learndl zhaket triboon mymember

آشنایی با ست جراحی سرپایی

آشنایی با ست جراحی سرپایی

از سال ۱۹۰۰ میلادی با اختراع فولاد ضد زنگ و پیشرفت علم و تکنولوژی، ساخت ابزار جراحی آغاز شد و روز به روز پیشرفت کرد. بیشتر ابزارهای جراحی از جنس استیل هستند اما در سال‌های اخیر با اضافه کردن برخی از آلیاژ‌های دیگر، انواع مختلفی از ابزار جراحی به وجود آمده است.

مهم ترین نکته در ساخت ابزار جراحی مناسب، مواد اولیه آن است و با توجه به اینکه برای ساخت ابزار جراحی هزینه‌های زیادی می‌شود. لذا جهت استفاده و نگهداری ابزار جراحی، دقت زیادی لازم است. در این مقاله ما میخواهیم راجع به موضوع آشنایی با ست جراحی سرپایی صحبت کنیم.

نام وسایل جراحی

وسایل و ابزار جراحی بر اساس کاربرد و عملکردی که دارند، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار گرفته‌اند که ما در این قسمت می‌خواهیم شما را با این دسته‌بندی‌ها آشنا سازیم:

  • بُرنده‌ها و جدا کننده‌ها: ابزاری که برای جدا کردن و بریدن بافت‌های مختلف استفاده می‌شود؛ در این دسته قرار می‌گیرند که برخی از مهمترین آنها عبارت‌اند از:

_تیغ جراحی

_انواع چاقوها مانند: چاقوی کراتوم چاقوی چشمی، چاقوی میرینگوتومی باک و…

_انواع قیچی‌ها مانند قیچی نخ‌های فلزی، قیچی وسکات، قیچی ایریس و قیچی بینی

_انواع کورت مانند کورت قاشقی، کورت رحمی، کورت پوستی، کورت گوش

_پانچ

_دکولر

_سوزن باربارا

_دریل

_سوهان استخوانی

و…

  • باز کننده‌ها و رترکتورها: در طول یک عمل جراحی هنگام ایجاد برش رترکتورها محل بریدگی را نگه داشته تا کاملاً باز بماند. در واقع از این ابزار برای عقب راندن بافت‌ها استفاده می‌شود و جراح می‌تواند راحتی و بدون هیچگونه مزاحمتی به محل عمل، دسترسی کامل پیدا کرده و کار خود را انجام دهد.

حتی در برخی از شرایط نیاز است که به نظر بیشتر نمایان گردد که در این شرایط نیز با استفاده از رترکتورها که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در دسترس هستند، این کار انجام می‌شود.

رترکتورها در دو نوع خودکار و دستی وجود دارند که از هر کدام از آنها برای عقب کشیدن اندام خاصی استفاده می‌شود.

نگهدارنده‌ها نیز به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت است از:

_پنس به جراح کمک می‌کند تا بافت مورد نظر را محکم نگه داشته و کار خود را انجام دهد. پنس‌ در انواع مختلفی وجود دارد که پزشک با توجه به نیاز خود، یکی از آنها را انتخاب می‌کند.

_سوزنگیر که برای عملیات بخیه زدن بافت پس از یک عمل جراحی، اهمیت بسیار زیادی دارد و زدن بخیه نادرست ممکن است درد زیادی را برای بیمار به وجود آورد. در نتیجه متخصصان از سوزنگیر در حین بخیه زدن استفاده می‌کنند تا با کمک آن به راحتی و با اطمینان بیشتر، بخیه‌های درستی بزنند.

آشنایی با ست جراحی سرپایی

  • ابزار دوخت و بخیه: بدیهی است که در حین عمل جراحی برش‌هایی داده می‌شود که برای دوختن آنها، از لوازم متفاوتی بهره گرفته می‌شود که برخی از مهمترین آنها شامل موارد زیر می‌شوند:

_نخ جراحی که همان نخ‌ بخیه هستند که در انواع مختلفی در دسترس جراحان قرار می‌گیرند. این نخ‌ها لبه‌های زخم را به یکدیگر دوخته و ضمن مسدود شدن جای زخم، بهبودی با سرعت بیشتری حاصل می‌شود.

معمولا نخ‌های جراحی را از مواد مصنوعی می‌سازند که به دو صورت نخ قابل جذب و نخ غیر قابل جذب وجود دارد. هنگام استفاده از نخ‌های جراحی قابل جذب نیاز نیست فرد برای کشیدن نخ، مجدداً به بیمارستان مراجعه کند اما نخ‌های غیر قابل جذب زمانی استفاده می شود که شخص باید پس از چند روز برای کشیدن بخیه‌ها به بیمارستان مراجعه کند.

_استاپلر یا منگنه جراحی که امروزه پزشکان ترجیح می‌دهند به جای بخیه زدن جای زخم، از آنها استفاده کنند که امکان تراوش خون از محل زخم را به حداقل می‌رساند.

  • دستکش‌های جراحی: دستکش‌های جراحی جزو ابزار و وسایل مصرفی در جراحی‌ها بوده که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. استفاده از یک دستکش مناسب در حین عمل جراحی روی عملکرد جراح تاثیرگذار است؛ به همین دلیل باید از جنس مرغوب و سایز مناسب استفاده کرد.

دستکش‌های مختلفی با سایز بندی‌های متنوع و قابلیت کشسانی متفاوت در جنس‌های لاتکس و… وجود دارند. البته از میان جنس‌های متفاوت، معمولاً توصیه به استفاده از جنس‌های غیر پودری در مقایسه با جنس‌های پودری می‌شود.

قیمت ست جراحی عمومی

قیمت ست جراحی عمومی بر اساس معیارهای مختلفی مشخص خواهد شد. به عنوان مثال تکنولوژی به کار رفته در ساخت این تجهیزات روی قیمت آنها تاثیر مستقیمی می‌گذارد.

جنس لوازم و تجهیزات جراحی نیز عامل دیگری است که روی قیمت نهایی اثرگذار است. البته با توجه به اینکه برخی از وسایل از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شوند، نوسانات نرخ ارز نیز می‌تواند روی قیمت نهایی محصولات تاثیرگذار باشد.

آشنایی با ست جراحی سرپایی

خرید ست جراحی عمومی

ست جراحی عمومی وسایلی را شامل می‌شود که برای عمل‌های عمومی مانند بخیه، پانسمان و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل‌های جراحی با یکدیگر تفاوت دارند و طبیعی است که برای هر عملی از ابزار مخصوصی استفاده می‌شود.

اما ست‌های جراحی عمومی که خودشان شامل چندین مورد فوق العاده پرکاربرد هستند و می‌توان به کمک آنها جراحی‌های متنوعی را انجام داد.

ست جراحی عمومی در همه بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی یافت می‌شود و برای جراحی‌های سرپایی نیز کاملا قابل استفاده است. در ضمن از برخی از وسایل آن می‌توان برای جراحی‌های تخصصی نیز بهره گرفت.

با توجه به اینکه ست جراحی عمومی با اندام‌های بیمار در تماس است؛ پس حتماً هنگام خرید سعی کنید از لوازم معتبر و با کیفیت خریداری نمایید.

مراکز فروش ست جراحی

برانکارد، یک فروشگاه آنلاین معتبر و مجاز به آدرس berankard.com است که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می ‌کند. اگر شما اطلاعات کافی برای خرید ست جراحی ندارید می ‌توانید در وبسایت فروشگاه پس از بررسی محصولات و مشاوره با متخصصان برانکارد، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

سخن پایانی

ست جراحی سرپایی به مجموعه‌ای از وسایل و ابزار گفته می‌شود که برای عمل‌های سرپایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آنها در جراحی‌های تخصصی استفاده نمی‌شود.

ابزار و وسایل جراحی بسیار متنوع و متفاوت است که برخی از آنها جز لوازم مصرفی قرار می‌گیرند و برخی دیگر در زمره لوازم غیر مصرفی هستند.

به طور کلی هنگام انتخاب و خرید ست جراحی عمومی باید به جنس و کیفیت آنها توجه ویژه‌ای نمود. در این مقاله ما سعی کردیم در رابطه با موضوع آشنایی با ست جراحی سرپایی و مطالب مرتبط با آن اطلاعاتی را در اختیار شما دوستان گرامی قرار دهیم. از توجه شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

۱_ابزار جراحی چیست؟

لوازم و تجهیزاتی که برای جراحی‌های سرپایی و عمومی و جراحی‌های تخصصی مورد استفاده پزشکان قرار می‌گیرد، ابزار جراحی نام دارد.

۲_انواع ست جراحی کدام‌اند؟

ست جراحی عمومی٫ ست جراحی قلب و عروق ٫ ست جراحی مغز و اعصاب٫ ست جراحی دندانپزشکی٫ ست جراحی ارتوپدی٫ ست جراحی رینوپلاستی و…

۳_انواع نخ بخیه کدام است؟

نخ بخیه سیلک، نایلون، کرومیک، ویکریل و…

۴_ابزار جراحی عمومی را از کجا بخریم؟

جهت خرید ابزار جراحی به صورت اینترنتی، با مراجعه به وبسایت برانکارد به آدرس berankard.com و بررسی محصولات و همچنین مشاوره با متخصصان برانکارد، بهترین محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

۵_مشخصات بهترین ابزار جراحی چیست؟

بدیهی است که با کیفیت‌ترین ابزار جراحی مواردی هستند که برندهای معتبری داشته و جنس مرغوبی داشته باشند. توجه داشته باشید که استفاده از ابزار جراحی با کیفیت فوق العاده اهمیت دارد؛ زیرا در غیر این صورت عواقب ناگوار مالی و جانی را به همراه می‌آورد.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 3.5 / 5. تعداد آرا : 2

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت