learndl zhaket triboon excoino

آموزش Data Types ( انواع داده ) در php

آموزش جامع پی اچ پی

 

همانطور که میدانید ، همه کسانی که وارد حوزه برنامه نویسی میشوند ، با بحث داغی به نام انواع داده روبرو میشوند . در واقع برای یادگیری برنامه نویسی ، (هر زبانی که علاقه مندید) باید یک سری یافته ها و درس های مشترک را بگذرانید . به عنوان مثال بحث انواع داده یا Data Type در همه زبان های برنامه نویسی وجود دارد . همچنین بحث هایی مانند آرایه ها ، رشته ها ، شی گرایی ، وراثت و … در اکثر زبان های برنامه نویسی پایه و base یکسانی دارند . در نتیجه یادگیری یک زبان برنامه نویسی مانند جاوا یا سی پلاس پلاس ، میتواند پایه این علوم رو در ذهن برنامه نویسان قوی کند تا به برنامه نویسان بهتری تبدیل شوند .

 

حرفه ایی شدن در رشته برنامه نویسی ، نیازمند تلاش بسیار زیادی است . این تلاش باید استمرار داشته باشد . همچنین اگر در ابتدای رشته برنامه نویسی هستید و میخواهید زودتر به کسب درامد برسید ، پس باید صبر بیشتری داشته باشید . در این مقاله ، قراره یکی از این علوم پایه در زبان های برنامه نویسی را آموزش دهیم . موضوع امروز Data Type یا انواع داده است که در زبان برنامه نویسی php آن را بررسی میکنیم . نکته قابل توجه این است که محتویات این آموزش برای هرکسی که قصد یادگیری برنامه نویسی را دارد مفید است . چرا که در بیشتر زبان های برنامه نویسی Data Type ها بحث مشابهی هستند . به طور کلی اگر نیاز به یادگیری بیشتر این بحث دارید ، وبیت را تا انتهای این مقاله همراهی کنید .

انواع داده در php

متغیر ها در زبان برنامه نویسی ، مسئولیت بسیار مهمی را در بردارند . داده ها یا همان متغیر ها در زبان برنامه نویسی php انواع متفاوتی دارند که به صورت زیر دسته بندی کرده ایم . برنامه نویسی بدون استفاده از متغیر ها غیر ممکن است . پس با موضوع به شدت مهمی روبرو هستید . انواع داده در php عبارتند از :

 

 1. integer – نوعی داده برای ذخیره سازی اعداد و کار با اعداد و ارقام میباشد . (این نوع داده فقط برای اعداد صحیح کاربرد دارند )
 2. string – نوعی داده برای ذخیره سازی و کار با رشته ها ، حروف ، متن ها و … به کار میرود . (این نوع داده فقط برای رشته ها کاربرد دارند )
 3. boolean – نوعی داده به معنای درست یا غلط که در زبان برنامه نویسی php کاربرد بسیاری دارد . (این نوع داده فقط برای سنجش است ، همچنین خروجی آن یا True است و یا False  )
 4. float – نوعی داده برای کار با اعداد اعشاری و صحیح (این نوع داده هم فقط برای کار با اعداد کاربرد دارد )
 5. object – نوعی داده برای ذخیره سازی مجموعه ایی از داده هاست . (این نوع داده میتواند انواع مختلفی از داده ها را در بر بگیرد )
 6. array – این نوع داده شامل مقادیر بیشتری میتواند باشد و انواعی از داده ها را در خود ذخیره میکند .
 7. null – این نوع داده در زبان های برنامه نویسی ، داده خاص و مورد اهمیتی است . معنای آن عبارت است از ( هیچی )

 

مثال هایی از انواع داده (کد های زبان برنامه نویسی پی اچ پی)

 

1 – اعداد صحیح (integer)

خروجی کد پایین برابر با عدد اینتیجر میشود . به معنای یک عدد صحیح . همانطور که مشاهده میکنید در متغیر x عددی صحیحی ریخته ایم ، پس در نتیجه نوع آن اینتیجر است .

 

<?php

$x = 5985;

var_dump($x);

?>

 

2 – رشته ها (string)

در کد پایین دو متغیر به نام های x , y داریم که با مقادیری رشته ایی مقداردهی شده اند . هر دو شامل دو کلمه Hello world هستند . در زبان پی اچ پی از رشته ها  به همین سادگی میتوانیم استفاده کنیم .

 

<?php

$x = "Hello world!";

$y = 'Hello world!';

echo $x;
echo "<br>";
echo $y;

?>

 

3 – تشخیصی (boolean)

این نوع داده فقط به صورت درست یا غلط برگردانده میشود . یعنی فقط یک خروجی دارد که یا درست است یا غلط . در کد پایین متغیر های x , y به ترتیب مقدار های غلط و درست را در خود ذخیره کرده اند .

$x = true;
$y = false;

 

4 – اعداد اعشاری (float)

فرق این نوع متغیر با متغیر integer در مقداردهی کد پایین است . در کد پایین مقدار متغیر x ، مقداری اعشاری است ، پس در نتیجه با اعداد صحیح متمایز هستند .

 

<?php

$x = 10.365;

var_dump($x);

?>

 

5 – آبجکت ها  (object)

همانطور که در کد پایین مشاهده میکنید ، یک کلاس به نام car داریم که در بردارنده ی متغیر های بسیاری است .  میتوانیم به ایجاد شی به همه این متغیر ها دسترسی پیدا کنیم .

<?php

class Car {

  public $color;
  public $model;
  public function __construct($color, $model) {
  $this->color = $color;
  $this->model = $model;

}
  public function message() {
    return "My car is a " . $this->color . " " . $this->model . "!";
  }
}

$myCar = new Car("black", "Volvo");

echo $myCar -> message();

echo "<br>";

$myCar = new Car("red", "Toyota");

echo $myCar -> message();

?>

 

6 – آرایه ها  (array)

همانطور که در مثال پایین هم مشاهده میکنید ، یک آرایه به نام cars داریم که ، مقادیری رشته ایی را در خود ذخیره کرده است . خروجی کد پایین با مقدار array برابر است ، که نوع تک تک مقادیر ذخیره شده در آرایه را هم به خروجی میبرد .

 

<?php

$cars = array("Volvo","BMW","Toyota");

var_dump($cars);

?>

 

7 – نول یا هیچی (null)

در بالاتر گفتیم که نول به معنای هیچی است . مثلا در کد پایین ما متغیری به نام x داریم که مقداردهی اولیه شده است . در خط پایین تر آن ما مقدار نول را در آن ذخیره کرده ایم . در نتیجه مقدار نهایی این متغیر برار با هیچی میشود . خروجی کد پایین برابر با Null است .

 

<?php

  $x = "Hello world!";
  $x = null;
  var_dump($x);

?>

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

معتقدم ، با اندگشتان آماده به تایپ و ذهن پر از ایده های ناب میتوانم دنیای خودم رو عوض کنم . محمدحسین هستم دانشجوی نرم افزار ، طراح وب سایت ، تولید کننده محتوای وبمستری و هر موضوعی در زمینه IT ، طراح رابط کاربری و تجربه کاربری و ...

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت