learndl zhaket triboon excoino

همه چیز درباره ی تابلو خوانی بورس

با یک نگاه به نمایشگر تحلیلی از بازار مالی آینده و گذشته داشته باشید. این قابلیت را می‌توانید با کمک یادگیری مهارت تابلو خوانی بورس به دست آورید. اگر با این حوزه مالی زیاد آشنایی ندارید و قصد ورود و سرمایه گذاری در آن را دارید؛ این مقاله مختص شما است. برای ورود به این بازار مالی باید در ابتدا با مفاهیم پایه‌ای و پر کاربرد آن آشنا شوید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد تابلو خوانی بورس به دست آورید.

تابلو خوانی

سرمایه گذاری در بازار مالی بورس یا روش‌های سنتی

پول و سرمایه همچون اکسیژن، یکی از اصلی‌ترین عناصر برای ادامه حیات افراد به حساب می‌آید. نبود پول کافی، با تاثیرات مخرب ذهنی، احتمال بروز بیماری‌های مختلف هم‌چون افسردگی را بالاتر می‌برد. در چنین شرایطی، ریسک کردن ورود و بازار‌های مالی جدید توصیه می‌شود. با گذر زمان، تغییرات در ابعاد مختلف زندگی به وضوح دیده می‌شود. پول و سرمایه نیز با مسیر تغییرات همسو شده‌اند و امروزه شاهد بازارهای مالی مختلف هستیم. سکه و اسکناس در جهان امروز تنها اشکال پول به حساب نمی‌آیند.

بورس و اوراق بهادار نیز چند دهه است که به عرصه بازار‌های مالی وارد شده است. تا کنون این بازار مالی عملکرد خوبی داشته و یکی از محبوب‌ترین‌ها در سرتاسر جهان به حساب می‌آید. ورود به این حوزه بدون داشتن دانش و مهارت کافی چیزی جز ضرر مالی به همراه ندارد. تابلو خوانی بورس یکی از مهارت‌های اصلی در این حوزه به حساب می‌آید.

تابلو خوانی بورس چیست؟

در بازار مالی بورس، سهام شرکت‌های مختلفی به فروش می‌رسند. سهام شرکت‌ها با نماد مشخص می‌شوند و در هر لحظه تعداد زیادی از این نماد‌ها تغییر می‌یابند. با مهارت داشتن در تحلیل اجزای مختلف تابلو بورس، سرمایه گذاران می‌توانند مسیر‌های صحیحی انتخاب کنند. اطلاع داشتن از شرایط بازار در گذر زمان، به افراد کمک می‌کند تا آینده سهام را تخمین بزنند. پیش بینی صحیح با بررسی دقیق تابلو led بورس امکان پذیر است.

تابلو خوانی یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال پر کاربردترین مهارت‌ها برای سرمایه گذاری در بازار بورس است. سرمایه گذاران با داشتن این مهارت می‌توانند با یک نگاه ساده اطلاعات مهمی در مورد سهام شرکت‌های مختلف به دست بیاورد. با تابلو خوانی بورس می‌توان به اطلاعات مهمی نظیر حجم و ارزش معاملات، تعداد خریداران و فروشندگان، تغییرات قیمت در طول روز و درصد تغییرات قیمت را در طی زمان، دست یافت.

بورس

تابلو خوانی در بازار بورس چه اهمیتی دارد؟

تصمیم گیری‌های سریع با کمک مهارت تابلو خوانی، برای سرمایه گذاران امکان پذیر می‌شود. تغییر در قیمت سهام در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد. در این شرایط تحلیل روند طولانی مدت چاره کار نیست. سرمایه گذاران باید برای نجات سرمایه خود در این شرایط تصمیمی سریع بگیرند. تابلو ال ای دی بورس اطلاعات مورد نیاز را در اختیار افراد قرار می‌دهد. با داشتن دانش لازم در تابلو خوانی افراد می‌توانند تصمیم گیری‌های درستی داشته باشند.

اصطلاحات مهم در تابلو خوانی چیست؟

در بدو ورود افراد به بازار بورس، سرمایه گذاران جدید ممکن است با شنیدن اصطلاحات جدید سردرگم شوند. هر بازار مالی اصطلاحات اختصاصی و مخصوص به خود را دارد. از مهم‌ترین اصطلاحات تابلو خوانی بورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آخرین قیمت

این قیمت به صورت لحظه‌ای بر روی تلویزیون وال بورس به نمایش در می‌آید. در واقع این عدد، قیمت نهایی است که خریدار و فروشنده باهم به توافق رسیده‌اند.

بهترین خریدار و فروشنده

فروشنده ای که سهام خود را با پایین‌ترین قیمت به فروش برساند؛ به عنوان بهترین فروشنده به حساب می‌آید. در مورد بهترین خریدار نیز، سهام داری است که با بالاترین قیمت سهام مورد نظر را بخرد. هر دو این قیمت‌ها در نخستین سفارش تابلو بورس به نمایش گذاشته می‌شوند.

حجم معاملات

معاملات متعددی در طول روز بین خریداران و فروشندگان صورت می‌گیرد. با در نظر گرفتن یک بازه زمانی مشخص، می‌توان حجم معاملات نمادهای مختلف را تعیین کرد. در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی و ماهانه حجم معاملات برای هر نماد مشخص می‌شود.

تعداد معاملات

تعداد معاملات مفهومی متفاوت نسبت به حجم معاملات است. در این مفهوم تنها تعداد معاملات انجام شده در یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته می‌شود. معاملات مختلف بدون توجه به مقدار سهام همگی در این مفهوم مورد شمارش قرار می‌گیرند.

ارزش معاملات

ارزش معاملات در واقع مقدار پولی است که در یک بازه زمانی مشخص، بین خریداران و فروشندگان مبادله می‌شود. از حاصل ضرب حجم معاملات در قیمت پایانی، می‌توان به ارزش معاملات دست یافت.

اوراق بهادر

چگونه می‌توان مسیر پول هوشمند را فهمید؟

پول هوشمند مفهومی از سرمایه است که در بازار بورس معنی پیدا می‌کند. این پول در واقع سهامی است که در دست سهامداران کلان قرار گرفته است. سهام داران بزرگ بورس بخش عمده‌ای از بازار را در دست دارند و تصمیمات آن‌ها می‌تواند به طور کلی روند بازار را تغییر دهد. این افراد تجربه زیادی در تحلیل شرایط بازار دارند. ردگیری پول هوشمند به سرمایه گذاران خرده کمک می‌کند تا تصمیم گیری‌های درستی داشته باشند. همسو شدن با سهام داران بزرگ بازار بورس، راهی کم خطر برای قدم گذاشتن در این حوزه است. اما فهمیدن مسیر پول هوشمند نیز به همین سادگی نیست.

یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها که به افراد در ردگیری پول هوشمند کمک می‌کند؛ تابلو خوانی بورس است. با کمکی دقت به روند تغییرات نماد‌های مختلف در تابلو بورس و در نظر گرفتن تغییرات ناگهانی، می‌توان مسیر پول هوشمند را فهمید.

بررسی حجم معاملات برای ردگیری مسیر پول هوشمند

با یک مثال ساده می‌توان مفهوم پول هوشمند را بهتر درک کردو افزایش بی سابقه حجم معامله روزانه در یک نماد، نشانه‌ای برای ورود پول هوشمند به حساب می‌آید. اگر حجم معاملات روزانه بسیار بالاتر از میانگین حجم معاملات ماهانه باشد؛ می‌توان آن را به عنوان ورود پول هوشمند در نظر گرفت. در صورتی که سهام داران بزرگ خرید یا فروش یک نماد خاص را در پیش بگیرند؛ این حجم از تغییرات عظیم ایجاد می‌شود. این تغییرات ناگهانی با هماهنگی چندین سرمایه گذار خرده به سادگی امکان پذیر نیست.

بررسی قدرت خریداران و فروشندگان برای ردگیری مسیر پول هوشمند

بررسی حجم معاملات به تنهایی برای ردگیری پول هوشمند کافی نیست. عوامل مختلفی در تغییر حجم معاملات روزمره نقش دارند. در صورتی که این تغییر قابل توجه در حجم معاملات روزمره رخ داد؛ گام بعدی بررسی نسبت قدرت خریدار به قدرت فروشنده است. این مفهوم در تحلیل تکنیکال و بنیادی نیز اهمیت زیادی دارد. قدرت خریدار به فروشنده را می‌توان با تقسیم سرانه خرید بر فروش به دست آورد. در صورتی که این نسبت عددی بزرگ‌تر از 2 باشد؛ می‌توان به بیشتر بودن قدرت خریداران پی برد. در این شرایط ورود پول هوشمند به نماد را می‌توان فهمید.

عکس این شرایط نیز امکان پذیر است و خروج پول هوشمند از یک نماد را نیز می‌توان ردگیری کرد. در صورتی که این نسبت عددی کوچک‌تر از 0.5 باشد؛ عکس شرایط بالا به وجود می‌آید. در این صورت، قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر است. از این نسبت می‌توان متوجه شد که شرایط این سهام برای خرید مناسب نیست و حتی سهام داران کلان، سهام‌های خود را می‌فروشند.

روش‌های ردگیری پول هوشمند تنها محدود به این دو مفهوم نمی‌شود. روش‌های مختلفی برای شناسایی هرچه دقیق‌تر پول هوشمند وجود دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت