learndl zhaket triboon mymember webaidin

پیش‌بینی سال 2024 برای رباتیک جراحی: رشد و فرصت‌های جدید

در سال‌های اخیر، رباتیک پزشکی به شکل چشمگیری در حال پیشرفت بوده و تأثیرات قابل توجهی را بر صنعت پزشکی به همراه داشته است. از کاربردهای نوین تا فناوری‌های نوظهور، این حوزه رشد شگرفی را تجربه کرده است. با ورود به سال 2024، مناطق آشکاری برای فرصت‌های رشد قابل توجه وجود دارد.

به‌نظر می‌رسد که در سال 2023، هیچ کلمه یا فناوری تک‌واژه‌ای مانند هوش مصنوعی (AI) همچنان درگیر مکالمات نبود و در حوزه بهداشت نیز استثنا نبود. استفاده از آن در تصویربرداری، تشخیص و برنامه‌های دیگر، همچنان ادامه یافت و نشان داد که پتانسیل افزایش نتایج بیمار به همراه بهره‌وری ارائه‌دهنده را دارد. در سال 2024، انتظار می‌رود که هوش مصنوعی به طور مداوم در پلتفرم‌های رباتیک جدید و موجود انجام شود. استفاده مؤثر آن در تصویربرداری، قابلیت‌های هدایت بهبود یافته، تشخیص به زمان واقعی و حتی خودکارسازی وظایف پایه را نشان خواهد داد.

ربات جراح اقتصادی 2024

این مقاله تکنولوژی و پزشکی به بررسی پیشرفت‌های جدید، فرصت‌های بازار و تأثیرات فناوری‌های نوین بر رباتیک جراحی می‌پردازد. با درک این روندها و پیش‌بینی آینده، بهترین متخصصان و شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانند برنامه‌ریزی مناسبی را برای دستیابی به سطح بالاتری از کارایی و نوآوری انجام دهند.

رشد بازار جهانی در سیستم یکپارچه رباتیک پزشکی

استفاده از رباتیک در روند کاهش هزینه جراحی‌های پزشکی (مثل هزینه عمل بینی) از زمان انجام اولین عمل جراحی به کمک ربات بر روی بیمار زنده تقریباً ۴۰ سال پیش آغاز شده است. امروزه این بازار جهانی به ارزش ۱۸ میلیارد دلار رسیده و تا سال ۲۰۳۲ به ۸۳ میلیارد دلار می‌رسد. سیستم‌های da Vinci تنها در ۱۲ میلیون عمل جراحی شرکت داشته‌اند.

اما این تنها نقطه شروع است و باز هم فضای زیادی برای رشد وجود دارد. استفاده از سیستم‌های رباتیک برای انجام انواع بیشتری از جراحی‌ها نتایج مثبتی برای بیماران، جراحان و بیمارستان‌ها به همراه داشته است. بیماران تجربه عمل جراحی کمتر تهاجمی را دارند که باعث بهبود سریع‌تر و بهتر شفا می‌شود، جراحان می‌توانند با دقت عمل کنند و از استرس‌های فیزیکی بر آن‌ها کاسته شود و بیمارستان‌ها نیز با کاهش زمان بستری و کاهش میزان مراجعات مجدد هزینه‌های کمتری دارند در حالی که همچنین یک لبه بازاری رقابتی به دست می‌آورند.

به علت این امر، سیستم‌های رباتیک جراحی توسط بیشتر سیستم‌های بهداشتی و پزشکان توسعه می‌یابند. یک مطالعه اخیر از بین ۷۸٪ جراحان در ایالات متحده نشان داد که به رباتیک جراحی علاقه‌مند هستند. حتی در زمینه‌هایی که رباتیک رایج است مانند جایگزینی هیپ و زانو، هنوز هم تعداد زیادی از جراحی‌ها وجود دارد که هنوز از ربات‌ها استفاده نمی‌کنند.

فرصت‌های رشد نزدیک‌مدت به کمک شرکت‌هاست که در بازار فعلی برچیدگی‌ها را بهره‌مند شوند، سوغاتی‌های جدید برای امراض و تخصص‌های جدید یا ارائه راهکارهای نسل دوم که بر روی راه‌حل‌های موجود بهبود می‌بخشند، تمرکز دارند. از منظر فناوری و نوآوری، گسترش مداوم هوش مصنوعی در رباتیک، استفاده از مواد نوآورانه جدید در ساخت رباتیک، سیستم‌های رباتیک با ابعاد کوچک‌تر و همچنین جراحی در متاورس نیز پیش‌بینی می‌شود.

ادغام ربات پزشکی با هوش مصنوعی

در سال های اخیر، هوش مصنوعی به عنوان یکی از مهم ترین و تحول برانگیزترین فناوری‌های در حال ظهور در زمینه‌های مختلف شناخته شده است. این فناوری به طور فزاینده‌ای در صنایع متنوعی از جمله بهداشت و درمان نفوذ کرده و کاربردهای گسترده‌ای در این حوزه پیدا کرده است.

هوش مصنوعی در جراحی پزشکی

در بخش بهداشت و درمان، هوش مصنوعی نقش مهمی در بهبود روند تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری‌ها و اجرای برنامه‌های درمانی ایفا می‌کند. به عنوان مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی توانایی تحلیل دقیق تصاویر پزشکی و شناسایی الگوهای مرتبط با بیماری‌ها را دارند، که منجر به تشخیص سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌ها می‌شود. همچنین، این فناوری می‌تواند در طراحی و اجرای برنامه‌های درمانی موثر باشد و به ارائه مراقبت‌های بهداشتی شخصی‌سازی شده کمک کند.

در سال ۲۰۲۳ و فراتر از آن، انتظار می‌رود که هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در سیستم‌های رباتیک جدید و موجود در حوزه بهداشت و درمان ادغام شود. این امر می‌تواند منجر به بهبود قابلیت‌های حرکتی، تشخیصی و اتوماسیون وظایف پایه در این حوزه شده و در نتیجه، کارایی و اثربخشی مراقبت‌های بهداشتی را افزایش دهد. با توجه به پیشرفت‌های سریع در این زمینه، می‌توان گفت که هوش مصنوعی نقش محوری در آینده بهداشت و درمان ایفا خواهد کرد.

در آینده، ممکن است ما شاهد شواهدی مشابه خودروهای بدون راننده در بهبود جراحی‌های رباتیک باشیم. در مقاله اخیری از اتحادیه جراحان آمریکا، دکتر استفانی ورل گفته است که ممکن است هوش مصنوعی یک روز استفاده از فیلم‌های ویدئویی از هزاران جراحی انجام شده توسط پزشکان را تکرار کند تا کاری که توسط یک ماشین انجام شود، تولید شود.

بهبود کیفیت ساخت ربات جراحی

پیشرفت‌های حاصل در روباتیک نرم به معنای آن بود که توجه زیادی را در طول سال‌های گذشته جلب کرد که نشان دهنده پتانسیل روباتیک برای عمل به صورت ایمن در داخل بدن انسان است. به‌تازگی، یک تیم بین‌المللی از دانشگاه گلوی و MIT دستگاه قابل جا به جایی را معرفی کرد که همراه با هوش مصنوعی و روباتیک نرم است تا به صورت مداوم داروها را تحویل دهد با تغییر شکل برای مقابله با فیبروز و زمان. این رویکرد می‌تواند برای درمان بیماری‌های مزمن مانند دیابت مفید باشد. منتظر باشید که این برنامه‌ها و دیگران نشان دهنده شتاب قابل توجهی در سال ۲۰۲۴ باشند. پروژه‌های در حال توسعه شامل بازوهای روباتیک نرم هستند که به ذکاوت وارد می‌شوند.

ربات داوینچی

اندازه و ابعاد ربات های جراحی پزشکی

سیستم‌های رباتیک اولیه ساختمان‌های بسیار بزرگی بودند که فضای بسیاری از فضای فیزیکی را اشغال کرده و نیازمند سیستم‌های پشتیبانی گسترده بودند. این به طور طبیعی منابع برنامه‌ریزی به سیستم‌های بهداشتی بزرگتر با منابع بیشتر محدود شد.

تصویری از قرار گیری یک ربات برروی تخت جراحی

خارج از سیستم‌های جراحی خارجی، زمینه روباتیک نانو امیدوار به روبات‌های بسیار کوچکی است که می‌توانند در داخل بدن حرکت کنند تا داروها را تحویل دهند، مانند بازسازی اربط یا نظارت بر شرایط بیماری. اوایل امسال، تیمی از کره جنوبی مطالعه‌ای را انتشار داد که جزئیات استفاده از مغناطیس‌های خارجی برای راهبردن دقیق یک روبات کوچک از طریق خونگرم مرغ به یک بلوک آرتری به عنوان یک دینامیک راهنمایی آن که مواد متناهی مصرف می کند.

جراحی تله (از راه دور )

ویروس کمک کرد به تله بهداشت اصلی. در حال حاضر، به رشد این تکنولوژی در کنار توسعه‌های جدیدی مانند متاورس، دروازه‌ها به جراحی از راه دور باز شده‌اند. به طور مطمئن، آموزش از راه دور جراحان سال‌هاست که انجام شده است، اما ابزارهای واقعیت مختلط جدید تسریع آموزش جراحی را برای جراحی با ربات و روش‌های پیچیده‌تر فراهم می‌کنند. در حالی که این تکنولوژی‌ها به پیشرفت ادامه می‌دهند، ممکن است روزی ما را ببینیم که ربات‌ها در حال انجام روندهای نجات‌دهنده جان در جنگ‌ها هستند در حالی که جراحان مانند جراحی زیبایی آنها هزاران مایل دور هستند.

تاییدیه

تایید مقاله توسط دکتر شاهین شمس به عنوان یک جراح حرفه ای و متخصص جراح فک و صورت، نقش بسزایی در همکاری بر اعتبار موضوعی این مقاله دارد. با داشتن تجربه‌ی گسترده در نگارش و ترجمه مقالات پزشکی و فنی، او توانایی فهم عمیقی از مباحث مربوط به جراحی و نوآوری‌های پزشکی دارد. استفاده از تخصص و دقت او در ترجمه، به تضمین صحت و دقت اطلاعات این مقاله کمک می‌کند، همچنین تسهیل در فهم درست خوانندگان زبان فارسی درباره موضوعات پیشرفته و تخصصی رباتیک جراحی را فراهم می‌سازد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت