learndl zhaket triboon wenbacklinks

چرا به ویراستاری نیاز داریم؟

چرا به ویراستاری نیاز داریم؟

ویراستاری یکی از خدمات مهم قبل از چاپ و انتشار محسوب می شود. این کار تخصصی است و برای انجام آن حتماً باید به افراد و مراکز متخصص مراجعه شود. ویرایش تنها شامل اصلاح اشتباهات تایپی و غلط های املایی نمی شود. می توان طیف گسترده ای از خدمات را در آن گنجاند. نشانه گذاری، اصلاح نیم فاصله بین کلمات و همچنین اصلاح انشایی جملات نیز جز همین خدمات به حساب می آیند. متن چه تألیف باشد و چه ترجمه نیاز به اصلاح و بازنگری دارد که ویراستار آن را بر عهده می گیرد. ویرایش متن را به متنی روان، خوانا و جذاب تر بدل خواهد کرد. برای ویرایش هر نوع متنی می توانید به وب سایت ایران تایپیست بروید و در آنجا از ویراستارهای حرفه ای کمک بگیرید.

ویراستاری

ویراستاری

با ویراستاری متن بیشتر آشنا شو!

ویراستاری در سطوح مختلفی روی هر متن انجام می شود. ابتدا باید به این نکته مهم توجه داشت که هر نوع متنی که قرار است در اختیار مخاطب قرار گیرد، باید ویرایش شود؛ از یک شعار تبلیغاتی گرفته تا پایان نامه دکتری. برخی بر این گمان هستند که ویرایش تنها برای کتاب لازم است. در صورتی که همه متون از جمله مقاله های علمی و غیر علمی، انواع کتاب ها، روزنامه ها و پایان نامه های همه مقاطع تحصیلی باید پیش از استفاده و انتشار به ویراستار سپرده شوند. ویرایش به زمان نیاز دارد. درست است که تقریباً آخرین مرحله ای است که روی متن انجام می شود، اما باید زمان لازم به آن اختصاص داده شود.

ویرایش به طور کل شامل ویرایش فنی، زبانی و محتوایی می شود. هر آنچه در متن وجود دارد مثل سرصفحه و پاصفحه، شماره صفحه و عنوان جدول ها و تصاویر و نمودارها باید از نظر ویراستار بگذرند. پاراگراف بندی، نشانه گذاری، یک دست کردن متن، ضبط اعلام و بسیاری دیگر از کارهای مربوط به متن در ویراستاری انجام می شوند. جا افتادگی ها و اشتباهاتی که در حین ترجمه صورت گرفته اند نیز در مرحله ویرایش برطرف می شوند.

 

چه چیزهایی در زمان ویراستاری متن باید مورد توجه قرار گیرد؟

بستگی دارد که چه نوع ویراستاری در متن پیاده شود. ویرایش فنی شامل همه آن چیزی می شود که در ظاهر متن وجود دارد و در عمق متن صورت نمی گیرد. وقتی نویسنده یا مترجم این اطمینان را درباره متن خود داشته باشند که هیچ اشتباهی در انشا، ساختار جمله ها و محتوای متن وجود ندارد می تواند به همین نوع ویرایش بسنده کند. شکستن جملات و کوتاه تر کردن آنها نیز در همین مرحله صورت می گیرد. اما در بیشتر مواقع نیاز است که ساختار جمله ها بازنگری شوند. زیرا اشتباهات مصطلح زیادی وجود دارد که تنها ویراستارهای کاربلد و حرفه ای می توانند آنها را در متن پیدا کنند و به اصلاح آن دست بزنند. وقتی ویرایش در این سطح روی متن صورت بگیرد، به آن ویرایش زبانی گفته می شود.

در ویراستاری محتوایی یا علمی همان طور که از نام آن مشخص است، در محتوای متن نیز دست برده می شود. یعنی جمله های متن از نظر صحت اطلاعات باید بررسی شوند. این نوع ویرایش را تنها کسی می تواند انجام دهد که بر موضوع متن تسلط کامل داشته باشد. مثلاً دانشجویی که می خواهد متن پایان نامه کارشناسی خود را از نظر علمی و محتوایی بررسی کند، نیاز دارد برای ویرایش متن پایان خود از دانشجویان مقاطع بالاتر یا استادان کمک بگیرد.

ویراستاری ادبی

ویراستاری ادبی

ویراستاری ادبی چیست و چه هدفی دارد؟

ویراستاری ادبی در واقع همان ویرایش زبانی است. این نوع ویرایش بر روی متن هایی صورت می گیرد که نویسنده یا مترجم از تبحر کافی در نوشتن برخوردار نباشد. وقتی یک نویسنده یا مؤلف حرفه ای دست به قلم می شود، به طور حتم پیش از هر کاری اصول نوشتن صحیح را آموخته است. به همین دلیل هم متن این افراد نیازی به ویرایش ادبی نخواهد داشت. ضمن این که حرفه ای ها صاحب سبک و سیاق خود در نوشتن هستند. اما افراد غیر حرفه ای، تازه کارها، محققان و دانشجویان با اصول نوشتن به اندازه کافی آشنایی ندارند. به همین دلیل هم در متن آنها اشتباهات ادبی و نوشتاری زیادی اتفاق می افتد.

ویراستاری عمیق می تواند یک متن را به راحتی از این رو به آن رو کند. البته به این معنا نیست که جملات ساده نویسنده یا مترجم رنگ و روی ادبی به خود بگیرند. در واقع، در این نوع ویرایش متن عاری از هر گونه اشتباه زبانی می شود و همین مسئله موجب می شود که متن روان تر شود و خواندن آن برای مخاطب با لذت بیشتری همراه باشد. جمله های طولانی، پر غلط و نشانه گذاری نشده به طور حتم می توانند از نظر معنا نیز مخاطب را دچار خطا کنند.  

ویراستاری آنلاین

ویراستاری آنلاین

معتبرترین مرکز ویراستاری آنلاین

ویراستاری زمانی می تواند در هر نوع متنی نتیجه بخش و کارا باشد که به افراد و مراکز متخصص واگذار شود. در غیر این صورت، یک ویرایش غیر حرفه ای ممکن است آسیب های بیشتری به متن وارد کند. در بین مراکزی که به صورت آنلاین خدمات ویرایش ارائه می دهند مرکز ایران تایپیست یکی از بهترین ها است. زیرا به راحتی و در هر جای دنیا که باشید می توانید با وارد شدن به وب سایت این مجموعه به نشانی https://irantypist.com از این خدمات بهره مند شوید. دسترسی به این خدمات ساده است و دسته بندی آنها به شما کمک می کند که راحت تر بتوانید به آنچه مد نظر دارید دست پیدا کنید.

با ویراستاری آنلاین سرعت کار ویرایش نیز بالاتر رفته است. در مرحله اول باید در وب سایت ثبت نام کنید. در پنل کاربری که در اختیار شما قرار می گیرد می توانید نوع ویرایش و خدماتی که نیاز دارید انتخاب کنید. بعد از استعلام قیمت و ارسال پیش فاکتور و تأیید، کار در اولین فرصت شروع می شود. به طور حتم کسی ویرایش شما را قبول می کند که با موضوع متن و خواسته های شما بیشترین هماهنگی را داشته باشد. به دلیل تنوع زیادی که در افراد ویراستار این مجموعه وجود دارد، پیدا کردن فرد حرفه ای که بتواند ویرایش متن شما را به بهترین شکل پیش ببرد کار دشواری نیست.  

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت