learndl zhaket triboon mymember webaidin

تحلیل فاندامنتال چیست و چه اهمیتی دارد

رویکرد بنیادی برای ارزش گذاری یک شرکت، به مطالعه عمیق اقتصاد، صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند و خود شرکت بستگی دارد. معامله گر از داده های این تحلیل برای پیش بینی تحولات بازار و تعیین ارزش ذاتی سهام شرکت استفاده می کند.

تحلیل بنیادی (fundamental) برای معامله گران | تحلیل فاندامنتال

استفاده از رویکرد تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (fundamental analysis) در معاملات مدت‌هاست که موضوع بحث بین پیروان آن و کسانی است که اثربخشی این روش در تعیین ارزش ذاتی سهام را زیر سوال می‌برند. به جای اینکه در این بحث جانبداری کنیم، بر سر اینکه یک معامله گر چگونه می تواند از تحلیل بنیادی بهره مند شود، تمرکز می کنیم. ما نقاط قوت و ضعف تحلیل بنیادی را به عنوان ابزار معامله گر مورد بحث قرار خواهیم داد و موقعیت هایی را مشخص می کنیم که یک معامله گر می تواند از تکنیک های بنیادی برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری استفاده کند. منبع این مقاله تحلیل فاندامنتال چیست می باشد.

نکات مهم

  • معامله گرانی که از تحلیل بنیادی برای ارزیابی سهام استفاده می کنند، داده های مربوط به محیط اقتصادی فعلی، سلامت مالی شرکت و رقبای شرکت را بررسی می کنند.
  • معامله گران از داده هایی که کشف می کنند برای تعیین ارزش ذاتی سهام استفاده می کنند.
  • یک معامله گر می تواند با تعیین اینکه آیا یک سهام کم، بیش از حد یا به درستی قیمت گذاری شده است، سهام را از نظر پتانسیل آن به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور ارزیابی کند.
  • معامله گران گاهی اوقات تحلیل بنیادی را با تحلیل تکنیکال ترکیب می کنند تا به آنها کمک کند زمان و نحوه تصمیم گیری سرمایه گذاری خود را مشخص کنند.

مکانیسم معاملات بنیادی

رویکرد بنیادی برای ارزش گذاری یک شرکت، به مطالعه عمیق اقتصاد، صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند و خود شرکت بستگی دارد. معامله گر از داده های این تحلیل برای پیش بینی تحولات بازار و تعیین ارزش ذاتی سهام شرکت استفاده می کند.

معامله‌گر همچنین می‌تواند از تحلیل بنیادی به‌عنوان ابزاری برای کمک به پیش‌بینی ارزش آتی سهام و تعیین اینکه آیا سهام کم یا بیش از حد ارزش‌گذاری شده است، استفاده کند. یک تحلیل موفق می‌تواند فرصت‌های سرمایه‌گذاری را که هنوز توسط بازار به‌عنوان یک کلیت شناخته نشده‌اند، آشکار کند و می‌تواند به معامله‌گر در سرمایه‌گذاری سودآور کمک کند.

از نظر روش‌شناسی، معامله‌گر می‌تواند از رویکردهای مختلف به عنوان بخشی از تحلیل بنیادی یک سهام استفاده کند. برای مثال، معامله‌گر می‌تواند گروه‌های صنعتی را با سایر گروه‌های صنعتی یا شرکت‌های آن گروه‌ها مقایسه کند.

مثالی از تحلیل بنیادی در معاملات

توانایی یک معامله گر برای اجرای موفقیت آمیز تحلیل بنیادی به عوامل متعددی بستگی دارد. یک نقطه شروع خوب، در نظر گرفتن سود احتمالی معاملات هدفمند است. درک روش‌های مختلفی که تحلیل بنیادی می‌تواند به شما در شناسایی معاملات سودآور احتمالی کمک کند و درک اینکه چرا این معاملات می‌توانند سودآور باشند، مهم است.

در اینجا دو مثال از نحوه استفاده از تحلیل بنیادی برای شناسایی سرمایه گذاری های سودآوراحتمالی آورده شده است.

بیشتر بخوانید » پنج ارز دیجیتال جایگزین بیت کوین کدامند‌؟

سهام شناخته شده

شرکت های شناخته شده، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سایر سازمان های مالی بزرگ، حرکت های بزرگی در بازارهای مالی انجام می دهند و می توانند به عنوان سبد سازان برای سرمایه گذاران عمل کنند. در این حالت، سود یک معامله گر به عنوان جبران ریسک های انجام شده عمل می کند.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از تحلیل بنیادی برای تعیین سودهی یک سرمایه‌گذاری در سهامی که به صورت عمومی معامله می‌شود، استفاده کنید. هدف این است که تمام اطلاعات مختلفی را که می تواند بر قیمت سهام تأثیر بگذارد، سنجید.

اول، معامله گران محیط اقتصادی فعلی را بررسی می کنند. این محیط شامل رویدادهای داخلی و جهانی است که می تواند بر شرکت و قیمت سهام آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، آیا درگیری های منطقه ای (مانند جنگ یا اعتصابات کارگری) وجود دارد که می تواند بر توانایی شرکت در به دست آوردن مواد مورد نیاز برای تولید تأثیر بگذارد؟ آیا عوامل کلان اقتصادی وجود دارد که بر ساختار قیمت گذاری شرکت تأثیر می گذارد، مانند افزایش نرخ بهره یا تورم؟ پیش بینی کل صنعت این شرکت چیست؟ آیا عوامل مخربی وجود دارد که می تواند بر جایگاهی که شرکت در آن فعالیت می کند تأثیر منفی بگذارد؟

گام بعدی در تحلیل بنیادی معاملات، انجام تحقیقات گسترده در مورد خود شرکت است. داشتن درک روشنی از مدل کسب و کار شرکت و نحوه کسب درآمد از آن مهم است. معامله‌گران صورت‌های مالی شرکت را بررسی می‌کنند و صورت‌های جریان نقدی، صورت‌حساب درآمد و ترازنامه‌های حداقل دو سال گذشته شرکت را بررسی می‌کنند. در طول این بررسی، معامله‌گر به دنبال نشانه‌های واضح رشد و مدیریت مؤثری است که می‌تواند با هر عامل منفی اقتصاد کلان مقابله کند، و هر مزیت رقابتی شرکت که می‌تواند رشد آتی را پیش ببرد.

در نهایت، معامله گر رقبای شرکت را به روشی مشابه تحلیل بنیادی که قبلا برای شرکت انجام شده است، تحلیل می کند. معامله گر یافته ها را برای شرکت مورد نظر و رقبای خود مقایسه می کند تا همه شرکت ها را به عنوان سرمایه گذاری های بالقوه رتبه بندی کند. در این مرحله از تحلیل بنیادی، معامله گر ممکن است متوجه شود که شرکت پتانسیل سرمایه گذاری خوبی را ارائه می دهد یا شرکت رقیب پتانسیل بهتری را ارائه می دهد. یا، پس از تأمل، معامله گر ممکن است تصمیم بگیرد که هیچ یک از سهام بررسی شده سرمایه گذاری خوبی در این زمان نخواهد بود.

عرضه های عمومی اولیه

عرضه اولیه عمومی (IPO) می تواند فرصتی را برای معامله گران فراهم کند تا از اختلاف بین قیمت سهام و قیمتی که در نهایت با آن تسویه می شود، سود کنند. به عنوان یک معامله گر، درآمد شما جبران ریسکی است که متحمل می شوید.

در حالی که معامله‌گران می‌توانند از بسیاری از تکنیک‌های تحلیل بنیادی که در بالا ذکر شد استفاده کنند، این تکنیک‌ها به تنهایی ممکن است برای ارزیابی کامل پتانسیل سود یک عرضه اولیه عمومی کافی نباشد. عرضه های اولیه عمومی می توانند عوامل خطری داشته باشند که تحلیل بنیادی ممکن است قادر به اندازه گیری آنها نباشد. به عنوان مثال، انجام یک تحلیل بنیادی برای عرضه های اولیه عمومی در صنایع نسبتاً جدید، می تواند چالش برانگیز باشد زیرا داده های تاریخی کمی در مورد آن صنعت برای اهداف بررسی و مقایسه وجود دارد.

همچنین، قیمت سهام عرضه اولیه عمومی گاهی اوقات به دلیل پوشش رسانه ای شدید افزایش می یابد. برخی از سرمایه گذاران تحت تأثیر غریزه گله قرار می گیرند و بدون انجام تحقیقات و بررسی های لازم در یک عرضه اولیه عمومی سرمایه گذاری می کنند. این امر می تواند منجر به افزایش اولیه قیمت سهام شود، قیمتی که پس از شروع معامله سهام به سرعت کاهش می یابد.

ملاحضات خاص

تحلیل بنیادی معمولاً به عنوان یک روش تصمیم گیری تاکتیکی و کوتاه مدت استفاده نمی شود. تحلیل تکنیکال معامله گران را قادر می سازد تا دیدی از بازار به دست آورند و حرکت درست را در زمان مناسب انجام دهند، در حالی که تحلیل بنیادی باید به صورت استراتژیک و در دوره های طولانی تر اعمال شود.

تحلیل بنیادی به معامله گر کمک می کند تا اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی بازار و جذابیت یک اوراق بهادار خاص در مقایسه با سایر اوراق بهادار به دست آورد. با این حال، برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند از تحلیل تکنیکال برای تعیین دقیق زمان و نحوه واکنش به اطلاعات به دست آمده از تحلیل بنیادی استفاده کنند.

منبع : https://nipoto.com

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت