learndl zhaket triboon mymember

آموزش برق ساختمان در تهران

آموزش برق ساختمان

همه ما می دانیم که برای اجرای طرح هایی نظیر کارهای ساختمانی باید قبل از هر چیزی نقشه ای جامع و کامل از آن طرح را تهیه کنیم. پس ابتدایی ترین کاری که در اجرای برق ساختمان انجام می دهیم،

کشیدن نقشه ساختمانی می باشد که محتویات داخل این نقشه شامل: سیستم های روشنایی ساختمان، سوکت ها و پریز های برق ساختمان، آیفون تصویری و سیستم های صوتی ساختمان، محل قرار گیری آنتن مرکزی، برق اضطراری، اطفاء حریق، موتورخانه، پکیج و …

آموزش برق ساختمان

برای انجام صفر تا صد برق ساختمان باید چندین مرحله را به طور صحیح و با دقت تمام پشت سر گذاشت تا نتیجه حاصل شود.

در این قسمت از مقاله به مرحله ابتدایی و مقدماتی برق ساختمان خواهیم پرداخت. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزش برق ساختمان مجتمع فنی تهران پایتخت صفر تا صد عملیات برق کشی ساختمان را زیر نظر اساتید مجرب فرا بگیرید.

آموزش برق ساختمان

در مرحله بعدی باید طبق نقشه کشیده شده، طرح را اجا کرد و روی کار آورد، شیار زدن مسیر لوله ها توسط شابلون و دستگاه شیار زن، نصب و جایگذاری قوطی کلید ها روی دیوار و تراز کردن دقیق آن ها،  نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن که از قبل در نقشه مشخص شده است، نصب جعبه آنتن و تلفن و ماهواره و تراز کردن آن و مواردی دیگر باید اجرا شوند.

روشنایی اضطراری در برق ساختمان

آموزش برق ساختمان:گاهی اوقات ممکنه در هر ساختمانی مشکلاتی پیش آید و روشنایی اصلی ساختمان دچار اختلال شود که در این صورت برق ساختمان قطع می شود، اما برای مواردی این چنینی مهندسان ساختمان راه حلی به عنوان روشنایی اضطراری برای هر ساختمان طرح کرده اند تا در شرایط عدم روشنایی ساختمان در تاریکی مطلق نباشد و مقدار مشخصی روشنایی اضطراری یا (Emergency Lighting) وجود داشته باشد.در قطع شدن روشنایی اصلی، عوامل مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد می پردازیم. بروز اختلال در شبکه تاسیسات الکتریکی داخل ساختمان و اختلال در شبکه توزیع برق در زمان وقوع حوادثی مانند: زلزله، سیل، آتش سوزی و … امکان دارد که برق اصلی ساختمان قطع شود و اگر روشنایی اضطراری در ساختمان به کار نرفته باشد، موجب صدما به افراد در تاریکی می شود.

در شرایط اضطراری، که افراد دچار استرس می شوند، روشنایی اضطراری به گونه ای طراحی می شود که بلافاصله پس از خاموشی ساختمان افراد بتوانند در مدت زمان مشخص و کوتاه ترین زمان با کمترین آسیب دیدگی از مسیر مشخص شده از محل خارج شوند. سیستم روشنایی اضطراری باید به گونه ای در محیط ها طراحی و تدوین شود که بلافاصله پس از وقوع اختلال در شبکه روشناییاصلی ساختمان در زمان کوتاهی به کار بیفتد.

بیشتر بخوانید: آموزش هوشمند سازی منازل

روشنایی ایمنی و روشنایی جایگزین

آموزش برق ساختمان:طراحی روشنایی ایمنی باید به گونه ای باشد که در آن جان افراد از صدمات و آسیب های احتمالی دور شود تا در زمان خاموشی مانع اتفاقاتی مثل: سقوط از راه پله ها و یا برخورد با اجسام خطرناک شود. روشنایی ایمنی خود به دو گونه باید تامین شود:

 • تامین روشنایی لازم و کافی محیط هایی که برای فرار می باشند
 • راه های فرار یا از راه پله های اصلی ساختمان ها می باشد و یا پله های اضطراریای که بیرون از ساختمان و مجتمع ها تعبیه می شود اما مورد دوم کمتر دیده می شود و هر ساختمانی را شامل نمی شود.

طبق استاندارد این راه ها در شرایط اضطراری باید به اندازه ای روشنایی داشته باشد که افراد بتوانند بدون خطر و آسیب از آنجا عبور کنند، روشنایی برای کلید های اعلام حریق نیز باید در دسترس باشد.

آموزش برق ساختمان

بازار کار برق ساختمان

تمام ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، آموزشی و غیره به سیم کشی و دسترسی به برق احتیاج دارند. از طرف دیگر وظایف یک برق کار ساختمان فقط سیم کشی و تأمین برق ساختمان نیست بلکه یک برقکار باید بتواند انواع سیستم های برقی را در یک ساختمان نصب کند.

به این ترتیب دامنه فعالیت های یک برقکار ساختمان بسیار وسیع است و همین مسئله باعث شده است که برقکاری ساختمان به یکی از پررونق ترین مشاغل فنی تبدیل شود و احتمال اشباع شدن آن وجود نداشته باشد. مردم برای انواع کارهای برقی خود به متخصصان و برقکاران مراجعه می کنند. در نتیجه یک برقکار حرفه ای ساختمان می تواند درآمد بسیار خوبی کسب کند.

از طرف دیگر صنعت ساختمان سازی در بیشتر شهرهای ایران رواج دارد و با توجه به این که تمام این ساختمان ها به سیم کشی برق و تجهیزات هوشمند احتیاج دارند، برقکارهای حرفه ای در آینده به تمام این موارد رسیدگی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید : آموزش PLC

وظایف مجری برق‌کار ساختمان:

 • بررسی منظم سیم‌های برق ساختمان و تعویض سیم‌کشی‌های قدیمی
 • مرتب کردن مدارهای برق و عایق‌کاری کابل‌های برق پوسیده به منظور حفظ کارایی سیستم
 •  شناسایی خطرات احتمالی یا سوء عملکرد سیم‌کشی در سیستم برق ساختمان، جایگزین کردن واحدهای آسیب‌دیده و عیب‌یابی مؤثر آنها
 • بازبینی اجزای الکتریکی برق ساختمان از جمله ترانسفورماتورها و قطع‌کننده‌های مدارهای الکتریکی
 • نصب و سیم‌کشی مدارهای سیستم دزدگیر، دوربین مدار بسته و سیستم اعلام حریق ساختمان
 • استفاده از دستگاه‌های تست به منظور شناسایی و گزارش مشکل در سیستم برق ساختمان
 • نصب اجزای ایمنی و توزیع برق در ساختمان از قبیل کلیدها، مقاومت‌ها، مدارها و تابلوهای برق
 • نصب زنگ هشدار و سایر سیستم‌های برقی و الکترونیکی در ساختمان‌های مسکونی و اداری
 • انجام سیم‌کشی و تعمیر سیم‌کشی مربوط به روشنایی، آیفون، تلفن، مودم و آنتن تلویزیون

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

با توجه به این که برق کشی ساختمان بیشتر نیازمند مهارت فنی بالا می باشد، سرمایه اصلی مورد نیاز فرد برای شروع این کار تکنیک های فنی است که باید از آن برخوردار بود.

همانطور که می دانید برقکاران ساختمان برای انجام کار باید به ساختمان مورد نظر رفته و کار خود را در آنجا انجام دهند و به همین علت نیازی به داشتن سرمایه برای اجاره یا رهن مغازه یا تعمیرگاه نخواهند داشت.

برقکاران ساختمان باید مبلغی را برای خریداری ابزار و تجهیزات مورد نیاز خود داشته باشند که البته این وسایل نیز قیمت بالایی نداشته و می توان به مرور زمان هر یک از این ابزار کار را تهیه نمود.

مهارت هایی که یک تکنسین برقکار نیاز دارد : یک تکنسین برای انجام برق کشی ساختمان علاوه بر مهارت اجرایی می بایست بر طراحی، نقشه کشی و نقشه خوانی نیز مسلط باشد.

در سال های اخیر نیز سازمان نظام مهندسی نظارت و سخت گیری عجیبی در مورد اجرای صحیح پروژه به خرج داده است.

در فن آموزان این مهارت ها را با توجه به استانداردهای سازمان نظام مهندسی با جدیدترین تکنیکهای روز به شما آموزش می دهیم.

قیمت گذاری و خرید وسایل مورد نیاز: اکثر تکنسین ها به دلیل عدم آشنایی کامل با قطعات و عدم توانایی در قیمت گذاری صحیح آنها نمی توانند با سایر رقبا در برخورد با پروژه های مختلف رقابت کنند. این امر دو نتیجه درپی دارد:

اول ، آنها با ارائه قیمت های بالا مشتریان خود را از دست می دهند. دوم ، آنها با ارائه قیمت های پایین در تجارت خود ضرر می کنند. اساتید مجرب دوره آموزش برق کشی ساختمان در تهران پایتخت در مورد چگونگی تهیه پیش فاکتور صحیح و نحوه برآورد هزینه ها و خرید کالاهای مورد نیاز از منابع معتبر و مستقیم در بازار اطلاعات جامعی را در اختیار کارآموزان قرار می دهند تا بتوانید با اطمینان بیشتری در این رقابت شرکت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 0 / 5. تعداد آرا : 0

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت