learndl zhaket triboon mymember webaidin

مهمترین لوازم جانبی گیتار

مهمترین لوازم جانبی گیتار

چه یک نوازنده مبتدی گیتار باشید و چه یک گیتاریست حرفه‌ای، به چند وسیله جانبی نیاز دارید تا همواره بهترین عملکرد گیتار را تجربه کنید و به بهترین وجه از آن نگهداری کنید.

در این مطلب، درباره یازده مورد از لوازم جانبی گیتار صحبت می‌کنیم که به‌نظر ما، برای نگهداری صحیح از ساز ضروری هستند.

کیف یا کیس گیتار

یک کیف (گیگ بگ) یا هارد کیس باکیفیت می‌تواند از گیتار شما در برابر عواملی چون ضربه محافظت کند. همچنین این وسیله، حمل ساز را نیز برای شما تسهیل می‌کند. اما یکی از مهمترین وظایف کیف گیتار، محافظت از ساز در برابر گرد و غبار و تغییرات شدید رطوبت هواست؛ دو عاملی که می‌توانند صدماتی جبران‌ناپذیر به ساختار اصلی گیتار بزنند و باعث کهنگی زودرس سیم‌ها نیز بشوند.

امروزه بسیاری از گیتارهای موجود در بازار همراه با یک کیف یا در نمونه‌های گران‌قیمت‌تر، با یک هارد کیس به فروش می‌رسند؛ اما اگر یک کیف یا هارد کیس در بسته‌بندی ساز شما وجود ندارد، می‌توانید این وسیله را به‌صورت جداگانه از یک فروشگاه معتبر مثل گیتارایران خریداری کنید.

در نظر داشته باشید با اینکه هارد کیس می‌تواند با استحکام ساختاری بالاتر خود، محافظت بهتری از گیتار شما در برابر عوامل خارجی به عمل آورد، اما کیف به‌دلیل وزن سبک‌تر و جنس پارچه‌ای خود، حمل ساز را برای شما آسان‌تر می‌سازد.

تیونر گیتار

مسلماً یکی از مهمترین نکاتی که پیش از شروع نوازندگی باید به آن توجه کنید، کوک بودن گیتار است و بدین منظور، به یک تیونر نیاز دارید.

تیونر‌ها امروزه در اشکال و اندازه‌هایی بسیار متفاوت در بازار وجود دارند و شما می‌توانید بسته به سلیقه و شرایط خود، یکی از نمونه‌های این وسیله کاربردی را خریداری کنید.

اپلیکیشن‌های تیونر در تلفن همراه می‌توانند ابزاری بسیار کاربردی برای شما باشند تا ساز را بدون خریداری هیچ وسیله جداگانه‌ای کوک کنید؛ اما بدون شک، یک تیونر جداگانه و سخت‌افزاری، عملکردی دقیق‌تر از اپلیکیشن‌های مذکور ارائه خواهد کرد و به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم حداقل در زمان اجرای زنده و ضبط، از یک تیونر سخت‌افزاری باکیفیت استفاده کنید.

سیم گیتار

همانطور که می‌دانید، سیم گیتار یک قطعه مصرفی است که طول عمری مشخص دارد و حتی ممکن است پس از مدتی استفاده، پاره شود. بنابراین، بهتر است که همیشه یک ست سیم نو در کیف یا کیس گیتار خود داشته باشید. معمولاً هرچه بیشتر از ساز استفاده کنید، سیم‌های آن زودتر کهنه خواهند شد و در فواصل زمانی کوتاه‌تری نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد.

سیم گیتار در تنوعی سرسام‌آور در بازار وجود دارد که هر یک از مدل‌های آن، حس نوازندگی، ماهیت صوتی و طول عمر و دوام متفاوتی را ارائه می‌کنند؛ بنابراین، شما باید بسته به کاربری و سلیقه خود، یک نمونه مناسب را برای ساز خود برگزینید.

سیم‌تاب

اگر قصد تعویض سیم‌های گیتار را داشته باشید، چرخاندن گوشی‌های کوک تا زمان باز شدن سیم‌ها، می‌تواند پروسه‌ای طولانی و فرساینده باشد؛ اما شما می‌توانید با استفاده از یک سیم‌تاب، این فرایند را سرعت ببخشید. این وسیله ساده، پروسه تعویض سیم را به‌حدی برای شما تسهیل می‌کند که احتمالاً پس از یک بار استفاده از آن، دیگر حاضر به تعویض سیم‌های ساز خود بدون آن نخواهید شد!

پیک گیتار

مضراب یا پیک گیتار امروزه در اندازه‌ها و شکل‌های متنوع و با استفاده از موادی بسیار متفاوت تولید می‌شود. هر یک از انواع پیک، حس نوازندگی و ماهیت صوتی متفاوتی را به شما ارائه می‌کند. خوشبختانه، قیمت پیک گیتار چندان زیاد نیست و شما می‌تواند چندین نوع مختلف از آن را خریداری کرده و مورد آزمایش قرار دهید. بسیاری از نوازندگان، علاقه‌ای بسیار به آزمودن پیک‌های گوناگون دارند و مجموعه‌ای بزرگ از این وسیله را نیز در اختیار دارند تا در هر شرایطی، از یک نمونه خاص از آن استفاده کنند. اما اگر شما از میان خیل عظیم پیک‌های گیتار موجود در بازار، مدل مورد علاقه خود را یافتید، پیشنهاد می‌کنیم چندین عدد از آن را خریداری کنید تا با توقف تولید احتمالی آن، دلتنگ آن نشوید!

استرپ گیتار

اگر قرار است به‌صورت ایستاده به نوازندگی بپردازید، نیاز به یک استرپ یا بند گیتار خواهید داشت. یک استرپ خوب و باکیفیت علاوه بر برخورداری از استحکام بالا، با تقسیم وزن مناسب ساز بر روی شانه و پشت شما، راحتی بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد و باعث بروز درد در شانه نمی‌شود. اما استفاده از استرپ گیتار، تنها به نوازندگی ایستاده خلاصه نمی‌شود؛ بلکه شما می‌توانید هنگام نوازندگی به‌صورت نشسته نیز به کمک این وسیله، موقعیت گیتار در دستان خود را تثبیت کنید. این امر می‌تواند به در دست گرفتن صحیح‌تر ساز کمک کند و تمریناتی بهینه‌تر را برای شما رقم بزند.

علاوه بر تمام این موارد، استرپ گیتار بسته به طرح و شکل خود می‌تواند به بخشی از لباس و تیپ شما نیز تبدیل شود و به شما کمک کند که در اجراهای زنده، تیپ جذاب‌تری داشته باشید.

استند یا پایه گیتار

تکیه دادن گیتار به دیوار یا قرار دادن آن بر روی صندلی در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، ریسک افتادن و صدمه دیدن ساز را به‌شدت بالا می‌برد. اگر گیتار را بر روی زمین بگذارید نیز احتمال دارد که یکی از اهالی خانه به‌طور تصادفی پای خود را بر روی آن بگذارد و خسارتی شدید به ساز ارزشمندتان بزند. همچنین، تمامی این روش‌های نگهداری، به‌دلیل اعمال فشار بر روی دسته و هداستاک ساز، می‌توانند ساختار آن را تضعیف کنند. به‌دنبال همین امر، استند گیتار یکی از مهمترین لوازم جانبی است که باید خریداری کنید. با این وسیله، ساز به‌صورت عمودی بر روی استند قرار می‌گیرد و به‌دنبال همین امر، علاوه بر اشغال فضایی بسیار کمتر در خانه، از صدمات احتمالی نیز در امان است.

استندهای دیواری به‌دلیل اینکه استرپ و کابل گیتار به پایه‌هایشان گیر نمی‌کند، بعضاً گزینه‌ای کم‌دردسر‌تر برای نوازندگان هستند؛ اما هر نوعی از این وسیله، مزایا و معایب خود را دارد و شما باید بسته به شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

در صورتی که ساز را در اتاقی کوچک نگهداری می‌کنید، استندهای دیواری گیتار می‌توانند به‌دلیل عدم اشغال فضا بر روی زمین، گزینه‌ای مناسب‌تر برای شما باشند. علاوه بر این، قرار دادن ساز بر روی دیوار، جلوه ظاهری آن را دوچندان می‌سازد و آن را همواره در دسترس شما قرار می‌دهد.

اما در نظر داشته باشید که اگر گیتار شما قیمتی بالا دارد یا قدیمی است، بهتر است آن را به‌شکل دائمی بر روی استند قرار ندهید؛ زیرا سیستم‌های تهویه خانگی باعث کاهش رطوبت هوا می‌شوند و خشکی هوا نیز می‌تواند به ساختار ساز صدمه بزند. علاوه بر این، گرد و خاک هوا نیز باعث کهنگی زودرس سیم‌های گیتار شما خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که یک گیتار گران قیمت یا قدیمی دارید، آن را همراه با یک کنترل‌کننده رطوبت، در کیف یا هارد کیس قرار دهید.

کابل گیتار 

اگر نوازنده گیتار الکتریک یا گیتار بیس هستید و یا قصد دارید گیتار آکوستیک خود را به یک امپلیفایر متصل کنید، به یک کابل اینسترومنت نیاز خواهید داشت. کابل اینسترومنت یا کابل گیتار، رابط اصلی میان ساز و امپلیفایر یا سایر دستگاه‌های مشابه همچون کارت صدا است.

هنگام انتخاب و خرید کابل گیتار توجه کنید که کابل مورد نظر طولی بیش از طول مورد نیاز شما نداشته باشد. به‌علاوه، همواره از میان یک کابل بلند‌تر و یک کابل باکیفیت‌تر، گزینه‌ای که از کیفیت و دوام بالاتر برخوردار است را انتخاب کنید.

کاپوی گیتار

باره‌بند یا کاپوی گیتار تنها برای نوازندگانی نیست که نمی‌توانند آکورد‌های باره‌دار را بنوازند؛ بلکه این وسیله می‌تواند بسیار الهام‌بخش نیز واقع شود. صدای سیم‌های دست باز در پس‌زمینه نت‌های فرت‌گیری‌شده در گیتار، می‌تواند جلوه‌ای ویژه و جذاب به نوازندگی شما ببخشد. همچنین برخی از ترکیب‌های آکوردی و نتی، مختص یک گام ویژه هستند و کاپو گیتار، تغییر گام و اجرای چنین ترکیب‌هایی را بسیار ساده می‌کند.

دستمال تمیزکننده مخصوص 

دستمال‌های تمیزکننده مخصوص گیتار به دلیل برخورداری از بافتی نرم و ویژه می‌توانند بدون صدمه زدن به رنگ و فینیش ساز آن را به شکلی مؤثر تمیز کنند.

محلول‌های تمیزکننده گیتار همچون پولیش و موارد مشابه نیز محصولاتی بسیار مفید در نگهداری از ساز هستند و می‌شد که نام آنها نیز در این فهرست ذکر شود؛ اما تمیز کردن صحیح گیتار پس از هر بار استفاده از آن به‌وسیله یک دستمال مخصوص، حداقل تا مدتی شما را از استفاده از این محصولات بی‌نیاز می‌کند.

جعبه ابزار مخصوص گیتار

شاید ذکر نام جعبه ابزار در این فهرست برای شما کمی عجیب باشد؛ زیرا اکثر نوازندگان، انجام سرویس‌ها و تنظیمات سخت‌افزاری ساز را به افراد متخصص می‌سپارند و خود، تنها به تعویض سیم‌های گیتار بسنده می‌کنند. اما حتی برای تعویض سیم گیتار خود نیز به یک سیم‌چین باکیفیت نیاز دارید تا این عمل را به شکلی بهینه‌تر و سریع‌تر انجام دهید. یا مثلاً اگر بخواهید ارتفاع سدل‌ها را تنظیم کنید یا مهره جک ورودی ساز را سفت کنید، به یک آچار مناسب نیاز دارید. جعبه ابزار مخصوص گیتار، تمامی این ابزارها را در خود جای داده است و شما با تهیه آن، تقریباً تمام مواردی که برای تنظیم و سرویس گیتار نیاز دارید را در اختیار خواهید داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت