learndl zhaket triboon excoino

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت های بازاریابی می شود که از طریق بستری به نام اینترنت صورت می گیرید. در حال حاضر دیجیتال مارکتینگ بشدت در حال تغییر می باشد، حتی ممکن است نوع تبلیغات نیز متفاوت شود. روش هایی که هم اکنون برای دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است سال ها و یا ماه های بعدی تغییر کنند. حالا علت تغییر تبلیغات و روش های دیجیتال مارکتینگ چیست؟ کلا ذات دیجیتال بخاطر تنوع و گستردگی که نیز دارد ممکن است در حال تغییر باشد. در ادامه به معرفی 9 مورد از انواع روش های دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) به بازاریابی برای محصولات، خدمات و برند، از طریق ابزارهای آنلاین مانند وب سایت، ایمیل، اس ام اس، اپلیکیشن، شبکه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین و سیستم مدیریت ارتباط با مشتری است. در واقع ابزارهای دیجیتال پی بردن به روند فکری مشتری را بسیار ساده کرده است. DM به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می شود. بازاریابی دیجیتال آنلاین شامل موارد ذکر شده در بالا و بازاریابی دیجیتال آفلاین شامل استفاده از ابزارهایی مانند تلویزیون، رادیو و تماس نیز می شود. در حال حاضر از پردرآمدترین مشاغل روز دنیا دیجیتال مارکتینگ و رشته های مرتبط با آن از قبیل سئو و طراحی سایت می باشد. از جمله آکادمی هایی که هم اکنون دوره دیجیتال مارکتینگ را به صورت جامع برگزار می کنند می توان به آکادمی دیجیتال مارکتینگ آغازینو، رهنما کالج، دی ام کورس، مدیر سبز و … اشاره کرد.

طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

برای درک بهتر ارتباط این دو مورد و به خصوص برای رسیدن به فروش بیشتر، اجازه دهید برایتان یک مثال بزنم: آیا شما برای اینکه عضلات بدنتان را روی فرم بیاورید تنها ثبت نام و رفتن به یک باشگاه ورزشی کافیست؟ قطعا پاسخ منفی است و این کار به تنهایی کافی نیست. بلکه شما باید یک برنامه روزانه ورزشی و همچنین رژیم غذایی درست داشته باشید تا به بدن ایده ‌آل خود برسید.

اگر برنامه و رژیم نداشته باشید که چه زمانی از چه وسیله‌ ای استفاده کنید و یا اینکه چه مواد غذایی را مصرف کنید، اگر سالها هم باشگاه بروید ممکن است بدنتان ورزیده شود اما آنطور که باید به عضله تبدیل نمی‌شود. از طرف دیگر حتی ممکن است بجای عضله کردن به سلامتی و بدنتان آسیب برسانید. ارتباط طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ هم به همین شکل می باشد. طراحی سایت همان باشگاه است و  دیجیتال مارکتینگ مانند یک برنامه ورزشی دقیق شامل ابزار و روش‌های رسیدن به موفقیت می باشد.

پس برای رسیدن به فروش بالا، دیجیتال مارکتینگ در کنار طراحی سایت، یک ضرورت غیر قابل چشم پوشی است.

سئو در دیجیتال مارکتینگ

برای ارائه تبلیغات و نشان دادن برند خود در گوگل، بینگ و یا هر کدام از موتورهای جستجو باید بتوانید بر اساس الگوریتم های این موتورهای جستجو وب سایت خود را بهینه کنید. شما باید الگوریتم های گوگل را بدانید و بر اساس آن الگوریتم ها، فعالیتتان را انجام دهید تا در موتور جستجو با هزینه کمتر دیده شوید که به این مدل تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ سئو SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو می گویند.

اگر شما وقت کافی برای رعایت کردن رفتارها و شناخت راه های الگوریتم های موتورهای جستجو ندارید، راه های میانبری را می توانید در پیش بگیرید، که به آن ها sem نیز می گویند. Sem مخفف عبارت Search Engine Marketing به معنای بازاریابی موتورهای جستجو می باشد. در این روش شما نیاز به شناخت الگوریتم های گوگل ندارید و با پرداخت هزینه می توانید به جایگاه های برتر در نتایج گوگل دست پیدا کنید.

در این تبلیغات شما به ازای پرداخت برای هر کلمه و یا هزینه به ازای هر کلید در نتایج گوگل خواهید بودید. که برای این موضوع هم شما نیاز به یادگیری گوگل ادز و نیز شناخت کمپین های تبلیغاتی دارید که می توانید به شرکت ها بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهند.

بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی نقش مهمی در دنیای دیجیتال دارد. در ادامه به معرفی انواع بازاریابی پرداخته ایم.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

جدیدترین عضو دیجیتال مارکتینگ بازاریابی می باشد. بازاریابی شبکه های اجتماعی فقط فعالیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیست، شبکه های اجتماعی به طور کلی حدود 10 الی 12 سال بیشتر نیست که به شدت در زندگی مردم نفوذ کرده اند. شبکه های اجتماعی از قبل در بین مردم بوده ولی در این حجم که در آن فعالیت گسترده تری نیز داشته باشند نبوده است. شما باید ببینید که مخاطبین شما در کدام شبکه اجتماعی قرار دارند.

برای مثال اکثر مردم ایران در اینستاگرام و تلگرام و بعضا در لینکدین، توئیتر و … فعالیت دارند و شرکت های بزرگ قاعدتا نمی توانند فقط در یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام فعالیت کنند. برای مثال شرکت ها و کمپانی هایی که بیشتر با تصاویر سر و کار دارند بهتر است بیشتر فعالیت و تبلیغاتشان در اینستاگرام باشد.

ایمیل مارکتینگ

از دیگر راه های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ ایمیل مارکتینگ می باشد. با شناخت راه های اصولی این نوع بازاریابی می توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی است، که راه مناسبی برای برقراری ارتباط میان شرکت ها و مراجعه کنندگان آن یا فروشگاه ها  و مشتریان آن می باشد. در نتیجه موبایل مارکتینگ به مجموعه ای از اقدامات گفته می شود که به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا با مخاطبین و مشتریان خود با موبایل در ارتباط و تعامل باشد.

بازاریابی محتوایی

بزرگترین بال تبلیغات در شبکه های اجتماعی بازاریابی محتوایی می باشد. درست است که شما می توانید با تبلیغات در صدر نتایج باشید، اما اگر محتوای مناسب و کاربرپسندی نداشته باشید هزینه و زحماتی که برای تبلیغات صرف کرده اید از بین خواهد رفت. شما نیاز به محتوا برای فعالیت در دیگر حوزه ها نیز دارید.

اینکه شما چه موضوعی را به چه مفهومی و در قالب چه محتوایی به کاربر ارائه می کنید بسیار مهم است. برای مثال اگر بخواهید بازاریابی شبکه های اجتماعی شما خوب پیش برود مهم است که در اینستاگرام چه ویدیو یا پستی را منتشر می کنید یا در توییتر چه پیامی را با چه نوع نگارشی توئیت می کنید.

بازاریابی رابطه ای

بازاریابی رابطه ای با مورد بعدی بازاریابی ارجاعی هم پوشانی خوبی دارند. برای مثال شما یک وبسایت و یا یک پیج اینستاگرام دارید و در حال فروش محصول یا ارائه خدمات هستید. در بازاریابی رابطه ای شما می بایست مشتری سودآور را پیدا کرده و با آن تعامل کنید تا با ایجاد رابطه با آن مشتری بتوانید ارتباطات دیگر پیدا کنید.

بازاریابی ارجاعی

در این بازاریابی شما به ازای معرفی افراد به یک مجموعه یا وب سایت، یکسری خدمات دریافت می کنید. همانطور که گفته شد این موارد به کمک همدیگر نیز می آیند، برای مثال اگر بازاریابی رابطه ای قوی داشته باشید بازاریابی ارجاعی نیز خود به خود رشد خواهد کرد.

بازاریابی نمایشی

تقریبا می توان گفت گرانترین نوع تبلیغات در بازاریابی دیجیتال بازاریابی نمایشی هستند و صرفا سایت هایی این نوع بازاریابی را انجام می دهند که به دنبال دیده شدن و برنده شدن در یک حوزه در بازه زمانی خاصی هستند.

بازاریابی نیتیو (بومی)

بازاریابی نیتو، به تبلیغاتی که در خبرگزاری ها در انتهای مقالات به صورت یک عکس کوتاه همراه با متن قرار می دهند گفته می شود و شما را به سایت های مرجع ارجاع می دهند. این نوع تبلیغات به علت اثربخشی زیاد در SEO  بسیار استفاده می شود.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست و شامل چه قسمت هایی می شود به صورت کلی پاسخ دهیم. در حال حاضر مجموعه ها و آکادمی های زیادی در حال آموزش دیجیتال مارکتینگ و ارائه خدماتی از قبیل سئو، طراحی سایت و … هستند که می توانید با مراجعه به آنها کسب و کارتان را از نوع سنتی به آنلاین تغییر دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.8 / 5. تعداد آرا : 4

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت