learndl learndl triboon

مزایا و معایب بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می توانید یک استراتژی بازاریابی موفق برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید تا فرصت‌های رشد درآمد برای خود ایجاد کنید؟

شرکت‌ها از بازاریابی مستقیم  (Direct Marketing)برای برقراری ارتباط در مورد محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کنند، آنها به‌طور موثر به بازخورد مصرف‌کنندگان پاسخ می‌دهند و ارزش‌ها و پیشنهادات خود را در تبلیغات ارائه می‌دهند. درک بازاریابی مستقیم می‌تواند به شما کمک کند تا نیازهای مشتریان خود را به‌‌درستی شناسایی کنید و ارتباط بهتری بین شرکت و مشتریان ایجاد کنید. در این مقاله بازاریابی مستقیم را تعریف می‌کنیم، به مزایا و معایب آن می‌پردازیم و سپس انواع مختلف بازاریابی مستقیم را  تفاوت آن با بازاریابی غیرمستقیم بیان می‌کنیم.

 

بازاریابی مستقیم چیست و چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی مستقیم (Direct Marketing) شکلی از بازاریابی است که بدون استفاده از واسطه تبلیغاتی مستقیماً با مشتری ارتباط برقرار می‌کند و شامل ارائه اطلاعات فقط به مخاطب هدفی است که به خرید محصول یا خدمات شما علاقه‌مند است. هدف بازاریابی مستقیم متقاعد کردن مخاطبان برای تبدیل شدن به مشتری برای حداقل بازدید از وب سایت شرکت، ثبت نام در خبرنامه یا تماس برای کسب اطلاعات بیشتر است.

در بازاریابی مستقیم، کسب‌وکارها مستقیماً از طریق ایمیل یا پیامک برای مشتریان مورد هدف خود بازاریابی می‌کنند.. در واقع این شکل از بازاریابی، راهی برای دستیابی به مشتریان بدون استفاده از کانال‌های تبلیغاتی سنتی و پرهزینه مانند تلویزیون یا رادیو و … است.

بازاریابی مستقیم

یک کمپین بازاریابی مستقیم می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف کلیدی زیر کمک کند:

 • افزایش فروش به مشتریان فعلی
 • ایجاد وفاداری مشتری
 • ایجاد مجدد روابط از بین رفته با مشتری
 • ایجاد کسب‌وکار جدید

انواع بازاریابی مستقیم

انواع زیادی از تکنیک‌های بازاریابی مستقیم وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در اینجا به 11 روش متداول این نوع از بازاریابی می‌پردازیم.

 

1.     فروش مستقیم

فروش مستقیم آن سبک از فروش است که در آن فروشنده محصولات یا خدمات خود را در منزل مشتری یا محل کار خودش به فروش می‌رساند. برای مثال، برخی از مشاغل، کارمندان خود را برای تبلیغ و فروش خدمات یا محصولات خود به محل‌های خاصی می‌فرستند که مشتری‌های موردهدفشان در آنجا حضور دارند.

این شکل از بازاریابی مستقیم به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که ارتباط شخصی بهتری با مشتریان برقرار کنند و از علایق و سلایق خرید آن‌ها سر دربیاورند و در نهایت با تعامل چهره به چهره ارتباط موثرتری با مشتریان بگیرند.

 

 1. بروشورها

بروشورها کاغذهای تبلیغاتی هستند که برای جلب توجه مشتری با استفاده از تصاویر و رنگ‌های زنده تزئین شده‌اند و حاوی مجموعه وسیعی از اطلاعات در مورد معرفی یک کسب‌وکار، پیشنهادات ویژه یا تاریخچه هستند. همچنین، آنها می‌توانند یک راه عالی برای تلفیق هنر و اطلاعات سازماندهی‌شده به کمپین بازاریابی باشند.

 1. بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی به این معنی است که یک شرکت با ارسال ایمیل به مشتریان مدنظرش، ارتباط برقرار ‌کند. مشتریان می‌توانند در خبرنامه یک شرکت عضو شوند یا شرکت‌ها می‌توانند لیستی از ایمیل‌های تایید شده از مشتریان بالقوه خود را از شرکت‌ها یا کسب‌وکارهایی تهیه کنند که معمولا با هزینه و تعامل کاری مقابل روبرو است.

برخی از نمونه‌های بازاریابی ایمیلی عبارتند از:

 • خبرنامه‌های الکترونیکی
 • ایمیل‌های تبلیغاتی
 • تبلیغات

همچنین بازاریابی ایمیلی مزایای خوبی مانند نرخ پاسخ بیشتر، ایجاد اعتماد، شخصی‌سازی، تطبیق پذیری، سادگی، مقرون به صرفه بودن و … را ارائه می‌دهد.

بازاریابی مستقیم

 1. بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی یک شیوه‌ای از بازاریابی است که شرکت‌ها از طریق سامانه پیامکی با مشتریان مورد هدف خود ارتباط می‌گیرند و کمپین‌های زیادی را تبلیغ می‌کنند. این سبک از بازاریابی نرخ پاسخ‌دهی بیشتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی در پی دارد، زیرا ضمن ارزان بودن آن، افراد زیادی با تلفن همراه خود سروکار دارند.

بازاریابی پیامکی این امکان را برای کسب‌وکارها بو‌جود می‌آورد تا از طریق سامانه پیامکی به مشتریان خود پیام‌های عمومی یا پیام‌های شخصی‌سازی شده برای گروه خاصی از مشتریان را به‌صورت انبوه ارسال کنند.

مزایا و معایب بازاریابی مستقیم

مزایای بازاریابی مستقیم

1.      بازاریابی مستقیم هدفمند است

بازاریابی مستقیم، این امکان را فراهم می‌کند تا پیام‌های شخصی‌سازی شده‌ای را برای گروه‌های خاصی از مشتریان بالقوه و بالفعل  بر اساس رفتار خرید یا جمعیت‌شناسی ارسال کنید. هرچه بازاریابی خود را بیشتر هدف قرار دهید، کمپین شما موفق‌تر خواهد بود.

2.       بازاریابی مستقیم، بازاریابی شخصی‌سازی شده است

همانطور که مشهود استف می‌توانید پیام را برای مخاطبان خود شخصی‌سازی کنید. ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده به بهبود نرخ پاسخ کمک زیادی می‌کند.

3. بازاریابی مستقیم قابل اندازه‌گیری است

کمپین‌های بازاریابی مستقیم را می‌توان برای تجزیه و تحلیل موثر نتایج کمپین ردیابی و نظارت کرد. از آنجایی که شما با یک جامعه آماری ناشناس و زیاد طرف هستیدکه اندازه‌گیری آن مشکل است. می‌توانید از بازار هدف کوچکی شروع کنید، آن‌ها را ارزیابی و سپس با ابزارهای تحلیلی، آنها را تحلیل و جذب نمائید.

 1. بازاریابی مستقیم مقرون به صرفه است

برخی از کمپین‌های بازاریابی مستقیم، مانند بازاریابی ایمیلی، به دلیل هزینه‌های پایین نسبت به بازاریابی‌های برونگرا که شامل تبلیغات روی بیلبورد و … بسیار مقرون‌به صرفه و پربازده هستند.

معایب بازاریابی مستقیم

1. ممکن است باعث مزاحمت شود

نداشتن استراتژی مناسب برای بازاریابی ایمیلی و حتی پیامکی منجر می‌شود، نه تنها برای مشتریان بالقوه مزاحمت ایجاد کنید، بلکه تبلیغات منفی علیه برندتان داشته باشید.

2.رقابت درآن سخت است

زمانی که گیرنده تعداد زیادی ایمیل بازاریابی دریافت می‌کند، تمایز پیام‌های شما از سایر دیگر برندها یا پیام‌ها ممکن است کار دشواری باشد. در نتیجه اگر برای این قسمت از بازاریایی برنامه درستی نداشته باشید، تاکتیک‌هایی مانند بازاریابی تلفنی و ایمیلی ممکن است هزینه‌های مالی زیادی را به مرور برایتان ایجاد کند.

تفاوت بازاریابی مستقیم و غیر مستقیم چیست؟

 

فروش مستقیم و غیرمستقیم دو تکنیک متفاوت برای فروش محصولات و خدمات هستند که هر دوی آن با مصرف کننده سروکار دارد، در حالی که فروش غیرمستقیم از واسطه‌هایی مانند ویزیتورها و همکاری در فروش کمک می‌گیرد.

بازاریابی مستقیم بدون واسطه مخاطب را مورد هدف قرار می‌دهد، یعنی از ابزارهای ساده و کم‌هزینه‌ای از قبیل: تلفن، ایمیل و پیامک برای فعالیت‌های بازاریابی مستقیم استفاده می‌کند. و بخش‌های خاصی از مخاطبان کلی شما را هدف قرار می‌دهند. اگرچه دارای معایبی است، اما بازاریابی مستقیم می‌تواند سود زیادی برای کسب‌‌‌وکار شما داشته باشد.

از سوی دیگر، بازاریابی غیرمستقیم از سبک پیام‌رسانی گسترده‌تری استفاده می‌کند که تمام مخاطبان هدف شما و حتی برخی از افراد غیرمرتبط را وارد این چرخه از بازاریابی می‌کند. بازاریابی محتوایی و شبکه‌های اجتماعی نمونه‌هایی از فعالیت‌های بازاریابی غیرمستقیم هستند.

بازاریابی مستقیم

منظور از استراتژی بازاریابی چیست؟

استراتژی بازاریابی و استراتژی بازاریابی بین المللی اهداف کسب‌وکار شما را مشخص می‌کند، از جمله اینکه مشتریان ایده‌آل شما چه کسانی هستند و چگونه می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید. این برنامه و طرح اولیه فعالیت بازاریابی شماست که در ماه‌ها و سال‌های آینده برای رشد کسب‌و‌کار خود انجام خواهید داد.

استراتژی بازاریابی، یک برنامه بلندمدت برای دستیابی به اهداف شرکت از طریق درک نیازهای مشتریان و ایجاد مزیت رقابتی متمایز و پایدار است که شامل چیزهای زیادی می‌شود، از تعیین اینکه چه کسانی مشتریان شما هستند تا تصمیم‌گیری درباره کانال‌هایی که برای دستیابی به آن مشتریان استفاده می‌کنید.

کلام آخر

دانستن مزایا و معایب بازاریابی مستقیم به شما این امکان را می‌دهد تا به روشنی تصمیم بگیرید در کدام مرحله از توسعه کسب‌وکار خود باید بازاریابی مستقیم را به کار ببرید تا بازدهی و درآمد بیشتری از آن داشته باشید.

با استفاده از این نوع بازاریابی می‌توانید راه‌حل‌های موردنیاز گروه‌های خاصی از مشتریان خود را ارائه دهید. این ابزار مفیدی برای مشاغل کوچک است زیرا به شما امکان می‌دهد تا منابع محدود خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که به احتمال زیاد نتایج خوبی از آن حاصل می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت