learndl zhaket triboon mymember webaidin

آیا هزینه تحصیل در روسیه مقرون به صرفه است؟

آیا هزینه تحصیل در روسیه مقرون به صرفه است؟

علاوه بر اعتبار دانشگاه‌ها، مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه یکی از عوامل اثرگذار بر انتخاب این کشور به‌عنوان گزینه تحصیل در خارج از کشور است. دانشگاه‌های روسیه باتکیه‌بر قدمت علمی خود همواره تلاش می‌کنند تا در رقابت با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا هویت و اعتبار خود را حفظ کنند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در سیستم آموزش عالی روسیه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت و آموزش عالی این کشور است.

تحصیل در روسیه انتخابی مطمئن

روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای اوراسیایی که بخشی از آن در آسیا و بخشی در اروپا قرار دارد هدف‌های مشخصی برای افزایش اعتبار تحصیلی و دانشگاهی خود دارد. بسیاری از دانشمندان، پزشکان، نویسندگان و برندگان جوایز نوبل جهان از بزرگان روسیه هستند و این مطلب گواهی بر اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور است.

از طرف دیگر مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با آمریکا و کانادا از دیگر دلایل منطقی دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه است. دانشگاه‌های بزرگی همچون دانشگاه رودن، دانشگاه سن‌پترزبورگ، دانشگاه نووسیبیرسک، دانشگاه تومسک، دانشگاه لومونوسف و بسیاری دیگر از دانشگاه‌های معتبر دیگر روسیه در رنکینگ‌های جهانی جایگاه خوبی دارند.

از طرف دیگر بسیاری از دانشگاه‌های روسیه موردتأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند و این فرصت مزیت بسیار خوبی برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی در بهترین سطح، بهترین امکانات علمی و آموزشی و تحت‌نظر اساتید معتبر بین‌المللی ارائه می‌شود.

گرچه هزینه تحصیل در روسیه به دانشگاه، رشته تحصیلی، زبان تحصیل و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ ولی در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان مناسب و اقتصادی است. این عامل انگیزه‌ای برای انتخاب روسیه به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی است. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به ارائه بورسیه‌های تحصیلی اشاره کرد که دانشجویان می‌توانند با دریافت آن بخشی یا تمام هزینه تحصیل در روسیه را پوشش دهند.

به دلیل وجود پیچیدگی‌های متعدد در مسیر مهاجرت تحصیلی باید اولین گام‌ها در این فرایند اصولی برداشته شوند. به همین دلیل لازم است در این زمینه به مؤسسات مهاجرتی معتبر مانند علم ویرا مراجعه کنید تا کارشناسان و حقوق‌دانان مهاجرتی اطلاعات دقیق و کامل را در اختیار شما قرار دهند.

شرایط تحصیل در روسیه

همان‌طور که گفته شد دانشگاه‌های روسیه اعتبار بالایی در سطح جهان دارند و از پیشینه علمی بالایی برخوردار هستند. در مقایسه با این میزان از اعتبار شرایط تحصیل شامل شرایط پذیرش و هزینه تحصیل در روسیه بسیار راحت‌تر از دانشگاه‌های استرالیا، آمریکا، کانادا و انگلستان است. ارائه مدارک تحصیلی، اثبات تمکن مالی، ارائه مدرک زبان روسی یا انگلیسی یا اثبات مهارت زبانی و شرکت در دوره‌های پادفک برخی از این شرایط تحصیلی هستند. برای تحصیل در روسیه تنها برای رشته‌های خاصی مانند رشته‌های پزشکی شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی الزامی است.

آیا هزینه تحصیل در روسیه مقرون به صرفه است؟

دوره پادفک

متقاضیان تحصیل در روسیه بعد از اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه باید بر اساس رشته تحصیلی و زبان تحصیل خود در دوره‌های آمادگی قبل از دانشگاه شرکت کنند. این دوره 10-9 ماهه دوره پادفک نام دارد و دانشجویان آمادگی‌ و مهارت‌های لازم را در دروس پایه رشته دانشگاهی خود کسب می‌کنند.

همچنین دانشجویانی که مدرک زبان ندارند یا مهارت زبانی آنان کامل نیست در این دوره‌ها به سطح خوبی از دانش و مهارت زبان دست می‌یابند. در پایان دوره نیز دانشجویان در آزمونی که دشوار نیست شرکت کرده و با کسب نمره قبولی وارد دانشگاه می‌شوند. هزینه دوره پادفک از هزینه تحصیل در روسیه مجزا است و معمولاً هزینه دوره پادفک هر دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر است.

هزینه تحصیل در روسیه

اعتبار بالای دانشگاه‌ها، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وجود شهرهای دانشجویی و کم‌هزینه و مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه از عوامل اثرگذار بر افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه هستند. در روسیه نیز همانند سایر کشورهای جهان دانشگاه‌ها در دو گروه دولتی و خصوصی قرار می‌گیرند که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کمتر است.

هزینه تحصیل در این کشور شامل شهریه دانشگاه، هزینه ویزای دانشجویی، هزینه زندگی دانشجویی، هزینه اسکان، لوازم تحصیل، بیمه درمانی و هزینه‌های جانبی می‌شود. برای آگاهی از هزینه‌های تحصیل در روسیه می‌توانید از وب‌سایت دانشگاه موردنظر و همچنین مؤسسات مهاجرتی کمک بگیرید.

دفتر مهاجرتی علم ویرا با کارشناسان خود همواره جدیدترین اطلاعات تحصیل در خارج از کشور را رصد کرده و با دسته‌بندی موضوعی آن‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

آیا هزینه تحصیل در روسیه مقرون به صرفه است؟

دانشگاه های روسیه و هزینه تحصیل

دانشگاه‌های روسیه همانند سایر دانشگاه‌های معتبر جهان بهترین امکانات تحصیلی، علمی، آموزشی و رفاهی را مطابق با استانداردهای جهانی فراهم می‌کنند. این عامل همراه با مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه موجب افزایش تقاضا برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شده است. در ادامه میانگین شهریه تحصیل در برخی دانشگاه‌های بسیار معتبر روسیه آمده است:

دانشگاه کارشناسی کارشناسی‌ارشد دکترا
دانشگاه دولتی لومونوسف 325.000 روبل 325000 روبل 261.000 روبل
دانشگاه نووسیبیرسک 4500 دلار 3600-6500 دلار 5.500 دلار
دانشگاه پلی‌تکنیک بومن 270.000-350000روبل 290.000-538.000 روبل 290.000-538.000 روبل
دانشگاه تومسک 180.000-330.000 روبل 180.000-330.000 روبل 220.000-350.000 روبل
مؤسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو 290000-320000 روبل 295.000-350.000 روبل 320.000-375.000 روبل

علاوه بر دانشگاه‌های سطح بالای روسیه یعنی دانشگاه‌هایی که در جدول بالا آمده‌اند و دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه سن‌پترزبورگ، دانشگاه کازان، دانشگاه رودن و…، برخی دانشگاه‌های دیگر روسیه در ردیف دانشگاه‌های ارزان‌تر هستند و هزینه تحصیل در روسیه در این دانشگاه‌ها مقرون‌به‌صرفه است.

هدف از این کار فراهم‌سازی شرایط تحصیل برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که توانایی مالی برای تحصیل در دانشگاه‌های رده ‌بالای روسیه را ندارند. برخی از دانشگاه‌های ارزان‌تر روسیه عبارت‌اند از:

  • دانشگاه ایالتی آلتای
  • دانشگاه فدرال خاور دور
  • دانشگاه دولتی منطقه مسکو
  • دانشگاه الکتروتکنیک سن‌‌پترزبورگ

لازم به ذکر است که باوجود مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه در این دانشگاه‌ها کیفیت آموزش در آن‌ها کاملاً استاندارد و مطابق متدهای بین‌المللی است.

بورسیه تحصیلی روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی است که بر اساس شایستگی تحصیلی و علمی دانشجویان به آن‌ها اعطا می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی بر اساس نوع بورسیه تمام یا بخشی از هزینه تحصیل در روسیه را پوشش می‌دهند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی روسیه عبارت‌اند از:

  • بورسیه دولتی: پوشش هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا، میزان بورسیه 9.000-1750 دلار
  • بورسیه تحصیلی RANEPA: ارائه‌شده توسط دولت فدراسیون روسیه و مختص دانشجویان رشته‌های مرتبط با MBA در مقطع کارشناسی
  • بورسیه تحصیلی Open doors: ارائه‌شده توسط انجمن دانشگاه‌های جهانی، پوشش کامل شهریه و دوره پادفک برای مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا
  • فلوشیپ یونسکو و ISEDC: ارائه‌شده توسط سازمان یونسکو و مرکز بین‌المللی توسعه انرژی پایدار (ISEDC)، مختص دانشجویان رشته اقتصاد
  • بورسیه تحصیلی بین‌المللی اسکالتچ روسیه: ارائه‌شده توسط مؤسسه علوم و فناوری اسکالتچ در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا برای تمام رشته‌های تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی فرصت مناسبی برای تأمین بخشی از هزینه تحصیل در روسیه است. برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه می‌توانید از دفتر مهاجرتی علم ویرا اطلاعات لازم را کسب کنید.

جمع‌بندی

تحصیل در روسیه یکی از گزینه‌های تحصیلی بسیار مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه، اعتبار بالای دانشگاه‌ها، ارائه بورسیه تحصیلی، امکانات علمی و تحصیلی استاندارد برخی از مزایای تحصیل در روسیه هستند. دانشگاه‌های روسیه پیشینه علمی و تاریخی پرباری دارند و بسیاری از دانشمندان و نویسندگان بزرگ جهان از این کشور هستند. دانشگاه‌های روسیه شرایطی را فراهم کرده‌اند که دانشجویان خارجی با توان مالی کمتر نیز قادر به ادامه تحصیل در این کشور باشند.

مؤسسات مهاجرتی معتبر با بهره‌گیری از دانش قوی متخصصان خود در زمینه مهاجرت تحصیلی همواره تلاش می‌کنند جدیدترین اطلاعات مربوط به شرایط تحصیل در خارج از کشور را در اختیار متقاضیان قرار دهند. دفتر مهاجرتی علم ویرا نیز با داشتن تیم مهاجرتی متخصص اطلاعات کامل را در این زمینه ارائه می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت