learndl learndl triboon

باورت نمی‌شه! ۳ راهکار ساده برای افزایش عمر باتری گوشی

استفاده از گوشی‌های موبایل به یکی از واجبات روزمره ما تبدیل شده است. همگی ما ساعت‌های زیادی از روز را صرف کار با گوشی‌های خود می‌کنیم. این استفاده طولانی‌مدت، نیازمند باتری‌های قدرتمندی هم هست. گوشی‌های جدید با باتری‌های حجیم خود امید هر کسی برای امکان استفاده طولانی‌مدت‌تر هستند. اما با افزایش کیفیت صفحه‌نمایش‌ها و تعداد اجزاء داخلی آنها، باز هم عمر باتری به گونه‌ای خواهد بود که فقط اندکی با گوشی‌های قدیمی تفاوت دارد.

به همین منظور، ما نیاز داریم تا به طریقی، مصرف باتری را کاهش داده و عمر آن را افزایش دهیم. در این مقاله کوتاه، به ۳ راهکار بسیار ساده که می‌توانند تأثیر بسیار زیادی بر روی عمر باتری داشته باشند، اشاره خواهیم کرد.

عمر باتری گوشی

۱. افزایش عمر باتری با تنظیم مدت شارژ باتری

گوشی‌های جدید، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر برای طولانی‌مدت در شارژ بمانند و باتری آنها کاملا پر شود، باتری را غیرفعال می‌کنند تا انرژی بیشتری به آنها منتقل نشود. اما این بدان معنا نیست که شما می‌توانید آزادانه گوشی خود را از شب تا صبح در شارژ رها کنید!

متأسفانه زمانی که این گوشی‌ها در شارژ هستند، شدت جریانی که به باتری منتقل می‌شود، گرمایی را در قسمت سوکت شارژ و خود باتری ایجاد می‌کند. این گرما هرچه برای مدت طولانی‌تری باقی بماند، بیشتر شده و کم‌کم باعث آسیب دیدن باتری لیتیوم‌یونی گوشی می‌شود. این باتری‌ها با افت توان مواجه خواهند بود و عمر باتری هم کاهش می‌یابد. پس اولین کاری که شما می‌توانید برای افزایش عمر باتری انجام دهید این است که گوشی خود را فقط به اندازه‌ای متصل به برق بگذارید که شارژ آن به اندازه کافی برسد، و سپس گوشی را از شارژر جدا کنید.

البته قبل از انجام این کارها، مطمئن شوید که باتری گوشی شما خراب نیست و لازم به تعویض نمی‌باشد. در صورت نیاز به تعویض باتری، به شرکت های گارانتی معتبر مراجعه کنید.

گوشی را خنک نگه دارید

ذکر این نکته در اینجا مفید خواهد بود، که شما با خنک نگه داشتن گوشی هم می‌توانید عمر آن را افزایش دهید و یا حداقل عمر آن را کاهش ندهید. این کار هم چندان سخت نیست. فقط کافی‌ست این سه مورد را در نظر داشته باشید:

 • زمانی که می‌بینید گوشی خیلی داغ شده است، از کار کردن با آن خودداری کنید.
 • از مدت بازی‌های سنگین در گوشی بکاهید و آن را در فواصل مشخصی که گوشی در آن فرصت خنک شدن داشته، انجام دهید.
 • از اتصال دستگاه به شارژ و استفاده هم‌زمان از آن خودداری کنید.

۲. غیرفعال کردن تجهیزاتی که از آنها استفاده نمی‌کنید

۵ مورد از تجهیزات گوشی، بیشترین مقدار باتری را مصرف می‌کنند: GPS، Hot-Spot و Wi-Fi، Bluetooth و Data.

در مواقعی که با این موارد کاری ندارید، بهتر است آنها را غیرفعال کنید تا بیهوده مصرف باتری را بالا نبرند. چرا که در این صورت مجبور می‌شوید تعداد دفعات بیشتری گوشی خود را به شارژ بزنید و این باعث می‌شود که عمر باتری شما اندک اندک کاهش یابد.

خاموش کردن GPS

مکان‌یاب گوشی همواره با سامانه‌های خاصی در ارتباط است تا بتواند موقعیت شما را بر روی نقشه پیدا کرده و جهت‌یابی و مسیریابی را برای شما انجام دهد. این کار به مصرف باتری زیادی نیاز دارد. به همین خاطر، می‌توانید در مواقعی که نیازی به آن نیست، خاموشش کنید، و یا این‌که دسترسی به آن را از برنامه‌هایی که استفاده زیاد یا مهمی از آن ندارند بگیرید. همچنین که می‌توانید در اندروید جدید، دسترسی محدود به آن را به برنامه‌ها بدهید، تا چندان بر روی باتری گوشی شما فشاری را اعمال نکنند.

البته در تنظیمات GPS می‌توانید سطح کارایی این قابلیت را کاهش دهید تا باتری کم‌تری مصرف کند. در نظر داشته باشید که با این کار، ممکن است فرآیند جهت‌یابی و مسیریابی مقداری کندتر از پیش شود.

استفاده از Wi-Fi به جای Data

استفاده از اینترنت Data گوشی را وادار به کار با سیم‌کارت و آنتن مخابراتی می‌کند. این مسئله موجب می‌شود تا باتری بسیار زیادی مصرف شود، و طبیعتا با افزایش مصرف باتری، عمر آن کاهش می‌یابد. پس بهتر است تا آنجا که ممکن است، از وای‌فای‌ها استفاده کنید و دیتای خود را خاموش نگه دارید.

فعال‌سازی حالت پرواز

از مواردی که خیلی اوقات توسط کاربران عمومی استفاده نمی‌شود، حالت پرواز یا همان Airplane Mode است. این حالت می‌تواند برای آخر شب‌ها گزینه مناسبی باشد، چرا که با خاموش کردن تمام مواردی که به آنها هیچ نیازی ندارید، مصرف باتری را تا بالاترین حد ممکن کاهش می‌دهد.

البته این حالت در برخی مواقع خاص، بسیار کاربردی خواهد بود. مثلا زمانی که داخل هواپیما نشسته‌اید باید آن را فعال نگه دارید، تا سیگنال‌هایی که از گوشی و به گوشی ارسال می‌شوند، فرآیند کار هواپیما را مختل نکنند و حادثه‌ای رخ ندهد. همچنین که می‌توانید زمانی که در مناطق بدون آنتن هستید، این قابلیت را روشن کنید تا باتری خود را حفظ کنید.

عمر باتری گوشی

۳. کاهش روشنایی صفحه‌نمایش

اما بیشترین میزان مصرف باتری، مربوط به صفحه‌نمایش است، که منبع نور بزرگی‌ست و با تنظیم میزان روشنایی، می‌تواند تغییرات شگرفی در ماندگاری باتری داشته باشد. هرچه صفحه‌نمایش بزرگ‌تر باشد و رزولوشن آن بیشتر باشد، مصرف باتری بالاتر خواهد رفت. پس در نتیجه روشنایی بیشتر می‌تواند مصرف باتری چندبرابری را به دنبال داشته باشد. بهترین کار در این رابطه می‌تواند این باشد که روشنایی موبایل خود را تا حد امکان کاهش دهید.

البته توجه داشته باشید که در فضاهای پرنور مثل زیر نور خورشید، بهتر است یا از گوشی کمتر استفاده کنید، و یا نور آن را زیاد کنید تا چشم‌هایتان آسیب نبینند. به همین نسبت، نور کم هم در فضاهای تاریک می‌تواند نتیجه بهتری برای مراقبت از چشمان شما داشته باشد.

غیرفعال کردن Auto Brightness

این قابلیت که باعث می‌شود نور صفحه‌نمایش گوشی بر اساس شدت نور محیط اطراف تنظیم شود، باتری گوشی را به شدت مصرف می‌کند. چرا که سنسور بررسی‌کننده نور محیط همواره فعال خواهد بود تا اطلاعات را برای پردازنده ارسال کند؛ پردازنده همواره در حال فعالیت خواهد بود تا دستورهای لازم برای کاهش و افزایش نور صفحه را ارسال کند؛ و در نهایت صفحه مدام دچار نوسانات تنظیم نور خواهد بود، که بر روی مصرف انرژی تأثیر عمیقی خواهند داشت.

عمر باتری طولانی با چند حرکت ساده!

در نهایت، شما می‌توانید با همین حرکات ساده، باتری گوشی خود را تا مدت بسیار بیشتری حفظ کنید، و حتی می‌توانید زمان استفاده گوشی را هم بالا ببرید. چرا که باتری شما بسیار دیرتر خالی خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید عمر باتری بهتری داشته باشید، می‌توانید این موارد را نیز در نظر بگیرید، که تأثیر نسبتا خوبی بر روی باتری خواهند داشت:

 • غیرفعال کردن عملکرد برنامه‌ها در پس‌زمینه یا محدود کردن آن
 • بستن برنامه‌ها و خارج کردن آنها از پس‌زمینه
 • غیرفعال کردن قابلیت‌های غیرضروری برنامه‌ها و گوشی
 • غیرفعال‌سازی ویبره گوشی
 • غیرفعال‌سازی جلوه‌های بصری (پس‌زمینه‌های متحرک و…)
 • کاهش تعداد ویجت‌های روی صفحه
 • حذف برنامه‌های بلااستفاده
 • حذف برنامه‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند
 • کاهش زمان خاموش شدن خودکار صفحه
 • غیرفعال کردن ناتیفیکیشن‌های بی‌اهمیت

عمر باتری گوشی

در نهایت، اگر باتری شما مصرف عجیب و زیادی داشته و در حال حاضر چندان نمی‌تواند شارژ نگه دارد، می‌توانید به سادگی یک باتری جدید بگیرید و دوباره از نو شروع کنید.

در صورتی هم که نمی‌توانید گوشی مناسب خودتان را پیدا کنید، می‌توانید به سایت شرکت تسک میران مراجعه کنید تا بهترین انتخاب‌ها را با قیمت های مناسب داشته باشید. همچنین که گارانتی شرکت تسک میران تا ۵ سال پشتیبانی از گوشی خریداری‌شده شما را انجام خواهد داد، و می‌توانید با استفاده از این پشتیبانی، تعویض باتری خود را در صورت لزوم، به دستان قابل‌اعتماد و توانایی بسپارید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.5 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت