learndl zhaket triboon excoino

انواع سیم و کابل برق را بشناسید + معرفی فروشگاه معتبر خرید سیم و کابل برق

همه چیز در مورد انواع سیم و کابل برق

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دوست داشته باشید بیشتر در مورد انواع سیم و کابل برق آشنایی پیدا کنید. این دو تجهیز، از پرکاربردترین ملزومات صنایع مختلف و ساختمان‌سازی می‌باشند. از سیم‌کشی ساختمان‌ها تا تمام تجهیزات برقی اطراف ما برای عملکرد مناسب احتیاج به این تجهیزات دارند. به‌طوری‌که می‌توانیم بگوییم امروزه این تجهیزات به‌طور چشمگیری برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل آشنایی با سیم و کابل برق و تشخیص درست آن‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

انواع سیم و کابل برق

این محصول ازلحاظ کاربرد، ساختار، ویژگی‌های ظاهری، قیمت و… با هم تفاوت دارند. هادی سیم و کابل‌ها معمولا از جنس فلزهای رسانایی مانند مس یا آلومینیوم می‌باشد. تفاوت عمده ساختار انواع سیم و کابل برق، مربوط به تعداد رشته‌های هادی است که در آن‌ها وجود دارد. به طوری می‌توانیم بگوییم سیم‌ها تنها از یک رشته رسانا ساخته شده‌اند که اطراف آن عایق‌بندی شده‌است. در حالی که کابل‌ها از چندین رشته هادی عایق‌بندی‌شده ساخته می‌شود. ازلحاظ کارایی و کاربرد نیز این دو ابزار باهم تفاوت‌های زیادی دارند.

در ادامهٔ این مقاله قصد داریم تا شما را به‌طور کامل با انواع کابل و سیم برق آشنا کنیم، پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

سیم برق چیست؟

به طور کلی سیم برق از دو بخش هادی و عایق تشکیل می‌شود. قیمت هادی الکتریسیته، برای انتقال جریان الکتریکی، از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌باشد. بخش هادی سیم برق معمولا از  مس یا آلومینیوم می‌باشد؛ زیرا این دو فلز، رسانایی بهتری نسبت به سایر فلزات دارند.

سیم‌ها با توجه به قطر آنها ( بر حسب میلی‌متر مربع) اندازه گرفته می‌شوند و هر کدام با توجه به اندازه، برای کاربرد خاصی مناسب می‌باشند. برای مثال سیم‌های برق با قطر 10 یا 20 میلی‌متر مربع، معمولا برای مصارف ساختمان مسکونی مناسب هستند.

کابل برق چیست؟

به دو یا چند رشته هادی الکتریسیته که از محیط اطراف خود عایق شده باشند، کابل برق می‌گویند. در کابل‌ها نیز جنس هادی معمول، مس و آلومینیوم می‌باشد. از کابل‌های برق برای انتقال نیرو، سیگنال الکتریکی و مخابراتی استفاده می‌شود.
کابل‌های برق انواع مختلفی دارند که برای هر کاربرد باید از کابل متناسب با آن کاربرد استفاده کرد.

انواع سیم و کابل برق کدام‌اند؟

همانطور که گفتیم، برای کاربردهای مختلف باید، نوع درستی از سیم و کابل انتخاب شود. برای همین مهندسین برق باید با انواع مختلف این تجهیزات آشنایی کامل داشته باشند. حال که فهمیدیم سیم و کابل برق چیست، با انواع آنها هم آشنا می‌شویم.

برای دسته‌بندی این محصولات، پارامترهای مختلفی وجود دارد، به همین دلیل آشنایی با این پارامترها به افراد کمک می‌کند تا سیم یا کابل موردنیاز خود را راحت‌تر انتخاب کنند. ازجمله این پارامترها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سطح ولتاژ؛
 • نوع هادی و ساختار آن؛
 • نوع حفاظت مکانیکی؛
 • نوع کاربرد؛
 • نوع عایق و روکش؛
 • نوع حفاظت الکتریکی؛
 • استاندارد؛
 • تعداد رشته‌ها.

با توجه به این پارامترها، سیم و کابل‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای یک‌سری ویژگی و قابلیت هستند. همان‌طور که به آن اشاره کردیم، این دو محصول با هم متفاوت هستند و نباید آن‌ها را یکی دانست.

انواع سیم‌های برق کدام‌اند؟

با توجه به پارامترهای مختلف، سیم‌های برق را در انواع مختلفی تولید می‌کنند. سیم‌ها از دو بخش هادی و عایق تشکیل شده‌اند و در انواع سیم‌ها این دو قسمت با هم متفاوت هستند. معمولاً هادی سیم‌ها را از فلزهای رسانایی مانند مس یا آلومینیوم می‌سازند. این دو فلز جریان الکتریکی را بهتر از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر منتقل می‌کنند. پوشش عایق این محصول بیشتر از مواد پلاستیکی و نارسانا است. به‌طورکلی سیم‌ها به سه دستهٔ زیر تقسیم می‌شوند:

 1. سیم مفتول؛
 2. سیم نیمه‌افشان؛
 3. سیم افشان.

معرفی سیم مفتول

سیم مفتول‌ها یکی از پرکاربردترین محصولات در بین انواع سیم و کابل برق است که به سیم خشک نیز معروف است. این سیم‌ها از یک رشته هادی منفرد و یک عایق از جنس پی‌وی‌سی ساخته می‌شوند. بیشترین کاربرد این نوع سیم در ساختمان‌سازی است. البته از آن برای سیم‌کشی انواع تابلو برق‌ها و توزیع‌کننده‌های برق نیز استفاده می‌شود. استفاده از این سیم در زیر گچ و داخل لوله امکان‌پذیر است و به همین دلیل در ساختمان‌سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولتاژ نامی سیم مفتول‌ها از 300 تا 750 ولت است. شایان ذکر است که در فرکانس‌های بالا، از این نوع سیم استفاده می‌شود.

معرفی سیم افشان

از دیگر از انواع سیم‌های پرکاربرد در صنایع مختلف می‌توانیم به سیم‌افشان‌ها اشاره کنیم. این محصول دارای رشته‌های هادی بسیار نازک است که به هم تابیده شده‌اند و توسط یک عایق پلاستیکی محافظت می‌شوند. این سیم‌ها از انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل در بین انواع سیم و کابل برق جایگاه ویژه‌ای دارند و از آن‌ها در جاهای که نیاز به انعطاف است استفاده می‌شوند. در برخی از قسمت‌های ساختمان‌سازی نیز از این نوع سیم‌ها استفاده کنند. ولتاژ نامی سیم‌افشان‌ها بین 300 تا 750 ولت است.

معرفی سیم نیمه‌افشان

سیم‌های نیمه‌افشان ساختاری مانند سیم مفتول دارند، با این تفاوت که از انعطاف بیشتری برخورد هستند، به همین دلیل در مواردی که نیاز به انعطاف بیشتر است، به جای سیم مفتول از سیم نیمه‌افشان استفاده می‌شود.

انواع کابل برق کدام‌اند؟

همان‌طور که به آن اشاره کردیم، انواع سیم و کابل برق ازلحاظ ساختار و کاربرد با هم متفاوت هستند. کابل‌ها از یک یا چند رشته هادی که توسط یک محافظ عایق شده‌اند ساخته می‌شوند. رشته‌های هادی کابل‌ها نیز از فلزهای رسانایی مانند مس یا آلومینیوم هستند که به‌خوبی می‌توانند جریان برق را از خود عبور دهند. کابل‌ها نیز در انواع مختلف تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای یک‌سری ویژگی و کاربرد هستند. از کابل‌ها بیشتر برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود که نیاز به انتقال فشار برق بالا دارند.
در ادامه دسته‌بندی انواع کابل برق را بر اساس مهم‌ترین پارامترها بررسی می‌کنیم:

بر اساس سطح ولتاژ

 • کابل‌های فشار ضعیف: سطح ولتاژ از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت
 • کابل‌های فشار قوی: سطح ولتاژ از ۶۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت
 • کابل‌های فشار متوسط: سطح ولتاژ از ۱ تا ۳۳ کیلو ولت
 • کابل‌های فوق فشار قوی: سطح ولتاژ ۴۰۰ کیلو ولت به بالا

بر اساس سطح حفاظت الکتریکی

در مصارف مختلف، مانند نیروگاه‌های برق یا کنتورهای خانگی، از یک لایه شیلد یا لایه روی کابل برق برای محافظت در برابر نویز استفاده می‌کنند. این محافظ ممکن است از جنس مس یا آلومینیومی باشد.

کابل برق با شیلد مسی و آلومینیومی

بر اساس نوع کاربرد

یکی دیگر از پارامترهای مهم دسته بندی‌های کابل برق، کاربرد آنهاست.کابل‌های برق از نظر نوع کاربرد، به انواع زمینی، مخابراتی، افشان، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شوند.

شایان ذکر است که انواع کابل‌ها براساس پارامترهای مختلف دیگری تقسیم‌بندی می‌شوند و دسته‌بندی براساس مواردی که عنوان کردیم، از مهم‌ترین آنها می‌باشد.

تفاوت انواع سیم و کابل برق چیست؟

انواع سیم و کابل برق ازلحاظ شکل ساختاری و کاربرد با هم متفاوت هستند. اولین تفاوت بین این دو محصول، مربوط به تعداد رشته‌های هادی آن‌هاست. سیم‌ها دارای یک رشته هادی هستند که توسط یک پوشش پلاستیکی عایق‌بندی شده‌اند. در حالی که کابل‌ها شامل یک یا چندین رشته هادی هستند که توسط دولایه محافظ پلاستیکی عایق‌بندی می‌شوند. تفاوت دیگر بین این دو محصول مربوط به سطح ولتاژ عبوری از آن‌هاست. معمولاً سطح ولتاژ عبوری از سیم‌ها بسیار کمتر از کابل‌هاست، به همین دلیل از سیم‌ها برای مصارف خانگی و مواردی که نیاز به انتقال جریان ضعیف الکتریکی است استفاده می‌شود. در صورتی که کابل‌ها برای انتقال جریان برق با فشار قوی ساخته شده‌اند.

بهترین فروشگاه برای خرید انواع سیم و کابل برق

همواره خرید سیم و کابل برق باکیفیت، از مهم‌ترین دغدغه‌های مهندسین برق می‌باشد. با توجه به برندهای مختلف این تجهیز، نمونه‌های تقلبی که با استفاده از مواد بی‌کیفیت تولید می‌شوند در بازار فراوان است. به همین دلیل باید برای خرید این تجهیز به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کرد.

تسلاکالا، مرجع آنلاین فروش تجهیزات برق صنعتی است که در حیطه فروش سیم و کابل برق نیز فعالیت می‌کند. با مراجعه به سایت این فروشگاه به آدرس www.teslakala.com  می‌توانید انواع سیم و کابل برق با برندهای معتبر را مشاهده، مقایسه و خریداری کنید.

تسلاکالا در تلاش است که خریدی آسان، بدون دغدغه و سریع را همراه با ضمانت اصالت کالا و ارسال فوری برای خریداران رقم بزند.

خلاصه مطلب انواع سیم و کابل برق

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که انواع سیم و کابل برق جزو تجهیزات پرکاربرد و مهم در صنایع مختلف هستند. از این دو محصول برای انتقال جریان‌های الکتریکی با فشارهای متفاوت استفاده می‌شود. معمولاً از سیم‌ها در مصارف خانگی و مواردی که نیاز به انتقال جریان‌های ضعیف است استفاده می‌شود. در صورتی که کابل‌ها بیشتر در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا فشار جریان عبوری از آن‌ها بیشتر است. سیم‌ها و کابل‌های برق براساس پارامترهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. توجه به این نکته به افراد کمک می‌کند تا بهترین سیم یا کابل را انتخاب کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت