learndl zhaket triboon mymember webaidin

چگونه بهترین کوپه را در قطار انتخاب کنیم؟

برای تجربه سفری راحت، ایمن و ارزان، قطار بهترین گزینه خواهد بود. در خطوط ریلی کشور انواع مختلفی از شرکت‌های ریلی قطارهای مختلف خود را با امکانات متفاوت در اختیار مسافران قرار می‌دهند. شما می‌توانید متناسب با سلیقه و بودجه مورد نظرتان در یکی از کوپه‌های لوکس سفرتان را سپری کنید یا از کوپه‌های معمولی با امکانات رفاهی کافی و مطلوب بهره ببرید. برای جلوگیری از تکمیل ظرفیت بلیط‌ها می‌توانید از پیش فروش بلیط قطار استفاده کنید. شما امکان انتخاب نوع سفر، سفر یک‌طفره یا رفت‌وبرگشت و نوع شرکت ریلی را دارید؛ شما می‌توانید قطارهای مختلفی مانند قطار رجا، قطار فدک و … را انتخاب کنید.

چگونه بهترین کوپه را در قطار انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین کوپه برای سفر

برای تجربه رزروی آسان، رزرو بلیط سفرتان را می‌توانید از وب‌سایت‌های آنلاین انجام دهید. با مراجعه به وب‌سایت‌های آنلاین پس‌از انتخاب مبدا، مقصد، تاریخ رفت‌وبرگشت و تعداد مسافران، باید گزینه‌های دیگری را نیز تکمیل کنید. در قسمت بالا صفحه روی گزینه مسافران عادی بزنید، این گزینه امکان انتخاب ویژه خواهران و ویژه برادران را به شما می‌دهد. با انتخاب یکی از این گزینه‌ها شما در کنار دیگر مسافران در کوپه‌ای مجزا ویژه خواهران یا برادران قرار می‌گیرید؛ به این صورت می‌توانید راحتی و ایمنی را تجربه کنید. در گزینه بعد کوپه دربست را دارید با انتخاب این گزینه می‌توانید یک کوپه را برای خود و خانواده‌تان رزرو کنید و از حریم شخصی لذت ببرید.

کوپه‌ها در ظرفیت‌های مختلف 4 نفره و 6 نفره خدمات خود را به مسافران ارائه می‌دهند. چنانچه برای سفر سه‌نفره خود سه بلیط از کوپه 4 نفره را رزرو کنید یا 5 بلیط برای اعضا خانواده خود در کوپه 6 نفره بخرید، شرکت مورد نظر می‌تواند افراد دیگر را برای یک صندلی باقی‌مانده به کوپه شما اضافه کند. برای جلوگیری از این موضوع شما باید گزینه کوپه دربست را فعال کنید تا بتوانید با خیال راحت در کنار خانواده از سفر لذت ببرید.

انتخاب کوپه بهتر در سفر

کوپه‌های قطار معمولا به‌صورت دربست در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد یا برای راحتی خواهران و برادران به‌صورت انحصاری در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. به این صورت که با انتخاب گزینه کوپه دربست، کوپه ویژه خواهران یا ویژه برادران، در کوپه‌ای ایمن قرار می‌گیرد. بهتر است بدانید کوپه دربست، انتخابی بهتر برای سفرهای خانوادگی و دوستانه شما خواهد بود. با رزرو کوپه دربست شما از مزایا متعددی بهره‌مند خواهید شد؛ همچنین موظف به رعایت قوانین در این مورد هستید که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

چگونه بهترین کوپه را در قطار انتخاب کنیم؟

مزایا کوپه دربست

بدون شک سفر با قطار کمی طولانی است؛ اما رزرو بلیط قطار به‌صورت کوپه می‌تواند سفر با قطار را برای شما لذت‌بخش کند. شما با انتخاب کوپه دربست از مزایا متعددی برخوردار می‌شوید که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 1. امنیت و راحتی

با رزرو کوپه دربست شما می‌توانید در کنار خانواده سفری ایمن و راحت را تجربه کنید. شما می‌توانید هر زمان که دوست داشتید فیلم ببینید، استراحت کنید یا غذا بخورید. با سفر در کوپه دربست می‌توانید برنامه خانوادگی خود را پیاده کنید و از سفرتان لذت ببرید.

 1. حریم خصوصی

ممکن است خانواده 3 نفره شما یک کوپه 4 نفره را دربست کرده باشند؛ جالب است بدانید در کوپه دربست امکان حضور افراد دیگر در کوپه شما وجود ندارد و شما می‌توانید از حریم شخصیتان نهایت استفاده را ببرید.

 1. تخفیف در خرید بلیط

رزرو کوپه دربست موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های سفرتان می‌شود؛ حتی اگر یک خانواده 4 نفره باشید با رزرو کوپه دربست 4 نفره، از تخفیفات کوپه دربست بهره‌مند خواهید شد. رزرو بلیط کوپه دربست با تخفیف 20 درصد محاسبه می‌شود؛ این در صورتی است که اگر بخواهید به صورت جداگانه برای افراد خانواده بلیط خریداری کنید باید 20 درصد بیشتر هزینه بپردازید.

قوانین کوپه دربست

رزرو بلیط کوپه دربست امکانات و مزایا بسیاری برای مسافران دارد؛ اما بهتر است پیش از رزرو با قوانین آن نیز آشنا شوید. قوانین کوپه دربست به این شرح است.

 • رزرو بلیط کوپه دربست را با دقت انجام دهید، حتما اطلاعات مسافران، تعداد و نوع آن‌ها از جمله نوزاد، کودک و بزرگسالان را مشخص کنید. حواستان به انتخاب نوع قطار باشد، در قطارهای سالنی امکان رزرو کوپه‌های دربست وجود ندارد؛ شما باید قطارهای کوپه‌ای را انتخاب کنید.
 • در صورت وجود کودکان زیر دوسال در رزرو کوپه دربست، هزینه بلیط قطار به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.
 • حتما گزینه کوپه دربست را فعال کنید در غیر این صورت، باید پذیرا مهمانی دیگر در کوپهه خانوادگیتان باشید.
 • خرید بلیط برای افراد زیر 17 سال به‌تنهایی در کشور ایران امکان‌پذیر نیست و حضور یکی از والدین یا اعضا بزرگ‌تر خانواده با آن‌ها الزامی است. در قوانین مربوط به رزرو کوپه دربست نیز این موضوع صدق می‌کند و محدودیت سنی وجود دارد.
 • برای رزرو کوپه دربست، قانون تخفیف 20 درصدی وجود دارد، با انتخاب گزینه کوپه دربست از این تخفیف بهره‌مند خواهید شد.
 • اگر مجبور به کنسل‌کردن رزرو بلیط کوپه دربست هستید، باید در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید هر یک از بلیط‌ها را به‌صورت جداگانه کنسل کنید. در قوانین کوپه دربست با کنسل‌کردن یک بلیط بقیه بلیط‌ها نیز کنسل خواهند شد، همچنین بر اساس قوانین استرداد بلیط، باید جریمه تعیین‌شده را نیز پرداخت کنید.
 • درصورتی‌که شما یک کوپه دربست را رزرو کنید، امکان همراه‌بردن یک مسافر اضافی را خواهید داشت. لازم است بدانید قیمت بلیط مسافر اضافی توسط رئیس قطار تعیین و از شما دریافت خواهد شد. بنابراین شما به تعداد مسافرانی که حین خرید بلیط کوپه دربست رزرو کرده‌اید امکان سوارکردن مسافر بدون پرداخت هزینه را خواهید. در صورت حضور مهمان جدید، باید هزینه اضافی برای فرد مورد نظر در کوپه دربست بپردازید.
 • از مهم‌ترین قوانین در تهیه کوپه دربست، نسبت محرمیت مسافران با یک‌دیگر است؛ در غیر این صورت امکان رزرو کوپه دربست وجود ندارد. برای اطمینان از این موضوع، مسئولان قطار پیش‌از آغاز سفر مدارک هویتی مسافران را بررسی می‌کنند.
 • قیمت بلیط کوپه‌های دربست به عواملی مانند مسافت، درجه قطار، ظرفیت کوپه و شرکت ریلی وابسته است. هزینه صندلی‌های خالی در کوپه دربست کمتر از بلیط معمولی قطار یک فرد بزرگسال محاسبه می‌شود.

چگونه بهترین کوپه را در قطار انتخاب کنیم؟

تجربه سفر در کوپه‌ای ایده‌آل با فلای تودی

برای تجربه سفر در کوپه دربست بهتر است رزرو بلیط سفرتان را از وب‌سایت‎‌های آنلاین انجام دهید. وب‌سایت فلای تودی با ارائه پیش فروش بلیط قطار امکان رزروی آسان و به‌موقع را برای شما فراهم می‌کند. با رزرو بلیط از پیش‌فروش‌ها می‌توانید از روبه‌روشدن با تکمیل ظرفیت و گرانی بلیط‌ها جلوگیری کنید، همچنین می‌توانید پیش‌از تکمیل کوپه‌های دربست، سفری ایمن و راحت را با حفظ حریم شخصی در این کوپه‌ها برای خود تدارک ببینید. کوپه‌های دربست در شرکت‌های ریلی مختلف، ظرفیت‌های متنوع و امکانات رفاهی متفاوت خدمات خود را به شما ارائه می‌دهند. فلای تودی انواع شرکت‌های ریلی را در صفحه وب‌سایت خود به شما ارائه می‌دهد، شما می‌توانید قطار رجا، قطار فدک یا دیگر قطارهای مسیر ریلی کشور را برای سفرتان انتخاب و از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت