learndl zhaket triboon excoino

پشتیبانی شبکه چیست و وظایف پشتیبان شبکه

پشتیبانی شبکه

ما می‌توانیم یک شبکه کامپیوتری را به‌عنوان یک ارکستر الکترونیکی متشکل از تمام «چیزهایی» که سازمان ما برای اشتراک‌گذاری، ذخیره و پردازش اطلاعات، ارائه خدمات و انجام کار استفاده می‌کند، در نظر بگیریم.اعضای این ارکستر شامل چیزهای بسیار متفاوتی است.

کلمه “شبکه” بلافاصله بازیگران معمول را به ذهن متبادر می کند، سرورها، دستگاه های ذخیره سازی، سوئیچ ها، فایروال ها، روترها، چاپگرها و رایانه های رومیزی. همچنین ممکن است به چیزهایی مانند تلفن های هوشمند، تلفن های رومیزی و تبلت فکر کنیم. با این حال، شبکه امروزی شامل بسیاری چیزهای دیگر است که ممکن است به آنها فکر نکنیم، دستگاه های فکس، دستگاه های پست، دستگاه های تولید رباتیک، سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع، سیستم های روشنایی، سیستم های امنیتی، و حتی چیزهایی مانند سیستم های سرگرمی، یخچال، توستر و قهوه سازها! در یک شبکه، همه این دستگاه‌ها به یکدیگر متصل هستند و با یکدیگر صحبت می‌کنند تا کاری را که از آنها می‌خواهیم انجام دهند و وظایف ما و زندگی‌مان را آسان‌تر کنند.

فناوری مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری

راه های متعددی برای اتصال به یک شبکه وجود دارد. به طور سنتی، دستگاه ها از طریق سیم مسی متصل و ارتباط برقرار می کردند، اما امروزه دستگاه ها ممکن است از طریق نور از طریق کابل فیبر نوری و سیگنال های مادون قرمز، یا با سیگنال های رادیویی از طریق نقاط دسترسی بی سیم، اتصالات بلوتوث ارتباط برقرار کنند. و حتی ماهواره ها!

نگهداری و پشتیبانی شبکه چیست؟

در یک مفهوم گسترده، با خدمات پشتیبانی شبکه کامپیوتری با هر چیزی که شبکه کامپیوتری سازمان شما را در حال اجرا، سازنده و به‌روز نگه می‌دارد، ارتباط دارد. این کار به شما اطمینان می دهد که دستگاه های شما سالم هستند و سخت افزار، نرم افزار و دستگاه های شخصی شما سازگار با هم کار می کنند. همچنین مطمئن میشوید که ازدحام وجود ندارد و “آزادراه” شبکه به اندازه کافی گسترده است تا همه ترافیک از آن عبور کرده و به سرعت حرکت کنند.

همچنین به معنای حمایت از افرادی است که از تجهیزات استفاده می کنند، یعنی شما، «کاربر نهایی». این بخش آخر مهمترین بخش پشتیبانی شبکه است، اما ما از خودمان جلوتر می‌رویم. به طور خاص، پشتیبانی شبکه شامل همه چیز از کارهای تعمیر و نگهداری معمول، آزمایش و عیب‌یابی مشکلات تا طراحی و توسعه ویژگی‌های جدید برای افزایش خدمات شما می‌شود. عملکرد و بهره وری

متخصصان پشتیبانی شبکه های کامپیوتری که به آنها متخصص پشتیبانی فنی نیز گفته می شود، افرادی هستند که این وظایف را انجام می دهند. آنها مشکلات شبکه کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و ارزیابی می کنند و نقش مهمی در نگهداری معمول شبکه های سازمان خود مانند انجام پشتیبان گیری از فایل ها و به روز رسانی سیستم ایفا می کنند.

مواردی نیز هستند که به نوعی به شبکه و تکنولوژی مرتبط بوده و آنها نیز نیاز به نگهداری دارند. پشتیبانی دوربین مدار بسته و پشتیبانی ویپ از این دست هستند.

یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است بخشی از تیم پشتیبانی داخلی IT سازمان باشد یا به عنوان بخشی از کارکنان پشتیبانی فنی که یک شرکت ثالث خدمات ارائه دهد.

پشتیبانی شبکه

عامل انسانی در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

«کاربر نهایی» یک اصطلاح مفید برای متخصصان پشتیبانی شبکه است، مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپاریم این است که «کاربران نهایی» افراد هستند. بسیاری از ما کامپیوترهایی را که استفاده می کنیم، بیشتر از ماشین هایی که در حال رانندگی هستیم، درک نمی کنیم. همانطور که ما به “مکانیک خودرو” خود برای کمک به مشکلات خود اعتماد داریم، باید به تیم پشتیبانی شبکه خود نیز اعتماد کنیم.

اعتماد در یک شبکه کامپیوتری به دلیل طیف گسترده ای از مواردی که ممکن است به صورت روزانه اشتباه پیش برود، اهمیت بیشتری دارد. از بسیاری جهات، فناوری اطلاعات یک عمل است درست مانند پزشکی. (به استثنای اینکه انسان بی نهایت ارزشمندتر از کامپیوتر است!) ما چیزهای زیادی در مورد بدن انسان و علم می دانیم، اما چیزهای زیادی وجود دارد که نمی دانیم.

خیلی چیزها غیر قابل پیش بینی است. سیستم های ارگانیک زیادی وجود دارد و شکاف بزرگی از دانش در مورد نحوه تعامل سیستم ها وجود دارد. در دنیای کامپیوتر هم همینطور است. هنگامی که یک سیستم کامپیوتری یا برنامه ای ایجاد می شود، تحت شرایط مختلفی آزمایش می شود. اما در هر شرایطی نمی توان آن را آزمایش کرد. هنگامی که آن سیستم یا برنامه رایانه ای در نهایت برای عموم منتشر شد، گفته می شود که در حالت تست است.

ما نمی‌توانیم هر چیزی را که در تماس آن سیستم یا برنامه کامپیوتری با سیستم‌های دیگر یا برنامه‌هایی که هرگز با آن‌ها آزمایش نشده‌اند، پیش‌بینی کنیم. این به تنهایی میزان زیادی از عدم دقت و آزمایش در عیب یابی را معرفی می کند. برای موفقیت، یک متخصص پشتیبانی شبکه باید محقق خوبی باشد و بر قوانین اساسی منطق تکیه کند.

در پایان، پشتیبانی شبکه همه چیز در مورد خدمت به مردم است. هدف واقعی متخصص فناوری اطلاعات خدمت به مردم است. مسئولیت این شرکت های پشتیبان، کمک به آنها برای تسلط بر تجهیزات فنی آنهاست. یک متخصص پشتیبانی فنی خوب بودن در درجه اول به معنای دوست داشتن مردم است! باهوش هستند، همه ما در کاری خوب هستیم – فقط زمینه های مختلف تخصص داریم! همه ما به هم نیاز داریم و باید با احترام با هم رفتار کنیم. اگر از این دستورالعمل‌های ساده پیروی کنیم، متخصصان پشتیبانی رایانه با «کاربران نهایی» ما به روش درست برخورد خواهند کرد.

پشتیبانی شبکه

نگهداری شبکه با کیفیت بالا لازم است

بهترین راه برای یک متخصص فناوری اطلاعات، برای ارائه پشتیبانی در سطح فردی است. در شرکت های خوب، وظیفه این است که شرح دقیقی از مشکل به دست آوریم، با دقت به صحبت های شخص گوش دهیم، آنچه را که می گوید جدی بگیریم و از او بخواهیم تا آنجا که ممکن است آن را با دقت توصیف کند، و سپس مشاهده کنیم که چه اتفاقی می افتد. گاهی اوقات افراد جزئیات مهم را حذف می کنند – شاید آنها خجالت بکشند، یا به این دلیل که نمی دانند مهم است یا حتی به این دلیل که متوجه آن نشده اند.

پشتیبان فنی باید ما باید به همه چیز در محیط اطرافمان توجه کند، نه فقط به آنچه روی صفحه نمایش مقابلمان است. مشکل را مشاهده و تمام جزئیات را جمع آوری کرده و سپس در مورد مشکل و راه حل تحقیق کند. و بله – اینترنت یکی از بزرگترین ابزارهای ما برای تشخیص است!

در سطح سازمانی، پشتیبانی شبکه ایده آل به تمام جنبه های خدمات توجه خواهد کرد. زمانی که اتفاقی می افتد سریع واکنش نشان دهید، اما در وهله اول با جلوگیری از مشکلات پیشگیرانه عمل کنید. اینجاست که نظارت شبکه وارد می‌شود. انگشت شما را روی نبض یا رگ حیاتی سازمان نگه می‌دارد و از ازدحام ترافیک جلوگیری می‌کند، مطمئن می‌شوید که سیستم‌ها با سرعت کامل کار می‌کنند، فضای ذخیره‌سازی پر نیست، و وصله‌ها و به‌روزرسانی‌ها در حال اعمال می‌شوند. به صورت منظم در صنعت امروز، نظارت بر شبکه به همان اندازه مهم است که شرکت باید انجام دهد.

امنیت شبکه کامپیوتری

از زمانی که کامپیوترها برای اولین بار وجود داشته اند، امنیت شبکه مهم بوده است، اما اهمیت امنیت در دهه گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است. داده ها را می توان با درایوهای USB، سی دی و تلفن های هوشمند به سرقت برد. می‌توان آن را از طریق ایمیل، اتصالات اینترنتی، اسنیفرهای بی‌سیم ارسال کرد. اخیراً کشف شده است که می‌توان اطلاعات را از صفحه‌هایی که نمی‌بینید، رمزگشایی کرد، فقط بر اساس صداهایی که مانیتور تولید می‌کند – بیشتر مردم حتی این را نمی‌کنند. بدانید که صفحه نمایش صدا تولید می کند!

اگرچه مهم است که داده های ارزشمند خود را از خروج از سازمان خود حفظ کنید، همچنین مهم است که از شبکه خود محافظت کنید تا چیزی وارد نشود. فایروال ها مهم هستند، اما کافی نیستند. آنها فقط ترافیکی را که شما به آنها می گویید متوقف کنند، راه نمیدهند. هکر ها می توانند بدون اطلاع شما وارد شبکه شما شوند، فقط بر اساس یک کلیک، که روی وب سایت مورد علاقه خود انجام داده اید.

امنیت یک جنگ سرد است. مدام در حال پیشرفت و تشدید است. چیزی به نام گلوله نقره ای یا یک بار تعمیر وجود ندارد. هر بار که به یک اقدام جدید می پردازید، مهاجمان سعی در شکست آن دارند. هرچه تجهیزات و برنامه های شما قدیمی تر باشند، مدت زمان بیشتری در معرض دید عموم قرار می گیرند. هر روز که می گذرد به مهاجم زمان بیشتری می دهد تا ویژگی های نوع سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده خود را مطالعه کند و نقاط ضعف آن را بیابد.

نگارنده: آریو زردوز

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت