learndl zhaket triboon excoino

طرح توجیهی و هدف از استفاده آن

افراد برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار همواره به این توجه دارند که آیا پروژه ی مدنظرشان موفق خواهد شد و به سود مورد نظر خواهند رسید یا خیر. در واقع احتمال موفقیت یک پروژه به فاکتور های زیادی وابسته است و شما باید اطلاعات کاملی درباره ی کسب  کار مورد نظر داشته باشید. پیدا کردن پاسخ این سوال ها با استفاده از طرح توجیهی امکان پذیر است. فارق از این که به ایده ی خود چقدر اطمینان دارید باید پیش از ورود به آن کسب و کار و صرف زمان و پول ، اطلاعات جامعی داشته باشید و تمام جوانب را بسنجید. گاها یک اشتباه موجب می شد که سرمایه ی خود را از دست بدهید و مشکلات زیادی ایجاد شود. امروزه افراد زیادی برای ورود به کسب و کاری جدید و سرمایه گذاری از طرح توجیهی استفاده می کنند. همچنین شرکت های جا افتاده نیز برای تولید یک محصول جدید نیز از طرح توجیهی بهره می برند تا مسیر را به صورت برنامه ریزی شده جلو بروند و بتوانند سود خوبی را کسب کنند.

مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) بهترین خدمات طرح توجیهی را به شما ارائه خواهند داد. این گروه متشکل از مهندسین و مشاورین مجرب و حرفه ای است که به صورت تخصصی و جامع گرداوری اطلاعات و مطالعه ی بازار و کسب و کار ها را انجام داده و انواع طرح توجیهی اقتصادی را با توجه به شرایط شما ارائه می نمایند.

طرح توجیهی

دلایلی که برخی افراد از طرح توجیهی استفاده نمی کنند چیست؟

افراد زیادی برای ورود به کسب و کار جدید با توجه به تجربه ی شخصی تصمیم گیری می کنند و از نظرشان آگاهی کافی را دارند. همچنین این افراد بر اساس تجربه ی مدل های کسب و کار موفق ، نسبت به ورود به آن کسب و کار تصمیم گیری می کنند. اما این افراد باید بدانند که شرایط هر یک از افراد با دیگری کاملا متفاوت است و باید تحقیقات جامعی را انجام دهند. همان طور که می دانید در کسب و کار های زیادی برخی از افراد موفق هستند و برخی نه و همین دلیل بر این است که نمی توان بر اساس تجربه ی دیگران تصمیم گیری نمود. طرح توجیهی می تواند اطلاعات کامل و دقیقی از هزینه ها و اطلاعات لازم را به شما ارائه کند تا به صورت علمی و فنی ان را بررسی نمایید و سپس تصمیم گیری کنید.

طرح توجیهی

مولفه های مهم طرح توجیهی

طرح توجیهی بخش های مختلفی دارد که هر یک موثر در کسب و کار مورد نظر شما خواهد بود. موضوعاتی که در طرح توجیهی مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

  • تکنیکی

بررسی پروژه از نظر تکنیک بسیار اهمیت دارد و در این زمینه بررسی می شود که در صورت نیاز به تکنولوژی ، آن را در نظر بگیرید. بنابراین باید وابسته بودن کسب و کار به تکنولوژی ها را در نظر گرفت.

  • اقتصادی

شرایط اقتصادی می تواند بر کسب و کار شما تاثیر بگذارد و در حال و آینده تحولاتی را ایجاد کند. تمایل افراد به خرید محصول شما و توانایی آن بسیار مهم است و باید به این موضوع بسیار دقت شود. جریان نقدی باید مورد بررسی قرار گرفته شود.

  • قانونی

موارد قانونی یکی از بخش های مهم در شروع هر کسب و کاری است که باید بررسی امتیاز ها و حقوق ثبت ‌شده‌ ی قانونی، کپی‌ رایت و… انجام گیرد زیرا ان چنین موارد می توان پروژه ی مورد نظرتان را تحت تاثیر قرار داده و در صورت عدم توجه به این گونه موارد مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

  • عملیاتی

برای بخش عملیاتی در کسب و کار ها باید بدانید که ایا نیازی به فروشگاه برای عرضه ی محصولاتتان دارید یا خیر. همچنین کارکنان و سربرگ شرکت و… را بررسی نمایید تا در صورت نیاز به فراهم کردن آن تصمیم گیری کنید.

  • برنامه‌‌ ی زمان‌ بندی

زمان بندی یکی از نکات مهم در شروع کسب و کار است. برخی از کسب و کار ها در فصل هایی سود آوری دارند و یا برای یک رخداد خاص می توان آن را شروع کرد.

  • قابلیت عرضه در بازار

قابلیت عرضه در بازار نیز یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. شما باید سطح تقاضای کالا یا خدمات مورد نظرتان را بدانید و همچنین بازار های هدف را بررسی نموده و نحوه ی فروش و بازاریابی را مورد مطالعه قرار دهید. رقبا بخش مهمی از پروژه را تشکیل می دهند و رقبا در نوع محصمولات و قیمت گذاری و… بسیار تاثیرگذار خواهند بود بنابراین باید به این مورد نیاز دقت دشته باشید.

انواع طرح توجیهی

طرح توجیهی برای انواع کسب  کار ها و سرمایه گذاری ها قابلیت اجرایی دارد. افرادی که می خواهند کاری را شروع کنند و افرادی که صاحب کسب و کاری هستند و می خواهند ایده ای را پیش برند ، می توانند از طرح توجیهی استفاده کنند. طرح توجیهی برای سرمایه گذاری ها موارد ضروری است زیرا از ایجاد ضرر و زیان جلوگیری می کند. با استفاده از طرح توجیهی ، اطلاعات کافی برای مهیا نمودن فضا و شرایط کسب و کار را خواهید دانست و میزان بازدهی برای شما مشخص می شود. در واقع طرح توجیهی یکی از ضروریات برای عملی ساختن یک ایده است تا بتوان به سود رسید. میزان سود با استفاده از طرح توجیهی مشخص می شود و با داشتن طرح توجیهی ، می توانید با توجه به میزان سود مورد نیاز نسبت به راه اندازی کسب و کار تصمیم گیری کنید. برای شروع هر کسب و کاری نیاز به میزانی بودجه دارید که در صورت نداشتن این موجودی ممکن اس درمسیر با مشکل روبرو شوید ، برخی هزینه ها شاید مشخص نباشند و از آن اطلاع نداشته باشید و در نهایت با داشتن طرح توجیهی جامع می توانید بخش مالی و هزینه ها را مورد بررسی قرار دهید و از آن مطلع شوید. برای دریافت مشاوره درباره ی طرح توجیهی با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

طرح توجیهی

خدمات طرح توجیهی

همان طور که گفته شد طرح توجیهی می تواند اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهد تا بتوانید تصمیمی گیری کنید که ایا باید پروژه ی مورد نظرتان را شروع کنید یا خیر. در این مقاله بخش های مهم در طرح توجیهی گفه شد که هر یک شامل اطلاعات و بخش هایی هستند که در صورتی که می خواهید کسب و کار و پروژه ی مورد نظرتان با موفقیت روبرو شود باید به آن دقت داشته باشید. میزان ریسک پذیری پروژه و درصد موفقیت آن به راحتی با استفاده از طرح توجیهی مشخص می شود. میزان سرمایه ی لازم برای شروع کار و بازدهی و سایر موارد مرتبط با هر کسب و  کار و سرمایه گذاری با استفادد از طرح توجیهی در نظر گرفته می شود و شما یک دید کلی درباره ی عملی نمودن ایده ی خود دارید و می توانید به صورت حساب شده و با آگاهی کافی گام بردارید. هزینه برای نگارش طرح توجیهی ، سرمایه گذاری برای شما خواهد بود بنابراین با داشتن برنامه می توانید مشکلات سر راه خود را از میان بردارید و با خیالی آسوده مراحل عملی نمودن ایده را اجرا کنید.

مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع(مطصا) در جهت کسب موفقیت های مالی به شما کمک می کند تا بتوانید مسیر خود را شناسایی کرده و آن را هموار سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

https://matsa.co/

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت