learndl zhaket triboon excoino

فعالیت های روزانه پس از لازک و لیزیک و مراقبت های بعد از عمل

اگرچه عمل‌های لیزیک و لازک جزء شناخته‌ شده‌ترین عمل‌های چشم در جهان هستند، اما بسیاری از مردم با ویژگی‌ها و مراقبت‌های بعد از آن آشنایی ندارند. مواردی مانند عوارض جانبی بعد از عمل، اجتناب و یا انجام چه نوع فعالیت‌هایی و اینکه بهبود کامل پس از چند روز حاصل می‌شود، سؤالات رایجی هستند که توسط بسیاری از بیماران پرسیده می‌شود. در ادامه مطلب، تعدادی از رایج‌ترین سؤالات در مورد جراحی لیزیک چشم و باید‌ها و نباید‌هایی که باید پس از این عمل رعایت کنید، آورده شده ‌است؛ با ما همراه باشید.

لازک و لیزیک

چه مدت پس از عمل لیزیک و لازک می توان به فعالیت های عادی ادامه داد؟

به‌طورکلی، فعالیت‌های روزانه پس از لازک و لیزیک محدود به یک‌سری از کار‌های سبک می‌شود؛ همچنین انجام کار‌هایی که به دقت و تمرکز بالایی نیاز دارند مانند رانندگی، مطالعات و… تا زمان بهبودی کامل ممنوع است. بنابراین اگر مایلید بدانید که چه مدت بعد از عمل لیزیک و لازک می‌توان به فعالیت‌های عادی ادامه داد، مطالعه این بخش می‌تواند برای شما سودمند باشد؛ به‌خصوص اینکه پیش از اقدام به‌عمل، به‌فکر جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه باشید. در ادامه تعدادی از فعالیت‌هایی که همه اشخاص به‌طور روزمره انجام می‌دهند را لیست کرده‌ایم و راجع‌به مجاز یا غیر‌مجازبودن آن‌ها تا زمان بهبودی، صحبت می‌کنیم. پس بدون مقدمه‌چینی بیشتر، به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم.

استفاده از لوازم آرایش

یکی‌از مهم‌ترین سؤالاتی که بیماران در مورد جراحی لیزیک می‌پرسند این‌است‌که چقدر طول می‌کشد تا به‌روال عادی و فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. اگرچه لیزیک به‌دلیل داشتن روند بهبودی سریع شناخته شده است، اما مواردی وجود دارد که باید تا مدتی بعد از جراحی از انجام آن‌ها اجتناب کنید. آیا شما فردی هستید که به‌طورمعمول آرایش می‌کنید؟

استفاده از ریمل و آرایش پس از انجام عمل لیزیک یا لازک می‌تواند منجربه عفونت شود.اکثر ترکیبات محصولات آرایشی چشمی، حاوی باکتری‌هایی هستند که قادر به‌ایجاد عفونت هستند. برای اینکه بتوانید مجدداً آرایش چشم را انجام دهید، باید حداقل یک هفته صبر کنید اما ممکن است این بازه طولانی‌تر هم بشود و بستگی به‌وضعیت چشمان شما دارد.

طبق تحقیقات انجام شده: 

“مراقبت‌های بعد از عمل از اهمیت بالایی برخوردار است. درست است که عمل لیزیک و لازک دارای مدت زمان مشخصی برای بهبودی است. اما با رعایت برخی اصول می‌توان دوره بهبود یا همان نقاهت را کاهش بخشید تا بازگشت به زندگی روزمره راحت‌تر شود.”

برگشت به محیط کار

اکثر بیمارانی که عمل لیزیک را انجام داده‌اند، می‌توانند ظرف یک یا دو روز آینده، به‌روال زندگی خود باز گردند. درواقع، اگر شما امروز جراحی لیزیک انجام داده‌اید، به احتمال زیاد می‌توانید صبح روز بعد از عمل چشم، به سر کار خود بازگردید! برای اطمینان بیشتر، حتماً با جراح خود در این زمینه مشورت کنید.

استثنا: اگر شغل شما به‌گونه‌ای است که با آب تماس دارید و یا امکان ضربه و آسیب به‌چشم شما وجود دارد، باید زمان بیشتری را در خانه بمانید و استراحت کنید. برای مثال اگر:

 

  • غواص یا ناجی استخر هستید.
  • در محیط‌های کارگاهی و با ابزارآلات کار می‌کنید.
  • کارمند هستید و با رایانه و گوشی هوشمند زیاد سروکار دارید.
  • شغل شما آشپزی و قنادی است و حرارت و بخار در اطراف شما زیاد است.

و…

همچنین، بهتر است به‌مدت یک هفته، از عینک آفتابی در هر کجا و هر زمان (به‌جز مواقع خواب)، استفاده کنید.

رانندگی

یکی‌از عوارض جانبی که بلافاصله پس از عمل جراحی لیزیک و لازک پدیدار می‌شود، تاری موقتی است که دیدن محیط اطراف را برای شما سخت می‌کند؛ بنابراین شخص بیمار پس از انجام عمل لازک و لیزیک، نمی‌تواند خودش را به خانه برساند و راندن اتومبیل را یکی از اعضای خانواده یا دوستان او باید انجام دهد.

علاوه بر تاری دید، بیماران ممکن است بر اثر آرام‌بخش که برای راحت نگه‌داشتن آن‌ها در حین جراحی تجویز می‌شود احساس خواب آلودگی کنند و در نتیجه نتوانند با خیال راحت به خانه بروند. همچنین چشم‌ها ممکن است به نور حساس باشند و شروع به‌ریزش اشک کند که این شرایط رانندگی را برای شما غیر‌ممکن می‌کند.

حتماً این سؤال در ذهنتان پیش می‌آید که چه مدت بعد از عمل لیزیک می‌توانم رانندگی کنم؟

مدت زمانی که هر بیمار باید برای رانندگی پس از عمل لیزیک چشم منتظر بماند، بسته به‌فرد متفاوت است. بااین‌حال، به اکثر افراد یک روز بعد از جراحی، تأییدیه پزشک برای رانندگی داده می‌شود. چرا که یک روز بعد از جراحی معاینه پس از عمل انجام می‌شود. در برخی از افراد تا یک هفته هم ممکن است طول بکشد.

لازک و لیزیک

ورزش

همه ما فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه خود را داریم، از دویدن گرفته تا شنا و ورزش‌های گروهی. خبر خوش اینکه اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید، می‌توانید برای فعالیت های ورزشی بعد از عمل لیزیک پس از یک روز از جراحی اقدام کنید. بااین‌حال، تمرینات مورد علاقه شما ممکن است جدول زمانی متفاوتی داشته باشند؛ پس در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چه زمانی می‌توانید پس از جراحی لیزیک به انجام تمرینات ورزشی خود برگردید.

 

  • 1 روز بعد از انجام عمل لیزیک یا لازک (ورزش سبک در فضای داخلی)

روز اول پس از عمل لیزیک، می‌توانید به‌راحتی در خانه خود ورزش کنید و از انجام ورزش‌های متوسطی مانند پیاده‌روی روی تردمیل، دوچرخه‌سواری ثابت یا دمبل‌زدن که نیازی به‌خروج از خانه ندارند، لذت ببرید.

  • 2 روز پس از انجام عمل لیزیک یا لازک (ورزش متوسط ​​در فضای باز)

دو روز بعد از عمل لیزیک، برای ورزش‌های متوسط ​​در فضای باز، مانند دوچرخه‌سواری یا دویدن در اطراف پارک خانه خود آماده خواهید بود. عینک آفتابی را فراموش نکنید.

  • 5 روز بعد از انجام عمل لیزیک یا لازک  (کلاس‌های تناسب اندام گروهی)

شرکت در کلاس‌های تناسب اندام، 5 روز بعد از انجام عمل لیزیک یا لازک امکان‌پذیر است. خواه کراس‌فیت باشد یا یوگا.

  • 2 هفته پس از انجام عمل لیزیک یا لازک (اسکی، اسنوبورد، شنا و موارد دیگر)

در پایان دوهفته، آماده بازگشت به بسیاری از فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین‌تر خواهید بود. هنگام انجام ورزش‌های رزمی، بسکتبال و والیبال، اسکی و اسنوبورد، باید در حین انجام هر یک از این فعالیت‌ها تا سه ماه پس از جراحی از محافظ چشم استفاده کنید.

  • 1 ماه پس از انجام عمل لیزیک یا لازک (غواصی)

باید یک ماه پس از جراحی خود صبر کنید تا بتوانید غواصی کنید. مطمئن شوید که ماسک شما به‌درستی روی صورت شما نصب شده است تا آب شور دریا به چشمان شما نرسد.

  • 3 ماه پس از انجام لیزیک یا لازک (آماده برای هر ورزشی)

پس از گذشت سه ماه از عمل لیزیک یا لازک، در نهایت می‌توانید بدون نیاز به استفاده از محافظ چشم به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردید! بدیهی است که برخی از ورزش‌ها وجود دارند که همیشه به محافظت از چشم نیاز دارند مانند راکتبال، اسکواش و هندبال.

تماشای تلویزیون و استفاده از تلفن همراه

هنگام استفاده از رایانه، تبلت، گوشی هوشمند یا انجام بازی‌های ویدئویی، ممکن است بیش‎ازحدمعمول، دچار خستگی چشم شوید؛ زیرا هنگام فوکوس روی صفحه نمایش به اندازه معمول پلک نمی‌زنید که این می‌تواند باعث خشک شدن چشمان شما شود.

24 ساعت اول پس از انجام عمل لیزیک، در سرعت روند بهبودی مهم است. در این مدت باید راحت باشید و به چشمانتان فشار نیاورید. سعی کنید حداقل در روز اول از تماشای تلویزیون، نگاه‌کردن به تلفن یا تبلت، بازی‌های ویدئویی یا مطالعه دوری کنید. استفاده زیاد از تلفن همراه و یا تماشای تلویزیون، باعث می‌شود که چشم‌های شما خسته و خشک شوند. چراکه تلویزیون‌ها، رایانه‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند همگی از انواع طول موج‌های نور مانند طول موج‌های آبی و LED استفاده می‌کنند که می‌تواند برای چشم مضر باشد. هر چه زمان بیشتری برای دیدن این نوع طول موج‌ها صرف شود، آسیب بیشتری می‌توانند داشته باشند. پس برای استفاده از تلفن همراه بعد از عمل لازک و لیزیک حداقل 1 روز صبر کنید.

لازک و لیزیک

شنا و سونا

بسیار مهم است که در هفته اول، از ورود مستقیم آب به چشمانتان خودداری کنید. این کار برای محافظت از چشم شما در برابر عفونت است، بنابراین باید در هفته اول از شناکردن خودداری شود. پس از شروع به شنا کردن، باید به‌مدت 2 ماه از عینک مخصوص شنا استفاده شود. همچنین برخورد موجی به چشم می‌تواند به اندازه یک مشت قوی باشد؛ بنابراین در صورت شنا در اقیانوس، باید از عینک محافظ استفاده کرد.

سخن پایانی 

نکته آخری که در مورد لیزیک، لازک و بازگشت به فعالیت‌های روزمره بیان می‌کنیم، این است که برای یک یا دوهفته اول بعد از لیزیک و لازک، قطره‌های چشمی خود را در همه جا همراه خود داشته باشید و وقتی جلوی کامپیوتر هستید، آن را در چشم‌های خود بچکانید. همچنین سعی کنید از قانون 20-20-20 استفاده کنید و هر 20 دقیقه که به کامپیوتر نگاه می‌کنید، 20 ثانیه استراحت کنید و روی چیزی حداقل 2 متر آن‌طرف‌تر تمرکز کنید. در این مرحله نیز قطره چشم بزنید. این کار می‌تواند به‌چشمان شما فرصتی بدهد تا قبل از تماشای مجدد صفحه، کمی استراحت کنند.

برای مشاهده کامل این مطب به لینک زیر مراجعه کنید:

منبع: https://dr-roshani.com/lasik/1080

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت