learndl zhaket triboon excoino

آموزش صفر تا صد نرم افزار باشگاه مشتریان با سی ار ام سنا

آیا می دانستید که به دست آوردن مشتریان جدید 5 برابر بیش تر از حفظ مشتریان فعلی هزینه دارد؟ و همچنین احتمال اینکه مشتریان شما محصولات جدیدتان را خریداری کنند 50 درصد بیش تر از مشتریان جدید است؟ تازه تحقیقات ثابت کرده مشتریان قدیمی 31 درصد پول بیش تری برای خرید از شما خرج می کنند!

چه همین حالا هم یک باشگاه مشتریان داشته باشید که مصرف کنندگان شما را ترغیب بازگشت به سوی شما و خرید بیش تر کند، و یا اصلا هنوز این سیستم را راه اندازی نکرده باشید، آمار های بالا می تواند دلیل خوبی برای اهمیت و تاثیر یک باشگاه مشتریان خوب باشد.

اما باشگاه مشتریان واقعا چیست؟ امروز با آکادمی تخصصی مدیریت کسب و کار سنا همراه باشید تا این ابزار مهم و تاثیر گذار را به شما عزیزان معرفی نماید.

https://crmsana.com/customer-club

نرم افزار باشگاه مشتریان چیست؟

به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم، باشگاه مشتریان سیستمی است که معمولا در قالب یک نرم افزار ارائه می شود و شامل یکسری استراتژی هایی است که به شما این امکان را می دهد تا با استفاده و شناخت کافی از عادت های قدیمی خرید مشتریان از بتوانید مشوق هایی برای آنها ایجاد کنید که بتواند باعث ترغیب مشتریان برای افزایش ارتباط آنها با شما شود.

با این حال، دیجیتال سازی باعث تغییر نحوه ی ارتباط مشتریان با کسب و کار شده است. مشتریان وفادار امروزه دیگر خریداران معمولی نیستند، آنها علاوه بر خرید بیش تر از شما می توانند کسانی باشند که برای شما مشتری جذب کنند، با معرفی شما به دیگران برای شما تبلیغات رایگان انجام بدهند، افرادی که به شما وفادار مانده اند و از رقبای شما استفاده نمی کنند.

بهترین باشگاه مشتریان، باشگاهی است که بتواند نیاز های مشتریان مدرن را مورد هدف قرار بدهد.

در کل باشگاه مشتریان محصولی است که مخصوص مشتریان خوب راه اندازی می شود. بنا بر این اگر شما نیز قصد راه اندازی باشگاه مشتریان با کیفیتی را دارید باید این اطمینان را ایجاد کنید که می توانید تجربه ی خوبی را برای مشتریان ایجاد کنید و این امر را به یک اولویت تبدیل کنید.

نرم افزار باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان مدرن چه ویژگی هایی دارد؟

 • به شما کمک می کند تا یک تجربه ی مبادله ای و تبادلی روان و ساده برای مشتریان در تمام نقاط تماس آنها ایجاد کنید.
 • به شما کمک می کند تا تکنولوژی های جدید را به راحتی به کار بگیرید تا بیش ترین استفاده را از دیتا های مشتریان به دست بیاورید.
 • باعث نزدیک تر شدن شما و مشتریان می شود.

خوب تا اینجای کار متوجه شدیم که باشگاه مشتریان چیست، چه کاری انجام می دهد و اساسا به چه درد کسب و کار ها می خورد. اما چطور باید یک باشگاه مشتریان با کیفیت و عالی را راه اندازی کنیم؟

نکات مهم برای راه اندازی باشگاه مشتریان بی نقص در 2021

1- تحقیق کنید

تحقیق یعنی آنچه دیگران دیده اند را ما هم ببینیم، و طرز تفکر آنها را درک کنیم. شرکت استارباکس (Starbucks) می گوید که رشد 26 درصدی سود خود، و افزایش 11 درصدی درآمد کلی خود را مدیون باشگاه مشتریانی است که راه اندازی کرده است.

اگر قصد راه اندازی یا خرید باشگاه مشتریان موفقیت آمیزی را دارید، تیم شما باید پیش از هر کار دیگری شروع به تحقیق کند. راه های زیادی برای راه اندازی این سیستم وجود دارد و تحقیق کردن به شما کمک می کند تا بهترین راه را که می تواند مناسب شما و کسب و کارتان باشد را پیدا کنید.

یک راه ساده و میانبر نیز برای شما وجود دارد! آکادمی تخصصی مدیریت کسب و کار سنا می تواند مشاوره ی تخصصی و کاملی را در خصوص راه اندازی نرم افزار باشگاه مشتریان به شما ارائه نماید، و به شما بگوید که برای راه اندازی یک سیستم بی نقص و اختصاصی برای کسب و کارتان باید چه کار هایی انجام بدهید و چه نکاتی را مد نظر داشته باشید.

3- کار رو پیچیده نکنید!

اگر شما فرایند و روند استفاده از سیستم وفاداری مشتری خود را بیش از حد پیچیده کنید، احتمال این وجود دارد که مشتریان آن را درک نکنند و نتوانند از آن استفاده کنند. قطعا شما همچین چیزی را نمی خواهید! چرا که در این صورت مشتری در نهایت بی رحمی سیستم شما را پاک می کند!

بنا بر این سعی کنید نهایت سادگی در استفاده از سیستم را فراهم کنید تا مشتریان بتوانند به راحتی نحوه کار با آن را یاد بگیرند. همچنین استفاده از یک سیستم راهنمای و سیستم آموزشی در داخل برنامه نیز گزینه ی خوبی خواهد بود.

نکته ی بسیار مهم که باید آن را مد نظر داشته باشید این است که سادگی به این معنا نیست که از جذابیت های بصری سیستمان کاهش بدهید! از تمام توان خود و تیمتان استفاده کنید تا یک محیط و تِم زیبا و چشم نواز در باشگاه خود داشته باشید.

3- از تکنولوژی روز استفاده کنید

هوش مصنوعی امروزه تا حد زیادی به شرکت ها کمک می کند تا باشگاه های مشتریان را به شکل اختصاصی تری بسازند. هنگامی که شرکت ها از این تکنولوژی ها استفاده می کنند می توانند از ابزار هایی استفاده کنند که به آنها در ارائه خدمات کمک می کند.

شرکت سفورا (Sephora) که یک شرکت بزرگ در زمینه محصولات زیبایی و آرایشی است، یک مثال عالی برای این امر است. تحقیقاتی که آکادمی تخصصی سنا در خصوص این کسب و کار و باشگاه قدرتمند آن انجام داده است نشان داده که موفقیت عظیم این شرکت به چند دلیل است:

 • خدمات رسانی یکپارچه توسط چندین کانال ارتباطی مختلف نظیر وب سایت، موبایل و یا خدمات حضوری،
 • شخصی سازی محصولات با محتوا ها و توضیحات چند وجهی و کامل،
 • قابلیت شبیه سازی محصولات آرایشی روی صورت مشتریان با استفاده دستیار های مجازی و واقعیت مجازی، که به مشتریان کمک می کند تا بهترین محصولات را با توجه به نوع پوست خود انتخاب کنند.

شخصی سازی و اختصاصی کردن تجربه ی مشتری لزوما نباید کار سختی باشد. استفاده از دیتا های خرید و فعالیت مشتریان و با استفاده از نرم افزار سی ار ام یا خود باشگاه مشتریان، و یا استفاده از تکنولوژی های جدید می تواند این کار را به راحتی برای شما انجام بدهد.

4- جایزه دادن به مشتری، سنتی اما موثر!

جایزه دادن به مشتری باید به گونه ای باشد که هم از نظر اقتصادی به ضرر شما نباشد، و هم آن چیزی باشد که می تواند مشتری را خوشحال کند.

جایزه دادن به روش های مختلفی انجام می شود: امتیاز دهی به مشتری و امکان خرید محصولات با استفاده از امتیازات، تخفیف دادن روی اجناس، محصولات اشانتیون و … می توانید از هر روشی که خواستید استفاده کنید اما فراموش نکنید: جایزه ی شما باید برای مشتری ارزش آفرینی کند و برایش اهمیت داشته باشد.

در جلسات مشاوره ی تخصصی کسب و کار سنا روش های بسیاری برای ترغیب مشتریان به خرید بیش تر به مراجعان ارائه می شود. شما نیز در صورتی که مایل به استفاده از مشاوره های سنا هستید می توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 5- ارتباط خود را با مشتریان نزدیک کنید

استیو جابز معرف حضور همه هست. او درباره نزدیکی به مشتریان می گوید:

از همیشه به مشتریان  خود نزدیک تر شوید. آنقدر نزدیک که قبل از اینکه آنها خودشان بدانند، به آنها بگویید که به چه چیزی نیاز دارند!

تحقیقاتی که آکادمی تخصصی مدیریت کسب و کار سنا انجام داده است نشان می دهد که ایمیل های اختصاصی که مخصوص هر مشتری هستند، 40 درصد بیش تر از ایمیل های بازاریابی کلی مورد توجه قرار می گیرند و احتمال جواب گرفتن از آنها بیش تر است.

حفظ ارتباط با مشتری بعد از راه اندازی باشگاه مشتریان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، و کمپین های ایمیلی یکی از بهترین راه ها برای این کار هستند.

یکی دیگر از راه های عالی و موثر برای انجام این کار چت های زنده یا لایو (live cha) است. در صورتی که از قابلیت چت زنده در وب سایت خود استفاده کنید می توانید در مکالمات خود، مشتریان را با باشگاه مشتریان آشنا کنید و آنها را تشویق کنید تا از آنها استفاده کنند. چت های زنده می توانند به شما در افزایش اعتماد مشتریان به خودتان کمک کنند، که نتیجه ی این کار افزایش وفاداری آنها خواهد بود.

نرم افزار باشگاه مشتریان

6- سیستم خود را بازاریابی کنید

هر چقدر هم که نرم افزار باشگاه مشتریان شما خوب و با کیفیت باشد، تا زمانی که عده ی زیادی آن را نشناسند نمی تواند نتیجه ی دلخواهی به شما ارائه کند. به همین دلیل است که  باید در بازاریابی و معرفی سیستم خود به دیگران سرمایه گذاری کنید تا افراد و مشتریان دیگر نیز آن را بشناسند.

حتما استراتژی بازاریابی ای طراحی کنید که مناسب شما و کسب و کارتان باشد. در ادامه برخی از راه هایی که می توانید از آنها برای این کار استفاده کنید را به شما معرفی کرده ایم:

 • تبلیغات آنلاین،
 • تبلیغات در شبکه های مجازی،
 • تبلیغات در رسانه های کاغذی مثل مجله یا روزنامه،
 • استفاده از بیلبورد های خیابانی و بنر ها،
 • استفاده از تابلو های داخل فروشگاه ها،
 • نمایش رضایت مشتریان،
 • ارسال خبرنامه های ایمیلی،
 • راه اندازی یک روش برای جذب ریفرال یا معرفی نرم افزار به دوستان توسط مشتریان،
 • تولید و انتشار محتوا های جذاب و کاربر پسند در خصوص محصول.

7- محرک های خود را دقیق انتخاب کنید

هنگامی که می خواهید محرک ها یا عوامل تشویق کننده ی مشتریان را انتخاب کنید، حتما نیاز ها و رفتار های آنها را مد نظر خود قرار بدهید. به یاد داشته باشید که محرک ها و تشویق کننده های نا مناسب گاها تاثیر عکس خواهند داشت و باعث کم ارزش جلوه دادن محصولات شما می شوند، بنا بر این باید دقت زیادی روی این مسئله داشته باشید.

مشوق های تجربی و عملی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند چرا که باعث ارزش آفرینی بیش تری برای مشتریان می شوند، که در نتیجه ی این امر مشتریان حس بهتری در خصوص خرید کردن از شما خواهند داشت که این باعث افزایش وفاداری مشتری می شود.

به عنوان مثال، شرکت قهوه سازی استارباکس در برخی کشور ها یک روش بسیار عالی برای باشگاه مشتریان خود طراحی کرده است. در این روش، مشتریان با هر خریدی که از فروشگاه های آنلاین یا حضوری استارباکس می کنند یک «ستاره» دریافت می کنند.

8- باشگاه مشتریان را با دیگر سیستم های خود ادغام کنید

یک نرم افزار باشگاه مشتریان حرفه ای باید به گونه ای باشد که بتوانید آن را با سیستم های مختلف کسب و کار خود مثل نرم افزار سی آر ام و یا نرم افزار فروش یکپارچه سازی کنید. اینکار چه فایده ای دارد؟

 • ادغام با نرم افزار فروش

نرم افزار فروش سیستمی است که به شما در مدیریت امور مخصوص به فروش، پیگیری سفارشات، ثبت اطلاعات خرید مشتریان، عادت ها و رفتار های خرید آنها و … به شما کمک می کند.

هنگامی که شما باشگاه مشتریان خود را به سیستم فروش وصل کنید، می توانید یک سیستم هوشمند و یکپارچه داشته باشید که به شما کمک می کند تا اطلاعات خرید مشتریان را به صورت مستقیم وارد باشگاه مشتریان کنید. اینکار به شما کمک می کند تا دسته بندی مشتریان در گروه های  مختلف مثل برنزی، نقره ای، طلایی، الماسی و … را راحت تر انجام بدهید.

در غیر این صورت، اطلاعات خرید مشتریان باید ب صورت دستی وارد باشگاه شود که این کار می تواند زمان بسیار زیادی را از کارمندان شما بگیرد.

هماهنگ کردن سیستم باشگاه مشتریان با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری به شما در رشد و ارائه یک تجربه ی مثبت و مفید برای مشتریان کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

اساسا کار نرم افزار CRM این است که اطلاعات همه جانبه ی مشتریان را در خود ذخیره کند. ادغام دیتا های موجود در باشگاه مشتریان و نرم افزار سی آر ام به شما کمک می کند تا دقیق تر بدانید که یک مشتری چه چیزی میخواهد و چطور می توانید رضایت آنها را بهتر جلب کنید.

نرم افزار باشگاه مشتریان

هدیه ی سنا به شما!

آکادمی تخصصی مدیریت کسب و کار سنا در نظر دارد تا برای شما عزیزانی که این مقاله را تا انتها مطالعه کردید، یک جلسه مشاوره ی تخصصی رایگان کسب و کار جهت قدردانی از وقتی که در اختیار ما قرار داده اید به شما عزیزان هدیه بدهد.

در این جلسه شما می توانید تمامی مشکلاتی که در خصوص مدیریت کسب و کار خود دارید را با ما در میان بگذارید تا ما با روش های تخصصی و شناخته شده ای که مخصوص کسب و کار های ایرانی هستند شما را راهنمایی کنیم.

در صورتی که مایلید تا این هدیه ارزشمند را از سنا بپذیرید، می توانید همین حالا با کارشناسان سنا تماس بگیرید.

در نهایت از شما دوست عزیز بابت مطالعه ی این متشکریم و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار بدهیم.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 3 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
 • امیر رضایی 28 اردیبهشت 1400 پاسخ

  به نظر من انتخاب سیستم های مربوط به کسب و کار مثل باشگاه مشتریان و نرم افزار CRM خیلی مهمه و باید تحقیقات زیادی قبل از اینکه راه اندازی بشه انجام داد. این مقاله البته به خوبی نکات مهمی که باید مدنظر داشته باشیم رو بهمون گفته. مرسی از مقاله خوبتون

 • مریم قهرمانی 28 اردیبهشت 1400 پاسخ

  نرم افزار CRM میتونه خیلی از کار هایی که این روز ها بصورت دستی و سنتی انجام میشن رو سریعتر و آسون تر انجام بده، که این خودش خیلی نکته مهمیه، هم از نظر دقتی که نرم افزار داره و هم از نظر صرفه جویی در زمان واقعا مناسبه

 • نیلوفر کاظمیان 26 خرداد 1400 پاسخ

  روش های سنتی به نظر من دیگه جایی تو دنیای کسب و کار های مدرن نداره، خیلی ساده اگر خودمونو با روش های برتری که رقبای کاریمون ازشون استفاده میکنن وفق ندیم بازنده میشیم!

همکاران وبیت