learndl zhaket triboon mymember

دستگاه شنود یاب و دوربین یاب چیست؟

به دستگاهی که بتواند اعمال و گفتار ما را در محیط کار یا زندگی خصوصی بشنود و یا ضبط کند در اصطلاح شنود می گویند. در مقابل آن دستگاه هایی که بتوانند وسایل استراق سمع غیر مجاز را کشف کنند وجود دارند که به آنها دستگاه شنود یاب و دوربین یاب می گوییم. البته طبق قانون شنود در فضایی که مالکیت آن در اختیار دیگری است بدون اجازه مالک یک عمل غیر قانونی و جرم است.

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در ساخت و طراحی دوربین ها و میکروفن های حساس و با دقت بسیار بالا در ابعاد کوچک اکنون خطر استفاده نابجا و در موارد غیر قانونی از این وسایل نیز مطرح می باشد. استفاده از این لوازم می تواند در هتل ها، رستوران ها، دستشویی یا حمام و باشگاه ها نمونه ای از استفاده غیر قانونی باشد.

برای مبارزه و کشف و رفع این شنود های غیر قانونی باید از دستگاه شنود یاب و دوربین یاب موجود در بازار استفاده نمود. این وسایل چنانکه از نامشان مشخص است می توانند وجود میکروفن ها و لنز دوربین را به سرعت و با دقت بالا تشخیص دهند.

استفاده از دستگاه شنود یاب و دوربین یاب برای کشف شنود غیر مجاز.

شنود یاب و دوربین یاب

انواع دستگاه شنود کدامند؟

 شنود ها می توانند با کمک میکروفن های حساس و کوچک خود بدون دیده شدن صدای محیط را شنیده و به گیرنده خود ارسال نمایند. البته در برخی از مدل ها نیز صدا در حافظه دستگاه ذخیره شده و بعدا” می توان آن را بازبینی نمود. شنود ها می توانند به روشهای زیر این عمل را انجام دهند:

  • شنود رادیویی: در این مدل از دستگاه های شنود، میکروفن استفاده شده بسیار کوچک طراحی می گردد تا یافتن آن سخت و دشوار گردد. در این حالت ارسال صدا های محیط با کمک امواج شبیه به مدل موج FM صورت می گیرد.
  • شنود از راه دور: در این حالت نیز یک میکروفون بسیار حساس در محیط مورد نظر قرار داده می شود و سپس این میکروفن جهت ارسال صدا های دریافت شده آنها را به یک آنتن ارسال کننده انتقال می دهد. این آنتن نیز می تواند این صدا ها را به مرکز شنود اصلی انتقال دهد.
  • دستگاه GPS شنود: این دستگاه ها قادرند که علاوه بر شنود صدا ها و یا فیلم برداری در ضمن محل دقیق فرستنده را نیز اطلاع دهند. این گونه از شنود بیشتر برای وسیله نقلیه استفاده می گردد تا در کشف محل خودرو سرقت شده نیز کمک نماید. در جدید ترین نمونه آن می توان از راه دور ماشین را خاموش و بی حرکت نمود.
  • شنود سیم کارتی: در این حالت میکروفن یا دوربین نصب شده در حالت قطع می ماند تا وقتی که شنود کننده با شماره سیم کارت درون دستگاه تماس بگیرد. پس از این کار دوربین و میکروفن فعال شده و شروع به ضبط صدا و یا تصویر محیط به صورت آنلاین می کند.

 انواع مختلف دستگاه شنود یاب و دوربین یاب.

شنود یاب و دوربین یاب

راه های کشف دستگاه شنود یاب و دوربین جاسوسی چیست؟

 استفاده از دستگاه شنود یاب و دوربین یاب بهترین و سریع ترین راه حل برای کشف غیر قانونی شنود است. همچنین می توان یکی از راه های زیر را نیز در صورت نبودن دستگاه شنود یاب و دوربین یاب انجام داد.

  • بررسی دور اطراف محل کار یا زندگی برای یافتن گیرنده های دستگاه شنود. این دستگاه ها به سبب کوچک بودن می توانند هر جایی به راحتی مخفی شوند اما با بررسی تغییر دکوراسیون شاید بتوان آنها را پیدا نمود.
  • این دستگاه ها در هنگام کار فرکانسی را تولید می کنند و یا اینکه اگر دوربین مخفی نصب شده باشد نیز جهت دید در تاریکی حتما کمی نور از آن ساطع می گردد. بنابراین در نبودن دستگاه شنود و دوربین یاب می توانید وجود یکی از این نشانه ها را در اطراف خود بررسی کنید.
  • دستگاه های شنود وقتی در حال کار هستند فرکانسی را تولید می کنند که در اسپیکر های موبایل به صورت نویز شنیده می شود. با برقراری تماس تلفنی از طریق موبایل و حرکت در اطراف اتاق می توانید منبع نویز را پیدا کنید.

انواع دستگاه شنود یاب و دوربین یاب کدامند؟

هر وسیله ای که بتواند در کشف میکروفن و دوربین های قرار داده شده در محیط به ما کمک نماید را دستگاه شنود یاب و دوربین یاب می نامیم. دو سیستم کاری زیر در این وسایل می تواند کشف شنود ها را برای ما انجام دهد.

  • استفاده از دستگاه فرکانس یاب رادیویی یا در اصطلاح Signal Detector این وسیله یا کمک سنسور های حساس خود می تواند هر گونه ارسال و دریافت امواج رادیویی را به سرعت تشخیص و ردیابی نماید.
  • استفاده از دستگاه های جدید و حرفه ای Bug Detector که قادرند انواع و اقسام پروتکل های مورد استفاده در دستگاه های شنود را ردیابی و کشف نمایند.

ویژگی های یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب:

یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب حرفه ای و کارآمد می باید دارای ویژگی ها و کارایی های زیر باشد تا بتواند در هر محیطی در دسترس بوده و دارنده خود را از وجود دستگاه های شنود با خبر سازد.

مهمترین این ویژگی ها عبارتند از:

– دستگاه می بایست قابل شارژ باشد: اینگونه دستگاه ها باید در هر محیطی چه خانه، اداره، باشگاه های ورزشی و یا حتی در سفر همراه استفاده کننده باشند. ویژگی پرتابل بودن لازم می دارد که آنها از باتری های لیتیومی قابل شارژ با مدت زمان بالای قابل استفاده بودن مجهز شده باشند.

– یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب باید در ابعادی ساخته شود که فرد استفاده کننده بتواند آن را به راحتی حمل نموده و در دست بگیرد. بنا بر این سبک بودن و کوچک بودن آنها یک مزیت به شمار می آید.

– دستگاه شنودیاب و دوربین یاب به راحتی می تواند یک دوربین مداربسته را کشف کند.

– با توجه به اینکه ممکن است در یک مکان از چندین مدل از شنود های صدا و یا دوربین استفاده شده باشد بنابراین یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب باید توانایی کشف انواع مختلف شنود را در خود داشته باشد و بدین ترتیب محیط جستجوی خود را به صورت کامل بررسی نماید.

–  داشتن ردیاب موقعیت یا همان GPS نیز خود به عنوان یک آپشن قدرتمند و لازم در دستگاه شنود یاب و دوربین یاب می باشد.

–  گاهی وقت ها لازم است عمل جستجو در سکوت انجام گیرد. به همین دلیل دستگاه شنود یاب و دوربین یاب بجز اسپیکر های اعلان خطر با صدا دارای سیستم های لرزاننده و چراغ های هشدار هم هستند.

– نوع خاصی از دستگاه های شنود از میدان مغناطیسی برای کار خود استفاده می کنند. دستگاه های ردیاب جدید برای کشف آنها می باید مجهز به تشخیص دهنده میدان مغناطیسی نیز باشند.

شنود یاب و دوربین یاب

برای خرید یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب باید چه کاری انجام دهیم؟

 همانطور که قبلا” گفته شد استفاده از دستگاه های شنود باید تابع قوانین و مقررات باشد. در همین راستا دستگاه شنود یاب و دوربین یاب نیز دارای تکنولوژی خاص و قدرتند در استفاده است و نیاز زیادی به پشتیبانی بعد از فروش دارند.

برای تهیه یک دستگاه شنود یاب و دوربین یاب بهتر است با متخصصین در این خصوص مشورت نمایید و بعد از آن اقدام به خرید کنید. شرکت کارپیما به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فروش و ارائه خدمات پس از فروش در زمینه دوربین های مدار بسته، دستگاه های ضبط صدا و دستگاه شنود یاب و دوربین یاب بهترین جایی است که می توانید با خیال راحت از آن خرید های خود را انجام دهید. شرکت کارپیما با بهره گیری از متخصصین کارآزموده و با دادن گارانتی کیفیت و کارایی بر روی محصولات خود خیال شما را از داشتن یک خرید خوب راحت می کند. این شرکت دارای نماد اعتماد الکترونیک و همچنین نشان ثبت از سامانه ساماندهی فضای مجازی در فروش و خدمات پس از فروش محصولات خود می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت