learndl zhaket triboon excoino

پایتون یا پی اچ پی کدام بهتر است؟ – مقایسه زبان های برنامه نویسی Python و PHP

کدام یک از زبان‌های پایتون یا پی اچ پی برای برنامه نویسی مناسب‌تر است؟ زبان‌های برنامه نویسی پایتون و پی اچ پی، دو زبان معروف و مناسب برای طراحی سایت محسوب می‌شوند. هر دو زبان زبان های اوپن سورس هستند و ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی نیز دارند که انتخاب هر کدام بسته به نیاز کارفرما دارد. زبان برنامه نویسی پایتون و PHP هر دو در طراحی بک اند سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند و پایگاه داده را با استفاده از کدنویسی به صورت داینامیک درآورده و با استفاده از فرانت اند همچون زبان HTML و CSS به مخاطبان نمایش می‌دهند. هر دو زبان برنامه نویسی را می‌توان به عنوان زبان سطح بالا معرفی نمود؛ با این تفاوت که PHP را معمولا برای توسعه برنامه‌های تحت وب انتخاب می‌کنند، اما زبان پایتون فراگیری بیشتری دارد و می‌توان برای توسعه برنامه در تمام پلتفرم‌های موجود از آن استفاده نمود. این مطلب برای کسانی است که علاقه‌مند به برنامه نویسی وب هستند و به مقایسه پایتون و php بپردازند.

معرفی زبان برنامه نویسی پی اچ پی PHP

زبان پی اچ پی PHP یک زبان قدرتمند برای طراحی وب سایت یا اپلیکیشن تحت وب داینامیک است. این زبان برنامه نویسی می تواند با زبان فرانت اند یعنی اچ تی ام ال و سی اس اس یکپارچه شود. PHP در اصل یک زبان برنامه نویسی رایگان و متن باز است که بر روی سرور لینوکسی اجرا می شود. به عبارت دیگر، هنگامی که سرور درخواست کاربر را دریافت می‌کند، آن را از طریق یک زبان برنامه نویسی در سمت سرور پردازش می‌کند، عملیات مختلفی را با توجه به درخواست کاربر انجام می‌دهد و در نهایت یک صفحه پویا را به کاربر ارائه می‌دهد. بنابراین مرورگر کاربر پاسخ حاوی کد صفحه را از سرور دریافت می‌کند، که با استفاده از موتور رندر خود صفحه ای قابل خواندن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. زبان برنامه نویسی PHP جزو زبان های سمت سرور است، نیازی به نصب ندارد و فضای CPU کمتری را اشغال می کند. این بدان معناست که بر سرعت سیستم شما تاثیر نمی‌گذارد که مهم ترین ویژگی این زبان است.

پایتون یا پی اچ پی

در لینک زیر از فرادرس می‌توانید با استفاده از فیلم‌های آموزشی PHP شروع به یادگیری این زبان برنامه نویسی کنید. این مجموعه آموزشی از سطح مقدماتی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد:

مزایای زبان برنامه نویسی پی اچ پی

همانطور که اشاره کردیم، زبان برنامه نویسی PHP یک زبان متن باز است. این زبان دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده که برنامه نویسان وب علاقه‌مند‌ند در کار‌های خود از آن استفاده نمایند. مهم ترین مزایای پی اچ پی به شرح زیر است.

 • یادگیری آسان: این زبان یکی از زبان های ساده و فراگیر است که با دیدن آموزش های چند ساعته با تمرین و تکرار می‌توان در عرض یک ماه آن را فراگرفت.( اگرچه زبان پایتون نیز جزو زبان های ساده محسوب می‌شود.)
 • اوپن سورس بودن: متن باز بودن این زبان باعث می‌شود روز به روز ویژگی های جدیدی به آن اضافه شود و در مقایسه با زبان های دیگر پیشرفت خوبی داشته باشد.
 • انجمن بزرگ و کاربران زیاد: وجود انجمن بزرگ پی اچ پی کمک زیادی به توسعه این زبان برنامه نویسی نموده است، همچنین اگر سوالات خاصی داشته باشید می‌توانید در انجمن پی اچ پی مطرح کنید تا به سرعت برای رفع مشکلات خود پاسخی پیدا کنید.
 • چند پلتفرمه: مالتی پلتفرم بودن این زبان نیز توانسته دایره بزرگ تری برای متخصصان این زبان ایجاد کند تا بتوانند پروژه های مختلفی اعم از طراحی سایت، ساخت ربات با PHP، کدنویسی اپلیکیشن و… را انجام دهند و درآمد خوبی بدست آورند.
 • سبک بودن: سبک بودن این زبان باعث افزایش سرعت برنامه شده و منابع مورد استفاده را کاهش می‌دهد.
 • عدم نیاز به فریم ورک های سنگین: اگرچه استفاده از فریم ورک ها کار برنامه نویسی را ساده تر می‌کند اما برای کد نویسی با زبان پی اچ پی می‌توان از ویرایشگر نوت پد نیز استفاده کرد که در مواقع ضروری نقطه قوت محسوب می‌شود.

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون (Python) یکی از زبان های سطح بالا و مولتی پلتفرم محسوب می شود که همچون زبان جاوا، جزو زبان‌های شی‌گرا طبقه بندی می‌شود. این زبان تقریبا در تمام پلتفرم ها برای توسعه برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاقه مندان زیادی هستند که فقط به دنبال آموزش شی گرایی در پایتون هستند , به همین دلیل این زبان را انتخاب می‌کنند، اما ویژگی های جذاب دیگری نیز در این زبان وجود دارد که شاید بتوان گفت از زبان PHP نیز قدرتمند تر باشد. پایتون نیز مانند پی اچ پی متن باز است اما به علت اینکه برای نوشتن هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد کمی حرفه ای تر از زبان های دیگر است و همین امر باعث شده استفاده از این زبان کم کم از PHP پیشی بگیرد.

پایتون یا پی اچ پی

 مزایای زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون به علت مولتی پلتفرم بودن استفاده های زیادی در توسعه انواع برنامه داشته است. اما تنها دلیل آن این موضوع ناست . در زیر ویژگی های مثبت این زبان برنامه نویسی را شرح داده ایم.

 • یادگیری ساده: به علت آنکه کد نویسی پایتون بسیار به زبان انگلیسی شباهت دارد جزو زبان های بسیار ساده محسوب می‌شود و یادگیری آن بسیار راحت و سریع خواهد بود.
 • متن باز بودن: به عبت متن باز بودن این زبان استفاده از آن رایگان است و همانند پی اچ پی می‌توان بدون هزینه از آن استفاده نمود.
 • فریم ورک های فراوان: وجود فریم ورک های فراوان برای زبان پایتون استفاده از آن را راحت کرده است و انواع مختلف فریم ورک را می‌توان با توجه به نیاز و سلیقه برای این زبان انتخاب کرد.( مهم ترین آن ها فریم ورک کیوی Kivy و فریم ورک جنگو می باشدکه برای آموزش آن ها می توانید به سایت فرادرس مراجعه نماید.)
 • کتابخانه های فراوان: وجود کتابخانه های فراوان کار را برای برنامه نویسان بسیار راحت کرده و است و برای نوشتن برنامه زمان بسیار کمتری نسبت به سایر زبان ها صرف خواهند نمود.

برای یادگیری زبان پایتون از سطح مبتدی تا پیشرفته می‌توانید از آموزش‌های آنلاین جامع فرادرس در لینک زیر استفاده کنید:

پایتون یا پی اچ پی؟ – مقایسه 5 ویژگی بین پایتون و php

اگر به دنبال شغل برنامه نویسی هستید باید ابتدا یک زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید که در آینده نیز بتوانید از آن درآمد کسب کنید. اگرچه اکنون در ایران پروژه های PHP بیشتر از پایتون است، اما به دلیل سادگی، شی‌گرا بودن و استفاده از هوش مصنوعی در آینده نزدیک، استفاده از پایتون در بیشتر پروژه ها دور از ذهن نخواهد بود. شاید این یک دلیل باشد که آموزش زبان پایتون را به پی اچ پی ارجحیت دهید. اما برای بررسی دقیق‌تر ویژگی‌های هر یک از این زبان‌های برنامه نویسی، به مقایسه پایتون و پی اچ پی می‌پردازیم.

پایتون یا پی اچ پی

1. سادگی یادگیری پایتون و PHP

از نظر سادگی یادگیری، دو زبان جزو زبان های ساده طبقه بندی می‌شوند، اما زبان پایتون به علت اینکه کد نویسی آن با زبان انگلیسی قرابت بیشتری دارد، ساده تر است. پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و برنامه‌های پایتون در مقایسه با برنامه سایر زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار کوتاه‌تر و آسان‌تر هستند؛ همچنین پایتون نحو نسبتاً ساده‌تر و کد بسیار قابل خواندنی دارد. به همین خاطر این زبان برای بسیاری از افراد به انتخابی ارجح تبدیل شده است. اما در مقابل، PHP قرار نیست یک زبان همه منظوره باشد. این زبان به طور خاص برای اپلیکیشن‌های تحت وب طراحی شده است که قطعاً پیچیده‌تر از برنامه‌های ساده و مستقل هستند. در نتیجه، یادگیری PHP به زمان بیشتری نسبت به پایتون نیاز دارد. اما با این حال، یادگیری PHP به خودی خود دشوار نیست.

2. میزان پشتیبانی در جامعه برنامه نویسی

پایتون و پی‌اچ‌پی، هر دو شامل پشتیبانی بالایی در جوامع برنامه نویسی هستند. زبان PHP برای مدتی طولانی در بازار بوده است و به ویژه برای توسعه اپلیکیشن‌های تحت وب استفاده می‌شده است. در نتیجه، جامعه بزرگی از توسعه دهندگان PHP در جهان وجود دارد که می‌توان از کمک و پشتیبانی آنها استفاده کرد.
وضعیت زبان پایتون هم به همین صورت است. پایتون زمانی محبوب شد که گوگل شروع به استفاده از آن در برنامه‌هایی مانند یوتیوب کرد. بسیاری از استارت آپ‌های قدرتمند مانند اینستاگرام، پینترست و ردیت نیز از اپلیکیشن‌های وب مبتنی بر پایتون استفاده می‌کنند. با این حال، لازم به ذکر است که بزرگترین شبکه اجتماعی جهان، فیس بوک، با استفاده از زبان PHP نوشته شده است.

3. حجم مستندات موجود

برای هر دو زبان برنامه نویسی پایتون یا پی اچ پی، اطلاعات و آموزش‌های زیادی موجود است. آموزشگاه‌ها، وب‌سایت‌ها، انجمن‌ها و تابلوهای بحث و گفتگوی بی‌شماری وجود دارند که آموزش‌های جامعی در مورد نحوه توسعه برنامه‌ها با استفاده از پایتون یا PHP ارائه می‌دهند.

3. میزان پشتیبانی از کتابخانه ها

اینجا نقطه‌ای است که پایتون به طور قابل توجهی PHP را شکست می‌دهد. پایتون تقریباً برای همه انواع برنامه‌ها، کتابخانه‌های بسیار توسعه یافته‌ای ارائه می‌دهد. PHP چنین ویژگی‌ای ندارد، اما Packagist (مخزن بسته‌های PHP) یک ستون فقرات قوی است که PHP را سرپا نگه می‌دارد.
در حال حاضر، بسیاری از استارت‌آپ‌ها و حتی سازمان‌های بزرگ در حال توسعه برنامه‌های تحت وب مبتنی بر یادگیری ماشین هستند. Python چندین کتابخانه عالی یادگیری ماشین مانند TensorFlow، Keras، Theano، Scikit Learn و… را ارائه می‌کند. استفاده از این کتابخانه‌ها سریع و آسان است و مهم‌تر از همه، به خوبی با چارچوب وب ادغام می‌شوند. در نتیجه، توسعه چنین برنامه‌هایی با استفاده از پایتون در مقایسه با تقریباً هر زبان برنامه نویسی دیگری، بسیار ساده‌تر است.

4. مقایسه هزینه و درآمد 

هر دو زبان جزو زبان‌های اوپن سورس و رایگان به شمار می‌روند، پس هیچ کدام هزینه ای برای برنامه نویس ایجاد نمی‌کند. در واقع، هم پایتون و هم PHP در اینجا به طور قابل توجهی بر سایر فریمورک‌های پولی وب پیروز می‌شوند. اکنون که این مقاله نوشته می‌شود احتمالا درآمد یک پی اچ پی کار بیشتر از متخصص پایتون باشد، اما به علت پیشرفت زبان پایتون در آینده و نیاز به استفاده از هوش مصنوعی در توسعه برنامه های جدید، به احتمال زیاد درآمد متخصص پایتون بسیار بیشتر از متخصص پی اچ پی خواهد بود.

5. مقایسه سرعت و منابع مورد نیاز

پس از آپدیت پی اچ پی 5 و بروز رسانی پی اچ پی 7 سرعت برنامه های توسعه یافته با زبان پی اچ پی به شدت افزایش پیدا کرد و می توان با قطعیت گفت سرعت برنامه‌های توسعه یافته با پی اچ پی از برنامه های پایتونی بیشتر است. همچنین در اشغال منابع نیز به علت سبک بودن پی اچ پی، مصرف کمتری از این زبان انتظار می‌رود.

پایتون یا پی اچ پی

بهترین منبع آموزش برنامه نویسی

حال که با معایب و مزایایی دو زبان برنامه نویسی محبوب جهان یعنی پایتون و PHP آشنا شدید و با مقایسه آن ها یک زبان را برای یادگیری انتخاب کردید باید بهترین منابع را انتخاب کنید تا هم بتوانید سریع تر به یک برنامه نویس تبدیل شوید و هم به صورت اصولی کدنویسی را فرا بگیرید. فرادرس به عنوان یک مرجع آموزشی غنی، چندین فیلم آموزشی برای یادگیری زبان‌های برنامه نویسی از جمله پایتون یا پی اچ پی تولید کرده است که برای تدریس این آموزش ها از بهترین مدرسین کشوری بهره گرفته است. این آموزش ها با هزینه های بسیار پایین و کیفیت بسیار بالا در دسترس تمامی علاقه مندان به برنامه نویسی گذاشته شده است تا هزینه های جانبی آموزش را کاهش دهد و هم دسترسی به بهترین اساتید را سهل نماید. برای دسترسی به این آموزش ها می‌توانید وارد لینک زیر شده و زبان برنامه نویسی موردنظر خود را برای یادگیری انتخاب کنید:

کلام آخر مقایسه پایتون یا PHP

در بررسی‌های انجام شده در این مقاله فهمیدید که تفاوت‌های اصلی پایتون و php به شرح زیر است:

 • پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرای سطح بالا است که برای توسعه سریع برنامه ها استفاده می‌شود، در حالی که PHP مخفف Hypertext pre-processor ( به معنی پیش پردازشگر فرامتن) است که برای توسعه یک وب سایت یا برنامه تحت وب پویا استفاده می‌شود.
 • پایتون به طور گسترده در هوش مصنوعی، علم داده و جامعه علمی استفاده می‌شود، در حالی که PHP زبان انتخابی برای توسعه وب است.
 • پایتون تعداد کمی فریمورک دارد در حالی که PHP فریمورک‌های زیادی دارد.
 • در مقایسه پایتون با PHP برای توسعه وب، پایتون یک نحو (Syntax) بسیار واضح و مختصر از کدها را ارائه می‌دهد، در حالی که PHP طیف گسترده‌ای از نحوها و قراردادهای نامگذاری دارد.
 • ویژگی‌های کلیدی پایتون توسعه سریع، تایپ پویا و کد زیبا است، در حالی که ویژگی‌های کلیدی PHP عبارتند از متن باز بودن، استقرار آسان و بهبود مستمر.

حال انتخاب پایتون یا پی اچ پی برای برنامه نویسی بستگی به خود شما دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت