learndl zhaket triboon mymember webaidin

نتورک پلاس؛ شروع مسیر یادگیری شبکه‌های کامپیوتری

مبانی شبکه یکی از حوزه‌های محبوب و پرطرفدار در حوزه علوم کامپیوتر محسوب می‌شود، که افراد زیادی علاقمند به ورود به دنیای شبکه و مفاهیم آن هستند. اولین قدم برای ورود به دنیای شبکه‌های کامپیوتری، اینترنت اشیاء، امنیت اطلاعات و غیره شرکت در دوره‌های نتورک پلاس است. دوره +Network را می‌توان مهم‌ترین، پرچالش‌ترین و پرمفهوم‌ترین دوره در آموزش شبکه و مبانی مربوط به آن دانست که افراد با شرکت در آن با مفاهیم مختلف در مورد انواع تکنولوژی‌های شبکه، زیرساختی، نرم‌افزاری، امنیتی و مدیریتی آشنا می‌شوند. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود. در این مقاله قصد داریم با این دوره مهم و پایه در زمینه شبکه آشنا شده و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 کامپتیا چیست

کامپتیا چیست؟

کامپتیا یا CompTIA مخفف عبارت Computing Technology Industry Association است. این شرکت یک مرکز عام‌المنفعه در آمریکا است که وظیفه دارد گواهینامه‌های خاص را در حوزه فناوری اطلاعات صادر کند. کامپیتا را می‌توان به عنوان محبوب‌ترین و معتبرترین مرکز صدور انواع گواهینامه در زمینه فناوری اطلاعات معرفی کرد که مدارک آن نزد همه شرکت‌ها و ارکان‌های بزرگ از اعتبار بالایی برخوردار است.

دوره نتورک پلاس چیست؟

دوره نتورک پلاس یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دوره‌های مربوط به مبانی شبکه است که از سوی انجمن CompTIA ارائه می‌شود. همانطور که گفته شد این مرکز در بخش ارائه مدارک مقدماتی در حوزه شبکه فعالیت دارد. در دوره +Network مبانی و اصول پایه شبکه آموزش داده می‌شود و به نوعی دوره پیش‌نیاز برای ورود به دنیای شبکه به حساب می‌آید. یکی از ویژگی‌های مدرک نتورک پلاس این است که مانند مدارک دوره‌های سیسکو و مایکروسافت متعلق به شرکت یا تجهیزات خاصی نبوده و مبانی و مفاهیم ارائه شده در این دوره در تمامی زمینه‌های شبکه‌های کامپیوتری قابلیت استفاده دارد.

شرکت در دوره نتورک پلاس (+Network) چه مزایایی دارد؟

افرادی که علاقمند به شرکت در دوره‌های آموزش شبکه هستند، با شرکت در دوره نتورک پلاس با مباحثی مانند روش‌های مسیریابی، انواع تجهیزات مورد استفاده در شبکه، آی‌پی‌ها، پروتکل‌ها و غیره آشنا می‌شوند. در واقع دوره نتورک پلاس یک دوره آموزشی مقدماتی برای ورود به دنیای گسترده و وسیع شبکه محسوب می‌شوند. از جمله مهارت‌هایی که افراد با شرکت در دوره نتورک پلاس بدست می‌آورند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آشنایی با روش‌های نصب، راه‌اندازی و پیاده‌سازی شبکه
  • یادگیری مبانی اولیه و مقدماتی جهت کسب آمادگیی به منظور شرکت در دوره‌های حرفه‌ای و تخصصی شبکه
  • شناخت انواع شبکه
  • شناخت توپولوژی‌های مختلف در شبکه
  • توانایی عیب‌یابی شبکه
  • آشنایی با روش‌های انتقال اطلاعات، فضا و دستگاه‌های مرتبط با شبکه

شرکت در دوره نتورک پلاس (+Network)

در نتورک پلاس چه مطالبی آموزش داده می‌شود؟

یکی از سوالاتی که در ذهن افراد علاقمند به شرکت در دوره‌های آموزش شبکه وجود دارد، این است که چرا باید در دوره نتورک پلاس شرکت کنند؟ پاسخ به این سوال تا حد زیادی روشن است؛ زیرا افراد با شرکت در این دوره آموزشی، با اصول و مفاهیمی آشنا می‌شوند که جهت اخذ مدارک پیشرفته‌تر در حوزه شبکه به آن نیاز دارند یا می‌توانند از آن به شکل عملی در پروژه‌های مختلف استفاده کنند. از مهم‌ترین مباحثی که در دوره +Network به فراگیران آموزش داده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

طراحی انواع توپولوژی در شبکه

شبکه‌ها دارای توپولوژی‌های مختلفی هستند که هر کدام مزایا و معایب و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند؛ فراگیران در طول دوره نتورک پلاس با توپولوژی‌های مختلف در شبکه شامل شبکه‌های نظیر به نظیر، کلاینت سرور، باس (اتوبوسی)، ستاره‌ای، توری (مش)، درختی و شبکه‌های ترکیبی آشنایی کامل پیدا کرده و می‌توانند آن‌ها را بر حسب نیاز در شبکه طراحی کنند.

پیکربندی و مدیریت توپولوژی‌ها در شبکه

زمانی که فراگیر در دوره نتورک پلاس با انواع توپولوژی‌های شبکه آشنا می‌شود، در مرحله بعد نحوه طراحی و پیاده‌سازی آن‌ها را آموخته و در آخر یاد می‌گیرد که چگونه بر اساس استراتژی‌های مختلف تجاری یا سازمان این توپولوژی‌ها را پیکربندی کند. پیکربندی این شبکه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و یک کارشناس شبکه باید شناخت کافی نسبت به اصول بهینه‌سازی صحیح شبکه‌ها داشته باشد تا بتوان ترافیک شبکه را دقیق‌تر هدایت کرده و از قطع آن جلوگیری کند.

یادگیری نحوه بکارگیری دستگاه‌های مختلف شبکه

پس از پیکربندی شبکه بر اساس توپولوژی‌های مختلف، نحوه بکارگیری از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی که در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد با شرکت در دوره نتورک پلاس درباره نحوه بکارگیری دستگاه‌هایی مانند روترها، هاب‌ها، سوییچ‌ها، فایروال‌ها و دستگاه‌های تست نفوذ آموزش دیده و می‌آموزند که چگونه این تجهیزات را درون یک شبکه پیکربندی کنند. از جمله مباحثی که در نتورک پلاس مورد تأکید قرار می‌گیرد، مدیریت صحیح و هوشمندانه ترافیک، استقرار صحیح و اصولی تجهیزات در محل مناسب و ارائه بهترین الگوهای امنیتی است.

 مسیر یادگیری شبکه‌های کامپیوتری

تشخیص و تشریح مزایا و معایب هر یک از پیکربندی های شبکه

هر نوع پیکربندی که روی شبکه اعمال می‌شود، از یک سری مزایا و معایب خاص برخوردار است. از این رو کارشناسان شبکه باید با این مزایا و معایب در هریک از پیکربندی‌ها و توپولوژی‌ها آشنایی داشته و اطلاعات جامعی نسبت به آن داشته باشند. یکی از مفاهیمی که در نتورک پلاس آموزش داده می‌شود، مزایا و معایب هر یک از پیکربندی‌های شبکه و شرایط مناسب استفاده از آن‌ها است.

پیاده سازی پروتکل‌ها و استقرار بهترین الگوهای امنیتی

یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها در دنیای شبکه‌های کامپیوتری، استفاده از بهترین الگوهای امنیتی در راستای تأمین امنیت شبکه است. یکی از مفاهیمی که در دوره +Network آموزش داده می‌شود، نحوه پیکربندی و تنظیمات شبکه به منظور مصون مانند زیرساخت‌ها در برابر حملات سایبری و حفاظت از تجهیزات و بانک‌های اطلاعاتی در برابر تهدید است. در دوره نتورک پلاس درباره نقطه ضعف‌ها یک پیکربندی معمولی در شبکه و رخنه‌های اطلاعاتی رایج مطالبی ارائه شده و نحوه برطرف کردم این مشکلات به فراگیر آموزش داده می‌شود.

افراد در دوره نتورک پلاس می‌آموزند که گزارش‌های دریافتی را به چه شکل خوانده، تحلیل کرده و با استناد به آن چگونه گزارشی درباره وضعیت دستگاه‌ها و پیکربندی آن‌ها آماده کنند. در این دوره آموزشی بیشتر تمرکز بر حول این محور قرار دارد که تگناها را در شبکه چگونه باید مورد بررسی قرار داد. پرداختن به پروتکل‌های TCP/IP و IPSecv6 از مهم‌ترین و جذاب‌ترین پروتکل‌های امنیتی هستند که در دوره نتورک پلاس به آن پرداخته می‌شود.

عیب‌یابی مشکلات و برطرف کردن آن‌ها

هر پیکربندی که در شبکه مورد استفاده قرار بگیرد مشکلات خاص خود را داشته و بررسی و شناسایی این مشکلات در شبکه و پیکربندی‌ها وابسته به میزان پیچیدگی شبکه است. در دوره آموزش شبکه نتورک پلاس افراد با مشکلات مرسوم و مشترک در شبکه‌ها آشنا شده و سریع‌ترین و بهترین راهکارهایی که می‌توانند با استفاده از آن‌ها برای حل مشکلات اقدام کنند را می‌آموزند.

آشنایی با نحوه پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی

شبکه‌های خصوصی مجازی یکی از جنبه‌های مهم و حیاتی در هر زیرساخت شبکه است که استقرار و پیاده‌سازی آن یکی از مباحث اصلی در دوره نتورک پلاس است. در این دوره فراگیران نحوه پیکربندی شبکه‌های طراحی شده و همچنین پشتیبانی از شبکه‌ها خصوصی مجازی را می‌آموزند. نحوه نگهداری و پشتیبانی روزانه از این شبکه‌ها از مهم‌ترین سرفصل‌های دوره آموزشی نتورک پلاس است.

سخن پایانی

مبانی مربوط به شبکه یکی از جذاب‌ترین مباحث در علوم کامپیوتر به حساب می‌آید که افراد با یادگیری آن می‌توانند از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف برای راه‌اندازی و پیکربندی شبکه‌های کامپیوتری و همچنین تأمین امنیت آن‌ها استفاده کنند. ورود به هر دنیایی نیاز به یک سری اصول و مفاهیم پایه و اولیه دارد که شبکه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دوره +Network پلاس که توسط شرکت کامپتیا (CompTIA) ارائه می‌شود یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دوره‌های آموزش مبانی شبکه به حساب می‌آید که پیش‌نیاز ورود به مباحث تخصصی و حرفه‌ای‌تر در این حوزه است.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 3 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت