learndl zhaket triboon

پروژه های اوراکل در ارزهای دیجیتال چه نقشی دارند؟

در بحث‌برانگیزترین حوزه‌ٔ جهان یعنی دنیای ارزهای دیجیتال، موجودیت جالب توجهٔ دیگری به نام Oracle ورود کرده‌است. پروژه های اوراکل با اتصال بلاکچین‌ها به سیستم‌های خارجی، کاربرد بلاکچین در زندگی روزمره را بیشتر کرده‌اند. در این مقاله توضیحات نسبتاً کاملی شامل تعریف، کارکرد، انواع و لیست ارزهای این پروژه را ارائه داده‌ایم. لطفاً تا پایان این مطلب کوتاه با ما همراه شوید و اطلاعات خودتان را درمورد یکی دیگر از مفاهیم دنیای ارزهای دیجیتال افزایش دهید.

پروژه های اوراکل

چیستی و معرفی پروژه های اوراکل

اوراکل پلتفرم یا پروژه‌هایی هستند که اطلاعات و داده‌های دنیای واقعی را به داخل بلاک چین انتقال می‌دهند.. در فضای بلاکچین اوراکل‌ها همچون سرویس‌های شخص ثالثی هستند که داده‌های خارج از زنجیره بلاک را برای قراردادهای هوشمند ارسال می‌کنند. پس به نوعی آنها یک پل ارتباطی بین بلاکچین و دنیای خارج محسوب می‌شوند و موجب گسترش دامنه فعالیت‌های قرارداد هوشمند می‌گردند. از سمتی بررسی قیمت ارزهای اوراکل از Wallex و Coinmarketcap می‌تواند به شما اطلاعات مهمی درباره روند این پروژه‌ها بدهد.

Oracle BlockChain راهکاری برای اتصال بلاکچین به دنیای واقعی است و برای ارائه داده‌های خارج از زنجیره به سیستم‌های بلاک‌چین به‌کار گرفته می‌شود. به‌عبارتی دیگر می‌توان آن را موجودیتی دانست که زنجیره‌های بلاک را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کند. این پروژه‌ها به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند که براساس ورودی‌ها و خروجی‌های دنیای واقعی اجرا شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را راهی برای اتصال به سیستم‌های قدیمی موجود، منابع داده و محاسبات پیشرفته به اکوسیستم وب 3 دانست.

اجازه دهید مطلب فوق را با ذکر یک مثال بیشتر توضیح دهیم. فرض کنید جان و متیو دو شخص فرضی هستند که بر روی نتیجهٔ یک مسابقه شرط‌بندی کرده‌اند. در این شرط‌بندی با استفاده از یک قرارداد هوشمند مجموع 80 دلار نگه‌داری می‌شود. جان برای تیم X مبلغ 50 دلار و متیو برای تیم Y مبلغ 30 دلار شرط می‌بندد. به‌نظر شما نقش قرارداد هوشمند در اینجا چیست. او چگونه تشخیص می‌دهد که پول را به کدام یک از دو طرف شرطی‌بندی بدهد. اینجاست که Oracle به‌عنوان ابزاری برای بازیابی نتایج دقیق، رویداد خارج از زنجیره و تحویل ایمن و مطمئن آن‌ها به زنجیرهٔ بلوکی، نقش حائز اهمیتی ایفا می‌کند.

می‌توان گفت Oracle بلاکچین، یک سیستم‌های کامپیوتری است که داده‌های خارجی را برای بلاک‌چین ارسال کرده و بلاکچین نیز با استفاده از این داده‌ها، تراکنش‌های خود را به‌صورت خودکار تکمیل می‌کند. شبکه‌های Oracle غیرمتمرکز (DON) امکان اجرای قراردادهای هوشمند ترکیبی را فراهم می‌کنند. در این نوع قراردادها، زیرساخت‌های خارج از زنجیره و کدهای درون زنجیره‌ای برای ارائه برنامه‌های پیچیده غیرمتمرکز (DApps) استفاده می‌شود که به رویدادهای واقعی دنیا واکنش نشان می‌دهد. همچنین با سیستم‌های سنتی تعامل دارند. این شبکه‌ها امکان جمع‌آوری داده‌های دقیق و مطابق با خارج زنجیره را فراهم کرده و آن‌ها را به قراردادهای هوشمند در زنجیرهٔ بلاک‌چین ارائه می‌دهند.

داده‌های Oracle از کجا به دست می‌آید؟

داده‌ها از منابع مختلفی مانند اطلاعات جغرافیایی، هواشناسی، بازار و غیره جمع‌آوری می‌شوند و در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. توسعه‌دهندگان و کاربران بلاک چین با استفاده از شبکه‌های DON می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده DApps را ایجاد کنند که با رویدادهای دنیای واقعی و سیستم‌های سنتی تعامل داشته باشند. به این صورت Oracle به‌عنوان مکانیزمی برای بازیابی داده‌های دقیق و مطابق با خارج زنجیره، به‌کار گرفته می‌شود. به‌عبارتی می‌توان گفت که Oracleها، اطلاعات دنیای واقعی که برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین لازم است را به‌صورت دقیق و قابل اعتماد، جمع‌آوری می‌کنند.

عملکرد Oracle و نقش آن در ارزهای دیجیتال

به هر دستگاه یا موجودیتی که بلاکچین را به داده‌های خارج از زنجیره متصل کند، اوراکل بلاک‌چین گفته می‌شود. Oracle را می‌توان به‌عنوان یک میان‌افزار بلاکچین در نظر گرفت که بین دو حوزهٔ بلاکچین و دنیای واقعی پیوند ایجاد می‌کند. Oracle بلاکچین در عمل، به‌عنوان یکی از راهکارهای حل مشکلات امنیتی در بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این پروژه می‌توان داده‌های دنیای واقعی را به‌صورت مطمئن و قابل اعتماد وارد زنجیرهٔ بلاک کرده و برای انعقاد قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار داد. درواقع قابلیت‌ ارتباطی بودن Oracle آن را به راه‌‌حلی اساسی در بلاک‌چین‌ها تبدیل کرده‌است.

به‌عبارتی می‌توان گفت Oracle به‌عنوان یک سرویس شخص ثالث، هم یک اتصال‌دهنده است و هم این‌که عملکردی شبیه به اتوماسیون دارد. این سیستم انواع داده دنیای واقعی ازجمله نقل‌وانتقال اسناد یا قیمت رمزارزها را دریافت و به بلاکچین ارسال می‌کند. بلاکچین نیز از این داده استفاده کرده و یک قرارداد هوشمند منعقد می‌کند.

انواع Oracle در بلاکچین

Oracle به‌عنوان پلی میان زنجیره‌های بلاکچین و داده‌های خارج از زنجیره، کاربردهای بسیار متنوعی دارد. انواع آن نیز متنوع است. می‌توان گفت Oracle ازلحاظ نحوهٔ عملکرد به چند نوع ورودی و خروجی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، انسانی، خاص قرارداد و محاسباتی تقسیم می‌شود.

پروژه های اوراکل

بهترین ارزهای دیجیتال درزمینهٔ Oracle

لیست ارزهای اوراکل به‌طورکلی به دو دسته ارزهای زنجیره‌ای و ارزهای غیرزنجیره‌ای تقسیم می‌شود:

  • ارزهای زنجیره‌ای: (Native Blockchain-Based Oracles)؛ این ارزها از داده‌های بلاکچین برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین استفاده می‌کنند. برای مثال، می‌توان به Chainlink، Band Protocol و Tellor اشاره کرد.
  • ارزهای خارج از زنجیره: (Off-Chain Oracles)؛ این ارزها داده‌های گردآوری‌شده از خارج از بلاکچین را مورد استفاده قرار می‌دهند و از این اطلاعات برای انعقاد قراردادهای هوشمند در بلاکچین استفاده می‌کنند. ازجمله می‌توان به Chain link در قسمتی از کاربردهای آن و Oraclize به‌عنوان ارزهای خارج از زنجیره اشاره کرد.

ارزهای آگور (Augur) و RLC دو مورد دیگر از ارزهای هستند که می‌توان آن‌ها را در لیست ارزهای اوراکل قرار داد.

حل مشکل بلاک‌چین با Oracle

یکی از محدودیت‌های قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین، عدم توانایی آن‌ها برای تعامل ذاتی با داده‌ها و سیستم‌های خارج از محیط بلاکچین است. به‌طورکلی منابع خارج از بلاکچین را منابع خارج از زنجیره، و منابعی که قبلاً ذخیره شده‌است را درون‌زنجیره‌ای می‌گویند. با صرف‌نظر از مشکل ارتباط با سیستم‌های خارجی، بلاکچین‌ها هنوز هم ویژگی‌های عالی خود از قبیل اجماع قوی دربارهٔ اعتبار تراکنش‌های کاربر، جلوگیری از حملات دوگانه خرج کردن و کاهش زمان خرابی شبکه را دارند. در اینجا به یک راهکار برای ایجاد تعامل ایمن بلاکچین با سیستم‌های خارج از آن نیاز است.

Oracle به‌عنوان پلی بین دو محیط داخل و خارج از زنجیره، راهکاری برای حل مشکل ارتباطی بلاکچین با دنیای واقعی است. این ابزار داده‌ها را به شیوه‌ای دقیق و امن گردآوری می‌کند. بدین ترتیب قراردادهای هوشمند با داده‌ها و سیستم‌های خارج از زنجیره‌های بلاک‌ تعامل دارند. درنتیجه می‌توان گفت با استفاده از ابزار Oracle به‌عنوان یک زیرساخت اضافی، تعامل ایمن و قابل اطمینان با داده‌های خارج از بلاک‌چین، برای قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین فراهم می‌شود.

سخن پایانی

پروژه های اوراکل یکی از مفاهیم جالب‌توجه دنیای ارزهای دیجیتال هستند. این پروژه‌ها در صنایع زیادی که با بلاکچین مرتبط هستند، تغییر ایجاد می‌کنند. به‌طورکلی Oracle پلی میان شبکهٔ بلاکچین و دنیای واقعی است. به این صورت که اطلاعات و داده‌های دقیق و قابل اطمینانی را به شبکهٔ بلاکچین منتقل می‌کند. و بلاکچین با استفاده از آن‌ها قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده‌های خارج از زنجیره را منعقد می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت