learndl learndl triboon

اتاق‌ های تمیز پیش ‌ساخته و انعطاف پذیر چیست؟

اتاق‌ های تمیز پیش ‌ساخته و انعطاف پذیر چیست؟

اتاق های تمیز پیش‌ساخته، اتاق‌های تمیزی هستند که از سرهم‌ بندی بخش‌های پیش‌ساخته به دست می‌آیند. روند ساخت این اتاق‌های تمیز با اتاق‌های تمیز معمولی متفاوت است زیر- اتاق‌های تمیز معمولی حاصل سرهم ‌بندی عناصر بسیار زیادی در محل ساخت‌وساز هستند. در اتاق‌های تمیز پیش‌ساخته بخش قابل توجهی از کار سرهم‌ بندی در کارخانه‌ای که بخش‌های مختلف را تولید می‌کند، ساخته شده است. تنها کاری که باید در محل کار مشتری انجام شود، سرهم‌بندی بخش‌های پیش‌ساخته است. اگه بخواین تعریف کاملی از اتاق تمیز داشته باشیم؛ بر اساس ایزو 14644 اتاق تمیز cleanroom ، اتاق یا فضایی است که غلظت ذرات هوا در آن کنترل شده باشد و این فضا به گونه ای ساخته و ببه کار گرفته شود که ورود، تولید و حفظ ذرات را در اتاق تمیز به حداقل برساند و دما، رطوبت و فشار در آن اتاق کنترل شود.

اتاق‌ های تمیز پیش ‌ساخته و انعطاف پذیر چیست؟

اتاق‌های تمیز معمولی، اتاق‌های تمیز سفارشی‌ساز هستند. طراحی آن‌ها از چیدمان‌های خاصی پیروی می‌کند که متخصصین فنی با توجه به درکشان از آن فرآیند خاص، ترسیم کرده‌اند. این متخصصین سعی می‌کنند تنها عناصر ضروری را با توجه به مشخصات طراحی در نظر بگیرد. ممکن است ساختمان‌های موجود فضای محدودی داشته باشند و باعث بروز محدودیت‌هایی شوند که طراح باید در نظر بگیرد. در طراحی و ساخت اتاق تمیز می بایست از ورود هرگونه ذرات جلوگیری به عمل آید و تجهیزاتی که با آن کلین روم ساخته می شود از خودشان ذرات را آزاد نکنند و اگر آزاد شد با سیستم فیلتراسیون به دام افتاده و حذف شوند.

اتاق ‌های تمیز پیش‌ساخته می‌توانند باعث محدودیت‌های بیشتری هم شوند. چرا که فرآیند ساخت اتاق تمیز به دو بحش تقسیم می‌شود که در دو مکان متفاوت انجام می‌شوند: سازنده بخش‌های پیش‌ساخته و محل کار مشتری. فاصله این دو مکان می‌تواند هزاران کیلومتر باشد. بنابراین زنجیره جدیدی در ساخت اتاق تمیز ظاهر می‌شود که یک زنجیره انتقال است. این زنجیره جدید به سه ویژگی مهم منجر می‌شود که باید در نظر گرفته شوند:

  • شرایط انتقال منجر به محدودیت‌های جدیدی برای اندازه‌های بخش‌های پیش‌ساخته می‌شوند. فضای داخل اتاق تمیز همیشه موضوع بحث متخصصین فنی و سازندگان است. تنها در موارد نادر است که فضایی ضعیف یا کوچک پذیرفته می‌شود. ساخت اتاق تمیز بزرگ‌تر از بخش‌های پیش‌ساخته کوچک منجر به مشکلاتی در رابطه با قابلیت اطمینان اتصالات می‌شود. آب‌بندی اتصالات بین بخش‌های مختلف نیز باید در نظر گرفته شود.
  • دستورالعمل ساخت اتاق تمیز باید هم در مورد اتاق‌های تمیز معمولی و هم برای اتاق‌های تمیز پیش‌ساخته رعایت شود. با این حال، برای اتاق‌های تمیز پیش‌ساخته، باید انتقال تمیز بخش‌های پیش‌ساخته از محل تولید به محل ساخت‌و‌ساز را نیز در نظر گرفت که ممکن است آسان نباشد و هزینه بیشتری تحمیل کند.
  • بخش‌های پیش‌ساخته عمومی اغلب به طور اجتناب‌ناپذیری منجر به هزینه‌های اضافی و دوباره‌کاری (یا اطناب) در مقایسه با رویکرد سفارشی می‌شوند. هزینه‌های اضافی ناشی از انتقال بخشی از کار ساخت‌وساز دستی، از محل کار به کارخانه ساخت قطعات پیش‌ساخته است.

سرهم‌بندی محوطه و تجهیزات اتاق تمیز تنها بخشی از کل فرآیند ساخت محل تولید است. برای برآورد صحیح بودجه، باید تمامی عوامل ساخت تأسیسات در نظر گرفته شوند. تصویر کلی می‌تواند کاملاً متفاوت از برداشت اولیه باشد که فقط بودجه یک اتاق تمیز معمولی تخمین زده شده است.

اتاق‌های پیش‌ساخته می‌توانند برای مناطقی مناسب باشند که محدودیت ورودی دارند؛ مثل اتاق‌های عمل بیمارستان یا مناطقی که جریان هوای یک‌طرفه دارند. اتاق‌های پیش‌ساخته را می‌توان به عنوان اتاق‌های تمیز انعطاف‌پذیر در نظر گرفت. بدان معنا که می‌توان با جابه‌جایی پروانه‌ها و فیلترها در سقف، فضاهای کاری را بدون بازسازی چندان اتاق‌های تمیز تغییر داد.

تغییر اتاق‌ های تمیز

هنگامی‌که قرار است فرآیند تغییر کند، بهتر است تا جای امکان از اتاق تمیز فعلی استفاده شود و از بازسازی قابل توجه تأسیسات جلوگیری شود. امکان‌پذیر بودن این امر به فرآیند بستگی دارد.

اتاق‌ های تمیز پیش ‌ساخته و انعطاف پذیر چیست؟

تغییرات عمده، تغییر محصول یا فرآیند

اگر نوع یا مقدار محصولات نیاز به تغییر داشته باشد، فرآیند نیز باید تغییر داده شود. این باعث تغییراتی در چیدمان، سیستم‌های تهویه مطبوع، مصرف انرژی و غیره می‌شود. در نتیجه ممکن است اتاق‌های تمیز به‌طور کامل بازسازی شوند. استفاده از واحدهای هواساز قدیمی اغلب عملی نیست زیرا معمولاً میزان عرضه و خروجی هوا به‌طور قابل توجهی تغییر می‌کند. فقط می‌توان از قسمت‌های محدودی مانند درها، محفظه‌های انتقال و برخی دیوارها مجدداً استفاده کرد. میزان بازیابی مواد به برآورد هزینه ربط دارد و مدیریت ساخت‌وساز تعیین می‌کند که ارزشش را دارد یا خیر.

تغییرات جزئی

اگر تغییرات جزئی منجر به تغییر در واحدهای انتقال هوا، مسیرهای هوا و چیدمان نشود؛ این امکان وجود دارد که بتوان از بازسازی اتاق‌های تمیز اجتناب کرد. به عنوان مثال، جابه‌جایی یا چیدمان مجدد مناطق تمیز محلی، مانند واحدهای جریان هوای یک طرفه. این کار را می‌توان بدون مسئله قابل توجهی انجام داد.

صلاحیت‌ سنجی طراحی اتاق تمیز

بازرس جی ‌ام ‌پی طراحی تأسیسات یا اتاق تمیز را بررسی نمی‌کند. زمانی از تأسیسات بازدید می‌کند که همه کارهای ساختمانی و ارزیابی‌ها انجام شده باشد. آن زمان برای اصطلاح اشتباهات طراحی خیلی دیر است به طور کل یک سری اشتباهات در طراحی اتاق تمیز وجود دارد. از آن‌جا که تمام اشتباهات در عمل بروز پیدا می‌کنند، پس خطر بزرگی برای مشتری به همراه دارد. بنابراین انتخاب درست شرکت طراحی بسیار مهم است. اگر انتخاب صحیح باشد، نباید غافلگیری ناخوشایندی در زمان آزمایش فرآیندها یا تجهیزات یا بازدید بازرس مشاهده شود.

بررسی طرح و مطابقت آن با مشخصات طراحی و جی‌ام‌پی‌ها مفید است. به فرآیند این بررسی، صلاحیت‌سنجی طراحی گفته می‌شود که می‌توان در طی مراحل مختلف طراحی انجامش داد که در ادامه نشان داده شده است.

اتاق‌ های تمیز پیش ‌ساخته و انعطاف پذیر چیست؟

این جدول مجموعه کامل فعالیت‌های صلاحیت‌سنجی را نشان می‌دهد. مراحل کلیدی عبارتند از صلاحیت‌سنجی ایده کلی و صلاحیت‌سنجی طرح اولیه. لازم نیست به همه طرح توجه شود. باید عوامل اصلی را در نظر داشت: فرآیندها، چیدمان‌ها، مفهوم اختلاف فشار، مفهوم اتاق‌های تمیز و راه‌حل‌های اصلی تهویه مطبوع. توصیه می‌شود نیاز به جلوگیری از تداخل محصولات، محافظت در برابر آلودگی و آلودگی متقابل؛ کنترل فرآیند خوب؛ نظارت بر پارامترهای اصلی و سایر مسائل جی‌ام‌پی در طراحی گنجانده شوند.

نتیجه گیری

اتاق‌های تمیز پیش‌ساخته، نصب سریع و آسانی دارند و می‌توانند برای صنایعی که نیاز به تغییر فرآیندها یا محصولات خود دارند، مفید باشند. با این حال، این اتاق‌ها اغلب گران‌تر از اتاق‌های تمیز ساخته‌شده در محل هستند و محدودیت‌های اندازه‌ای دارند. از طرفی اتاق‌های تمیز انعطاف‌پذیر، می‌توان بدون نیاز به بازسازی اساسی، تغییر داد. این امر می‌تواند برای صنایعی که نیاز به تغییر محصولات یا فرآیندهای خود دارند، مفید باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت