learndl zhaket triboon

ویژگی‌های اصلی NFT چیست؟

در دنیای پرهیجان رمزارزها پدیده‌ جدید و متفاوتی تحت عنوان توکنNFT  به وجود آمده که نه تنها بازار رمز ارزها بلکه دنیای هنری را نیز  شگفت‌زده کرده است. NFTها یک نوع دارایی هستند، آن هم یک دارایی از نوع دیجیتال. خرید و فروش NFT به خودی خود جذاب است و قابلیت تبدیل شدن به سرمایه‌گذاری سودآور را دارد.

در صورتی که نمی‌دانید NFT چیست، همین‌جا بمانید و اطلاعات کاملی در خصوص این توکن غیر قابل معاوضه کسب نمایید. ما در این مطلب به زبان ساده و قابل فهم ویژگی‌های اصلی NFTها را بیان کرده‌ایم. طوری که هرکجا درباره این توکن پرسیدند نه تنها بی‌جواب نمی‌مانید، بلکه قادر خواهید بود به طور قابل درک و کامل درباره خصوصیات و ویژگی‌های آن توضیح دهید.

 توکن NFT

توکن NFT چیست؟

با توجه به مقاله theverge و والکسNFT مخفف عبارت (Non-Fungible Token) به معنی توکن غیرقابل تعویض است. به عبارتی دیگر این توکن که با نام‌های توکن بی‌همتا یا توکن یکتا نیز شناخته می‌شود، با ارز مشابه حتی با ارزش یکسان قابل معاوضه نیست. توکن‌های ان اف تی منحصربه‌فرد هستند و اطلاعاتی که روی آن‌ها ثبت می‌شود به هیچ توکن دیگری شباهت ندارد. این توکن یک سند دیجیتالی است که به نام دارنده‌ آن صادر می‌شود.

ان اف تی‌ها بر بستر بلاکچین (Blockchain) فعال هستند، اما آنچه این توکن‌ها را از سایر رمزارزها متمایز می‌کند، ویژگی‌های متمایز  آن‌هاست. تقسیم ناپذیری، تعویض ناپذیری، منحصربه‌فرد بودن و کمیاب بودن چهار ویژگی اصلی این رمز ارز فوق‌العاده جذاب است. همچنین مزایا، قابلیت‌های جالب توجه و کاربردهای متنوع این توکن باعث شده در دنیای کریپتوکارنسی طرفداران زیادی داشته باشد.

ساختار توکن ان اف تی

توکن‌های NFT ابتدا روی شبکه‌ ERC721 توسعه‌ یافتند. اکنون این توکن‌ها نه فقط به عنوان توکن مختص به شبکه اتریوم بلکه روی بستر بلاکچین نیز فعال هستند. همانطور که گفتیم توکن ان اف تی سند یک دارایی دیجیتال در دنیای مجازی است. این مفهوم در بازی‌های کارتی متاورسی و همچنین مالکیت آثار هنری بیشتر مصداق پپدا می‌کند. به عبارتی دیگر دارایی‌هایی که درون بازی‌های متاورسی دارید به صورت ان اف تی ذخیره می‌شود. یا اینکه می‌توانید یک اثر هنری را به صورت NFT درآورید. جالب اینجاست ان افی تی‌ها  منحصربه‌فرد هستند  و هیچ کس دیگری نمی‌تواند مالک دارایی شما شود.

دیسنترالند محبوب‌ترین بازار توکن NFT محسوب می‌شود. کاربران زیادی به سمت این بازار جذب شده‌اند. دیسنترالند بر مبنای مفهوم متاورس فعالیت می‌کند و طوری که پیداست به زودی به بهترین و برترین بستر رمز ارز متاورسی تبدیل خواهد شد.

اساسی‌ترین ویژگی‌های توکن NFT

در این قسمت ویژگی‌های اصلی توکن NFT را نام برده و هرکدام از آن‌ها را توضیح داده‌ایم. سپس درخصوص کاربردهای ان اف تی بیشتر توضیح خواهیم داد. همچنین شما می‌توانید مطالبی در خصوص آینده NFT را نیز در انتهای همین مقاله مطالعه بفرمایید.

 توکن NFT

NFT یک توکن غیر قابل معاوضه است

توکن غیر قابل معاوضه (Non – Fungible) به این معنی است که نمی‌توان آن را با ارز دیگری یا با ارزش یکسان مبادله کرد. این موضوع کاملاً برعکس توکن‌های تعویض پذیر یا قابل معاوضه (Fungible) است. رمز ارزهای تعویض‌پذیر مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل و …. را نه تنها می‌توان به ارز دیگری با ارزش مساوی تقسیم کرد؛ بلکه این ارزها قابلیت تقسیم‌پذیری به واحدهای کوچکتر هم دارند. چیزی که توکن NFT فاقد آن است.

NFT غیر قابل تقسیم است

اگر شما دارای یک NFT با ارزش معینی هستید، هرگز نمی‌توانید آن را به واحدهای کوچکتری تقسیم کنید. خاصیت یکپارچه بودن ان افی‌ تی‌ها جذابیت آن‌ها را بیشتر کرده است.

NFT منحصربه‌فرد است

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، ویژگی جالب توجه دیگر توکن NFT انحصاری بودن آن است. یعنی همانطوری که یک بلیط هواپیما اطلاعات مختص به یک شخص از قبیل نام، مقصد، زمان سفر و شماره را نشان می‌دهد و شخص دیگری نمی‌تواند از آن بلیط استفاده کند، یک NFT نیز شامل اطلاعاتی مختص به دارنده‌ آن است.

NFTها کمیاب هستند

ویژگی جالب توجه دیگری که توکن‌های NFT را از سایر رمزارزهای موجود متمایز می‌کند، کمیاب بودن آن‌هاست. تعداد این توکن‌ها محدود است و از هر نوع توکن فقط تعداد مشخصی تولید می‌شود. البته ذکر این نکته ضروری است که تولیدکنندگان NFT توانایی تولید آن به تعداد زیاد را دارند، اما ترجیح می‌دهند که تعداد این توکن‌ها نادر و منحصربه‌فرد باقی بمانند.

 

مزایای توکن NFT

توکن NFT مزایای به شدت قابل توجه و جذابی دارد. در این بخش مزایای توکن ان اف تی را برایتان شرح داده‌ایم.

 اعتبار بالا

معاملات NFT و به طور کلی تمامی رمزارزهایی که بر بستر بلاکچین پایه‌گذاری شده‌اند، امن هستند. امکان هیچ‌گونه جعل و تقلبی در این فضا وجود ندارد. معاملات توکن غیر قابل معاوضه NFT نیز از همین مزیت برخوردار بوده و معامله‌کنندگان در خصوص اصالت توکن‌ها خاطر جمع خواهند بود.

قابلیت انتقال به بازارهای دیگر

معمولاً معاملات مربوط به رمز ارزها در صرافی‌ها انجام می‌پذیرد. اما معاملات توکن NFT در بازارهای خاص دیگری نیز صورت می‌‌گیرد. از این توکن برای خرید و فروش دارایی‌های غیردیجیتالی نیز استفاده می‌شود.

امنیت و حفظ حق مالکیت

فضای بلاکچین فضایی امن است که اطلاعات آن به هیچ عنوان قابل تغییر یا حذف کردن نیست. اطلاعات مربوط به توکن نیز در بلاک‌های بلاکچین ثبت می‌شود. از این رو صاحب اولیه‌ توکن بدون نگرانی در مورد تغییر یا حذف اطلاعات تا ابد صاحب و مالک اصلی اثر یا توکن خود خواهد بود.

 

کاربردهای NFT

اکنون که با ویژگی‌های توکن NFT آشنا هستید و مزایای آن را نسبت به سایر رمزارزها می‌دانید، بد نیست درخصوص کاربرد این توکن‌ها هم اطلاعاتی داشته باشید. از توکن‌های NFT در زمینه‌های مختلف زیر استفاده می‌شود.

  • صنعت بازی: NFT را می‌توان برای خریدهای درون برنامه‌ای برخی باز‌های دیجیتالی به کار برد.
  • جلوگیری از کپی رایت و سرقت آثار هنری با ثبت آثار هنری به‌صورت NFT یا به اصطلاح NFT کردن آثار هنری
  • دارایی‌های فیزیکی: قابل استفاده در انجام معاملات در دنیای واقعی و خرید و فروش دارایی‌های غیردیجیتال. برای مثال خرید ماشین یا ملک
  • دارایی‌های دیجیتال: خرید دارایی‌های دیجیتال و ثبت مالکیت آن‌ها به نام خود. مثلا خرید یک دامنه اینترنتی یا خرید یک حساب کاربری

 توکن NFT

آینده ارز NFT 

زمانی که از رمز ارزها صحبت شود، مانند هر رمز ارز دیگری بحث آینده آن نیز مطرح است. در خصوص آینده توکن NFT و این موضوع که آیا این توکن ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر؟ مباحث جذابی وجود دارد. مهم‌ترین آن مربوط به موضوعی به نام متاورس است. مطرح‌کنندگان ایده متاورس و توسعه‌‌دهندگان این مفهوم به سرعت در حال توسعه‌ زیرساخت‌های آن هستند؛ بنابراین اگر امروز با استفاده از  NFT ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید، در آینده به سود قابل ملاحظه‌ای دست خواهید یافت.

جمع بندی

توکن NFT یکی از انواع رمزارزهای موجود در دنیای کریپتوکارنسی است. این توکن برخلاف سایر رمزارزها نه قابل تعویض است؛ نه تقسیم می‌شود. از طرفی این توکن در تعداد محدود و به صورت منحصربه‌فرد تولید می‌شود. توکن ان‌اف‌تی در بازارهای خاص و برای مقاصد مختلفی از جمله خرید دارایی‌های فیزیکی و مجازی، ثبت آثار هنری و استفاده در بازی‌های کارتی و متاورسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن قابلیت تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذاری سودآور و نتیجه‌بخش را دارد.

 

منبع: https://www.theverge.com/22310188/nft-explainer-what-is-blockchain-crypto-art-faq

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت