learndl zhaket triboon excoino

تکنولوژی های ترند برای مدیریت به روز رستوران و کافی شاپ

صنعت رستوران‌داری هرگز از تب و تاب نمی‌افتد و علاقه دائمی و همیشگی انسان به خوراکی‌ها گواه این مدعاست. در شهرهای دنیا در فواصل نزدیک از یکدیگر، رستوران‌ها و کافی شاپ‌هایی وجود دارند که غذاها و نوشیدنی‌های خاص خود را ارائه می‌دهند و همگی، مشتریان مخصوص به خود را دارند. با این حال برخی از آن‌ها موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند و این را علاوه بر کیفیت غذا، می‌توان به خدمت‌رسانی مطلوب و استفاده از تکنولوژی‌های برتر نیز مرتبط دانست. عمدتاً رستوران‌هایی را که از تکنولوژی‌های ترند و به‌روز برای خدمت‌رسانی به مشتریان خود استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر رقبا مورد توجه افراد قرار می‌گیرند. به همین بهانه تصمیم گرفتیم تا این مقاله را به معرفی تکنولوژی‌های ترند در صنعت رستوران و کافی شاپ اختصاص دهیم. تکنولوژی‌هایی که گاهاً با وجود ساده بودن، می‌توانند بسیار کاربردی باشند.

نمایی از منوی دییجتال

کاربرد تکنولوژی‌های روز دنیا در حوزه رستوران‌داری

جالب است بدانید که به کارگیری تکنولوژی همیشه هم به معنای استفاده از ابزارهای سخت و پیچیده نیست. گاهی حتی یک نرم‌افزار ساده که باعث نظم‌دهی به سیستم شما شود، یک تکنولوژی کاربردی تلقی می‌شود که کار را برای شما ساده کرده است. مواردی که در ادامه بیان می‌شوند، اغلب تکنولوژی‌های در دسترسی هستند که می‌توانید به آسانی از آن‌ها برای پیشرفت کسب و کارتان در حوزه کافه و رستوران استفاده کنید.

منوی دیجیتال

یکی از ساده‌ترین ابزارهای دیجیتالی که می‌توانید برای کسب و کار خود از آن استفاده کنید، طراحی یک منوی دیجیتال است. با وجود آن که دسترسی به منوهای فیزیکی می‌تواند راحتی خود را داشته باشد، اما به نظر می‌رسد منوی دیجیتال مزایای بیشتری داشته باشد.

در منوهای فیزیکی امکان اضافه کردن یا حذف کردن موارد تنها در صورتی وجود دارد که منو را عوض کنید. این در حالی است که به آسانی می‌توان جزئیات منوهای دیجیتال را تغییر داد. به عنوان مثال تغییرات قیمت را می‌توانید به راحتی در منو قرار دهید. از سوی دیگر، طراحی و دیزاین یک منوی دیجیتال می‌تواند به مراتب جذاب‌تر از منوی فیزیکی باشد. نکته مهم دیگر درباره منوی دیجیتال، کاهش انتقال آلودگی به خصوص در مواقع شیوع بیماری‌های واگیردار است.

نرم‌افزار فروشگاهی

استفاده از تجهیزات به روز

اگر در کسب و کارتان وسایل و تجهیزات حرفه ای مخصوص خودتان را نداشته باشید، نمی‌توان انتظار کیفیت بالایی را داشت. هر رستوران و کافی شاپی تجهیزات به روز و مناسب خود را می‌خواهد که باید آن را تهیه کنید و گاهی آنها را به روز کنید. یکی از این وسایل که بسیار کاربردی و مهم است و در عین حال کار با آن بسیار ساده ولی ضروری، تبلت سفارشگیر است که به کمک آن می‌توان فرآیند ثبت سفارش از مشتری را با دقت بیشتر و سرعت بالایی انجام داد.

سفارش آنلاین

سفارش آنلاین یکی دیگر از تکنولوژی‌های ترند سال جدید است که توسط بسیاری از کسب و کارها به کار گرفته می‌شود. سفارش آنلاین را می‌توانید برای سفارش در محل یا سفارش‌های بیرون‌بر به کار بگیرید. در هر حال این روش می‌تواند تا حدودی از زحمت نیروی انسانی کم کرده و فرایند ثبت سفارش را آسان‌تر کند. این کار را می‌توان به واسطه یک نرم‌افزار ساده انجام داد. در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها نیز می‌بینید که گارسون‌ها به جای ثبت سفارش دستی، از نرم‌افزار برای ثبت سفارشات و انتقال آن‌ها به صندوق و آشپزخانه استفاده می‌کنند.

رزرو و پرداخت هوشمند

ورود تکنولوژی به صنعت رستوران‌داری را تا حدود زیادی می‌توان مدیون دوران کرونا دانست. تا پیش از آن بسیاری از فعالیت‌های این حوزه به روش سنتی انجام می‌شدند؛ به عنوان مثال رزرو کافه عمدتاً به صورت حضوری انجام می‌شد. این در حالی است که این روزها می‌توان به آسانی و از طریق روش‌های مجازی، رزرو را انجام داد. چنین چیزی درباره روش‌های پرداخت نیز صدق می‌کند و می‌توان آن را به روش اینترنتی انجام داد. البته روش دیگری با استفاده از کیسوک های سفارشگیر است که باعث می‌شود برای ثبت سفارش زمان زیادی در صف نباشید و وقت خود را هدر ندهید.

رستوران‌های مجازی

این روزها با توجه به پیشرفت فضای اینترنت، اغلب کسب و کارها یک نسخه اینترنتی از خود را نیز ایجاد کرده‌اند تا بتوانند از مزایای این روش نیز بهره‌مند شوند. با این حال، بسیاری از کسب و کارها نیز از همان بدو آغاز کار، به صورت اینترنتی و مجازی شکل گرفته‌اند. به عنوان مثال فروشگاه‌های اینترنتی متعددی را می‌بینید که مکانی را برای عرضه مستقیم کالاها ندارند و به این طریق، هزینه‌ها را کاهش داده‌اند. امروزه بسیاری از رستوران‌ها نیز با راه‌اندازی یک وب‌سایت، اپلیکیشن یا تهیه صفحه‌ای در یک بازارگاه، تنها با داشتن آشپزخانه و امکانات ارسال غذا کار خود را شروع کرده‌اند. با توجه به افزایش مشغله‌ها و تمایل رو به رشد افراد به سفارش غیرحضوری غذا، این روش می‌تواند کاربردی و درآمدزا باشد.

ابداع چت ربات‌های اختصاصی

چت ربات‌ها در چند سال اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند و حالا شاهد ورود آن‌ها به صنعت کافه و رستوران نیز هستیم. برای آن که به کمک یک چت ربات به کسب و کار خود رونق ببخشید، کافی است کمی خلاقیت را چاشنی کار کنید. برای این کار باید بهترین پرسش و پاسخ‌هایی که می‌تواند میان مشتری و چت بات اتفاق بیفتد را در نظر بگیرید. این پرسش و پاسخ‌ها اغلب میان مشتریان و گارسون‌ها نیز رخ می‌دهد. به عنوان مثال می‌توانید غذای پیشنهادی روز را به مشتریان ارائه دهید یا بهترین ترکیب غذاها و نوشیدنی‌ها را به آن‌ها اعلام کنید. همچنین می‌توانید امکاناتی نظیر تهیه نوشیدنی با ترکیبات دلخواه را به مشتریان خود از این طریق ارائه دهید.

استفاده نرم‌افزارهای رستورانی

در میان تکنولوژی‌های ترند شاید نرم‌افزارهای رستورانی را بتوان کاربردی‌ترین آن‌ها دانست که به عنوان یک ضرورت برای هر کسب و کار در نظر گرفته می‌شوند. اگر می‌خواهید تمام فرایندها در کافه یا رستوران شما بر سر نظم انجام شوند و در نهایت، دسترسی مطلوبی به اطلاعات و داده‌ها داشته باشید، این نرم‌افزارها بهترین انتخاب هستند.

هر نرم‌افزار مدیریت رستوران ابعاد گوناگونی دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کسب و کار خود را مدیریت کنید. ایجاد منوی دیجیتال، ثبت و رزرو میز، ثبت سفارش، نظرسنجی از مشتریان، مدیریت هزینه‌ها، کنترل صندوق، مدیریت پیک‌ها و مواردی از این دست، جزو کاربردهای نرم‌افزارهای مدیریتی هستند. اگر به دنبال یکی از بهترین نرم‌افزارهای مدیریتی برای کافه و رستوران یا حتی فروشگاه هستید، گروه نرم‌افزاری باران انواعی از آن‌ها را به شما ارائه می‌دهد. با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه می‌توانید امکانات گوناگون این نرم‌‎افزارها را مشاهده کنید و از کارشناسان نیز برای انتخاب مناسب‌ترین مورد کمک بگیرید.

استفاده از کیوسک‌های خودکار

کیوسک‌های فروش خودکار یا وندینگ ماشین‌ها یکی از پرطرفدارترین تکنولوژی‌ها در این صنعت هستند که دسترسی آسان را برای مشتریان به ارمغان می‌آورند. این دستگاه‌ها می‌توانند نماینده‌ای از کسب و کار شما در نقاط مختلف باشند. همچنین با استفاده از وندینگ‌ها می‌توانید مواردی مثل نوشیدنی‌ها را به صورت خودکار در کافه یا رستوران به فروش برسانید.

ربات‌های پیشرفته برای آماده‌سازی

پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های ترند در حوزه کافه و رستوران را می‌توان استفاده از ربات‌ها هوشمند دانست. همان طور که پیش‌بینی می‌شد، ربات‌ها و هوش مصنوعی به طور شگفت‌انگیزی در حال پیشرفت هستند و در آینده نه چندان دور در تمام ابعاد زندگی انسان نفوذ می‌کنند. همان طور که در حال حاضر، برخی از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در کشورهای پیشرفته دنیا از ربات‌ها برای آماده‌سازی، خدمات ثبت سفارش و مواردی از این دست استفاده می‌کنند. ورود ربات‌ها به هر سیستمی می‌تواند در تسهیل فرایند، نقش به‌سزایی داشته باشد.

خدمات رسانی روبات های هوشمند در رستوران

جمع بندی

استفاده هوشمندانه از هر یک از این تکنولوژی‌ها می‌تواند تاًثیر قابل‌توجهی بر پیشرفت کسب و کار شما داشته باشد. زمانی که بتوانید خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهید و سطح رضایت آن‌ها را افزایش دهید، طبیعتا کسب و کار پررونق‌تری خواهید داشت. تمامی این تکنولوژی‌ها در تلاش‌اند تا راحتی و سهولت را هم برای مشتریان و هم برای صاحبین کسب و کار فراهم کنند. شما نیز می‌توانید با انتخاب درست مواردی از این ترندها، کافه و رستورانی با کیفیت بالا در ارائه خدمات داشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت