learndl zhaket triboon mymember webaidin

۵ نکته مهم ایمنی در استفاده از سازه داربست

 

نکات مهم اینی برای استفاده از لوله داربست

۵ نکته مهم ایمنی در استفاده از سازه داربست

تجهیزاتی مانند لوله داربست کاربرد زیادی در پروژه‌های مختلف عمرانی و ساختمانی دارند و به افراد کمک می‌کنند تا با پشتیبانی مطمئنی در ارتفاع کار کنند. اما به کار بردن غیراصولی آن‌ها می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد؛ بنابراین، توجه کردن به اصول ایمنی در هنگام انتخاب و کاربرد آن‌ها بسیار مهم است. در ادامه این مطلب کاربردی، قصد داریم پنج نکته مهم ایمنی را جهت استفاده از سازه‌های داربستی به اختصار مرور کنیم. لذا جزئیات جالب آن‌ها را بخوانید تا اصل پیشگیری از مخاطرات احتمالی و کار کردن در محیطی ایمن را تمرین کنید!

1- لوله‌ها و اجزای داربست‌ها را بررسی کنید!

بازرسی کردن منظم تجهیزات را به‌منظور حصول اطمینان از یکپارچگی و ایمنی آن‌ها جدی بگیرید. این کار عبارت است از بررسی کردن هر نشانه آسیب، سایش یا خوردگی؛ به‌ویژه در محصولاتی مانند لوله سیاه و متعلقات مربوطه. برای این منظور، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • لوله‌های داربست: هرگونه فرورفتگی، خمیدگی یا ترک‌خوردگی را بر روی لوله داربست بررسی کنید. یادتان نرود که حتی یک لوله آسیب‌دیده می‌تواند منجر به شکست ساختار سازه و بروز فاجعه شود.
 • اتصالات: مطمئن شوید که همه اتصالات، ایمن و عاری از زنگ‌زدگی یا خوردگی هستند.
 • تخته‌ها و سکوها: آن‌ها را از نظر علائم ساییدگی، مانند ترک یا آسیب بررسی کنید و مطمئن شوید که به‌طور صحیح، ایمن شده‌اند.
 • قیمت لوله و تجهیزات: شاید بپرسید که قیمت لوله داربست چه ربطی به ایمنی آن دارد. اما بد نیست بدانید که برخی لوله‌های داربستیِ ارزان ممکن است کیفیت لازم را برای تضمین ایمنی در حین کار نداشته باشند. برای آگاهی یافتن از انواع این محصولات و فهرست قیمتشان می‌توانید به https://sabaprofile.com سر بزنید!

از سرویس و نگهداری تجهیزات غافل نشوید!

تعمیر و نگهداری منظم را باید بخش مهمی از فرآیند بازرسی برای رفع مشکلات احتمالی بدانید. برای پیشگیری از بروز حوادث، قطعات آسیب‌دیده را فوراً تعویض کنید. تدوین کردن برنامه بازرسی منظم به‌ویژه قبل از شروع پروژه‌های جدید می‌تواند خاطرتان را از ایمنی محیط کار آسوده کند.

2- داربست‌بندی و جداسازی اصولی مهم هستند!

سرهم‌بندی و جداسازی نامناسب داربست می‌تواند حادثه‌ساز شود. در نتیجه، پیروی کردن از دستورالعمل‌های سازندگان و الزامات استانداردهای صنعتی در طی این فرآیندها بسیار مهم است. در زیر به مراحل اصولی آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مونتاژ کردن ایمن داربست

برای سرهم‌بندی داربست، بهتر است به اصول زیر پایبند باشید.

 • استفاده کردن از لوله‌های داربست باکیفیت: مطمئن شوید که لوله‌های باکیفیتی را انتخاب کرده‌اید که مطابق استانداردهای ایمنی تولید و عرضه شده‌اند. این اصل را حتی می‌توانیم برای تجهیزاتی مانند لوله مبلی هم رعایت کنیم.
 • پایه‌های ایمن: از پایداری سازه داربست مطمئن شوید و در صورت لزوم از کفشک استفاده کنید.
 • ترازهای عمودی و افقی را بررسی کنید: از تراز بودن صحیح همه اجزای داربست مطمئن شوید.

مراحل جداسازی ایمن

 • روند مونتاژ معکوس: داربست را بادقت و به ترتیب معکوس سرهم‌بندی، جدا کنید.
 • خودداری کردن از حذف چندین مؤلفه به‌طور همزمان: برای حفظ ثبات سازه، هر بار یک جزء آن را باز کنید.
 • نگهداری کردن ایمن اجزای قطعات: پس از جداسازی قطعات، تمامی اجزای داربست را به‌صورت ایمن و منظم نگهداری کنید.

3- از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید!

پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی (PPE) مناسب برای محافظت از کارگران در برابر خطرات احتمالی مرتبط با استفاده از داربست ضروری است. مثلاً کلاه ایمنی می‌تواند سر را در برابر افتادن اجسام و صدمات محافظت کند. از طرفی، هارنس و بند در هنگام کار در ارتفاع برای جلوگیری کردن از سقوط مؤثر هستند. این تجهیزات ایمنی را می‌توانید با کاربرد کفش ایمنی ضدلغزش و دستکش برای محافظت کردن دست‌ها از آسیب لبه‌های تیز و گرفتن بهتر لوله داربست، تکمیل کنید. البته باید مطمئن شوید که همه افراد برای کاربرد و نگهداری صحیح وسایل ایمنی آموزش کافی دیده‌اند. هرگونه علائم این تجهیزات را به‌طور مرتب بررسی و در صورت لزوم، تعویضشان کنید.

ایمنی داربست

 

توجه کردن به ظرفیت بار سازه

بخشی از اصول ایمنی به میزان تحمل بار داربست بر می‌گردد. بار بیش از ظرفیت سازه‌های داربست می‌تواند منجر به ریزش و حوادث جدی شود. لذا درک و رعایت کردن ‏ظرفیت تحمل سازه بسیار مهم است.‏ برای این منظور، همواره درباره حدود تحمل بار لوله‌ها و اجزای داربست به مشخصات سازنده مراجعه کنید. همچنین، مطمئن شوید که وزن را به‌طور مساوی در سکوهای داربست توزیع کرده‌اید.‏

سیستم‌های حفاظت از سقوط، ناجی افراد هستند!

این سیستم‌ها را برای جلوگیری کردن از صدمات جدی یا مرگ و میر ناشی از سقوط هنگام کار بر روی ‏داربست طراحی کرده‌اند.‏ برای کاربرد اصولی آن‌ها، نرده‌های محافظ را در تمام طرف‌های باز و انتهای سکوهای داربست نصب کنید.‏ همچنین، از مهارها و تسمه‌های متصل به نقاط لنگر ایمن استفاده کنید.‏ در صورت لزوم، می‌توانید تورهای ایمنی را در زیر داربست نصب کنید تا کارگران یا مواد در حال سقوط را نگه دارند.

4- بر ایجاد کردن محیط کاری تمیز و سازمان‌یافته تأکید کنید!

محل کار نامرتب و آشفته می‌تواند احتمال بروزحوادث را افزایش دهد. در نتیجه، تمیز و منظم نگه داشتن محل کار برای ایمنی بسیار مهم است. برای این منظور:

 • مطمئن شوید که همه سکوها و مسیرها عاری از ضایعات و موانع هستند.
 • ابزارها و مواد را به‌طور مرتب و ایمن نگهداری کنید تا از تبدیل شدن آن‌ها به عامل خطر در مواقعی نظیر زمین خوردن و … جلوگیری کنید.
 • سکوهای داربست را تمیز و عاری از مواد لغزنده‌ای مانند روغن یا آب نگه دارید.

5- آموزش، آموزش و آموزش!

آموزش صحیح تضمین می‌کند که همه افراد از پروتکل‌ها و رویه‌های ایمنی مربوط به کار کردن با داربست آگاه هستند. برای این منظور، روش‌های صحیح مونتاژ و جداسازی سازه‌های داربست را به کارگران آموزش دهید. آن‌ها را درباره شناسایی کردن خطرات احتمالی مرتبط با استفاده از داربست توجیه کنید. مطمئن شوید که از روش‌های رسیدگی به شرایط اضطراری، مانند سقوط یا برخورد داربست مطلع هستند. همه این موارد آموزشی بدون داشتن نظارت کافی رعایت نخواهند شد؛ بنابراین:

 • همواره از سرپرستی واجد شرایط برای نظارت کردن بر کار افراد با داربست استفاده کنید.
 • جلسات منظم ایمنی را برای بحث کردن درباره مسائل مختلف ایمنی و تقویت پروتکل‌های آن برگزار کنید.
 • مطمئن شوید که همه کارگران دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت می‌کنند و در صورت لزوم، اقدامات اصلاحی را انجام می‌دهند.
 • سرپرستان را آموزش دهید تا در شرایط آب و هوایی نامطلوب، کار کردن را متوقف کنند؛ چرا که کار کردن بر روی داربست در شرایط نامساعد جوی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • پیش‌بینی‌های هوا را به‌طور منظم بررسی کنید و برنامه اضطراری منسجمی را برای شرایط آب و هوایی ‏نامطلوب تهیه کنید و آموزش دهید.

داربست و ایمنی

 

کلام آخر

رعایت کردن پنج نکته ایمنی فوق می‌تواند از خطر حوادث و صدمات کار با سازه‌های داربست تا حد زیادی بکاهد. در این راستا، بازرسی کردن مستمر لوله‌ها و اجزای داربست، حصول اطمینان از داربست‌بندی و جداسازی اصولی و کاربرد تجهیزات ایمنی مناسب بسیار مهم هستند. این اقدامات را حفظ محیط کاری تمیز و سازماندهی شده و ارائه آموزش و نظارت تکمیل می‌کنند. یادتان باشد که وقتی درباره قیمت لوله‌های داربست از جمله لوله مبلی و لوله سیاه تصمیم می‌گیرید، هرگز نباید ایمنی را فدا کنید! برای اطمینان بیشتر، همواره به سرمایه‌گذاری کردن در محصولات باکیفیت و مطابق پروتکل‌های ایمنی بیندیشید! یکی از کارخانه‌هایی که انواع لوله داربست را با بهترین قیمت‌ها عرضه می‌کند. در لینک زیر می‌توانید قیمت‌های لوله داربست صبا را با جزئیات مشاهده کنید.

https://sabaprofile.com/%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA/

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی : 5 / 5. تعداد آرا : 1

اولین نفر باید که به این مطلب امتیاز میدهید

وبیت این پست توسط نگارش شده است.

در کانال وبیت عضو شو تا از آخرین اخبار ، آپدیت محصولات و تخفیف ها با خبر بشی ☺ عضویت در کانال تلگرام

اشترک گذاری

مقاله های پیشنهادی

وبیت این مطالب را به شما پیشنهاد میدهد

ارسال نظر ( 0 نظر تایید )

نظرات پس از رویت و تایید مدیران نمایش داده می شود
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !
همکاران وبیت