برای استعلام یا ارسال سفارش اینجا کلیک کنید.

آموزش Data Types ( انواع داده ) در php

آموزش جامع پی اچ پی

 

همانطور که میدانید ، همه کسانی که وارد حوزه برنامه نویسی میشوند ، با بحث داغی به نام انواع داده روبرو میشوند . در واقع برای یادگیری برنامه نویسی ، (هر زبانی که علاقه مندید) باید یک سری یافته ها و درس های مشترک را بگذرانید . به عنوان مثال بحث انواع داده یا Data Type در همه زبان های برنامه نویسی وجود دارد . همچنین بحث هایی مانند آرایه ها ، رشته ها ، شی گرایی ، وراثت و … در اکثر زبان های برنامه نویسی پایه و base یکسانی دارند . در نتیجه یادگیری یک زبان برنامه نویسی مانند جاوا یا سی پلاس پلاس ، میتواند پایه این علوم رو در ذهن برنامه نویسان قوی کند تا به برنامه نویسان بهتری تبدیل شوند .

 

حرفه ایی شدن در رشته برنامه نویسی ، نیازمند تلاش بسیار زیادی است . این تلاش باید استمرار داشته باشد . همچنین اگر در ابتدای رشته برنامه نویسی هستید و میخواهید زودتر به کسب درامد برسید ، پس باید صبر بیشتری داشته باشید . در این مقاله ، قراره یکی از این علوم پایه در زبان های برنامه نویسی را آموزش دهیم . موضوع امروز Data Type یا انواع داده است که در زبان برنامه نویسی php آن را بررسی میکنیم . نکته قابل توجه این است که محتویات این آموزش برای هرکسی که قصد یادگیری برنامه نویسی را دارد مفید است . چرا که در بیشتر زبان های برنامه نویسی Data Type ها بحث مشابهی هستند . به طور کلی اگر نیاز به یادگیری بیشتر این بحث دارید ، وبیت را تا انتهای این مقاله همراهی کنید .

انواع داده در php

متغیر ها در زبان برنامه نویسی ، مسئولیت بسیار مهمی را در بردارند . داده ها یا همان متغیر ها در زبان برنامه نویسی php انواع متفاوتی دارند که به صورت زیر دسته بندی کرده ایم . برنامه نویسی بدون استفاده از متغیر ها غیر ممکن است . پس با موضوع به شدت مهمی روبرو هستید . انواع داده در php عبارتند از :

 

 1. integer – نوعی داده برای ذخیره سازی اعداد و کار با اعداد و ارقام میباشد . (این نوع داده فقط برای اعداد صحیح کاربرد دارند )
 2. string – نوعی داده برای ذخیره سازی و کار با رشته ها ، حروف ، متن ها و … به کار میرود . (این نوع داده فقط برای رشته ها کاربرد دارند )
 3. boolean – نوعی داده به معنای درست یا غلط که در زبان برنامه نویسی php کاربرد بسیاری دارد . (این نوع داده فقط برای سنجش است ، همچنین خروجی آن یا True است و یا False  )
 4. float – نوعی داده برای کار با اعداد اعشاری و صحیح (این نوع داده هم فقط برای کار با اعداد کاربرد دارد )
 5. object – نوعی داده برای ذخیره سازی مجموعه ایی از داده هاست . (این نوع داده میتواند انواع مختلفی از داده ها را در بر بگیرد )
 6. array – این نوع داده شامل مقادیر بیشتری میتواند باشد و انواعی از داده ها را در خود ذخیره میکند .
 7. null – این نوع داده در زبان های برنامه نویسی ، داده خاص و مورد اهمیتی است . معنای آن عبارت است از ( هیچی )

 

مثال هایی از انواع داده (کد های زبان برنامه نویسی پی اچ پی)

 

1 – اعداد صحیح (integer)

خروجی کد پایین برابر با عدد اینتیجر میشود . به معنای یک عدد صحیح . همانطور که مشاهده میکنید در متغیر x عددی صحیحی ریخته ایم ، پس در نتیجه نوع آن اینتیجر است .

 

<?php

$x = 5985;

var_dump($x);

?>

 

2 – رشته ها (string)

در کد پایین دو متغیر به نام های x , y داریم که با مقادیری رشته ایی مقداردهی شده اند . هر دو شامل دو کلمه Hello world هستند . در زبان پی اچ پی از رشته ها  به همین سادگی میتوانیم استفاده کنیم .

 

<?php

$x = "Hello world!";

$y = 'Hello world!';

echo $x;
echo "<br>";
echo $y;

?>

 

3 – تشخیصی (boolean)

این نوع داده فقط به صورت درست یا غلط برگردانده میشود . یعنی فقط یک خروجی دارد که یا درست است یا غلط . در کد پایین متغیر های x , y به ترتیب مقدار های غلط و درست را در خود ذخیره کرده اند .

$x = true;
$y = false;

 

4 – اعداد اعشاری (float)

فرق این نوع متغیر با متغیر integer در مقداردهی کد پایین است . در کد پایین مقدار متغیر x ، مقداری اعشاری است ، پس در نتیجه با اعداد صحیح متمایز هستند .

 

<?php

$x = 10.365;

var_dump($x);

?>

 

5 – آبجکت ها  (object)

همانطور که در کد پایین مشاهده میکنید ، یک کلاس به نام car داریم که در بردارنده ی متغیر های بسیاری است .  میتوانیم به ایجاد شی به همه این متغیر ها دسترسی پیدا کنیم .

<?php

class Car {

  public $color;
  public $model;
  public function __construct($color, $model) {
  $this->color = $color;
  $this->model = $model;

}
  public function message() {
    return "My car is a " . $this->color . " " . $this->model . "!";
  }
}

$myCar = new Car("black", "Volvo");

echo $myCar -> message();

echo "<br>";

$myCar = new Car("red", "Toyota");

echo $myCar -> message();

?>

 

6 – آرایه ها  (array)

همانطور که در مثال پایین هم مشاهده میکنید ، یک آرایه به نام cars داریم که ، مقادیری رشته ایی را در خود ذخیره کرده است . خروجی کد پایین با مقدار array برابر است ، که نوع تک تک مقادیر ذخیره شده در آرایه را هم به خروجی میبرد .

 

<?php

$cars = array("Volvo","BMW","Toyota");

var_dump($cars);

?>

 

7 – نول یا هیچی (null)

در بالاتر گفتیم که نول به معنای هیچی است . مثلا در کد پایین ما متغیری به نام x داریم که مقداردهی اولیه شده است . در خط پایین تر آن ما مقدار نول را در آن ذخیره کرده ایم . در نتیجه مقدار نهایی این متغیر برار با هیچی میشود . خروجی کد پایین برابر با Null است .

 

<?php

  $x = "Hello world!";
  $x = null;
  var_dump($x);

?>

 

معتقدم ، با اندگشتان آماده به تایپ و ذهن پر از ایده های ناب میتوانم دنیای خودم رو عوض کنم . محمدحسین هستم دانشجوی نرم افزار ، طراح وب سایت ، تولید کننده محتوای وبمستری و هر موضوعی در زمینه IT ، طراح رابط کاربری و تجربه کاربری و ...
در کانال ما عضو شوید و از آخرین اخبار ، محصولات و تخفیف با خبر شوید... کانال تلگرام وبیت

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده اید و با آن موافق هستید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین نمونه کار ها مشاهده همه

آخرین طرح های اختصاصی اجرا شده