learndl zhaket triboon excoino

اسپم اسکور چیست ؟ 10 راه کاهش spam score سایت

spam score

 

یکی از مهم ترین بحث ها در سئوی سایت ها اینه که وبسایت ها برای جلوگیری از گوگل پنالتی شدن چه اقداماتی انجام میدهند . میدونید  که گوگل پنالتی شدن سایت به معنی از بین رفتن سایت هم میتونه باشه ! پس باید مراقب باشیم که گوگل پنالتی نشیم و برای اینکه گوگل پنالتی نشیم باید به معیار های اسپم اسکور دقت زیادی کنیم و تاجایی که میتونیم اسپم اسکور سایتمون رو که در سایت موز moz کاهش دهیم . اینکه اسپم اسکور چیه و با چه راه کارهایی میتونیم اون رو کاهش بدیم در ادامه مقاله ذکر شده است . پس تا انتهای مقاله با وبیت همراه باشید .

 

اسپم اسکور چیست ؟

وبسایت MOZ اعلام کرده است : اسپم اسکور به معیاری گفته میشود که با اندازه گرفتن فاکتور هایی که معمولا منجر به پنالتی شدن از سوی گوگل میشوند، درصد اسپمی بودن سایت را مشخص میکند. این ابزار برای تعیین Spam Score سایت، از ۲۷ معیار (سنجشی) مختلف استفاده میکند. ۲۷ معیاری که، باعث جریمه گوگل (یا حتی گوگل پنالتی) میشوند.

 

خب تا اینجای کار فهمیدیم که spam score که میگن یک ابزار یا معیاره (مانند کمیت در فیزیک ) که باهاش میتوانیم درصدی از اشتباهات سئوی سایت رو بگیریم ، در نتیجه میتونیم بفهمیم که سایت ما به صورت ناخواسته چقدر فاصله برای گوگل پنالتی شدن داره ! در گذشته با استفاده از سایت moz میتوانستیم خطاهای سئویی که برای وب سایت داشتیم رو مشاهده کنیم .

 

ویژگی و تغییرات اسپم اسکور

اما حالا با تغیرات اسپم اسکور میتوانیم دقیق تر آنالیز کنیم و ببینیم که آیا چقدر احتمال داره که سایت من گوگل پنالتی شود . این آنالیز دقیق هم بخاطر اعداد و ارقامی هست که moz برای سایت ما میدهد. همانطور که به عرض تان رساندیم سایت Moz برای اسپم اسکور 27 فاکتور رو مورد بررسی قرار میدهد . نمیتوانیم بفهمیم که چه خطایی از کدام فاکتور داشته ایم ، اما میتوانیم با کمی تست و آزمایش متوجه شویم که کدام یک از رفتارهای وبسایت، سیگنال اسپم بودن آن را ارسال می کند.

 

آنالیز در اسپم اسکور

بعضی از وبمسترها فکر میکنند که اسپم اسکور بوسیله محاسباتی بر روی لینک های اسپم سایت بدست می آید 🙂 ، نکته جالب اینجاست که به هیچ وجه این اتقاق نمی افتد و spam score درصد(عددی) سایت های شبیه با وبسایت شما را که توسط گوگل جریمه شده اند را نشان می دهد. یعنی اگر اسپم اسکور وبسایت شما 4 درصد است، احتمال جریمه شدن وبسایت شما توسط گوگل همان 4 درصد است.(مقدار تقریبی است و ممکنه از کمی بالا پایین داشته باشد)

 

moz

 

دقت به نکته طلایی اسپم اسکور

یکی از سوالاتی که اکثر دوستان تازه وارد در مسیر سئو و وبمستری دارند اینه که سایت Moz میتونه disavow لینک های سایت ما را مشاهده کند و مدت زمان آپدیت اسپم اسکور چقدر است ؟ خب مانند همیشه کلید این سوال های نکته دار در دست وبیت است . spam score هر 27 تا 30 روز آپدیت و بروزرسانی میشود . همچنین سایت Moz نمیتواند لینک های disavow شده سایت ما رو تشخیص دهد .چرا که گوگل این اجازه را به سایت Moz نمیدهد . (منظور این است که گوگل چنین اطلاعاتی را در اختیار سایت Moz قرار نمی دهد)

 

امتیاز اسپم اسکور چیست ؟

بالاتر گفتیم که اسپم اسکور با یک سری اعداد و ارقام کار میکند که منظور ما همان امتیاز اسپم اسکور است . اسپم اسکور  هر وبسایت امتیازی دارد که نحوه نتیجه گیری پنالتی بودن سایت بر اساس زیر محاسبه میشود :

 

1-30 درصد باشد:  هیچ مشکلی برای وبسایت نداریم (عالی 🙂 )
30-60 درصد باشد: مناسب است ولی احتیاج به مراقبت دارد.
61-100 درصد: محدوده خطرناک است. هرچه زودتر باید فکر چاره کنید. (تا پنالتی نشوید 🙁 )

 

 

حالا 27 فاکتور اساسی که برای اسپم اسکور مورد بررسی قرار میگیرد چیه ؟

 

همه این موارد را در پایین لیست کرده ایم :

1. استفاده از کلمات متا
2. طول کلمات کلیدی متا
3. تعداد لینک های خروجی
4. استفاده از اعداد در نام دامنه
5. فونت های نامتعارف
6. عدم پیاده سازی گوگل آنالیتکس
7. تبلیغات دو کلیکی
8. صفحه تماس با ما
9. لینک دهی به شبکه اجتماعی LinkedIn
10. آدرس پست الکترونیک
11. طول URL ها
12. تعداد صفحات پایین
13. رتبه بازدید سایت در jumpshot
14. Rel canonical
15. طول تیتر H1 صفحات
16. طول توضیحات متا Meta description
17. دامنه مورد استفاده
18. استفاده از CPC در انکرتکسهای لینک
19. Facebook tracking Pixel
20. طول نام دامنه
21. تعداد دامنه هایی که به دامنه شما لینک داده اند
22. نسبت لینک های خروجی به محتوا
23. نام گذاری عجیب دامنه
24. استفاده از خط ربط و نشانه های دیگر در نام دامنه
25. استفاده از SSL
26. حضور کلمات مسموم
27. آیکون مرورگر یا فاوآیکون favicon

 

کاربرد اسپم اسکور برای وبسایت

بعضی ها با تصوری اشتباهی که دارند فکر میکنند اسپم اسکور یک وبسایت ، مشخص کننده میزان اسپم بودن سایت است ، در حالی که اینطور نیست . این اعداد و ارقام طیف وسیعی از سیگنال های دریافت شده سایت شما را در بردارند که از مشکلات محتوا تا لینک های مخرب در سایتتان است. تا اینجای کار فکر میکنم همگی متوجه این شدند که امتیاز spam score سایت بسیار مهم است .

 

در نتیجه برای ممانعت و جلوگیری از جریمه شدن باید اقداماتی را انجام دهید که همین اقدامات معلولی بر کاهش اسپم اسکور سایت شما است.  اگر جریمه نشده اید و جایگاه های خود را از دست نداده اید، نیازی نیست نگران spam score خود تا 60 درصد باشید.

 

  • پاکسازی لینک ها
  • حذف کردن پوشه ها
  • ارزیابی لینک های بالقوه
  • بررسی لینک های اسپمی که به سایت شما اشاره دارد

 

10 راه کار موثر و سریع برای کاهش اسپم اسکور وبسایت

 

1 – افزایش تعداد صفحات سایت و تولید محتوای سریع تر و بهتر

سایت های اسپم تعداد صفحات کمی دارند ، در نتیجه برای کاهش اسپم اسکور وبسایت خود تعداد صفحات و محتوای سایت را افزایش دهید تا گوگل سایت شما را با سایت های اسپم اشتباه نگیرد .

 

2 – پسوند دامنه سایت خود را در صورت لزوم تغییر دهید 

اگر دامنه وبسایت شما پسوند هایی چون .rest. – buzz. – gq و … دارد آنها را دستخوش تغییر کنید چرا که گوگل سایت هایی که از این پسوند ها استفاده میکنند را اسپم شناسایی میکند .

 

3 – دامنه سایت تان طولانی نباشد و از اعداد در دامنه استفاده نکنید 

 

4 – برای نوشتار و تولید محتوای سایت تان از فونت های معتبر که در اکثر سایت ها دیده میشود استفاده کنید . مانند ایران سنس و وزیر و… که در اکثر سایت های محبوب مشاهده میشوند .

 

5 – برای فرار از اسپم بودن (از نظر گوگل) راه ها ارتباطی و تماس با ما داشته باشید 

 

6 – برای تیترها (تگ های h1 ) محدوده ایی مشخص از کلمات را استفاده کنید . مثلا 8 یا 10 کلمه (نه کوتاه و نه بلند) 

 

7 – از لینک های خارجی بیشتری در صفحات وبسایت خود استفاده کنید 

 

8 – از لینک خارجی بیش از حد استفاده نکنید (به میزان کم یا متوسط)

 

9 – وبسایت خود را به سایت لینکدین لینک دهید 

 

10 – آدرس ایمیل پشتیبانی و ایمیل وبسایت خود را در اختیار کاربران قرار دهید 

 

 

خلاصه مطلب :

با مروری به کل مطالب گفته شده فهمیدیم که اسپم اسکور چیه و بر اساس چه فاکتورهایی سنجیده و محاسبه میشود . در نهایت هم راه کار هایی برای کاهش spam score سایت پیشنهاد دادیم که میتوان سریع تر و بهتر نتیجه گرفت . به عنوان آخرین توصیه به وبمستران وبیت ، برای جریمه نشدن توسط گوگل حتما از سایت Moz استفاده کنید و تا جایی که میتوانید (به کمک راه کارهای ما ) اسپم اسکور سایت خود را کاهش دهید .

 

اگر سوالی در زمینه شیوه های کاهش اسپم اسکور داشتید ، اون رو در قسمت نظرات کاربران به اشتراک بگذارید . همچنین اگر پیشنهاد بهتری برای کاهش spam score دارید کامنت کنید تا وبمسترهای دیگه هم از اون استفاده کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4 / 5. تعداد آرا : 3

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

معتقدم ، با اندگشتان آماده به تایپ و ذهن پر از ایده های ناب میتوانم دنیای خودم رو عوض کنم . محمدحسین هستم دانشجوی نرم افزار ، طراح وب سایت ، تولید کننده محتوای وبمستری و هر موضوعی در زمینه IT ، طراح رابط کاربری و تجربه کاربری و ...

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت