learndl zhaket triboon mymember

آشنایی با انواع آسانسورها و مزایا و معایب هر کدام

امروزه آسانسورها یکی از تجهیزات اصلی در ساختمان ها به شمار می روند و زندگی در ساختمان های بلند مرتبه را برایمان آسان تر می نمایند. آسانسورها دارای انواع مختلفی می باشند که با توجه به نوع کاربری مورد نظر می توانند در ساختمان ها به کارگیری شوند. ظرفیت و نوع آسانسور باید متناسب با نوع کاربری و میزان ترافیک ساختمان انتخاب شود تا پاسخگوی نیاز کاربران باشد. یکی از مهمترین عوامل در انتخاب آسانسور، قیمت آسانسور می باشد که عوامل مختلفی در تعیین قیمت آسانسور دخالت دارند. سامانه لیفتر با فراهم نمودن امکان استعلام قیمت آسانسور می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، قیمت آسانسورهای قابل ارائه از طرف شرکت های آسانسوری مختلف را در اختیار شما قرار دهد. برای انتخاب آسانسور مناسب باید ابتدا با انواع آسانسور آشنایی داشته باشیم. در ادامه به معرفی انواع آسانسور و موارد مهم در نگهداری آسانسورها خواهیم پرداخت.

آسانسور لیفتر

انواع آسانسورها

آسانسورها را می توان بر اساس دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی نمود اما در این مطلب ما به بررسی انواع آسانسور ها بر اساس روش جا به جایی یا مکانیزم حرکت خواهیم پرداخت.

آسانسور کششی

آسانسورهای کششی جزو اولین نوع آسانسورها می باشند و از ویژگی کششی توسط سیم بکسل ها برای به حرکت درآوردن کابین بهره می برند. انرژی لازم برای این آسانسورها توسط موتور آسانسور تامین می شود که در بالاترین قسمت چاه آسانسور قرار می گیرد. وزنه تعادلی به کار برده شده در آسانسورهای کششی باعث ایجاد اختلاف وزن می شود و حرکت این نوع آسانسور را راحت تر می نماید. این آسانسورها از رایج ترین نوع آسانسورها می باشد که قابلیت استفاده در ساختمان های با ارتفاع زیاد را دارا می باشد و همچنین مصرف انرژی کمتری در مقایسه با سایر انواع دیگر دارد. اگر قصد خرید این نوع آسانسور را دارید می توانید از قسمت استعلام قیمت آسانسور در سامانه لیفتر به قیمت این نوع آسانسورها دسترسی داشته باشید.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک یکی از انواع آسانسورها است که از سیستم هیدرولیک برای حرکت و جابجایی آسانسور استفاده می ‌کند. این نوع آسانسورها برای انتقال افراد و بارها به طبقات مختلف ساختمان‌ ها استفاده می‌ شوند و معمولا در ساختمان‌ های با ارتفاع کم استفاده می‌ شوند.

سیستم هیدرولیک در آسانسورهای هیدرولیک شامل یک منبع ذخیره ‌سازی روغن، یک پمپ هیدرولیک، یک سیلندر هیدرولیک و یک سیستم کنترل است. وقتی کاربر دکمه آسانسور را فشار می ‌دهد، پمپ هیدرولیک شروع به کار می نماید و فشار روغن را در سیلندر هیدرولیک افزایش می دهد. این فشار باعث جابجایی آسانسور به بالا یا پایین می ‌شود.

مزایای استفاده از آسانسورهای هیدرولیک شامل صدای کمتر، نصب و نگهداری آسان‌تر و هزینه کمتر نسبت به سایر انواع آسانسورها است. همچنین این نوع آسانسورها برای ساختمان‌ های با ارتفاع کم مناسب هستند و معمولا در ساختمان ‌های مسکونی یا تجاری کوچک استفاده می‌ شوند.

با این حال، آسانسورهای هیدرولیک دارای محدودیت‌ هایی نیز هستند. به عنوان مثال، زمان پاسخگویی آن‌ها به دکمه‌ های کنترل کننده کندتر از انواع دیگر است و همچنین نیاز به فضای بزرگ‌تر برای نصب دارند. در نتیجه، استفاده از آسانسورهای هیدرولیک یک گزینه مناسب برای ساختمان‌ های کوچک و با تعداد کم طبقات است.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور پنوماتیک

آسانسور پنوماتیک از اختلاف فشار هوا برای جابجایی و حرکت آسانسور استفاده می‌ کند. این نوع آسانسورها به طور معمول در ساختمان‌ های کوچک و با طبقات محدود استفاده می‌ شوند. این نوع آسانسورها می توانند برای انتقال افراد و بارها به طبقات مختلف ساختمان ‌ها استفاده ‌شوند. سیستم پنوماتیک آسانسور شامل یک منبع هوا، یک کمپرسور هوا، یک سیلندر پنوماتیک و یک سیستم کنترل است. وقتی کاربر دکمه آسانسور را فشار می ‌دهد، کمپرسور هوا شروع به پمپ هوا به داخل سیلندر پنوماتیک می ‌کند. این فشار باعث جابجایی آسانسور به بالا یا پایین می ‌شود.

مزایای استفاده از آسانسورهای پنوماتیک شامل نصب و نگهداری آسان‌تر، هزینه کم، سرعت بالا و احتیاج به فضای کمتر برای نصب آن‌ها است. همچنین این نوع آسانسورها برای ساختمان‌های کم ارتفاع مناسب هستند و معمولا در ساختمان‌های کوچک که محدودیت فضا دارند، استفاده می‌شوند.

با این حال، آسانسورهای پنوماتیک نیز دارای محدودیت‌هایی هستند. به عنوان مثال، ظرفیت حمل و نقل آن‌ها محدود است و نمی‌توانند بارهای سنگین را جابجا کنند. همچنین، این نوع آسانسورها برای ساختمان‌های با تعداد زیاد طبقات مناسب نیستند و تعداد محدودی از افراد یا بار را قادر به حمل و نقل هستند.

آسانسور مغناطیسی

آسانسور مغناطیسی نوع پیشرفته ای از آسانسورها است که از قوانین مغناطیسی برای جابجایی و حرکت آسانسور استفاده می‌ کند. این نوع آسانسورها به طور معمول در ساختمان‌ های بزرگ و با طبقات زیاد استفاده می ‌شوند و امکان جابجایی سریع و موثر افراد و بارها را فراهم می ‌کنند. این سیستم معمولا شامل یک سیستم مغناطیسی پایدار و یک سیستم کنترل هوشمند است.

وقتی کاربر دکمه آسانسور را فشار می ‌دهد، سیستم کنترل هوشمند شروع به اعمال قدرت مغناطیسی به آسانسور می‌ کند، که باعث جابجایی آسانسور به بالا یا پایین می ‌شود. این سیستم مغناطیسی به طور دقیق کنترل شده و به کاربر امکان می ‌دهد تا به سرعت و بدون لرزش به مقصد مورد نظر برسد.

مزایای استفاده از آسانسورهای مغناطیسی شامل سرعت بالا، صدا و لرزش کمتر، نصب و نگهداری آسان ‌تر و احتیاج به فضای کمتر برای نصب آن ‌ها است. همچنین، این نوع آسانسورها برای ساختمان‌ های با تعداد زیاد طبقات و ترافیک زیاد مناسب هستند و امکان حمل و نقل بارهای سنگین را نیز دارند.

با این حال، آسانسورهای مغناطیسی نیز دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، هزینه نصب و نگهداری این نوع آسانسورها ممکن است بالاتر از سایر انواع باشد و نیاز به تکنولوژی پیشرفته ‌ای دارند. همچنین، در صورت قطع برق، عملکرد آسانسور مغناطیسی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در نتیجه، استفاده از آسانسورهای مغناطیسی یک گزینه مناسب برای ساختمان ‌های بزرگ با تعداد زیاد طبقات و ترافیک بالا است، اما نیاز به سرمایه‌ اولیه بیشتر و تکنولوژی پیشرفته دارند.

سرویس و نگهداری آسانسور

آسانسورها نیز مانند سایر تجهیزات الکتریکی و مکانیکی نیازمند به سرویس و نگهداری مناسب می باشند. از آنجاییکه آسانسور از قطعات و تجهیزات مختلف و پیچیده ای تشکیل یافته است، برای تعمیر و سرویس این دستگاه ها نیاز به افراد متخصص و باتجربه در این زمینه می باشد. در صورت بروز مشکل برای هر یک از قطعات آسانسور ممکن است عملکرد کلی آسانسور با مشکل مواجه شود و باعث خرابی سایر قطعات آسانسور نیز شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات به صورت منظم و دوره ای باید قسمت های مختلف آسانسور مورد بررسی و بازدید توسط متخصصان قرار گیرد تا در صورت خرابی یکی از قطعات سریعا نسبت به رفع مشکل و تعویض قطعه اقدام شود و از بروز حوادث ناگوار و جبران ناپذیر جلوگیری گردد.

شرکت های آسانسوری مختلفی خدمات سرویس و نگهداری آسانسور را ارائه می نمایند. از این جهت شاید برای شما انتخاب از بین این شرکت ها کمی دشوار بیاید اما با استفاده از سامانه لیفتر خواهید توانست تا در کمترین زمان به این شرکت ها دسترسی داشته باشید و از قیمت سرویس آسانسور و همچنین کیفیت خدمات آنان اطلاع یابید. قراردادهای سرویس و نگهداری آسانسور معمولا به صورت یکساله منعقد می شوند و در طول سال شرکت موظف به رفع عیوب و سرویس دوره ای آسانسور ساختمان شما می باشد.

اگر قصد خرید آسانسور دارید توصیه می کنیم قبل از اقدام به خرید اطلاعات کافی درباره نوع آسانسور مورد نیاز در ساختمان خود به دست آورید و به راحتی و با چند کلیک قیمت آسانسور مورد نظر خود را از طریق سامانه لیفتر مشاهده نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 4.3 / 5. تعداد آرا : 6

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

اسم من محمد پورداداش هست و متولد سال 1367 در خدمت شما هستیم . تخصص من طراحی گرافیک و کدنویسی وب است و سعی خواهم کرد بهترین خدمات را به شما وبمستران و گرافیست های عزیز ارائه کنم. به ترس هات غلبه کن تا در زندگی همیشه پیروز باشی.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت