learndl zhaket triboon mymember webaidin

آیا کارتریج پرینتر تاریخ انقضا دارد؟

آیا کارتریج پرینتر تاریخ انقضا دارد؟

سال‌های زیادی است که تاریخ انقضاداشتن کارتریج یکی از مباحث جذاب فعالان حوزه چاپ است. برخی معتقد هستند که این محصولات دارای تاریخ انقضا بوده و باید به این موضوع در آن‌ها توجه شود.

درحالی‌که برخی دیگر با اشاره به چاپگر خود که درحال مصرف مواد تاریخ‌گذشته است اشاره می‌کنند و می‌گویند که شرکت‌های تولیدکننده تنها برای پرکردن جیب خود چنین دروغ‌هایی را تحویل ما داده‌اند و می‌توان تا مدتی از موادی که تاریخ مصرف‌شان تمام شده استفاده کرد. در این مقاله همراه ما باشید تا حقیقت این موضوع را مشخص کنیم و به بررسی تاریخ انقضا در این محصول بپردازیم.

آشنایی مختصری با کارتریج پرینتر

این محصول محفظه‌ای معمولا استوانه‌ای است که در آن جوهر، تونر یا هر ماده دیگری که مورد نیاز چاپگر است نگه‌داری می‌شود. این محصول مقدار مشخصی از مواد مورد نیاز چاپگر را در خود خواهد داشت و می‌تواند در هنگام چاپ بخشی از آن‌ها را به پرینتر بدهد تا فرایند چاپ انجام شود.

این قطعه کاربردی و مهم در پرینترها دارای تاریخ انقضاست و همانند بسیاری از چیز‌ها روزی دیگر قابل مصرف نخواهد بود علی‌رغم این‌که هنوز در داخل آن مواد کافی برای چاپ موجود باشد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله مرجع کارتریج چیست؟ از سایت آوا فرهنگ را مطالعه کنید تا اطلاعات کامل‌تری درباره چیستی این محصول در اختیار شما قرار بگیرد.

کارتریج جوهر و تونر باهم تفاوت دارند؟

پیش از این‌که بخواهیم تاریخ انقضا و مسائل پیرامون آن را بررسی کنیم چون در ادامه بحث بسیار به تونر و کارتریج جوهر اشاره خواهیم کرد با اندکی به تفاوت و شباهت آن‌ها بپردازیم. در تعریف خیلی ساده هر 2 آن‌ها از لوازم مصرفی پرینتر هستند که با هر استفاده شما، از مقدار جوهر و تونر آن‌ها کم خواهد شد و سپس باید دوباره شارژ شوند.

اینکه پرینتر شما به به چه نوع کارتریجی نیاز دارد کاملا وابسته به مدل پرینتر شما خواهد بود. اگر پرینتر شما از نوع جوهرافشان باشد به کارتریج جوهری نیاز است و اگر پرینتر لیزری باشد باید تونر یا در اصطلاح کامل‌تر کارتریج تونر تهیه کرد.

عملکرد تونر با جوهر چقدر متفاوت است؟

پرینتر‌های جوهرافشان از کارتریج حاوی جوهری استفاده می‌کنند و عموم مردم نیز معمولا از این مدل‌ها برای چاپ عکس و اسناد رنگی بهره می‌برند. اما چاپگرهای لیزری نسبت به جوهری گران‌تر هستند و سیستم چاپ آن‌ها نیز به‌کل متفاوت است. در آن‌ها از جوهر مایع استفاده نمی‌شود و رنگ به‌صورت پودری به نام تونر در کارتریج آن‌ها وجود دارد.

ساختار کارتریج جوهر چیست و چرا تاریخ انقضا دارد؟

این محصول نیز همانند بسیاری از مواد مختلف به‌خصوص مواد غذایی دارای تاریخ انقضا است. یعنی کمپانی تولید‌کننده برای شما مشخص کرده که تنها می‌توانید در این بازه زمانی از آن استفاده کنید. اما چرا؟ به این علت که درون کارتریج‌ها جوهر قرار دارد و با گذر زمان جوهر خاصیت مایع‌بودن خود را از دست خواهد داد.

این یعنی جوهر خشک خواهد شد و به حالت جامد نزدیک می‌شود. تصور کنید پرینتری که باید جوهری مایع در خود برای چاپ داشته باشد با ماده‌ای جامد روبه‌رو شود! مسلم است که قطعات مختلف آن دچار آسیب‌دیدگی خواهند شد. پس دلیل وجود تاریخ انقضا در این محصول چنین چیزی است.

آیه تاریخ انقضا درباره کارتریج تونری نیز صدق می‌کند؟

تفاوت نوع جوهری و تونر در این است که خلاف محصول پیشین در تونر از پودر به جای مایع استفاده می‌شود. پس این محصولات نسبت به محصول جوهری کمی ظرفیت بیشتری دارند. افراد زیادی هستند که معتقدند می‌توان از تونر تاریخ‌مصرف‌گذشته استفاده کرد.

همواره باید این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده از تونر قدیمی و تاریخ‌مصرف‌گذشته برای شما ریسک‌هایی را در پی خواهد داشت. استفاده از چنین تونرهایی می‌تواند گارانتی دستگاه شما را باطل کند. چون شما از چیزی استفاده کرده‌اید که مورد قبول کمپانی سازنده نیست. حتی اگر ازنظر شما این تونر‌ها هنوز قابل استفاده باشند و تولیدکنندگان تنها برای سود بیشتر چنین تاریخ مصرف‌هایی مشخص کرده‌اند.

کارتریج تونری

تاریخ مصرف تونر و جوهر متفاوت است؟

هنگامی که شما کارتریج برای چاپگر خود خریداری می‌کنید 2 تاریخ مهم وجود دارد که شما باید هر 2 آن‌ها را زیرنظر بگیرید. اول این‌که یک تاریخ برای شما مشخص می‌کند که گارانتی محصول کی به پایان خواهد رسید. تاریخ دوم نیز تاریخ انقضا خواهد بود.

پس همواره هر 2 آن‌ها را مد نظر داشته باشید چون با یکدیگر متفاوت هستند. اگر هنگام خرید کارتریج دیدید که تاریخ گارانتی پیش از خرید شماست، جای نگرانی نیست چون ممکن است خریدار اولیه آن را به شما فروخته باشد. اگر تاریخ انقضا نگذشته یعنی هنوز این محصول برای شما قابل استفاده خواهد بود. به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که جوهر تنها چند ماه تاریخ مصرف دارد اما تونر را می‌توان تا 2 سال هم استفاده کرد.

وضعیت کارتریج پس‌از انقضا چه خواهد بود؟

جوهر به محض منقضی‌شدن تاریخش شروع به غلیظ‌شدن خواهد کرد. اگر در این شرایط از آن استفاده کنید، هد چاپگر شما آلوده شده و آسیب‌های زیادی به دستگاه‌تان وارد می‌شود. در مورد تونر نیز تقریبا چنین چیزی وجود دارد. چون با گذشت زمان رطوبت به داخل کارتریج نفوذ و پودر را سفت می‌کند.

تنها تفاوت آن‌ها در این است که نفوذ رطوبت به داخل تونر نسبت به جوهر دیرتر است. برای همین هم تاریخ مصرف تونر‌ها را طولانی‌تر ذکر می‌کنند. به همین خاطر توصیه می‌شود که هیچ‌گاه کارتریج اضافه نخرید و آن‌ها را ذخیره نکنید.

تکنولوژی‌هایی که به شما اجازه استفاده از کارتریج نمی‌دهند!

برخی از تکنولوژی‌های جدید دیگر به شما این اجازه را نمی‌دهند که پس از گذشتن تاریخ انقضای یک کارتریج بتوانید از آن استفاده کنید. برای نمونه کمپانی Hewlett Packard توانسته کارتریج‌هایی بسازد که به میکروچیپ‌هایی با حافظه مجهز هستند.

وقتی که تاریخ انقضای کارتریج شما تمام می‌شود این چیپ‌ها به پرینتر چنین دستوری را اعلام خواهند کرد. حالا دیگر حتی اگر تونر یا جوهر شما تازه هم باشد نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به‌نظر می‌رسد که در آینده چنین تکنولوژی‌هایی بیشتر و توسط کمپانی‌های بزرگ‌تری مورد استفاده قرار بگیرد. برای نمونه شاید در چند سال آینده کارتریج HP با چنین ویژگی‌ تهیه کردید.

کارتریج HP

آیا نگه‌داری مناسب از کارتریج می‌تواند آن را برای ما سالم نگه دارد؟

راهکار‌هایی برای این کار وجود دارد که کمک می‌کند جوهر و تونر دستگاه شما دیرتر خراب شود. البته که باید ریسک استفاده از چنین روش‌هایی را هم بپذیرید. درباره تونر شما می‌توانید آن‌ها را در محلی مسطح قرار دهید. قرارگرفتن تونر در حالت عمودی باعث می‌شود که از عمر مفید آن کاسته شود. سعی کنید که تونر شما در جایی به دور از گردوغبار باشد.

تونر‌ها را جایی بگذارید که در مجاورت گاز‌های خورنده قرار نگیرند. جوهرها اما باید به‌صورت عمودی انبار شوند. آن‌ها باید برای افزایش طول عمر در محیطی تاریک و به دور از نور خورشید نگه‌داری شوند. مهروموم آن‌ها نیز نباید باز شود چون احتمال خشک‌شدن‌شان را افزایش خواهد داد.

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده کردید کارتریج تاریخ انقضا دارد و نباید پس از آن تاریخ از این محصول استفاده کرد. استفاده از مواد تاریخ‌مصرف‌گذشته ریسک خرابی را در دستگاه شما بالا خواهد برد و باعث می‌شود که حتی گارانتی چاپگر شما باطل شود.

همواره روش‌هایی وجود دارد تا شما بتوانید با استفاده از آن‌ها برای مدت‌زمان بیشتری از جوهر و تونر استفاده کنید اما همان ریسک‌هایی که گفتیم این ترفند‌ها را هم شامل خواهد شد. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 3

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت