learndl zhaket triboon excoino

جامع ترین مقایسه احداث باغ گردو و احداث باغ بادام در سراسر کشور

یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در بخش باغداری احداث باغ‌هایی است که علاوه بر نیاز به نگهداری و هزینه‌های کمتر؛ بیشترین درآمدزایی را برای شما در باغ به همراه داشته باشند. نهال گردو و نهال بادام دو مورد از ارقام پرقدرت به حساب میایند. که به علت نیاز به نگهداری کمتر و هزینه‌های جانبی ارزان تر و از طرفی محصول پرطرفدار و گران قیمتی که دارند. همواره مورد توجه باغداران محترم قرار گرفته اند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی باغ‌های بادام و گردو پرداخته و بدانیم کدامیک برای ما سودآوری بالاتری را به همراه دارد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

باغ گردو

در زمین باغ گردو احداث کنیم یا باغ بادام؟

باغ گردو و باغ بادام دو مورد از پرسودترین ارقام نهال میوه به حساب میایند. که با خرید و کاشت آنها در باغ هرساله درآمدزایی بسیار عالی نصیب باغداران محترم خواهد شد. از مهم ترین مزایای احداث باغ گردو و بادام:

قدرت رشد بالای درختان گردو و بادام : درخت گردو و بادام قادرند در شرایط بسیار سردسیری و حتی گرمسیری رشد مطلوب داشته باشند. این مورد به کاهش هزینه‌های نگهداری و رسیدگی به باغ کمک شایانی خواهد نمود. درختان گردو و بادام را میتوانید در تمامی شرایط آب وهوایی و اقلیمی بکارید. تا به سرعت به درآمدزایی حداکثری از باغ دست یابید.

سن بلوغ کمتر درختان : خوشبختانه با انجام پیوند برروی نهال‌های گردو و بادام؛ سن بلوغ درختان سریعتر فرا میرسد. این یعنی تنها 3 تا 5 سال پس از کاشت؛ شما میتوانید به محصول دهی حداکثری؛ با کیفیت و یکدست خود دست یابید. این محصول دهی هرساله تکرار خواهد شد.

قیمت مقرون به صرفه : قیمت نهال گردو و قیمت نهال بادام؛ بسیار مقرون به صرفه است. و با توجه به هزینه‌های کاشت و نگهداری ارزان تر این درختان؛ احداث باغ گردو و بادام برای شما مقرون به صرفه تر است.

محصول دهی بالا : محصول دهی بالا و قیمت محصولات بسیار عالی و بازار پسندی از مهم ترین مزایای کاشت نهال بادام و گردو به حساب میاید. درختان بادام و گردو یکی از گران قیمت ترین محصولات را دارند. از طرفی میوه‌های آنها به صورت تازه؛ در غذا؛ سالاد، کیک و شیرینی و همچنین در آجیل نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

عمر اقتصادی بالا : یکی از بالاترین عمرهای اقتصادی در بین ارقام نهال میوه؛ متعلق به درختان گردو و پس از آن درختان بادام است. این ارقام قادرند از 40 تا 200 سال پس از کاشت به باردهی حداکثری خود ادامه دهند. یعنی تنها با یکبار خرید نهال گردو اصلاح شده و بادام و کاشت آن در باغ، تا سالیان سال؛ نیازی به خرید نهال دیگری وجود ندارد.

مقاومت در برابر آفت و بیماری : نهال گردو و نهال بادام مقاومت بسیار عالی در برابر اکثر آفات و بیماری‌ها از خود نشان میدهند. از این رو احداث باغ بادام و گردو؛ با کمترین ریسک و هزینه‌های سمپاشی نسبت به سایر ارقام میوه همراه خواهد بود.

مقاومت در برابر رطوبت و خشکی : رطوبت و خشکی هریک میتوانند حیات باغ را مورد تهدید قرار دهند. همانطور که خشکی شدید باعث ضعیف شدن درختان و خشکی و ابتلای آنها به بیماری‌ها و آفات خواهد شد. رطوبت شدید و دائمی نیز میتواند ریشه درختان را دچار بیماری‌های قارچی نماید.

برداشت محصولات و انبار داری : درخت گردو و بادام به علت نوع میوه ای که دارند. به راحتی عملیات برداشت میوه آنها انجام میشود. همچنین این میوه‌ها قادرند تا مدت‌ها در انبار سالم باقی بمانند. از این رو هزینه‌های انبار داری و برداشت میوه نیز کاهش چشمگیری میابد. لازم به ذکر است امروزه بادام و گردوی کشت شده در کشورمان به سرتاسر دنیا صادر میشود.

احداث باغ بادام

مزایا و معایب احداث باغ بادام

نهال بادام در فهرست 10 درخت سودآور در باغ به حساب میاید. شما میتوانید درختان بادام را به صورت دیمی و یا آبیاری دستی پرورش دهید. البته لازم است بدانید احداث باغ بادام دیمی فقط در مناطق با بارندگی کافی توصیه میشود. همچنین عملکرد درختان در باغ‌های دیمی معمولا کمتر است. این درختان بیشتر در معرض بیماری‌ها و افات قرار میگیرند.

بهترین آب وهوا برای کاشت نهال بادام و احداث باغ بادام؛ مناطقی با آب وهوای گرم و خشک و با زمستان‌های معتدل هستند. این درختان نسبت به گردو؛ با سرمای شدید سازگاری ندارند.

شما میتوانید نهال بادام را در زمین‌های شیب دار و ارتفاعات با نور خورشید مناسب بکارید. زهکشی مناسب خاک به تخلیه سریع آب در ریشه و پیشگیری از ابتلای درختان به بیماری‌های ریشه کمک میکند.

باید از درختان بادام در برابر سرمای شدید، نور خورشید شدید؛ گرمای زیاد؛ سوسک‌ها و کرم ساقه خوار و جوندگان محافظت کنید.

این درختان در برابر خشکی؛ کم آبی و سرمای شدید مقاوم اند. همچنین وجود مقادیر نسبی آهک در خاک؛ به رشد درختان خللی وارد نمیسازد. میوه بادام به صورت مکانیکی برداشت شده و در انبار بین 18 تا 22 ماه سالم میماند.

از بادام در صنایع مختلف از جمله صنایع آرایشی و بهداشتی؛ و یا در طب سنتی و همچنین از روغن بادام در مصارف خوراکی و درمانی استفاده میشود.

مزایا و معایب احداث باغ گردو

درختان گردو برای کاشت در تمامی شرایط آب وهوایی و اقلیمی حتی مناطق بسیار سردسیری و گرمسیری کشورمان که درختان دیگر قادر به رشد نیستند؛ مناسب است. با توجه به بازه ارتفاعی که درختان میوه تنها قادر به رشد در بازه مشخصی از ارتفاع از سطح دریا خواهند بود. درختان گردو میتوانند در کلیه ارتفاع‌ها از سطح دریا رشد نموده و باردهی بسیار عالی به همراه داشته باشند.

یکی دیگر از مزایای احداث باغ گردو؛ تنوع مصرف بالای آن است. یعنی شما میتوانید علاوه بر میوه، از پوسته سبز رنگ؛ برگ؛ چوب تنه و سایر بافت‌های درختان نیز درآمدزایی داشته باشید.

  • برگ گردو در طب سنتی برای کاهش قند خون، درمان تبخال، ضد ورم و ضد سم همچنین پاک نمودن سیاهی حاصل از گردو مورد استفاده قرار میگیرد.
  • پوسته سبز رنگ گردو نیز خاصیت ضد باکتری دارد. همچنین در صنایع مختلف از جمله رنگرزی؛ دارو سازی؛ آرایشی بهداشتی و چرم سازی و صنایع نفت و گازی و حفاری کاربرد فراوان دارد. از پوست سبز گردو به عنوان کود نیز استفاده میشود.
  • روغن گردو خواص درمانی دارد. و همچنین در مصارف هنری و آرایشی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
  • پس از پایان عمر اقتصادی درختان؛ میتوان از چوب تنه آنها در خراطی؛ منبت کاری؛ مجسمه و دکوری؛ مبلمان و… استفاده نمود.

لازم به ذکر است تحمل رطوبت و خشکی، عمر اقتصادی؛ مقاومت در برابر سرما و گرما؛ آفات و بیماری‌ها در درختان گردو نسبت به بادام بیشتر است.

 احداث باغ گردو

نتیجه گیری

نهال بادام و گردو اگر در شرایط مساعد و سازگار کاشته شوند. میتوانند شما را به درآمدزایی حداکثری از باغ نزدیک کنند. در این میان شما باید بدانید که کدامیک از ارقام نهال گردو و یا بادام در باغ شما بیشترین سوددهی را به همراه خواهد داشت. برای دریافت مشاوره رایگان درباره نحوه انتخاب نهال گردو و بادام در باغ با ما تماس بگیرید.

شما میتوانید بهترین ارقام نهال بادام و گردو را از ما بخواهید. نهالستان پالیز؛ بزرگترین مرکز تولید و عرضه انواع ارقام نهال میوه از جمله نهال گردو و نهال بادام در سرتاسر کشورمان میباشد. این مرکز کلیه نهال‌های گردو را براساس آخرین یافته‌های باغداری و کشاورزی تولید نموده و به همراه آنها گارانتی معتبر 2 ساله؛ شناسنامه معتبر؛ گواهی سلامت و گواهی عاری از آفات ارائه میدهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات ما را در سایت پالیز به آدرس https://paliznahal.ir/ مطالعه فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان درباره نحوه کاشت نهال گردو و بادام؛ نگهداری، آبیاری؛ سمپاشی و کوددهی و هرس و… شما باغداران محترم میتوانید همه روزه با ما از طریق تماس تلفنی؛ آنلاین و حضوری در ارتباط باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.7 / 5. تعداد آرا : 3

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت