learndl zhaket triboon excoino

سپتیک تانک چیست؟ درمورد تولید سپتیک تانک بیشتر بدانید

سپتیک تانک، مخزنی مهندسی شده زیرزمینی است که متشکل از واحدهای منفرد یا چندگانه است. همراه با یک یا چند سیستم لوله کشی اتصال که در خاک های مناسب نصب شده و جریان آب فاضلاب را از یک یا چند محل اقامت یا ساختمان های عمومی دریافت می کند. فاضلاب قبل از تخلیه در سیستم تصفیه نهایی در
سپتیک تانک پیش تصفیه می شود. سالانه، مایعات و جامداتی که در سپتیک تانک نگه داشته می شوند ، به داخل یک وسیله نقلیه دارای مخزن حمل می شوند و فاضلاب را به یک محل تصفیه نهایی منتقل می کند. یکی از خدمات ما در شرکت نشاگستر پردیس تولید سپتیک تانک های باکیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی میباشد

سپتیک تانک یک فناوری تصفیه فاضلاب سنتی است که از مخزن به عنوان دستگاه تصفیه و نگهداری اولیه استفاده می کند. سیستمی برای تصفیه و نگهداری اولیه فاضلاب چندین اقامتگاه ممکن است به عنوان
مجموعه ای از مخازن نگهداری با سیستم تصفیه و دفع طراحی شود. تصمیم گیری در مورد نوع استفاده براساس زمین موجود ، سیستم های موجود و مسائل مربوط به نگهداری انجام می شود. شکل زیر مخزن سپتیک را با یک میدان شستشو در پایین دست نشان می دهد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک از واحدهای اولیه فرآیند تصفیه فاضلاب پس از تولید آن می باشد که ایجاد شرایط مناسب برای
ته نشینی و جمع آوری مواد جامد معلق به سمت پایین و شناورسازی مواد روغنی و کف به سمت سطح فاضلاب، مهمترین عملکرد آن می باشد. بر اساس نوع فاضلاب و میزان مجاز تصفیه، سپتیک تانک دارای ظرفیت های مختلف و اجزای متفاوتی می باشد. بنابراین واحد های موجود در این مخزن می تواند شامل واحد ته نشینی، شناورسازی، تصفیه بی هوازی، تصفیه هوازی، هضم و جمع آوری لجن باشد.

مطابق شکل زیر سپتیک تانک از اجزای زیر تشکیل شده است:

1-سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
2-مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا  حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
3-دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن های شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
4-مخزن زلال سازی: این جزء مخزن تقریبا  حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
5-خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.
6-سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.

سپتیک تانک

برخی از مواد جامد از فاضلاب خارج می شوند ، برخی هضم می شوند و برخی دیگر در مخزن ذخیره می شوند. حداکثر 50 درصد از مواد جامد موجود در مخزن تجزیه می شوند ، در حالی که باقیمانده به صورت لجن در کف مخزن تجمع می یابد و باید با پمپاژ مخزن به صورت دوره ای خارج شود.

سه نوع مخزن اصلی برای نگهداری و پیش تصفیه فاضلاب در محل وجود دارد:

  • مخازن بتنی
  • مخازن فایبرگلاس
  • مخازن پلی اتیلن ساخته شده از لوله دوجداره

در میان انواع مخازن سپتیک، مخازن پلی اتیلن ساخته شده از لوله دوجداره به علت وزن پایین تر و دوام طولانی مدت دارای کاربرد بیشتری هستند. با توجه به قیمت پلی اتیلن و مواد به کار رفته در این مخازن، دارای صرفه اقتصادی بیشتری است.

تمام قسمت های مخزن باید ضد آب باشد. در صورت نشتی شیرابه فاضلاب وارد فضای خارجی مخزن و جذب بستر اطراف آن می شود. در نتیجه باعث آلوده شدن خاک و محیط زیست و در صورت بالا بودن آب های سطحی، باعث آلودگی سفره های آب زیرزمینی می شود.

از مخزن نگهدارنده برای پیش تصفیه فاضلاب و موثرتر ساختن سیستم های تصفیه بعدی با ورود جریان مداوم به سیستم تصفیه استفاده می شود.

سیستم های نفوذ زیرسطحی برای تصفیه غیرمتمرکز فاضلاب به طور ایده آل مناسب هستند زیرا در آنها دفن شده است. مخازن نسبتاً ارزان هستند و می توان آنها را در چندین مخزن نصب کرد.

اگر فاضلاب برای مدت طولانی تصفیه نشده باقی بماند ، ممکن است لجن مشکل بو ایجاد کند. تهیه واحدهای زنگ خطر و پمپاژ اگر واحدهای تصفیه خانه پایین دست به دلیل اتلاف برق یا خرابی تجهیزات از خط خارج شوند ، لازم است.

مخزن نگهدارنده برای عملکرد مناسب باید از اندازه مناسب ، دارای طرح ضد آب و دارای ساختار پایدار باشد.

سپتیک تانک

اندازه مخزن برای یک اقامتگاه واحد به تعداد اتاق خواب ، تعداد ساکنین ، متراژ خانه و استفاده از وسایل کم مصرف بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک خانه سه خوابه با چهار نفر و بدون وسایل کم مصرف آب به یک مخزن سپتیک 1000 گالنی احتیاج دارد. مخزن باید طوری طراحی شود که حداقل یک هفته از جریان پسماند را
نگه دارد. سیستم های نگهداری مخزن برای چندین واحد باید شامل پارامترهای فوق برای هر محل اقامت باشد. ورودی های تجاری باید مورد به مورد ارزیابی شوند و ممکن است برای از بین بردن روغن ، چربی یا مواد جامد به پیش تصفیه نیاز داشته باشند.

یک عامل کلیدی در طراحی مخزن نگهداری رابطه بین سطح مایع ، مقدار فاضلاب قابل ذخیره و میزان فاضلاب تخلیه شده است. هر یک از این عوامل بر کارایی مخزن و میزان لجن موجود در آن تأثیر می گذارد.

هرچه سطح مایع بیشتر باشد ، مخزن فاضلاب بیشتری نیز در خود جای می دهد. با جمع شدن مواد جامد در مخزن ، عمق آب کاهش می یابد و این باعث کاهش زمان حفظ جریان فاضلاب در مخزن می شود. مواد جامد کمتری در مخزن مستقر می شوند و در نتیجه باعث افزایش مواد جامد در پساب مخزن می شوند که ممکن است تأثیر منفی بر روند تصفیه نهایی داشته باشد.

ظرفیت طراحی مخزن نگهدارنده مربوط به میزان بارگذاری هیدرولیکی سیستم تصفیه است. برای یک سیستم جذب زمین ، با توجه به ویژگی های خاک ، پتانسیل جمع آوری آب زیرزمینی و کیفیت فاضلاب مورد استفاده تعیین می شود. بارگیری طولانی مدت فاضلاب باعث مسدود شدن سطح نفوذی ، کاهش ظرفیت خاک برای پذیرش فاضلاب می شود و ممکن است از فاضلاب در مخزن نگهداری پشتیبان تهیه کند. با این حال ، اگر بارگیری کنترل شود ، فعالیت بیولوژیکی در سطح نفوذ باعث می شود که تجمع زباله در تعادل نسبی حفظ شود تا نرخ نفوذ معقول و عبور از مخزن نگهدارنده پایدار باشد.

برای کارایی بیشتر سیستم مخزن نگهدارنده ، باید مخزن به صورت دوره ای پمپ شود. لجن در ته مخزن جمع می شود. با افزایش سطح لجن ، فاضلاب زمان کمتری را در مخزن سپری می کند و مواد جامد به احتمال زیاد به منطقه جذب می شوند. مخازن با اندازه مناسب می توانند حداقل به مدت سه سال لجن جمع کنند.

 

فرکانس پمپاژ به موارد زیر بستگی دارد:

  • ظرفیت مخزن.
  • مقدار فاضلاب وارد شده به مخزن با توجه به اندازه خانوار (ها).
  • مقدار جامدات موجود در فاضلاب. به عنوان مثال ، در صورت استفاده از مواد زباله ، مواد جامد بیشتری وجود خواهد داشت.
  • عملکرد سیستم تصفیه نهایی.

مخزن نگهدارنده ای که به خوبی طراحی شده باشد ، نیاز به توجه محدود اپراتور دارد. نیازهای مدیریتی شامل پیگیری وضعیت سیستم ، آزمایش تجمع مواد جامد ، ارزیابی عملکرد پمپ و نظارت بر کنترل سیستم است. نظارت بر عملکرد واحدهای پیش تصفیه ، اجزای مکانیکی و سطح حوضچه های فاضلاب بالای سطح فیلتراسیون ضروری است. در صورت مشاهده عملکرد یا تغییر سطح ، اپراتور باید سیستم را مورد بازرسی قرار دهد تا تشخیص دهد آیا سرویس اضافی مورد نیاز است. سرویس دهی معمول مخزن نگهدارنده در صورت لزوم به بازرسی و نظافت سالانه یا شش ساله محدود می شود.

سپتیک تانک های تولیدی شرکت نشاگستر پردیس از بالاترین کیفیت و استانداردهای جهانی برخوردار میباشد. ما با بیش از 20 سال سابقه کار در زمینه تولید لوله کاروگیت دوجداره و پلی اتیلن آماده ارائه خدمات به شما میباشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان از کاشناسان درمورد محصولات تولیدی ما میتوانید با شماره 09127899920 تماس حاصل فرمایید

وبسایت رسمی نشاگستر و مشاهده محصولات تولیدی : neshagostar.com

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت