learndl zhaket triboon

مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری رفع کنیم؟

مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری رفع کنیم؟

❓❗ عیب یابی مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری انجام بدیم؟ دسترسی نداشتن به شبکه ی کامپیوتری، داده های کامپیوتری و وب جهانی حتی برای ساعاتی کوتاه نتیجه ای جز کلافگی و سردرگمی نداشته و قطعا شما هم در صورت مواجه شدن با این مشکلات به دنبال سریعترین راه برای رفع آن میگردید، متاسفانه اینکه بگیم راهی وجود داره تا شبکه های کامپیوتری بدون مشکل و عیب به کار خود ادامه دهند امری نشدنی است و بروز مشکل در شبکه اتفاقی است که حتما شما هم بارها با آن مواجه شده اید اما اینکه چطوری این مشکل را در کوتاه ترین زمان و به بهترین نحو رفع کنید مهمه، ما در این مقاله از رایانه کمک تصمیم داریم به روشهای رفع مشکلات شبکه بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

رفع مشکل شبکه های کامپیوتری 👨‍🔧

وقتی برای اولین بار با یک مشکلی در شبکه مواجه میشوید حتما خیلی دستپاچه شده و نمیدانید باید چه کنید، ما به شما پیشنهاد میکنیم در صورت مواجه شدن با هر مشکل کامپیوتری یا شبکه اول از همه اگر تخصص کافی ندارید با یک مجموعه ی معتبر تماس بگیرید و از کارشناسی با تجربه راهنمایی بگیرید.

شما میتوانید برای رفع تمامی مشکلات مربوط به شبکه کامپیوتر با مجموعه ی رایانه کمک تماس بگیرید📞، این مجموعه با دارا بودن کارشناسانی مجرب قادر است شما را به صورت اینترنتی و تلفنی راهنمایی کند.

اما اگر میخواهید خودتون از عهده ی رفع مشکلات کامپیوتری بربیاد بهتره در صورت مواجه شدن با مشکل شبکه های کامپیوتری اقدامات زیر را انجام دهید.

 

عیب یابی شبکه یعنی چی؟

عیب یابی (troubleshooting) از اقدامات مهمیه که بر عهده ی مدیر شبکه ی یک سازمان یا شرکت است، در واقع عیب یابی فعالیته که باید بصورت مرتب توسط مدیر شبکه انجام بشه چرا که اگر شبکه حتی برای چند ساعت کوتاه از دسترس خارج شود خسارتهای زیادی به سازمان وارد میشود.

فرقی نداره که مشکل اتصال به شبکه در ویندوز 10 را دارید یا قصد رفع مشکل شبکه در ویندوز 7 در هر نسخه ای از ویندوز اول از همه اقدام به عیب یابی شبکه کنید. عیب یابی و رفع مشکل شامل چند مرحله است که در ادامه به شما توضیح داده ایم.

 مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری رفع کنیم؟

 • چک لیست عیب یابی کند شدن سیستم و عدم اتصال به اینترنت

در قدم اول برای عیب یابی لازمه طبق مراحل ذیل پیش بروید:

جمع آوری اطلاعات

برای به دست آوردن اطلاعاتی درباره ی وضعیت فعلی شبکه از ابزارهای عیب یابی استفاده کنید.

شبیه سازی مشکل

برای اینکه علت بروز مشکل را بهتر متوجه شوید به عنوان کارشناس شبکه باید با استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی مشکل را شبیه سازی کنید.

تحقیق از کارمندان

از دیگر روشهای رسیدن به علت و رفع مشکل این است که با پرسنل درباره ی مشکلات شبکه گفتگو کنید.

بررسی علت قطع شدن شبکه

حالا نوبت به این رسیده که دلیل قطع شدن شبکه کامپیوتر را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا اتصال شبکه کلا قطع شده، بخشی از شبکه دچار مشکله، شبکه کند شده یا …

تغییرات اخیر را بررسی کنید

اگر تغییراتی مثل اضافه شدن سخت افزار، بروز رسانی نرم افزار یا هر تغییر دیگری انجام داده اید آنها را بررسی کرده و در نظر داشته باشید.

مشکلات را به صورت جداگانه چک کنید

در این مرحله بهتره هر مشکل را بصورت جداگانه بررسی کنید بعضی وقتها شبکه با مشکلات مختلفی رو به رو میشه و تعریف مشکل بصورت تفکیک شده میتونه به شما کمک کند.

 • احتمالات دلیل به وجود آمدن مشکل

حالا که تمامی اطلاعات مربوط با مشکل شبکه را دارید لازمه که درباره رفع مشکل تحلیلهای خودتون را انجام بدهید، توجه کنید که از هیچ دلیل ساده ای رد نشوید و به تمامی مسائل خیلی جدی و دقیق نگاه کنید بعضی وقتها قطع شدن یک کابل ساده میتونه دلیل قطع شدن یک شبکه ی بزرگ باشد.

 

 • صحت احتمالات را بسنجید

تمامی فرضیه ها و احتمالاتی که در نظر گرفتید را با کمک ابزارهای عیب یابی که در ادامه به شما توضیح میدهیم بررسی کنید تا مطمئن شوید حدستان درست بوده یا خیر، مثلا اگر فکر کرده اید که مشکل روتر باعث قطعی شبکه شده روتر را تعویض کرده و مشکل را بررسی کنید اگر فرضیه ی شما درست بود که مشکل رفع شده در غیر اینصورت باید به سراغ دیگر فرضیه ها بروید.

 

 • تنظیم برنامه عملی

حالا که توانستید علت اصلی را پیدا کنید باید یک برنامه ی عملی برای رفع مشکل خود طراحی کنید مثلا خرید سخت افزار، نصب مجدد یا به روز رسانی نرم افزار، راه اندازی دوباره ی روتر و…

 

 • اجرای راهکار عملی

حالا وقت عمل رسیده! بعد از مشخص کردن برنامه ی اجرایی باید برنامه های خود را عملی کرده و مشکل را به کلی رفع کنید گاهی اوقات برای اجرایی کردن راهکارها نیاز به پرسنل یا دیگر مدیران سازمان دارید.

 

 • بررسی صحت شبکه

در آخرین مرحله که توسط مرکز معتبر پشتیبانی شبکه انجام میشود، آزمایش پی در پی ارتباطات پس از رفع مشکل است.

این کار برای این انجام میشود تا مطمئن شوند که مشکل به کلی رفع شده یا خیر!

بهترین روش برای تست شبکه استفاده از ابزارهای ارزیابی شبکه است.

مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری رفع کنیم؟

ابزارهای عیب یابی شبکه 🔌

برای عیب یابی شبکه، رفع مشکل شبکه بین ویندوز 10 و 7 و نسخه های مختلف ویندوز نیاز به ابزارهای عیب یابی دارید، برای عیب یابی ویندوز باید از خط فرمان command prompt به دستورات عیب یابی شبکه دسترسی پیدا کنید برای رسیدن به این فرمان باید دکمه ی ویندوز و R را فشرده و بعد از باز شدن پنجره ی Run عبارت cmd را تایپ کنید. مهمترین دستورات برای عیب یابی و تنظیمات شبکه در ویندوز 10 را در ادامه برای شما آورده ایم.

 • Route: با این فرمان میتوانید خیلی راحت جدول مسیریابی شبکه را بصورت دستی به روز کنید، در واقع مشکلات مربوط به مسیریابی استاتیک شبکه با این دستور شناسایی میشوند.
 • Ping (پینگ): این دستور بسته ی اطلاعاتی یا دیتا پکت را میفرسته برای گره ای از شبکه اگر شبکه درست کار کنه گره گیرنده ی بسته آن را به گره فرستنده میفرسته و این نشان دهنده ی اتصال صحیح بین شبکه و کلاینتها است.
 • Nslookup: این دستور در زمینه ی DNS عمل کرده و آیپی مربوط به میزبان یا نام میزبان مربوط به آیپی را مشخص کرده و برای پیدا کردن مشکلات تفکیک نام سامانه نام دامنه استفاده خواهد شد.
 • Ipconfig: برای تست تنظیمات و اتصالات شبکه از این دستور استفاده میشود، با این فرمان آدرس آیپی (IPAddress)، ماسک زیر شبکه (Subnet mask) و گیت وی (gateway) که بصورت پیش فرض برای یک گره تعریف شده نشان داده میشود.
 • Nmap: با این دستور میتوانید اقدام به اسکن شبکه در پورتها و سرویسهای در حال اجرا کرده و پورت را بررسی کنید.
 • Netstat: وضعیت اتصالات اکتیو شبکه با این دستور نشان داده میشود.
 • Tracert/traceroute: این دستور میتونه مسیری که داده ها برای رسیدن به مقصد باید طی کنند را مشخص کرده و به شما کمک میکند تا متوجه شوید که شبکه در کدام بخش دچار مشکل است.
 • Pathping: اگر فکر میکنید که در شبکه packet loss رخ داده یعنی ارسال داده ها با تاخیر انجام میشه و اطلاعات به مقصد نمیرسد با دریافت گزارش از این دستور مشکل رفع خواهد شد.

مشکلات شبکه کامپیوتر خود را چطوری رفع کنیم؟

نرم افزارهای عیب یاب شبکه کدامند؟

بهترین نرم افزارهایی که میتوانید برای عیب یابی شبکه از آنها استفاده کنید عبارت است از:

 • wifi analyzer: شناسایی مشکلات مربوط به اتصالات وایفای
 • packet analyzer: ارائه ی گزارشی کامل از وضعیت شبکه
 • bandwidth speed tester: تست سرعت پهنای باند
 • Advanced port scanner: اسکن پورتها

 

 

تجهیزات سخت افزاری رفع مشکل شبکه

در کنار ابزارها و نرم افزارهای رفع مشکل شبکه، سخت افزار و تجهیزات مختلفی مانند تستر شبکه، طیف سنج، تستر کابل، مولتی متر، loopback adaptor، نور سنج و… هم وجود داره که به شما در رفع مشکل شبکه کامپیوتری کمک میکند.

6 قدم برای رفع مشکل شبکه

برای رفع هر گونه مشکل شبکه مانند عدم اتصال به اینترنت با وجود اتصال وای فای ویندوز 10 و… 6 راه ذیل را دنبال کنید:

 1. راه اندازی مجدد تجهیزات
 2. بررسی کابلها و ارتباطات فیزیکی
 3. استفاده از نرم افزارهای عیب یاب
 4. غیرفعال کردن فایروال
 5. غیر فعال کردن آنتی ویروس
 6. بروز رسانی کارت شبکه

کلام آخر:

ما سعی کردیم در این مقاله در مورد عیب یابی شبکه و رفع مشکلات شبکه های کامپیوتری با شما صحبت کنیم، امیدواریم بعد از مطالعه ی این مطالب با روشهای عیب یابی شبکه ها آشنا شده باشید در صورتیکه سوال یا مشکلی دارید و نیاز به راهنمایی بیش تر در این زمینه بهتر است همین الان از طریق شماره های 9099071540 یا 0217129   با کارشناسان رایانه کمک تماس بگیرید و مشکل خودتون را خیلی سریع رفع کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت