learndl learndl triboon

بازار روند دار چیست و چگونه شناسایی می‌شود؟

بازار روند دار چیست و چگونه شناسایی می‌شود؟

بینگ ایکس bingx یک صرافی بروکر کریپتو و فارکس است. در دنیای بازارهای مالی مانند فارکس و ارزهای دیجیتال، روند بازار، گاهی رو به جلو و گاهی نیز برعکس است. تشخیص و استفاده از روند بازارها، می‌تواند تا حد زیادی در کسب سود و موفقیت تریدر، موثر باشد. در تحلیل تکنیکال، بازارهایی که پر طرفدار هستند، اهمیت و جایگاهی ویژه دارند. بازارهای روند دار می‌توانند فرصت‌های بسیار بی نظیری پیش روی سرمایه گذاران به وجود بیاورند. در تحلیل تکنیکال بازارهای ارز دیجیتال و به خصوص فارکس، تحلیل گران با در نظر گرفتن الگوی قیمت یک دارایی، می‌کوشند تا مسیرهای روند را برای انجام معاملات و سرمایه گذاری، شناسایی کنند.

تمامی بازارهای مالی، نظم خاصی را دنبال می‌کنند. در تحلیل تکنیکال، می‌تواند این موضوع را به راحتی از روی نمودارهای قیمتی، تشخیص داد. تریدرها و سرمایه گذاران حرفه‌ای در پی تشخیص این روندها هستند تا بتوانند موفقیت در معاملات خودرا بالاتر ببرند. تشخیص این روندها، نیازمند حرفه‌ای شدن در تحلیل تکنیکال است.

ما قصد داریم تا در این مقاله، از تشخیص روندها صحبت کنیم. اگر دوست دارید در مورد بازار روند دار و تشخیص آن، بیشتر بدانید، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

آنچه در اینجا می‌آموزید:

 1. بازار روند دار چیست؟
 2. انواع بازار از لحاظ روند، کدام است؟
 3. شناسایی و تشخیص بازار روند دار چگونه امکان پذیر است؟
 4. نحوه تشخیص بازار رنج و بدون روند
 5. اصلاح روند در فارکس و نحوه چگونه انجام شدن آن

به‌طور کلی می‌توان گفت بازارهای مالی با نظم خاصی پیش می‌روند که توانایی تشخیص این روندها می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بازده سرمایه‌گذاری داشته باشند. روند بازار برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت، در تایم فریم‌های پایین و برای سرمایه‌گذاری‌های میان‌مدت و بلندمدت در تایم‌ فریم‌های بالاتر قابل تشخیص است.

بازار روند دار چیست؟

بازارهای مالی، همیشه جهت دار هستند. وقتی یک سهم به خصوص را در بازار دنبال کنید، می‌بینید که گاهی جهت رو به جلو دارد و گاهی نیز ممکن است به عقب باز گردد. گاهی نیز پیش می‌آید که کل بازار در یک مدت نسبتا طولانی به جهت خاصی حرکت می‌کند. این اتفاق در بازارهای مالی و به خصوص بازار فارکس، قابل لمس تر است. به این جهت، روند گفته می‌شود. برای نمونه، می‌توان روند صعودی بازار بورس ایران در سال 1396 را مثال زد. گذشته از دستوری بودن و دخالت‌های مستقیم دولت ایران در بازار بورس، این بازار برای مدتی، روند صعودی داشت و بعد از آن تغییر روند داد و جهت نزولی را در پیش گرفت.

این اتفاق در بازار فارکس نیز همیشه در حال رخ دادن است. اکثر تریدرهای حرفه‌ای در دنیای فارکس، به دنبال تشخیص نقاط روند با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال هستند تا بتوانند از پوزیشن‌های خود به موقع خارج شوند و یا در بهترین زمان، ورود کنند. آموزش p2p در بینگ ایکس bingx هم یک گزینه برای دوستانی است که دنبال روند بازار در کریپتوکارنسی ها هستند.

اگر بازار برای مدت طولانی به یک سمت حرکت کند، آن وقت می‌توان گفت که بازار روند دار است. ابزار بسیار مهم در این راه که می‌تواند چراغ راه سرمایه گذاران در فارکس باشد، شامل اندیکاتورها و نمودار قیمتی سهم‌ها هستند.

سرمایه گذاران و تریدرهای بازار فارکس از طریق شناسایی جهت و روند بازار، می‌توانند تعیین کنند که آیا یک سهم را بخرند یا خیر. در مواقعی که بازار مورد نظر، روند صعودی داشته باشد، معامله‌گران در پی خرید جفت ارز هستند و در مواقعی که روند بازار نزولی است، دوست دارند جفت ارزهای خود را به فروش برسانند. این اتفاق در بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال هم می‌تواند رخ دهد به خصوص برای کاربران صرافی بینگ ایکس bingx، که به غیر از ارزهای دیجیتال، می‌توانند جفت ارزهای فارکس را هم معامله کنند. کاربران و معامله‌گران بازار فارکس به خوبی می‌دانند که روند، دوست خوب آنها است و با تشخیص صحیح و به موقع روند بازار، می‌توانند سودهای خوبی بدست بیاورند.

انواع بازار از لحاظ روند

بازارهای مالی، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. برخی از آنها روند دار هستند و برخی هم، بازار رنج یا بدون روند به حساب می‌آیند. بازارهای روند دار، خود به دو نوع بازار روند دار صعودی و بازار روند دار نزولی تقسیم می‌شوند.

بازارهای روند دار صعودی یا نزولی، نسبت به تایم فریم مشخص شده از سوی کاربرانی که رصد کننده بازار هستند، بررسی و کنترل می‌شوند. اگر برای مثال، یک سهم جفت ارز در فارکس، در ابتدای ماه برابر با 1000 واحد باشد و ماه بعد این عدد به 1500 واحد برسد، بازار حالت روند صعودی دارد. البته ممکن است در طول این ماه، چندین بار روند بازار به سمت عقب برگردد که می‌توان آن را ناشی از اصلاح قیمت دانست. اما در صورتی که باز هم در آخر ماه به همان 1500 واحد دست پیدا کند، روند بازار، صعودی بوده است.

چنین حالتی را هم می‌توان برای بازارهای روند دار نزولی، در نظر داشت. امکان دارد که در وسط تایم فریم مورد نظر، اصلاحات قیمتی انجام شود و یک یا چند افزایش را هم داشته باشد. اما زمانی که در آخر تایم فریم مورد نظر، وارد همان کانال قبلی شود، روند بازار در آن تایم فریم، نزولی است.

شناسایی و تشخیص بازار روند دار

بازار روند دار چیست و چگونه شناسایی می‌شود؟

اگر شما هم از فعالان بازارهای مالی و به خصوص بازار فارکس هستید، حتما می‌دانید که تحلیل تکنیکال، روشی بسیار خوب برای تحلیل این بازار است. با اینکه همیشه توصیه می‌گردد سیگنال‌های حاصل از تحلیل تکنیکال را با سایر تحلیل‌ها بسنجید و تاییدیه دریافت کنید، اما تحلیل تکنیکال به تنهایی نیز می‌تواند خیلی مهم باشد. به خصوص در تشخیص روند بازارها و اصلاح قیمتی، باید از این تحلیل، استفاده شود. اندیکاتورها و اوسلاتورهای موجود در سایت‌هایی همچون تریدینگ ویو، می‌توانند به شدت، کمک کننده باشند.

اندیکاتورهای مختلفی برای تشخیص روند در بازارهای مالی مانند فارکس وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • اندیکاتور مکدی
 • اندیکاتور شاخص قدرت نسبی
 • اندیکاتور ایچیموکو
 • اندیکاتور میانگین متحرک ساده
 • اندیکاتور الیگیتور
 • اندیکاتور پارابولیک سار
 • اندیکاتور باند بولینگر
 • اندیکاتور حجم تعادلی
 • اندیکاتور شاخص میانگین حرکت جهت دار

اینها تنها نمونه‌‌ای از اندیکاتورها و اسیلاتورهایی بودند که می‌توانند برای تشخیص Trend ( روند ) بازار کمک کنند. تعداد اندیکاتورهای تشخیص روند، خیلی بیشتر از این چند مورد است. انتخاب بهترین اندیکاتور تشخیص روند، به تایم فریم معاملاتی بستگی دارد. برای گرفتن نتیجه بهتر، می‌توان از یک اندیکاتور یا حتی ترکیب آنها استفاده کرد. هر اندیکاتور، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر در پی استفاده از اندیکاتورهای مختلف برای تشخیص روند بازار هستید، باید آنها را تست کنید و با توجه به استراتژی معاملاتی خود، بهترین آنها را انتخاب کنید.

نحوه تشخیص بازار رنج و بدون روند

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، بازارها دو نوع می‌باشند که برخی از آنها روند دار و برخی نیز بدون روند هستند. بازارهای رنج یا بدون روند، بازارهایی هستند که برای مدتی، نوسانات قیمتی در کف و سقف آنها، بدون تغییر است و نهایتا به همان قیمت قبلی باز می‌گردد. سقف قیمتی در این حالت، مقاومتی است که قیمت مد نظر نتوانسته است آن را بشکند. کف قیمتی هم یک نوع حمایت بوده است که قیمت قادر به شکست آن نبوده است.

تشخیص این نوع بازار با استفاده از همان اندیکاتورهایی که قبلا نام برده شد، امکان پذیر است. برای مثال می‌توان شاخص و اندیکاتور adx یا همان شاخص میانگین حرکت جهت دار را مثال زد. وقتی عدد این شاخص زیر 25 باشد، نشان از رنج بودن بازار می‌دهد.

اصلاح روند در فارکس چگونه انجام می‌شود؟

بازار روند دار چیست و چگونه شناسایی می‌شود؟

در بازارهای روند دار، نمودار قیمتی یک سهم، همیشه رو به بالا و پایین نیست. برای مثال، وقتی نمودار قیمتی جفت ارز USD/EUR روند صعودی دارد، اگر در یک تایم فریم خاص آن را زیر نظر بگیرید، متوجه خواهید شد که این سهم، در برخی از نقاط، تغییر جهت می‌دهد. این تغییر جهت، همان اصلاح روند است. در واقع، سهم مورد نظر کمی عقب نشینی قیمت دارد تا قیمت مورد نظر، اصلاح شود. به این اصلاح قیمت، Price Retracement گفته می‌شود. البته نام دیگر آن نیز، پولبک pullback است.

اگر روند بازار، صعودی باشد، حرکت از یک سقف بالاتر به یک کف پایین‌تر، نوعی اصلاح روند یا پولبک خواهد بود. همچنین، در روند نزولی بازار، اگر حرکت از یک کف پایین‌تر به سمت سقف پایین‌تر باشد هم می‌توان گفت که یک اصلاح روند یا پولبک صورت گرفته است.

اصلاح روند و قیمت در هر بازاری رخ می‌دهد. این اصلاح فقط مربوط به بازار فارکس و جفت‌ ارزهای آن نیست. اما در بازار فارکس، بیشتر احساس می‌شود. اصلاحات قیمتی می‌توانند ناشی از عوامل مختلف مانند سود گرفتن، رویدادهای خبری یا تغییرات در احساسات بازار باشند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند فیبوناچی، می‌تواند به راحتی، پولبک و اصلاح قیمتی را اندازه گیر کند. مناطق بالقوه حمایت و مقاومت، بسیار مورد توجه معامله گران بوده و می‌توان با این فرمول ریاضی ( دنباله فیبوناچی )، به راحتی آنها را مشخص کرد. این دنباله می‌تواند سطوح حمایت و مقاومت را بر اساس سقف و کف‌های قبلی در بازار، پیش بینی کند.

و کلام آخر

بازارهای روند دار، همیشه دوست معامله‌گران هستند. اگر معامله‌گران بتوانند دانش استفاده از اندیکاتورها و تحلیل تکنیکال را در خود تقویت کنند، می‌توانند همواره سود کنند.

اصلاح روند در بازارهای روند دار، بسیار مهم است و کمک می‌کند تا معامله گران بتوانند نقاط ورود و خروج را تشخیص داده و به موقع، ورود و خروج کنند. معامله گران می‌توانند با کمک گرفتن از اصلاح روند، نقاط حمایت و مقاومت را شناسایی کنند و فرصت‌های کسب سود را نیز برای خود بهتر شناسایی کنند.

منبع : صرافی بینگ ایکس

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت