learndl zhaket triboon excoino

چرا‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود؟

هارد اکسترنال

اگر شما هم از کسانی هستید که از‌ هارد اکسترنال زیاد استفاده می‌‌‌‌کنید، ممکن است در شرایطی با مشکل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال در ویندوز مواجه شده باشید. در این مقاله در تلاش هستیم تا به این پرسش شما پاسخ دهیم: چرا‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود؟

هارد اکسترنال را می‌‌‌‌توان یک فضای امن برای ذخیره سازی داده‌‌های مختلف در نظر گرفت و عدم شناسایی‌ هارد در ویندوز، می‌‌‌‌تواند یک مساله بسیار اساسی و چالش برانگیز برای شما به شمار رود.

پاسخ به این سوال که چرا‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود، ممکن است متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، با گذراندن چند گام ساده، شما می‌‌‌‌توانید این مشکل را به راحتی رفع کنید. با ما همراه باشید!

به چه دلایلی‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود؟

از دلایل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال، عدم اتصال‌ هارد به سیستم است. شاید اتصال‌ هارد به سیستم، در مرحله اول، یک امر بسیار بدیهی و ساده به نظر برسد. اما نکته قابل توجه این است که در بسیاری از مواقع، دلیل شناسایی نشدن‌ هارد اکسترنال در ویندوز، اتصال نادرست آن به سیستم است. شما باید اطمینان حاصل کنید که‌ هارد اکسترنال به صورت صحیح به پورت USB سیستم متصل شده است یا خیر. به همین ترتیب بسیاری از‌ هاردها به جز پورت USB، از یک آداپتور دیگر نیز به منظور تامین انرژی خود استفاده می‌‌‌‌کنند. در این صورت می‌‌‌‌توانید آداپتور را به برق متصل کنید.

برای این که اطمینان حاصل کنید که‌ هارد اکسترنال مشکلی ندارد، می‌‌‌‌توانید پورت اتصال‌دهنده به کامپیوتر را تغییر داده و یا از سیستم دیگری استفاده کنید.

از عوامل مهم شناسایی نشدن‌ هارد اکسترنال در ویندوز 7 یا 10، کارکرد نادرست پورت USB یا سازگاری نداشتن آن با‌ هارد اکسترنال است. بنابراین پیشنهاد ما این است که پورت‌‌های دیگر سیستم کامپیوتری را نیز امتحان کنید. در صورتی که با تغییر دادن پورت USB، همچنان مشکل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال، باقی ماند، می‌‌‌‌توانید‌ هارد را با سیستمی دیگر امتحان کنید و به این ترتیب متوجه می‌‌‌‌شوید که مشکل اصلی عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال، از جانب‌ هارد اکسترنال است یا از کامپیوتر.

چرا‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود؟

یک راه‌حل دیگر این است که می‌‌‌‌توانید‌ هارد را با ویندوز سازگار کنید.

اگر یک‌ هارد را تازه خریده‌اید، و در زمان اولین اتصال ویندوز،‌ هارد را شناسایی نمی‌‌‌‌کند، می‌‌‌‌توانید‌ هارد را initialize نمایید.

توجه کنید که این کار را در صورتی انجام دهید که هیچ‌گونه اطلاعاتی روی‌ هارد، ذخیره نکرده‌اید. زیرا اگر اطلاعاتی روی‌ هارد ذخیره کرده باشید، در زمان سازگاری‌ هارد با ویندوز یا initialize کردن، ممکن است‌ هارد شما با ویندوز سازگاری نداشته باشد، و ویندوز،‌ هارد شما را فرمت کند و به این ترتیب کلیه اطلاعات شما از‌ هارد اکسترنال حذف می‌‌‌‌شود.

برایinitialize کردن‌ هارد اکسترنال، در ابتدا روی گزینهstart ویندوز راست کلیک کرده و سپس گزینه Disk management را انتخاب کنید. در این قسمت می‌‌‌‌توانید‌ هارد اکسترنال شناسایی‌نشده را مشاهده کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه initialize Disk را برگزینید. سپس پنجره باز شده را Ok کنید. توجه داشته باشید که هیچ نیازی نیست گزینه‌‌های پیش فرض را تغییر دهید.

چرا‌ هارد اکسترنال شناسایی نمی‌‌‌‌شود؟

شما در همین صفحه، مشاهده می‌‌‌‌کنید که روی‌ هارد شناسایی‌نشده، عبارت unallocated، ظاهر شده است. روی آیکون‌ هارد، راست کلیک کرده و سپسNew Simple Volume را انتخاب کنید. سپس با زدن دکمه Next به مرحله بعد رفته و حجم‌ هارد را وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر می‌‌‌‌خواهید از همه ظرفیت‌ هارد اکسترنال استفاده کنید، گزینه Maximum disk space را می‌‌‌‌بایست وارد کنید. در مرحله بعدی روی next کلیک کرده و در پنجره بعدی، دکمه format this volume را انتخاب کرده و سپس next را بزنید.

یکی از راه‌‌ها برای برطرف کردن مشکل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال، این است که ویندوز خود را عیب‌یابی کنید.

برای عیب‌یابی ویندوز، می‌‌‌‌توانید کلیدهای ویندوز+S را فشار دهید و سپس عبارت Command Prompt را تایپ کنید. نتیجه جستجو ظاهر شده، روی آن کلیک راست کرده و گزینهRun as administrator را انتخاب کنید. مشاهده می‌‌‌‌کنید که یک صفحه سیاه‌رنگ باز می‌‌‌‌شود. به این پنجره command window یا پنجره دستور گفته می‌‌‌‌شود. در این پنجره سیاه، این عبارت را تایپ کنید: msdt.exe-id DeviceDiagnostic .

سپس مشاهده می‌‌‌‌کنید که یک صفحه جدا باز می‌‌‌‌شود، روی گزینه Advanced کلیک کرده و اطمینان حاصل کنید که گزینه Apply repairs automatically فعال است. روی دکمه next کلیک کنید. وقتی که این فرایند به اتمام رسید، می‌‌‌‌توانید با استفاده ازگزینه view detailed information مشکلات احتمالی را بررسی نمایید.

از راه‌‌های دیگر حل مشکل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال در ویندوز، به روزرسانی درایورهای سیستم است.

جالب است بدانید که بسیاری از مشکلات ویندوز، مثل عدم شناسایی‌ هارد اکسترنال، به سبب عدم به روزرسانی درایوهای ویندوز است.

برای به روزرسانی درایورهای سیستم باید به صفحه device manager مراجعه کنید. برای انجام درست این کار، کافی است همین عبارت عبارتdevice manager را در قسمت سرچ، تایپ کرده و سپس روی آن کلیک کنید. شما در صفحه جدید می‌‌‌‌توانید به صفحه پایین رفته، تا گزینه Disk drivers را مشاهده کنید. در مرحله بعدی می‌‌‌‌توانید درایورهای موجود را به روزرسانی کنید.

برای به روزرسانی کردن درایورها، کافی است روی گزینه مربوط، راست کلیک کرده و گزینهupdate driver را انتخاب نمایید. در پنجره جدیدی که باز می‌‌‌‌شود روی search automatically for drivers کلیک نمایید. با انجام این مراحل، خود ویندوز، جدیدترین نسخه داریور را یافته و نصب می‌‌‌‌نماید.

ویندوز، ویژگی‌‌های منحصر به فردی دارد و یکی از آن‌‌ها مصرف کمتر باتری درگاه‌‌های USB در زمان استند بای است و درگاه USB در این شرایط، به حالت خاموش در می‌‌‌‌آید و درست زمانی که اتصال مجدد برقرار شد، آن درگاه روشن می‌‌‌‌شود. برای پورت USB‌ هارد اکسترنال، این ویژگی بسیار موثر است و شما در شرایط کلی می‌‌‌‌توانید حتی متوجه نشوید که درگاه USB خاموش شده است و به هر دلیل، این امکان وجود دارد که این ویژگی به درستی کار نکند و موجب شود که مشکلی در شناسایی‌ هارد اکسترنال در سیستم وجود داشته باشد.

زمانی که نیاز به تغییر تنظیمات دارید، کافی است در قسمت نوار پایین صفحه، عبارت Control Panel را تایپ کنید و وارد محیط آن شوید. مشاهده می‌‌‌‌کنید که پنجره جدیدی وارد می‌‌‌‌شود، شما می‌‌‌‌بایست روی دکمه Hardware and Sound کلیک کنید. سپس وارد محیط Power Option خواهید شد. در این شرایط روی گزینه Change plan setting کلیک کرده و گزینه Change advanced Power Setting را انتخاب کنید. سپس روی علامت + در کنار USB Setting کلیک نموده و باز این کار را برایUSB selective suspend setting انجام دهید.

در نهایت باید تمامی‌‌‌‌گزینه‌هاDisable شوند تا تمامی‌‌‌‌این ویژگی‌‌ها غیرفعال گردند. با این کار این امکان وجود دارد که‌ هارد اکسترنال، شناسایی شود و مشکل شما برطرف شود.

برای دی قیمت انواع هارد اکسترنال به لینک زیر مراجعه کنید:

https://lipak.com/product-category/external-hdd/

می‎توانید هارد را فرمت کنید

اگر روش‌های گفته شده در بالا، هیچ کدام را حل نکرد، شما در مرحله آخر می‌توانید هارد اکسترنال را فرمت کنید. دقت کنید که با انجام این کار، تمامی اطلاعات موجود در هارد، حذف می‌شود. پس حتما نسخه پشتیبان از هارد خود را تهیه نمایید.

برای فرمت کردن هارد اکسترنال در نوار پایین صفحه، عبارت diskpart را تایپ کرده و روی آن کلیک کنید. سپس گزینه list disk را زده تا لیست دیسک‎ها را مشاهده کنید. در این مرحله، باید حتما هارد مورد نظر خود را انتخاب کرده و دقت کنید که اشتباها هارد داخلی سیستم خود را انتخاب نکرده باشید. سپس گزینهselect disk .. را تایپ کرده و سپس Clean را تایپ کنید. نهایتا اطلاعات هارد شما کاملا پاک می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت