learndl zhaket triboon excoino

قطعه مهمی که از آسیب‌دیدن قطعات مختلف در سیستم جریان جلوگیری می‌کند؛ شیر اطمینان

شیر اطمینان؛ سوپاپ ایمنی برای انواع خطوط جریان

در بسیاری از تجهیزات مانند پکیج‌ها، آبگرمکن‌ها و … قطعات مختلف مانند شیرآلات و مخازن تحت فشار شدیدی هستند. اگر این فشار از حد مجاز بیشتر شود، این قطعات آسیب جدی می‌بینند. همچنین با خرابی این قطعات، ممکن است به افراد نیز آسیب‌های شدیدی وارد شود. به همین خاطر برای کنترل فشار در طیف وسیعی از تجهیزات، از شیر اطمینان استفاده می‌شود. این نوع شیرها که جزو قطعات ایمنی به‌شمار می‌آیند، با کنترل فشار مجاز، از آسیب دیدن قطعات تحت فشار و به‌طور کلی تمام قطعات خطوط جریان جلوگیری می‌کنند. در این مطلب با ما همراه باشید تا شیر اطمینان و روش عملکرد آن را بررسی کنیم.

شیر اطمینان

شیر اطمینان دقیقا چیست؟

شیر اطمینان یا سیفی ولو (Saftey Valve) یکی از انواع شیرهای صنعتی است که با کاهش فشار در خطوط جریان، از آسیب دیدن قطعات مهم جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر، می‌توان شیر اطمینان را یک سوپاپ در نظر گرفت که به‌محض افزایش شدید فشار در خطوط جریان، وارد عمل می‌شود. این نوع شیرها با کم کردن فشار، از افزایش آن بیش از حد مجاز جلوگیری می‌کنند. البته باید اشاره کرد که شیرهای اطمینان نمی‌توانند فشار موجود در خطوط جریان را کنترل یا تحلیل کنند. بلکه این قطعات تنها می‌توانند در زمان بالا رفتن فشار، باز شده و آن را کاهش دهند.

به‌طور کلی از شیرهای اطمینان بیشتر در تجهیزات گرمایشی مانند پکیج‌ها و آبگرمکن‌ها استفاده می‌شود. چرا که گرما می‌تواند حجم یک سیال (مانند آب) را افزایش دهد که این امر منجر به افزایش فشار آن نیز می‌شود. با بالا رفتن فشار آب در سیستم‌های گرمایشی، خطر انفجار در آن‌ها وجود دارد. به همین خاطر برای امنیت افراد و محافظت از قطعات این سیستم‌ها، از شیر اطمینان استفاده می‌شود. دقیقا به همین خاطر است که شیر اطمینان آبگرمکن، یکی از مهم‌ترین قطعات در این سیستم گرمایشی به‌شمار می‌آید.

روش عملکرد شیر اطمینان به‌عنوان یک سوپاپ ایمنی

همان‌طور که اشاره شد، شیرهای اطمینان نمی‌توانند فشار موجود در خطوط جریان را کنترل یا تحلیل کنند. بلکه این شیرها در نقاطی قرار می‌گیرند که ممکن است حداکثر فشار در آنجا وجود داشته باشد. سپس به شکلی تنظیم می‌شوند که فشاری مساوی با فشار قابل تحمل مخزن یا قطعات خطوط لوله را تحمل کنند. اگر فشار جریان از مقدار تنظیم شده بیشتر شود، شیرهای اطمینان باز شده و مقداری از سیال را آزاد می‌کنند تا فشار درون خط جریان کم شود.

به طور کلی شیرهای اطمینان از قطعات زیر تشکیل شده‌اند:

  • فنر
  • کلاهک
  • تنظیم‌کننده فنر
  • فنر
  • درپوش
  • بدنه
  • دیسک
  • فنر خروجی
  • نازل
  • فلنج ورودی و خروجی

مزایای شیر اطمینان

عوامل زیادی مانند خرابی شیرهای تقلیل فشار، آتش‌سوزی، شکست لوله‌های مبدل‌های حرارتی، تغییرات شدید دمای محیط و … باعث می‌شوند که فشار مجاز در سیستم‌های گرمایشی مانند پکیج و آبگرمکن زیاد شود. به همین خاطر در تمام این سیستم‌ها باید از یک شیر اطمینان برای جلوگیری از بروز خسارت‌های جانی و مالی استفاده کرد. به‌طور کلی اصلی‌ترین مزایای شیر اطمینان، جلوگیری از آسیب به قطعات و محافظت از افراد هستند.

شایان‌ذکر است که این نوع شیرها قابلیت اطمینان بالایی دارند و با دقت بسیار زیادی فشار بالای خطوط را کاهش می‌دهند. به همین خاطر بروز خطا در عملکرد آن‌ها احتمال خیلی پایینی دارد. البته باید اشاره کرد که در تجهیزات صنعتی، ممکن است با بالا رفتن بیش از اندازه فشار، این شیرها نیز از بین بروند.

شیر اطمینان در چه مدل‌هایی تولید می‌شود؟

در دسته‌بندی کلی، شیرهای اطمینان در سه نوع فنردار، وزن خالص و پایلوت‌دار تولید می‌شوند. اما می‌توان دسته‌بندی‌های دیگری نیز برای این شیرها در نظر گرفت. چرا که شیر اطمینان در طیف وسیعی از مدل‌ها مانند شیر اطمینان آبگرمکن، پکیج، فشار کم، فشار وکیوم و ده‌ها مدل دیگر تولید می‌شود. البته باید گفت که کاربرد بیشتر این شیرها با یکدیگر یکسان است و تنها در قطعات و روش عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین انواع شیر اطمینان آشنا می‌شویم.

شیر انواع شیر اطمینان

شیر اطمینان آبگرمکن

اگر از آبگرمکن در خانه یا محل کار خود استفاده کرده باشید، حتما می‌دانید که شیر اطمینان یکی از مهم‌ترین قطعات این سیستم گرمایشی به‌شمار می‌آید. در آبگرمکن‌ها نیز با افزایش دمای آب، فشار آن بیشتر می‌شود و به همین خاطر استفاده از یک شیر اطمینان برای جلوگیری از افزایش بیش از اندازه فشار ضروری است. باوجود این که شیرهای اطمینان مورد استفاده در آبگرمکن‌ها از نظر استحکام و کارایی در سطح شیرهای اطمینان صنعتی نیستند، اما به‌خوبی می‌توانند از پس افزایش فشار سیستم کوچک آبگرمکن بربیایند. باید اشاره کرد که در سیستم‌هایی مانند موتورخانه و پکیج نیز از شیر اطمینان استفاده می‌شود.

شیر اطمینان ریلیف

یکی دیگر از انواع شیر اطمینان، شیرهای ریلیف هستند. این نوع شیرها به شکل خودکار، فشار استاتیک موجود در خطوط جریان گاز و سیال را تخلیه می‌کنند. به عبارت دیگر، می‌توان از این نوع شیرهای اطمینان در انواع خطوط جریان استفاده کرد. شیر اطمینان ریلیف از عملکرد فنری برخوردار است. یعنی با افزایش فشار، فنر به‌کاررفته در شیر آزاد شده و سیال یا گاز تخلیه می‌شود.

شیر اطمینان فشار کم

در برخی از خطوط جریان، از شیرهای اطمینان فشار کم استفاده می‌شود. این نوع شیرها زمانی که تفاوت فشار در محیط و خط لوله وجود دارد، با عملکرد فنری یا بارگذاری، فشار استاتیک روی گاز را به شکل خودکار تخلیه می‌کنند. شیرهای اطمینان فشار کم را می‌توان از رایج‌ترین انواع این شیر صنعتی دانست.

قیمت شیر اطمینان به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکات درباره شیرهای اطمینان، قیمت آن‌ها است. به‌طور کلی قیمت شیر اطمینان به پارامترهای مختلف بستگی دارد. از جمله این پارامترها می‌توان به برند تولیدکننده، کاربری و متریال مورد استفاده در ساخت شیر اطمینان اشاره کرد. برای مثال هرچه برند سازنده این نوع شیرهای صنعتی، اعتبار بیشتری داشته باشد و محصولات بهتری تولید کند، قیمت شیرهای اطمینان تولیدی آن نیز بیشتر خواهد بود.

قیمت شیر اطمینان

بهترین شیرهای اطمینان را از نمایندگی شرکت جاسه بخرید

شرکت جاسه ونتیل یکی از مشهورترین کمپانی‌های تولیدکننده شیرهای صنعتی باکیفیت از جمله شیر اطمینان است. این شرکت ترکیه‌ای از سال 1984 در این زمینه فعالیت می‌کند و محصولات آن مطابق با تکنولوژی روز دنیا و با کیفیتی مثال‌زدنی تولید می‌شوند. اگر قصد خرید یک شیر اطمینان باکیفیت و کارآمد را دارید، می‌توانید محصولات کمپانی جاسه را از نمایندگی این شرکت در ایران خریداری کنید. پس پیشنهاد می‌شود سری به وب‌سایت نمایندگی رسمی جاسه در ایران بزنید و انواع شیرهای اطمینان این کمپانی را مشاهده و بررسی کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت