learndl zhaket triboon mymember webaidin

مجازات جرم زنا با محارم در قانون مجازات اسلامی چیست؟

در قانون مجازات اسلامی و حتی در برخی دیگر از نظام‌های حقوقی، رابطه جنسی بین دو نفر که با یکدیگر در رابطه محارمی (از جمله بین برادر و خواهر یا پدر و دختر) دارند، به‌عنوان زنا با محارم شناخته می‌شود و با توجه ‌به اینکه این نوع روابط به‌صورت غیرقانونی و بدون وجود ازدواج انجام می‌شوند، جریمه و مجازات جرم زنا با محارم تعیین شده است. در اسلام و بسیاری از جوامع، ازدواج و ایجاد رابطه زناشویی یک راه مشروع برای برقراری روابط جنسی خواهد بود. این مفهوم به دلیل حفظ نظم اجتماعی، حفظ حقوق و تکالیف فردی و اجتناب از روابط غیرمشروع ترویج یافته است؛ بنابراین، روابط جنسی بین افرادی که محارم یکدیگر هستند و ازدواج با یکدیگر ممکن نیست، محدودیت‌ها و جریمه‌های خاصی را دارد.

در نظام‌های حقوقی مختلف، مجازات‌های مختلفی برای زنا با محارم تعیین شده که ممکن است شامل جریمه‌های مالی، حبس یا حتی مجازات‌های جسمانی باشد. این اقدامات به‌منظور حفظ اخلاق جامعه، حفظ حقوق و تکالیف فردی و جلوگیری از انحراف اجتماعی انجام شده و به‌عنوان جرم در نظر گرفته می‌شود.

تصویری از رابطه جنسی با نامحرم

اهمیت اجرای حکم زنا با محارم

عبارت زنا به معنای برقراری ارتباط جنسی بین دو فرد مرد و زن بدون وجود صیغه محرمیت و عقد دائم یا موقت است. طبق ماده 221 قانون مجازات، زنا به عنوان جماع میان مرد و زنی تعریف می‌شود که علاقه زناشویی ندارند و هیچ شباهتی به نکاح نداشته باشد.

تبصره 1 این ماده بیان می‌کند که جماع با ورود اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه‌گاه در قُبُل یا دُبُر زن انجام می‌شود. تبصره 2 هم تاکید دارد که اگر یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها نابالغ باشند، زنا محسوب می‌شود؛ اما نابالغ به جرم زنا با محارم محکوم نمی‌شود و تحت پوشش تدابیر تربیتی و تامینی مقرر در کتاب اول این قانون قرار می‌گیرد.

چه کسانی محارم هستند؟

در اسلام، محارم به سه گروه زنا با محارم نسبی، زنا با محارم سببی و زنا با محارم رضاعی تقسیم می‌شوند و هرگونه ارتباط جنسی با این افراد ممنوع و محدود است. طبق یک مشاوره حقوقی، مجازات زنا با محارم نیز در قانون اسلامی مشخص شده و با هدف حفظ اخلاق و سلامت اجتماعی تدوین شده که در ادامه درباره این سه گروه توضیح می‌دهیم:

  • محارم نسبی: این گروه شامل مادر، پدر، جد، جده، دختران و فرزندان، برادر و خواهر، عمو و عمه، خاله و دایی، عمو، عمه، خاله و دایی پدر و مادر می‌شود.

  • محارم رضاعی: برخی از زنان از طریق شیرخوارگی با برخی از مردان محرم می‌شوند. البته این موضوع دارای شرایط خاصی بوده که در رساله اسلامی توضیح داده شده است.

  • محارم سببی از طریق ازدواج: این گروه شامل مادرزن و پدرشوهر، دختر زن و پسر شوهر، زن‌پدر (نامادری)، زن پسر یعنی عروس و شوهر دختر می‌شود.

مجازات جرم زنا با محارم در قانون مجازات اسلامی چیست؟

مجازات جرم زنا با محارم در قانون مجازات اسلامی

مجازات جرم زنا با محارم در قانون مجازات اسلامی دارای ابعاد گسترده‌ای بوده که توجه به جوانب اخلاقی و اجتماعی دین اسلام را نشان می‌دهد. زنا با محارم نسبی به معنای برقراری رابطه جنسی با افرادی که به دلیل ارتباطات خونی محرم شده‌اند، با حکم اعدام همراه است. طبق یک جلسه مشاوره با وکیل طلاق از طرف زن، این موضوع به عنوان یک گناه کبیره در دین اسلام شناخته شده و در صورت رضایت هر دو طرف از این رابطه، هر دوی آن‌ها با مجازات زنا مواجه می‌شوند. درصورتی‌که این رابطه به‌زور و اکراه انجام شده باشد، مجازات زنا با محارم صرفاً برای فرد مرتکب اعدام است.

ماده 224 قانون مجازات اسلامی مواردی را برای حکم اعدام در اثبات زنا با محارم تعیین می‌کند:

  • زنا با محارم نسبی.

  • زنا با زن ‌پدر که موجب اعدام زانی بوده.

  • زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

  • زنای به‌عنوان نتیجه اکراه یا اغفال از سوی زانی که موجب اعدام زانی خواهد بود.

تبصره‌های این ماده بیان می‌کنند که مجازات زانیه در موارد خاص تابع سایر احکام مربوط به زنا است و در صورت برقراری روابط زنا از طریق اغفال و فریب‌دادن دختران نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید یا ترساندن زن، حکم زنای به عنف اعمال می‌شود.

مجازات جرم زنا با محارم در قانون مجازات اسلامی چیست؟

مشاوره حقوقی حکم زنا با محارم در وکیل وند

همان‌طور که توضیح داده شد، اثبات زنا با محارم در قانون به شرایط خاصی منوط شده و تنها درصورتی‌که همه شرایط قانونی برای زنا با محارم وجود داشته باشد، می‌توانیم آن را جرم دانسته و مجازات آن را انجام داد. به‌علاوه، جرم زنا با محارم باید در دادگاه برای قاضی اثبات شود و تنها در صورت اثبات زنا با ادله قانونی، شخص زناکار با خویشاوند قابل مجازات است. اگر کسی توسط دیگران متهم به زنا با محارم شود و نتواند این موضوع را اثبات کند، خود نیز ممکن است مورد محاکمه قرار گیرد. برای مشاوره حقوقی در رابطه با حکم زنا با محارم می‌توانید به مجموعه وکیل وند مراجعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت