به چیز دیگری فک کنید.
  • از تمرینات آرامش بخشى و تکنیک هاى تخیل هدایت شده بهره بگیرید.
  • به طور منظم براى چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید، ویزیت هاى مکرر از چند طریق به شما کمک مى کند: رابطه خوبى با دندانپزشک برقرار مى کنید، با مواد و تجهیزات دندانپزشکى و اقدامات معمول در مطب آشنا  شوید، امکان تشخیص زودرس مشکلات دندانى فراهم و بالقوه نیاز به اعمال دندانى گسترده تر حل مى شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

همکاران وبیت