learndl zhaket triboon mymember

آشنایی کامل با ساندویچ پانل + مزایا و معایب

ساندویچ پانل یکی از مهمترین متریال ساختمانی در صنعت ساخت و ساز به شمار می‌رود. این محصول با ساختار چندلایه‌ای خود، توانایی عملکردی بالا و کاربردهای گسترده‌ای  که در انواع صنایع دارد بسیار محبوب و کاربردی است؛ ساختمان سازی و خودرو سازی از کاربرد های اصلی پانل ساندویچی در صنعت است.

نمونه سازه با ساندویچ پانل

تعریف ساندویچ پانل

ساختار ساندویچ پانل‌ از دو لایه پوشش خارجی با یک لایه هسته میانی تشکیل شده است. این هسته می‌تواند از مواد مختلفی مانند فوم پلی‌اورتان، فوم پلی‌استایرن، فلزات، یا کامپوزیت‌های مختلف تشکیل شده باشد و لایه پوشش خارجی هم معمولا از جنس ورق گالوانیزه ، ورق آلوزینک و ورق آلومینیوم می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پانل می‌توانید به صفحه ساندویچ پانل مراجعه کنید.

کاربردهای ساندویچ پانل

با پیشرفت تکنولوژی و علم نیاز به داشتن یک سازه ایزوله با کیفیت عالی بسیار حس می‌شود به همین دلیل ساندویچ پنل یکی از بهترین راهکارهایی است که در این زمینه می‌توانیم استفاده کنیم برخی از کاربرد اصلی این محصول را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ساختمان سازی

در دیوارهای خارجی، سقف و کف، پوشش های داخلی و خارجی ساختمان از ساندویچ پانل استفاده می‌شود ، دیوار های ساخته شده با ساندویچ پانل دیواری مقاومت بالایی دارند و همچنین عایق بسیار عالی برای ساختمان شما محسوب می‌شوند.

سوله و انبار

مانند کارخانجات ، انبارها و سازه‌های موقتی از پانل ساندویچی استفاده می‌شود این سازه ها به دلیل داشتن مواد مشتعل نیاز است که متریال به کار رفته در داخل آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد که در مقابل دمای بالا و آتش سوزی مقاومت خوبی داشته باشد.

پزشکی

داشتن یک محیط ایزوله در صنایع پزشکی بسیار مهم است به لطف ساندویچ پانل این موضوع برطرف شده است و به راحتی می‌توانید با انواع پانل دیواری یک سازه ایزوله و مطمئن بدون آلودگی محیطی ایجاد کنید این سازه ها شامل موارد زیر است.

  • اتاق تمیز (کلین روم)
  • اتاق عمل
  • اتاق آزمایشگاه

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

قطعاً به کارگیری ساندویچ پانل که نوعی مصالح مدرن است در ساخت و ساز نسبت به دیگر مصالح ساختمانی اولویت دارد همچنین کیفیت نهایی سازه ای که توسط پنل ها ساخته می‌شود بسیار بیشتر است قطعاً استفاده از پانل ساندویچی یکی از بهترین گذینه هایی است که میتوانید برای داشتن عایق عالی و کیفیت بالا از آن استفاده نمایید. برخی از مزایای ساندویچ پانل را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

عایق‌های حرارتی و صوتی

پانل ها به دلیل داشتن عایق در قسمت هسته خود در برابر صدا و حرارت بسیار مقاوم هستند عایق های استفاده شده در در بخش هسته ساندویچ پانل معمولاً از پلی اورتان ،پشم سنگ یا اکس پی اس استفاده می‌شود.

سهولت در نصب و سرعت ساخت

داشتن وزن سبک در حمل و نقل و ساختار نصب آسان ، ساندویچ پانل را نسبت به دیگر مصالح پیش ساخته محبوب کرده است. برای مثال یک سازه معمولی که برای ساخت آن نیاز به 6 ماه زمان است با استفاده از پانل های ساندویچی این زمان به 1 ماه کاهش خواهد یافت.

کاهش هزینه

با استفاده از ساندویچ پانل به راحتی در هزینه های خود صرفه جویی کنید کاهش هزینه برق ، گاز و… همچنین هزینه نگهداری این نوع سازه بسیار پایین است.

انواع ساندویچ پانل

types of sandwich panel

ساندویچ پانل ممکن است دارای تفاوت باشد این تفاوت در بخش هسته (فوم ساندویچ پانل) یا ورق به کار رفته برای پوشش رو و زیر پانل باشد.

ورق پانل

جنس ورق ساندویچ پانل می‌تواند از انواع فلز گالوانیزه ، آلوزینک یا آلومینیوم باشد و ممکن است ضخامت آن متغیر باشد.

فوم هسته پانل

در بخش هسته یا همان فوم ساندویچ پانل باید به نوع فوم ها اشاره کرد رایج ترین فوم های موجود در بازار که برای هسته پنل ها استفاده می‌شود نوع پلی اورتان ، پشم سنگ ، اکس پی اس و یا در برخی موارد پلی استایرن است.

ضخامت فوم در ساندویچ پانل سقفی می‌تواند بین 3 سانتی متر تا 10 سانتی متر باشد و ضخامت پانل در انواع دیواری می‌تواند بین 3 سانتی متر تا 20 سانتی متر باشد. قطعاً هرچه ضخامت فوم هسته میانی پنل بیشتر باشد کیفیت و مقاومت آن در برابر عوامل مختلف بیشتر خواهد بود.

کدام ساندویچ پانل بهتر است؟

باتوجه به کاربری سازه شرایط اقلیمی آب و هوا منطقه باید نوع ساندویچ پانل انتخاب شود و سپس اقدام به تولید کرد برای مثال در یک سازه سردخانه در شرایط آب و هوای معمولی از پانل دیواری 8 سانت به بالا تا 20 سانت استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت انواع سوله معمولی هم از ساندویچ پانل سقف و دیوار با ضخامت 4 سانتی متر تا 8 سانتی متر استفاده می‌شود که میزان ضخامت و نوع ورق انتخابی تماماً بستگی به شرایط محیطی و کاربری سازه دارد.

مقایسه قیمت پانل با مصالح دیگر

ساخت یک سازه با پانل ساندویچی زمان کم تر + هزینه کم تری در پی دارد ، قطعاً هزینه پایین یکی از دلایل اصلی است که اکثر کارفرما ها و مهندسان از این مصالح تعریف میکنند ، اما تمام موضوع این نیست ، داشتن سرعت در نصب و اجرا یک پروژه از عوامل دیگر است که توجه عموم را به خود جلب کرده است.

تفاوت قیمت تمام شده یک سازه با پانل ساندویچی در مقایسه با یک سازه با مصالح سنتی بسیار ناچیز است اما موضوع بعدی که اصلی ترین بحث است مطرح می‌شود یعنی زمان ، زمان در صنعت رکن اصلی هر کاری محسوب می‌شود داشتن یک سازه با مصالح سنتی پس از 6 ماه در مقایسه با یک سازه ساخته شده با پانل در 1 ماه قطعاً شما را در فرآیند تولید ، انبار و… کمک خواهد کرد و سود آوری شما را بیشتر می‌نماید.

واحد محاسبه پانل

قیمت ساندویچ پانل بر حسب مترمربع محاسبه می‌شود طول ساندویچ پانل سفارشی است و عرض آن توسط تولید کننده و دستگاه های تولیدی آن ممکن است بین 0.97 تا 1.2 متر باشد که این موضوع بستگی به شرکت تولید کننده ساندویچ پانل دارد.

عوامل موثر بر قیمت

عوامل بسیاری بر روی قیمت ساندویچ پانل تاثیر دارند که به ترتیب بررسی خواهیم کرد:

  1. جنس ورق رو و زیر هسته پانل ممکن است متفاوت باشد.
  2. ضخامت ورق ساندویچ پانل ممکن است 0.4 یا 0.5 باشد که تاثیر بر روی قیمت هر مترمربع دارد.
  3. نوع فوم به کار رفته در بخش میانی یا همان هسته بر روی قیمت محصول تاثیر خواهد داشت.
  4. ضخامت یک پانل به نوع فوم بستگی دارد ، یعنی اگر ضخامت فوم هسته به کار رفته زیاد شود قیمت نهایی پانل بالا تر خواهد رفت.

4مورد مطرح شده از عوامل اصلی است که بر روی قیمت پنل تاثیر دارد قطعاً موارد دیگری هم بر روی قیمت نهایی تاثیر دارد اما هر آنچه که در رابطه با قیمت نیاز اساسی بود در این بخش مطرح شد موارد دیگر به صورت اختصاصی و سفارشی است که بر روی قیمت تاثیر دارد.

بهترین تولید کنند ساندویچ پانل کدام است؟

شرکت های متعدد زیادی امروزه در صنف ساندویچ پنل و تولید آن فعالیت دارند اما یکی از برترین برند های تولید کننده که در ایران فعال است شرکت کیان پانل می‌باشد این شرکت با داشتن بهترین دستگاه و خط تولیدی مدرن به همراه دانش فنی انواع مدل ساندویچ پانل را برای بازار داخلی ایران تولید می‌نماید.

کیان پانل

شرکت کیان پانل یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان پانل ساندویچی برای شرکت های نفتی و دولتی است؛ قطعاً پنل ساندویچ تولید شده توسط این شرکت از استاندارد و کیفیت عالی برخوردار است.

چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

ساندویچ پانل به عنوان یک متریال ساختمانی مدرن علاوه بر داشتن مزایای متعدد کیفیت و طول عمر بسیار خوبی دارد و از آنجایی که در انواع صنایع استفاده می‌شود، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در بین دیگر مصالح ساختمانی دارد.

در فرآیند ساخت ساندویچ پنل از کم ترین انرژی استفاده می‌شود که به آن لقب دوست دار محیط زیست داده شده در مقایسه با مصالح سنتی استفاده از پانل سبب شده است تا علاوه بر صرفه جویی در انرژی یک مصالح مدرن عایق و بازگشت پذیر به طبیعت را داشته باشیم.

با توجه به کاربردهای متعدد و مزایای بیشمار، به عنوان یکی از ابزارهای کلیدی در صنایع مختلف مورد توجه عموم مهندسان و سازندگان قرار گرفته است و می‌توانند بهبود و کارایی بسیاری را در فرآیندهای تولیدی یا خدماتی ایجاد کند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.8 / 5. تعداد آرا : 4

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت