learndl learndl triboon

بررسی نکات مهم دنیای ارزهای دیجیتال

در کمتر از پانزده سال پس از پیدایش بیت کوین، ارزهای دیجیتال به بخش مهمی از اقتصاد و بازارهای مالی جهان تبدیل شده‌اند و در سراسر جهان سرمایه‌گذاران بسیاری هستند که قصد ورود به این بازار پرریسک را دارند. بازار ارزهای دیجیتال بازاری پرریسک است و تابه‌حال نوسانات بزرگی را پشت سر گذاشته است. بنابراین اگر قصد ورود به آن را دارید، بهتر است ابتدا با آن آشنایی داشته باشید. در ادامه قصد داریم رمزارزها و برخی از ویژگی‌های آن‌ها و همچنین عواملی که بر قیمت ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند را بررسی کنیم. پس اگر به ارزهای دیجیتال علاقه دارید و می‌خواهید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید، تا پایان همراه ما باشید.

قیمت ارزهای دیجیتال

توضیح مختصری دربارهٔ ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال درواقع برای کار به‌عنوان یک ابزار جهت مبادله طراحی شده‌است. از رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تأیید تراکنش‌ها و همچنین کنترل میزان تولید رمزارزها استفاده می‌شود. بسیاری از ارزهای دیجیتال با تکنولوژی بلاکچین ساخته شده‌اند. بلاکچین درواقع یک دفتر دیجیتالی است که توسط یک شبکهٔ توزیع‌شده از کامپیوترها اجرا می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌هاست، یعنی برخلاف ارزهای فیات (واحدهای پول معمول مانند ریال، دلار و یورو) هیچ مرجع کنترل‌کننده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد.

بانک‌های مرکزی بر روی ارزهای فیات کنترل دارند و می‌توانند از آن‌ها به میزان دلخواه چاپ کنند و حتی تراکنش‌های پیشین را تغییر دهند. در ارزهای دیجیتال چنین نیست و هیچ شرکت و نهادی نمی‌تواند نرخ تولید آن‌ها را دستکاری کند. به همین دلیل قیمت ارز دیجیتال تحت کنترل هیچ شخصی نیست. اکثر ارزهای دیجیتال، بلاکچین مخصوص به خود را دارند و تمامی تراکنش‌هایشان در آن ثبت می‌شود. جالب اینجاست که تحت هیچ شرایطی، تراکنش‌های قبلی را نمی‌توان تغییر داد و همین موضوع شفافیت خاصی برای ارزهای دیجیتال به ارمغان آورده‌است.

وایت پیپر چیست؟

یکی از موارد مهمی که حتی بسیاری از سرمایه‌گذاران نسبتاً قدیمی ارزهای دیجیتال از آن خبر ندارند و یا نسبت‌به آن بی‌توجه‌اند، وایت‌پیپرها هستند. در هنگام آغاز به کار هر ارز دیجیتالی، وایت‌پیپر آن توسط سازندگانش منتشر می‌شود. در وایت‌پیپر ،مشخصات فنی و تکنولوژی پشت هر رمزارز توضیح داده شده‌است. همچنین اهداف آن رمزارز بیان شده؛ این‌که چرا به وجود آمده و چه مزایای مهمی نسبت‌به سایر رقبای خود دارد. در کنار این‌ها، برنامه‌های تیم سازنده برای آن رمزارز بیان شده‌است.

همان‌طور که متوجه شده‌اید، وایت‌پیپر در آیندهٔ قیمت ارز دیجیتال تأثیرگذار است و برای بررسی یک رمزارز به‌صورت فاندامنتال، حتماً باید وایت‌پیپر آن را مطالعه کنید. معمولاً رمزارزهایی که بدون وایت پیپر عرضه می‌شوند، کلاه‌برداری به‌شمار می‌روند و بهتر است از سرمایه‌گذاری در آن‌ها خودداری کنید.

قیمت ارزهای دیجیتال

انواع ارزهای دیجیتال و بررسی چند عبارت

  • کوین

کوین‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به جای یک واحد پولی به‌کار بروند و البته بلاکچین مختص به خود را دارند. برای مثال، اتریوم یک کوین است که بر روی بلاکچین اتریوم کار می‌کند.

  • آلت کوین

احتمالاً تاکنون واژهٔ آلت کوین را شنیده‌اید. به تمامی ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. درواقع آلت کوین کوتاه‌شدهٔ عبارت (alternative to bitcoin) به معنای جایگزین برای بیت کوین است.

  • توکن

توکن‌ها نوعی دیگر از ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌روند که بر روی بلاکچین دیگری ساخته می‌شوند و بلاکچین مخصوص به خود را ندارند. مهم‌ترین تفاوت کوین‌ها و توکن‌ها نیز در همین است. توکن‌ها دارایی‌های قابل‌برنامه‌ریزی به‌شمار می‌روند که امکان تنظیم و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کنند. خارج از شبکهٔ بلاکچین، از این قراردادها می‌توان برای ایجاد مالکیت بر دارایی‌های خاصی استفاده کرد. از توکن‌ها همچنین می‌توان به‌عنوان نشان‌دهندهٔ دارایی‌هایی همچون پول، کوین‌ها، دارایی‌های دیجیتالی و حتی برق استفاده کرد و می‌توان آن‌ها را ارسال و دریافت کرد.

  • استیبل کوین‌ها

یکی دیگر از شکل‌های ارزهای دیجیتال استیبل کوین‌ها هستند. قیمت یک ارز دیجیتال که استیبل کوین باشد، به دارایی‌هایی مانند طلا یا ارزهای فیات وابسته است. استیبل کوین‌ها که اکثر آن‌ها ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارند، درواقع به کاربران این امکان را می‌دهند تا بتوانند ارزهای دیجیتال را با یک ارز فیات معامله کنند و همچنان از شکل رمزنگاری‌شدهٔ ارزهای دیجیتال استفاده کنند. برخلاف قیمت ارز دیجیتال، قیمت استیبل کوین‌ها معمولاً ثابت بوده و تغییری نمی‌کند.

  • توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)

توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا همان NFTها نوعی دیگر از دارایی‌های دیجیتال هستند که هرکدام از آن‌ها منحصربه‌فرد بوده و جایگزینی ندارد. برای مثال، شما می‌توانید یک بیت کوین را به فردی بدهید و به‌جای آن، یک بیت کوین دیگر را دریافت کنید، چون هر دو بیت کوین مانند هم هستند. اما یک NFT منحصربه‌فرد بوده و نمونهٔ دیگری از آن وجود ندارد و قابل کپی‌کردن نیست. همچنین قیمت ارز دیجیتال به پروژه‌ها و مزایای آن بستگی دارد. در حالی که قیمت NFT در چیزی است که آن NFT نشان می‌دهد.

قیمت ارزهای دیجیتال

 چند نکتهٔ جالب دربارهٔ ارزهای دیجیتال

  •  تعداد کل بیت کوین‌ها در جهان سقف مشخصی دارد

 اگر با خود فکر کرده‌اید که هرچقدر پول داشته باشید می‌توانید آن پول را تبدیل به بیت کوین کنید، سخت در اشتباهید. تعداد کل بیت کوین‌ها در جهان مقدار مشخصی دارد و این مقدار ۲۱ میلیون عدد است. البته همهٔ بیت کوین‌های جهان ماین نشده‌اند و هرچه زمان بیشتری بگذرد، استخراج بیت کوین‌های جدید دشوارتر شده و بیشتر زمان می‌برد.

  •  هیچ‌کس خالق بیت کوین را نمی‌شناسد

خلق بیت کوین درواقع آغاز به کار بازار ارزهای دیجیتال بود و این بازار نیز تبدیل به یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی جهان شده‌است. بااین‌حال هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی بیت کوین را به وجود آورده‌است. خالق بیت کوین در وایت‌پیپر این رمزارز، خود را با نام ساتوشی ناکوموتو معرفی کرده‌است، اما شخصی با این نام وجود خارجی ندارد.

  •  بیش از پنج هزار ارز دیجیتال مختلف در جهان وجود دارد

اگر به جدول ارزهای دیجیتال نگاه کنید، با بیش از ۵ هزار نام مختلف مواجه خواهید شد. این تعداد هر روز در حال بیشتر شدن است. در حالی که بسیاری از این پنج هزار رمزارز، بی‌فایده هستند، اما بعضی از آن‌ها هم خلاقانه ساخته شده‌اند و هدف خاصی را دنبال می‌کنند.

  •  امکان ممنوع کردن ارزهای دیجیتال وجود ندارد

درست است که کشورها می‌توانند برای رمزارزها قوانینی وضع کنند و حتی معاملات آن‌ها را ممنوع اعلام کنند که احتمالاً این کار بر روی قیمت ارزهای دیجیتال نیز تأثیر بگذارد. اما این ممنوعیت معنایی ندارد، زیرا هرکسی می‌تواند یک والت برای خود نصب کند و به معاملهٔ ارزهای دیجیتال بپردازد. حتی در صورت ممنوعیت کار صرافی‌ها، باز هم راه‌هایی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد. منتهی در این روش‌ها، معمولاً باید مبلغ بیشتری از قیمت ارز دیجیتال بپردازید.

بازار ارزهای دیجیتال؛ بازاری نوظهور و پرنوسان

در این مقاله سعی کردیم شما را با برخی نکات مهم در رابطه با ارزهای دیجیتال آشنا کنیم و برخی مفاهیم این حوزه را با زبانی ساده بیان کنیم. یادتان باشد که بازار رمزارزها بازاری پرنوسان است و به همین دلیل برای ورود به آن، باید دانش و آگاهی کافی داشته باشید. وب‌سایت‌های زیادی هستند که با فراهم آوردن لیست ارزهای دیجیتال، به شما امکان آشنایی با آن‌ها و ویژگی‌هایی که دارند را می‌دهند. از طریق آن‌ها می‌توانید از قیمت ارز دیجیتال نیز اطلاع پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت