learndl zhaket triboon mymember webaidin

تامین امنیت در شبکه بیت کوین توسط نودها چگونه است؟

شبکه بیت کوین

در دنیایی که به صورت متمرکز اداره شود، امکان ایجاد فساد وجود دارد. در سیستم متمرکز یک نهاد ناظر یا شخص ثالثی وجود دارد تا بر انجام امور نظارت داشته باشد. بلاک چین با هدف تمرکز زدایی به وجود آمد. اجرای این هدف نیز در بیت کوین عملی شد. شبکه بیت کوین به صورت همتا به همتا یا P2P شکل گرفته است؛ یعنی شخص خاصی مالک شبکه نیست و تمامی کاربران می‌توانند در دفتر کل توزیع‌شده، به داده‌ها دسترسی داشته باشند. در چنین سیستمی برای ایجاد امنیت و جلوگیری از حمله نیاز به مواردی داریم. نودها یا گره‌ها در بلاک چین برای ایجاد امنیت در شبکه به وجود آمدند. نود بیت کوین از مهم‌ترین نودها در بلاکچین است. در ادامه توضیح می‌دهیم که نود بیت کوین چیست و چگونه موجب ایجاد امنیت در شبکه بیت کوین می‌شود.

نود بیت کوین چیست؟

نود بیت کوین مانند پایه‎‌های اصلی شبکه بیت کوین است. همان طور که اشاره کردیم، بیت کوین ساختاری غیرمتمرکز و توزیع‌شده دارد. تمامی تراکنش‌ها و داده‌ها در دفتر کل توزیع‌شده ثبت می‌شوند و کاربران می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند. هر دستگاهی که به شبکه بیت کوین متصل شده باشد می‌تواند یک نود به حساب آید. میزان ارزش ارز دیجیتالی مثل بیت کوین در گرو امنیت شبکه آن است. پس هر چه شبکه ایمن‌تر باشد، ارزش بیشتری دارد. نود بیت کوین این امنیت را با تایید تراکنش‌ها در شبکه به وجود می‌آورد.

نود بیت کوین چیست؟

نودها مانند یک پل ارتباطی عمل می‌کنند که می‌توان در آن‌ها یک پیام را ایجاد، ارسال و دریافت کرد. هر شبکه با یک مکانیسم اجماع کار می‌کند. الگوریتم اجماع شبکه بیت کوین POW است که نودها بر اساس آن امنیت شبکه را تامین می‌کنند. هر تراکنشی که بر اساس قوانین اجماع نباشد، توسط نود بیت کوین رد می‌شود. به این ترتیب هرچه تعداد نود بیت کوین بیشتر باشد، شبکه ایمن‌تر خواهد بود.

اهمیت اجرای نود بیت کوین

باتوجه به بررسی‌های مقاله آی تی ایران درباره نود بیت کوین؛ باید بدانید که راه‌اندازی یک فول نود سود مالی به همراه ندارد؛ اما مزایایی را برای اجرا کننده فول نود فراهم می‌آورد. به عنوان مثال، امنیت تراکنش‌های انجام شده توسط کاربر را افزایش می‌دهد مخصوصاً اگر قصد دارید چندین تراکنش بیت کوین را در یک روز انجام دهید. همچنین به امنیت کلی شبکه بیت کوین کمک می‌کند. یک فول نود بیت کوین با دانلود تمام تراکنش‌ها، همیشه آخرین و بهترین اطلاعات مربوط به بلاک چین بیت کوین را خواهد داشت.

  • با اجرای یک نود بیت کوین، امنیت تراکنش‌های شما تامین می‌شود؛ مخصوصاً اگر چندین تراکنش در طول روز داشته باشید.
  • می‌توانید به امنیت کلی شبکه بیت کوین کمک کنید.
  • یک نود بیت کوین تمامی اطلاعات شبکه بیت کوین را ذخیره می‌کند و آخرین و بهترین داده‌ها از شبکه را در اختیار شما قرار می‎دهد.
  • سلامت شبکه بلاک چین بیت کوین تاثیر مستقیم بر روی قیمت آن دارد؛ بنابراین با نظارت بر سلامت شبکه می‎‌توانید امنیت سرمایه‌گذاری خود را تامین کنید.
  • نود بیت کوین به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا از عرضه بیش از حد بیت کوین جلوگیری کنند.

ایجاد امنیت در شبکه توسط نود بیت کوین چگونه است؟

نود بیت کوین به بررسی صحیح بودن داده‌ها، تراکنش‌ها و تعداد بیت کوین ایجاد شده در هر بلاک می‌پردازند. تمامی تراکنش‌ها در شبکه باید توسط نود بیت کوین تایید شوند. خروجی تراکنش‌ها نباید بیشتر از یک بار مورد استفاده قرار گیرد؛ نود بیت کوین با بررسی این موضوع، تراکنش‌هایی که از قانون پیروی نکرده‌اند را رد می‌کند. به این ترتیب از حمله ۲ بار خرج شدن جلوگیری می‌کند. بدون نود بیت کوین تضمینی نخواهد بود که تعداد بیت کوین عرضه شده از ۲۱ میلیون بیشتر نشود.

انواع نود بیت کوین

تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین عملی زمان‌بر است؛ بنابراین نودها به چند نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح مختصر آن‌ها می‌پردازیم.

فول نود بیت کوین

یک فول نود بیت کوین باید تمامی تراکنش‌های موجود در شبکه را بررسی و تایید کند. برای این کار باید کل داده‌های شبکه را دانلود کند. فول نود بیت کوین در شبکه بیت کوین جزو معتبرترین گره‌ها است. آن‌ها مستقیماً به شبکه بیت کوین وصل می‌شوند و باید با تمامی قوانین شبکه موافقت کنند.

این نودها از طریق مکانیسم اثبات کار، امنیت شبکه را تامین می‌کنند. آن‎ها همچنین می‌توانند بلاک‌های جدید و تراکنش‌ها را به شبکه ارسال کنند. یک فول نود بیت کوین می‌تواند بررسی کند که تعداد معینی بیت کوین در یک بلاک ایجاد شود. این نودها خود بر ۲ نوع تقسیم می‌شوند:

  • نود آرشیوگر که تمامی اطلاعات و داده‌ها را دانلود و ذخیره می‌کند.
  • نود سرشاخه که فقط داده‌های اخیر تراکنش را جمع آوری و ذخیره می‌کند.

برای اجرای یک فول نود بیت کوین می‌توانید از نرم افزار Bitcoin Core استفاده کنید.

لایت نود بیت کوین

یک لایت نود بیت کوین، داده‌های ضروری را دانلود و ذخیره می‌کند. آن‌ها در واقع بخش‌های کوچکی از بلاک چین را مورد بررسی قرار می‌دهند. وظیفه اصلی آن تایید بلاک‌های رأس زنجیره (Block Headers) و تأیید ساده پرداخت “SPV” است. این باعث می‌شود شبکه غیرمتمرکز‌تر شود. از مهم‌ترین تفاوت‌های لایت نود با فول نود می‌توان به سطح اختیارات، امنیت و میزان داده‌های دریافتی از شبکه بلاک چین بیت کوین اشاره کرد. لایت نودها داده‌های کلیدی را دانلود می‌کنند و به بررسی آن‌‌ها می‌پردازند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت