learndl zhaket triboon excoino

انواع تیپ‌های شخصیتی در تست هالند کدامند؟

انواع تیپ‌های شخصیتی در تست هالند کدامند؟

تست هالند یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین تست‌های استعدادیابی و رغبت سنجی شغلی است که برای کمک به افراد در انتخاب رشته تحصیلی و شغل مناسب طراحی شده است. این تست بر اساس نظریه جان هالند، روانشناس آمریکایی، بنا شده است که معتقد است هر فرد یک تیپ شخصیتی خاص دارد و بهترین عملکرد را در محیط‌های شغلی که با تیپ شخصیتی او سازگار باشد خواهد داشت. بر اساس تست هالند، افراد در یکی از 6 تیپ شخصیتی واقع گرا، جستجوگر، هنرمند، اجتماعی، کارآفرین و قراردادی قرار می‌گیرند که در این مقاله به بررسی بیشتر آن‌ها می‌پردازیم.

انواع تیپ‌های شخصیتی در تست هالند

در تست هالند افراد در یکی از ۶ تیپ شخصیتی واقع گرا، جستجوگر، هنرمند، قراردادی، اجتماعی و کارآفرین (یا RIASEC که به کد هالند معروف است) قرار می‌گیرند که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم. برای انجام تست شخصیت شناسی شغلی آنلاین به این سایت معتبر مراجعه کنید.

واقع گرا

افراد تیپ شخصیتی واقع گرا یا Realistic که با حرف R در نتایج تست رغبت سنجی شغلی هالند نمایش داده می‌شوند، به فعالیت‌های عملی، فنی و یدی علاقمند هستند. این افراد دوست دارند با ابزار و ماشین آلات کار کنند و از حل مسائل و ارائه راه حل های عملی لذت می‌برند. آن‌ها معمولا قوی، مستقل و پایبند به وظایف خود هستند. برخی از حرفه‌های مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: مکانیک، باغبان، کشاورز، نجار و جوشکار.

جستجوگر

افراد تیپ شخصیتی جستجوگر یا Investigative که با حرف I در نتایج تست هالند نمایش داده می‌شوند، به انجام فعالیت‌های ذهنی، تحلیلی و پژوهشی علاقمند هستند. آن‌ها دوست دارند با داده‌ها، فرمول‌ها، نظریات، اعداد و روش‌های علمی سروکار داشته باشند و از کشف مسائل و رازها لذت می‌برند. برخی از مشاغل مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: پزشک، داروساز، جراح، زمین شناس، پژوهشگر و مهندس هوا و فضا.

هنرمند

افراد تیپ شخصیتی هنری یا Artistic که با حرف A در نتایج تست هالند نمایش داده می‌شوند، به انجام فعالیت‌های خلاقانه، هنری و خارج از چارچوب علاقمندند. آن‌ها دوست دارند با کلمات، تصاویر، موسیقی و تئاتر سروکار داشته و از خلق آثار جدید و زیبا لذت می‌برند. افراد این تیپ شخصیتی معمولا خیال پرداز، حساس و پذیرا هستند. برخی از حرفه‌های مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: نویسنده، شاعر، نقاش، عکاس، خواننده و بازیگر.

اجتماعی

افراد تیپ شخصیتی اجتماعی یا Social که با حرف S در نتایج تست هالند نمایش داده می‌شوند، به فعالیت‌های انسانی، آموزشی و درمانی علاقمند هستند. آن‌ها دوست دارند با افراد دیگر رابطه برقرار کرده و به آن‌ها از طریق ارائه آموزش و مشاوره کمک کنند. افراد این تیپ شخصیتی معمولا صمیمی، همدل و مسئولیت‌پذیر هستند. برخی از حرفه‌های مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: معلم، جامعه شناس، روانشناس، پزشک، پرستار، و کارشناس اجتماعی.

کارآفرین

افراد تیپ شخصیتی کارآفرین یا Enterprising که با حرف E در نتایج تست هالند نمایش داده می‌شوند، به کار کردن در حوزه سرمایه‌گذاری، فروش و مدیریت علاقمند هستند. آن‌ها دوست دارند با محصولات، خدمات و افراد کار کنند و نقش رهبری داشته باشند. آن‌ها معمولا جسور، با اعتماد به نفس و قائده‌مند هستند. برخی از مشاغل مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: بازاریاب، فروشنده، کارآفرین، مدیر، وکیل و سیاستمدار.

قراردادی

افراد تیپ شخصیتی قراردادی یا Conventional که با حرف C در نتایج تست هالند نمایش داده می‌شوند، به فعالیت‌های ساماندهی، حسابداری و نظارت علاقمند هستند. افراد این تیپ شخصیتی دوست دارند با اطلاعات، فایل‌ها و سامانه‌ها کار کنند و به آن‌ها نظم بدهند. آن‌ها معمولا افرادی دقیق، منظم و قابل اعتماد هستند. برخی از حرفه‌های مناسب برای این تیپ شخصیتی عبارتند از: حسابدار، دفتردار، کارشناس امور مالی، کتابدار و منشی.

این ۶ تیپ شخصیتی در تست هالند به صورت یک مثلث شش ضلعی نمایش داده می‌شوند که در آن هر چه دو تیپ به هم نزدیک‌تر باشند، سازگاری بیشتری با هم دارند و هر چه دو تیپ از هم دورتر باشند، سازگاری کمتری با هم دارند. برای مثال، تیپ های R و I در مقایسه با R و S سازگاری بیشتری باهم دارند.

بر اساس کد هالندی که در پایان تست دریافت می‌کنید، می توانید مشاغل مناسب خود را پیدا کنید. برای این کار، باید به سه حرف اول که نشان دهنده ترکیب سه تیپ شخصیتی غالب شما هستند، توجه کنید. بعضی از حرفه‌ها با چندین ترکیب مختلف و بعضی از حرفه‌ها فقط با یک ترکیب خاص سازگار هستند. برای مثال، حرفه پزشکی با ترکیب‌های ISR، IAS،ISE وISA سازگار بوده اما شغل نقاشی فقط با ترکیب AIR سازگاری دارد.

برخلاف بسیاری از تست‌های شخصیت شناسی که فقط ۱۶ گروه شخصیت را در نظر می‌گیرند، تست هالند ۲۱۶ گروه شخصیت را در نظر گرفته و به طور دقیق‌تر نشان می‌دهد که شما به چه نوع فعالیتی علاقمند بوده و در آن استعداد دارید.

چطور تست هالند را انجام بدهیم؟

تست هالند شامل ۶۰ سوال است که در آن باید بین دو فعالیت مختلف، گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. براساس پاسخ‌های شما، ۳ حرف نشان داده می‌شود که نشان دهنده ترکیب سه تیپ شخصیتی شما است. این سه حرف به «کد هالند» معروف هستند. برای انجام آزمون هالند، شما باید برای پاسخ به هر ۶۰ سوال، بین دو فعالیت مختلف، گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. برای مثال:

  • ترجیح می‌دهید کارگردان فیلم باشید یا مکانیک؟
  • ترجیح می‌دهید نویسنده باشید یا حسابدار؟
  • ترجیح می‌دهید پزشک باشید یا بازاریاب؟

پس از پاسخ دادن به تمام سوالات، به شما ۳ حرف نشان داده می‌شود که نشان دهنده ترکیب سه تیپ شخصیتی غالب و اصلی شما است. برای مثال:

RIA: واقع‌گرا، جستجوگر و هنرمند

EAS: کارآفرین، هنرمند و اجتماعی

CSI: قراردادی، اجتماعی و جستجوگر

برای انجام تست هالند به صورت آنلاین، سایت‌های مختلفی وجود دارد که لینک یکی از این منابع معتبر در ابتدای مقاله قرار داده شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی انواع تیپ های شخصیتی در نتایج تست هالند پرداختیم. این تست یکی از ابزارهای کاربردی و قابل اتکا برای پیدا کردن شغل مناسب است که به شناسایی استعدادها، مهارت های فردی و محیط‌های کاری مناسب شما کمک می‌کند. تست رغبت سنجی شغلی هالند یکی از ابزارهای مورد استفاده در منابع انسانی شرکت‌ها در سراسر دنیا است که می‌توانید آن را به صورت آنلاین انجام داده و با کسب آگاهی بیشتر نسبت به علایق و استعدادتان، بهترین شغل را برای خود انتخاب کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت