learndl zhaket triboon

رقابت صرافی‌های ارز دیجیتال با بانک‌ها و موسسات مالی سنتی

گسترش ارزهای دیجیتال و تأثیر آن بر اکثر جنبه‌های زندگی انسان‌ها، به ویژه اقتصاد، نقش صرافی ارز دیجیتال را بسیار برجسته کرده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که با رونق صرافی‌های ارز دیجیتال، چه بر سر بانک‌ها و موسسات مالی سنتی می‌آید و این صرافی‌ها چگونه با بانک‌های سنتی رقابت می‌کنند.

در این مقاله راجع به تأثیر بانک‌های دیجیتال بر بانک‌ها و موسسات مالی سنتی و چالش‌های این دو در رقابت با یکدیگر صحبت می‌کنیم. همچنین می‌توانید نکات مهمی درباره نحوه شناسایی صرافی‌های جعلی ارز دیجیتال یاد بگیرید. در این صورت می‌توانید با اطمینان بیشتری به خرید ارز دیجیتال در صرافی منتخب خود بپردازید. لطفاً ما را همراهی بفرمایید.

صرافی ارز دیجیتال

تأثیر ارزهای دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال بر بانک‌ها و موسسات مالی سنتی

در سال‌های اخیر، شاهد بودیم که چطور ارز دیجیتال به یک جایگزین محبوب برای بانکداری سنتی مبدل شده است. ارزهای دیجیتال مجازی و امن‌ هستند، آن‌ها کاملاً مستقل از بانک مرکزی عمل می‌کنند؛ در حالی که بانکداری سنتی قرن‌هاست وجود دارد، چطور این ارزهای دیجیتال نسبتا جدید، توانسته‌اند تا این اندازه مورد توجه قرار بگیرند.

اختلال در بانکداری سنتی

یکی از تأثیرات ارزهای دیجیتال بر بانکداری سنتی، اختلالی است که در این سیستم بانکی قدیمی و بزرگ ایجاده کرده است. کریپتو کارنسی، ابزاری جایگزین برای انجام تراکنش‌های مالی ارائه می‌دهد و همین ابزار بانکداری سنتی را به چالش می‌کشد. مهم‌ترین تأثیر این موضوع، تغییر قدرت از بانک‌های سنتی به صرافی‌های ارز دیجیتال است.

در صرافی ارز دیجیتال مثل صرافی ارز دیجیتال Wallex و Coinbase ، کاربران امکان خرید ارز دیجیتال بدون نیاز به بانک‌ها را دارند؛ به این معنی که آن‌ها بدون اینکه مجبور به رفتن به بانک باشند، می‌توانند تراکنش‌های خود را انجام دهند، آن هم به صورت سریع‌تر و ارزان‌تر. علاوه بر این، شفافیت در صرافی‌های ارز دیجیتال بیشتر است؛ چرا که تمامی تراکنش‌ها در دفتر کل ثبت خواهند شد.

افزایش رقابت

صرافی‌های ارز دیجیتال در رقابت با بانک‌ها و موسسات مالی سنتی، محصولات و خدمات نوآورانه‌ای را به کاربران ارائه می‌دهند. افزایش کریپتو کارنسی موجب افزایش رقابت در صنعت مالی شده است؛ همین امر بانک‌های سنتی را که تنها گزینه برای ارائه خدمات مالی بودند از میان بر می‌دارد.

افزایش رقابت، موجب شده تا بانک‌ها نیز خود را به سازگاری و ارائه نوآوری ملزم سازند. امروزه بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در فناوری روی آورده‌اند و در تلاش‌اند تا خدمات خود را بهبود بخشند. آن‌ها سعی می‌کنند که تغییرات مرتبط با وضعیت موجود را در امور خود به وجود بیاورند. برای مثال می‌توان به اقدامات برخی از بانک‌ها در خصوص بررسی فناوری بلاک‌چین اشاره کرد. فناوری بلاک‌چین زیر بنا و پایه‌های ارزهای دیجیتال است.

صرافی ارز دیجیتال

چالش‌های نظارتی

اختلال در بانکداری سنتی، به واسطه ورود و رونق صرافی‌های ارز دیجیتال، باعث ایجاد چالش‌های نظارتی شده است. ارزهای دیجیتال از بانک‌های مرکزی مستقل هستند. این موضوع هم برای دولت‌ها و هم برای بانک‌های سنتی نگرانی ایجاد می‌کند.

استقلال ارزهای دیجیتال از بانک‌داری سنتی، وضع قوانین و نظارت بر فعالیت‌های غیرقانونی از جمله پولشویی را دشوار می‌کند. برای حل این موضوع تمهیدات مختلفی از سوی دولت‌ها طراحی و اجرا شده است. برخی از آن‌ها، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به‌طور کامل ممنوع کرده‌اند. برخی نیز با وضع قوانین سخت‌گیرانه در تلاش برای کنترل نسبی اوضاع هستند. همین موضوع منجر به شکل‌گیری وضعیتی غیرقابل اطمینان در بازار ارزهای دیجیتال شده است که باعث می‌شود بانک‌های سنتی نتوانند به‌راحتی وارد این بازار شوند.

نگرانی‌های امنیتی

تراکنش‌های ارز دیجیتال مبتنی بر رمزنگاری و بر پایه الگوریتم‌های پیچیده ریاضی است. هرچند که این الگوریتم‌های پیچیده، امنیت این تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند؛ اما هنوز هم ممکن است در معرض هک قرار بگیرند. این موضوع برای صرافی‌ ارز دیجیتال که پدیده‌ای نسبتا جدید است، در برابر بانک‌های سنتی که قرن‌هاست به‌وجود آمده‌اند و پروتکل‌های خاص خود را برای امنیت دارند، چالش ایجاد می‌کند. صرافی‌های ارز دیجیتال در تلاش برای بالا بردن امنیت خود و در امان ماندن از حمله هکرها هستند.

صرافی ارز دیجیتال

نحوه شناسایی صرافی ارز دیجیتال جعلی

متأسفانه برخی از معامله‌گران کریپتو با مراجعه به صرافی‌های ارز دیجیتال غیرقانونی در ظاهر صرافی‌ قانونی، قربانی کلاهبرداران شده‌اند. صرافی‌های جعلی و کلاهبرداری، معمولاً از روش‌هایی مثل تماس تلفنی ناخواسته یا ایمیل‌هایی حاوی وعده‌ بازدهی فوق‌العاده از یک سرمایه‌گذرای خاص، قربانیان خود را پیدا کرده و آن‌ها را فریب می‌دهند. گاهی نیز با انتشار اخباری مبنی بر تأیید افراد مشهور، قربانیان خود را در دام می‌اندازند.

کاربرانی که در دام سوءاستفاده یک صرافی جعلی قرار می‌گیرند، ممکن است با چند مشکل اساسی روبه‌رو شوند.

 • پرداخت هزینه‌های اولیه و نامتعارف برای سرمایه‌گذاری
 • تماس‌های تلفنی مکرر و ایمیل‌های ترغیب‌کننده برای سرمایه‌گذاری بیشتر
 • متصل شدن به درگاه معاملاتی جعلی
 • وجود مانع برای برداشت وجه؛ مثلا هزینه‌های اعلام نشده یا مالیات‌های جعلی
 • ناپدید شدن کامل سرمایه

بنا بر آنچه گفته شد، رایج‌ترین توصیه برای دارندگان ارز دیجیتال و به‌طور کلی کسانی که قصد خرید ارز دیجیتال برای سودآوری و سرمایه‌گذراری را دارند، مراجعه به صرافی‌های معتبر و شناخته شده ارز دیجیتال است. برای شناخت صرافی ارز دیجیتال معتبر و مطمئن و تشخیص آن از صرافی‌های فیک و جعلی، چند نکته زیر باید مد نظر قرار گیرد.

 • صرافی‌های معتبر در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها حضور گسترده دارند و از کارمندانی قابل تأیید برخوردار هستند.
 • معمولًا تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر، از تعدادی کاربر راضی برخوردارند؛ پس اخبار مربوط به صرافی‌ها را دنبال کنید. البته نباید فراموش کنید که کلاهبرداران ممکن است روش‌های زیرکانه‌ای برای قانع کردن کاربران به کار بگیرند. بر همین اساس به دنباله این لیست دقت بسیار زیادی داشته باشید.
 • پیشنهاد بازگشت نرخ بازده سرمایه تضمینی، به ویژه آن‌هایی که وعده بازگشت استثنایی را در روزها و هفته‌های اول پس از ثبت‌نام در صرافی می‌دهند، ممکن است نشانه‌ای از کلاهبرداری باشد.
 • تسلیم هیچگونه فشاری مبنی بر واریز وجوه یا سرمایه‌گذاری بیشتر از آنچه در نظر دارید، نشوید. صرافی‌های معتبر و قانونی، چنین تاکتیک‌هایی را برای جلب مشتری به کار نمی‌گیرند.
 • برخی تعاملات و پیام‌ها که شبیه پیام‌های اسپم و هرزنامه هستند، به‌خصوص پیام‌هایی که درخواست شارژ مداوم کیف پول‌ها را می‌دهند، ممکن است نشانه‌ای از تلاش صرافی برای جمع‌آوری وجوهی باشد که قرار است مورد سوءاستفاده قرار گیرد.
 • حواستان به پیشنهادات یا تماس‌های تلفنی ناخواسته با موضوع مشاوره در مورد سرمایه‌گذاری یا مشاوره خرید ارز دیجیتال باشد. حتی اگر مدعی هستند که تماس‌ها از طرق مشاوران مالی یا کارگزاران حرفه‌ای است، باز هم باید با احتیاط عمل کنید. ممکن است این یک ترفند برای کلاهبرداری از سوی صرافی‌های جعلی باشد.
 • از صرافی‌هایی که برای ثبت‌نام یا برداشت، هزینه‌های بالایی درخواست می‌کنند و این هزینه‌ها را قبلا اعلام نکرده‌اند، استفاده نکنید.

صرافی ارز دیجیتال

کلام پایانی

صرافی‌ ارز دیجیتال به‌عنوان بستری برای انجام معاملات رمزارزها، تأثیرات قابل‌توجهی بر سیستم بانکداری سنتی گذاشته است. تا جایی که بانک‌ها در تلاش برای رسیدن به صرافی‌های آنلاین و از دور خارج نشدن، هستند. صرافی‌ها نیز در رقابت با بانکداری سنتی باید امنیت خود را بالا ببرند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت