learndl zhaket triboon excoino

اثر افزودنی بتن ژل میکروسیلیس و روان کننده بتن بر خواص بتن سخت شده!

بتن و ملات، پایه و اساس هر ساخت‌وسازی است. تا زمانی که بتن مشخصات کیفی مناسب را نداشته باشد، شما نمی‌توانید آن را در ساخت سازه‌های مختلف به کار ببرید. به همین دلیل، مهندسان و کسانی که در این زمینه فعال هستند، تلاش می‌کنند با استفاده از راهکارهای مختلف مقاومت بتن را بالا ببرند. ژل میکروسیلیس یکی از راهکارهای تقویت بتن است که می‌تواند به افزایش مشخصات مکانیکی آن کمک کند.

روان کننده بتن

معرفی ژل میکروسیلیس

کسانی که می‌خواهند برای خرید ژل میکروسیلیس اقدام کنند، ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که این محصول چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. بهتر است بدانید این ژل نوعی افزودنی بتن است که در بتن به کار برده می‌شود. البته این ژل در محصولات دیگری مانند سنگ مصنوعی، استوپر، کفپوش و یا دیوار پیش‌ساخته شده  به کار برده می‌شود و هدف از این کار افزایش خواص مقاومتی و دوام بتن است. ژل میکروسیلیس می‌تواند در اختلاط با بتن به کار رود و قدرت بالایی در پر کردن خلل و فرج بتن دارد. به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان آن را جایگزین مناسبی برای انواع افزودنی‌های بتن در نظر می‌گیرند.

اجزای تشکیل دهنده ژل میکروسیلیس

کسانی که می‌خواهند هزینه و قیمت ژل میکروسیلیس را پرداخت کنند باید با اجزای مختلف آن آشنایی داشته باشند و این محصول را با شناخت کامل خریداری نمایند. این مسئله باعث می‌شود آنها با دید بهتری نسبت به خرید ژل میکروسیلیس اقدام نمایند.

میکروسیلیس یکی از مهمترین قسمت‌های تشکیل دهنده این ژل افزودنی بتن است که با نام‌های دیگر نظیر سیلیکا فیوم و یا دوده سیلیسی شناخته می‌شود. این دوده محصول جانبی است که از کارخانه‌های فروآلیاژ بدست می‌آید و نوعی ضایعات به شمار می‌رود. این دوده می‌تواند به عنوان پوزولان مورد استفاده قرار گیرد و باعث به وجود آمدن خواصی نظیر افزایش دوام و آب‌بندی در بتن می‌شود. در ادامه به قسمت‌های دیگری از جمله مواد روان کننده بتن می‌پردازیم که در این ژل به کار رفته‌اند.

روان کننده بتن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مواد روان کننده بتن بخشی از موادی هستند که در ترکیبات ژل میکروسیلیس به کار رفته‌اند. روان کننده بتن ویژگی‌های مهمی را به ملات می‌بخشد که بدین شرح هستند:

 • افزایش کارآیی بتن
 • افزایش مقاومت بتن
 • کاهش مصرف آب در سیمان

مواد پلیمری و آب‌بند کننده

یکی دیگر از موادی که در افزودنی بتن ژل میکروسیلیس به کار برده می‌شوند مواد پلیمری و آب‌بند کننده هستند. این مواد باعث می‌شوند خواص دوده سیلیسی تقویت گردد.

روان کننده بتن

مواد دیگر به کار رفته در ژل میکروسیلیس

 • الیاف: یکی دیگر از افزودنی های بتن به کار رفته در این ژل الیاف هستند. البته باید بدانید وجود الیاف در فرمولاسیون ژل دائمی نیست و زمانی وجود الیاف یک امر مهم به شمار می‌رود که حذف ترک‌های مویی در بتن مهم باشد. استفاده از الیاف پلی پروپیلین و فولادی رکن ثابت و مهم ساختار ژل‌ها نیستند و اگر این الیاف در ساختار ژل به کار روند به آن ژل «ژل الیافی» گفته می‌شود.
 • مواد آنتی باکتریال: از جمله موادی که ژل میکروسیلیس به آن نیاز دارد و به حفظ ساختار ژل و جلوگیری از گندیدن کمک می‌کند مواد نگهدارنده و آنتی باکتریال هستند.
 • آب: شاید برای شما جالب باشد که بدانید آب یکی از افزودنی‌های اصلی این ژل است و به افزایش خواص آن کمک می‌کند.
 • افزودنی‌های دیگر: همانطور که می‌دانید علاوه بر خاصیت روان کنندگی بتن حیطه استفاده از این ژل بسیار گسترده است و همین امر باعث می‌شود گاهی برای دستیابی به اهداف خاص افزودنی‌های متعددی به آن اضافه شود.

این ژل به چند دسته تقسیم می‌شود؟

امروزه، ژل میکروسیلیس مانند انواع روان کننده بتن در انواع مختلفی تولید می‌شود و به بازار عرضه می‌گردد. با توجه به این موضوع که این ژل‌ها برای اهداف مختلفی تولید می‌شوند و فرمولاسیون آنها در برخی از موارد با یکدیگر متفاوت است، شرکت‌های تولیدکننده تجاری آنها را کد گذاری می‌کنند و سپس با نام‌های مشخص به بازار می‌فرستند. در نتیجه، مشتری می‌تواند ژلی را که با نیازهایش همخوانی دارد انتخاب نماید. در ادامه به معرفی انواع ژل می‌پردازیم.

ژل الیاف‌دار

همانطور که در بالا به این مسئله پرداختیم استفاده از الیاف در این ژل‌ها خواص متعددی را به آنها می‌بخشد (به طور مثال کمک به حذف ترک از روی بتن) و با عنوان ژل الیاف‌دار در بازار به فروش می‌رسد.

ژل بر اساس گیرش

افزودنی‌های متعددی به ژل اضافه می‌شوند و این افزودنی‌ها می‌توانند خواص خاصی را به آن بیافزایند. ژل‌ها بر اساس افزودنی که دریافت می‌کنند به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • ژل دیرگیر
 • ژل زودگیر
 • ژل نرمال

این ژل چه کاربردهایی دارد؟

افزودنی بتن ژل میکروسیلیس کاربردهای بسیار زیادی دارد و همین امر باعث شده است به یک محصول محبوب تبدیل شود. در ادامه به معرفی کاربردهای این افزودنی بتن و خواص آن از جمله روان کنندگی بتن می‌پردازیم.

روان کننده بتن

ایجاد قابلیت آب‌بندی

یکی از مهمترین کاربردهای این ژل ایجاد قابلیت آب‌بندی در سیمان است. این ژل به دلیل داشتن مواد روان کننده بتن میزان مصرف آب در سیمان را کاهش می‌دهد و حفرات میکروسکوپی را که در داخل بتن به کار رفته‌اند به خوبی پوشش می‌دهد. در نتیجه، مایعات دیگر نمی‌توانند از بتن نفوذ کنند و این مسئله نقش بسیار مهمی در ساخت‌وساز دارد.

افزایش مقاومت

زمانی که شما ژل میکروسیلیس را در سیمان به کار می‌برید ذراتی با نام سیلیکات کلسیم سخت در بتن ایجاد می‌شوند. این ذرات مقاومت بتن را به میزان بسیار زیادی بالا می‌برند. در نتیجه، این بتن به خوبی در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد و سازه‌های قوی ایجاد می‌کند.

کاربردهای دیگر ژل میکروسیلیس

 • شاتکریت: از این ژل می‌توان به عنوان افزودنی بتن در شاتکریت استفاده کرد.
 • بتن بادوام: اگر بتن با این ژل آب‌بندی شود، دوام آن بسیار بالا می‌رود و نفوذپذیری آن پایین می‌آید.
 • بتن خود متراکم: در ساخت بتن خودمتراکم مانند ماده روان کننده بتن از این ژل استفاده می‌شود که کارآیی آن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

با استفاده از این ژل می‌توان بتن‌هایی را تولید کرد که در برابر آتش، ضربه، بار دینامیکی و یون‌های شیمیایی مخرب مانند سولفات و کلر مقاوم هستند. همچنین، در ساخت بتن‌هایی که در سدها، مخازن آب، پل‌های بتنی و تونل‌ها به کار می‌روند از این ژل استفاده می‌شود. از کارکردهای دیگر این ژل می‌توان به ساخت بتن‌های ضد فرسایش و سایش، بتن‌های کفسازی، بتن‌های به کار رفته در محل فرود هلیکوپتر، بتن‌های به کار رفته در مناطق یخبندان اشاره کرد.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد افزودنی بتن ژل میکروسیلیس و خاصیت روان کنندگی آن در اختیار شما قرار دهیم. این ژل از بخش‌های مختلفی تهیه شده است و می‌تواند برای تقویت بتن به کار برده شود. استفاده از ژل میکروسیلیس در بتن میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد و مقاومت و نفوذناپذیری آن را بالا می‌برد. به همین دلیل، زمانی که قرار است بتن در سازه‌های سخت مانند سازه‌های آبی، سدها، محل فرود هلیکوپتر و موارد مشابه به کار برده شود، این ژل در آن به کار می‌رود.

برای تهیه میکروسیلیس و سایر افزودنی های بتن می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت تولید کننده مواد شیمیایی ساختمانی کپکو (همگرایان تولید)  ارتباط داشته باشید و با شماره تماس 02189331 تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی و تخصصی را از آنها دریافت نمایید. کپکو یک شرکت دانش بنیان است که با تکیه بر تخصص دانشمندان داخلی تلاش کرده است محصولاتی با کیفیت افزودنی بتن و روان کننده بتن و … را تولید کند و صنعت ساخت‌وساز را متحول سازد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت